انگیزه های جذاب زندگی

یادآوری برند چیست؟ + ۸ استراتژی جادویی برای ماندگاری در ذهن مخاطب

آیا تاکنون پس از خراب شدن یک محصول یا تمام شدن سرویسی، سعی کرده‌اید تا محصول مورد نظر خود را دوباره از همان برند قبلی تهیه کنید؟ اگر پاسخ شما به این سؤال مثبت است، می‌توان نتیجه گرفت که تجربه خوبی از برند مورد نظر داشته و کیفیت سرویس یا محصولات آن را به خوبی به خاطر دارید. در حقیقت، این موضوع در حوزه برندینگ، تحت عنوان یادآوری برند شناخته می‌شود.

در این مقاله، قصد داریم تا مفهوم یادآوری برند را با جزئیات بیشتری شرح داده و در ادامه ۸ استراتژی کاربردی برای تثبیت برند، نظیر سرمایه‌گذاری روی توسعه برند، بررسی رقبا، شناسایی آسیب‌ شهرت و اعتبار برند و …، را معرفی خواهیم کرد.

 

تعریف یادآوری برند

Brand Recall یا یادآوری برند، معیاری کیفی است که ارتباط بین نام برند مورد نظر (یا نوعی محصول یا گروهی خاص از محصولات مرتبط با آن) را با مشتریان هدف تعیین می‌کند.

یادآوری برند، معیاری است که نشان می‌دهد نام برند یک کسب‌وکار، چقدر در ذهن مخاطبین می‌ماند.

برای مثال، هنگامی که در مورد محصولی مانند کفش صحبت می‌کنیم، شما چه برندی را به خاطر می‌آورید؟ هر برندی را به یاد بیاورید، یعنی برند مربوطه فاکتور یادآوری برند را به خوبی در دست دارد.

در حقیقت، مدیران کسب‌وکارهای مختلف، برای جذب مشتریان بیشتر و از همه مهم‌تر حفظ مشتریان پیشین خود، باید روی این معیار سرمایه‌گذاری کرده و در جهت ایجاد تجربه‌ای مثبت برای مخاطبین خود گام بردارند. در این صورت، مشتریان آن‌ها به احتمال زیاد محصولات یا خدمات برند محبوب خود را به خاطر داشته و مجدداً برای خرید سرویس یا تهیه محصول مورد نظرشان باز می‌گردند. در همین راستا، در ادامه ۸ استراتژی کاربردی برای بهبود معیار یادآوری برند در کسب‌وکارهای مختلف معرفی می‌کنیم.

 

۸ استراتژی تأثیرگذار برای بهبود یادآوری برند

۱. سرمایه‌ گذاری کردن روی توسعه نام، پیام و هدف برند

فرآیند ایجاد معیار یادآوری برند قدرتمند، با توسعه موثر در نام برند آغاز می‌شود. در واقع، مشتریان یک برند برای به خاطر سپردن آن نیاز به دلیلی قوی دارند تا در میان چندین برند با محصول یا خدماتی مشابه، یک برند خاص را انتخاب کنند. بنابراین برای دستیابی به جایگاه مناسب در بازار هدف، نیاز است تا سؤالات هدفمندی همچون موارد زیر را از مخاطبین خود بپرسید:

  • آیا می‌دانید بزرگ‌ترین هدف برند مورد نظر شما چیست؟ بزرگ‌ترین سرویسی که ارائه می‌دهد چیست؟
  • برند مورد نظر شما چه امتیازهای منحصربه‌فردی برای بهبود زندگی مخاطبین خود دارد؟
  • برند مورد نظر خود را در یک جمله چگونه شرح می‌دهید؟
  • به نظر شما برند مورد نظرتان چه پیام، شخصیت و جایگاهی در میان مخاطبین خواهد داشت؟

نتایج به دست آمده از تحلیل پاسخ‌های مخاطبین به هر یک از سؤالات فوق، فرآیند توسعه نام برند را تشکیل می‌دهد. همچنین این مرحله به عنوان پایه و اساس کلیه تصمیمات مرتبط با برندینگ و استراتژی‌های توسعه برند آینده به شمار می‌رود. شاید تعریف ایده و هدف هر برند، در نگاه اول پیچیده به نظر نرسد، اما نتایج حاصل از بررسی پاسخ‌های مخاطبین به هر یک از سؤالات مهم فوق، نقشی تعیین‌کننده در موفقیت یا عدم موفقیت کسب‌وکار مربوطه در آینده دارد.

یادآوری برند

۲. ساختن داستان قوی برای برند

به طور معمول، برندهای موفق درک عمیقی از نحوه تفکر، استانداردها و علایق مخاطبین اصلی خود دارند. به عبارتی، کسب‌وکارهای موفق می‌دانند که چگونه از طریق داستان‌پردازی خلاقانه، مصرف‌کنندگان هدف را به سمت خود جذب کنند. بنابراین با ایجاد یک داستان قانع‌کننده و جذاب در مورد تاریخچه شرکت، فلسفه و ارزش‌های اصلی برندتان می‌توانید ارتباط مثبتی بین برند کسب‌وکارتان و ایده‌آل‌های مورد نظر مخاطبین برقرار کنید.

برای درک قدرت یک داستان خوب برای برند، می‌توان به موفقیت برند اپل اشاره کرد که به عنوان برندی منحصربه‌فرد در زمینه کیفیت، عملکرد و ارزش محصول در میان مشتریان شناخته شده است. در حقیقت، پس از گذشت سال‌ها از معرفی برند اپل، هنوز هم این شرکت با بکارگیری استراتژی‌های برندی تأثیرگذار، توانسته است تا گروه مخاطبین خود را با سلیقه‌ها، نژادها، جنسیت‌های مختلف و از نسل‌های متفاوت حفظ کند. به علاوه، داستان زندگی و تلاش استیو جابز برای ساخت این برند، به اندازه‌ای جذاب است که مخاطبین وفادار خود را پس از سال‌ها حفظ کرده است. (جوانی با استعداد، با ایده‌ای ناب که با غلبه بر سختی‌ها در نهایت موفق به تأسیس یک امپراتوری بزرگ در حوزه کاری خود شد.)

در نتیجه، می‌توان گفت که داشتن یک داستان عالی در ارتباط با برند، وسیله‌ای برای ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان است. همچنین راهی عالی برای اعتماد مشتریان به برند مورد نظر می‌باشد. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند که ۵۸ درصد از افراد در سراسر جهان به اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت شرکت مورد نظر خود و شبکه‌های اجتماعی مرتبط با آن اعتماد داشته و ۵۰ درصد نیز به اطلاعاتی اعتماد می‌کنند که در ایمیل خود و از جانب کسب‌وکار مربوطه دریافت می‌کنند. بنابراین برای بهبود معیار یادآوری برند خود، نیاز است تا داستانی قانع‌کننده، دقیق و با روشی مناسب به مخاطبین خود ارائه دهید.

یادآوری برند

۳. بررسی کردن برندهای رقیب

بررسی وضعیت برند کسب‌وکارهای رقیب در حوزه کاری مربوطه، به عنوان یک ابزار و راهی برای ارزیابی از میزان آگاهی از برند، درک مشتریان و اثربخشی استراتژی فعلی برند کسب‌وکار مورد نظر به شمار می‌رود. به عبارتی، با ارزیابی مشکلات، تهدیدهای احتمالی خارجی و فرصت‌های جدید مرتبط با بازار هدف، در مورد کسب‌وکارهای رقیب می‌توان شکاف‌های موجود در بازار را شناسایی کرده و با پوشش دادن آن‌ها به نوعی از رقیبان پیشی گرفت. در نتیجه، بررسی کامل برنامه‌های کسب‌وکار، مارکتینگ، ارتباط با مخاطبین، ارزش برند، مخاطبین مستقیم و غیرمستقیم، به شما کمک می‌کند تا چشم‌انداز روشنی در مورد مؤثرترین استراتژی برند و ساختار کسب‌وکار خود ارائه دهید.

یک شرکت برای توسعه برند خود، باید از آنچه که رقیبان اصلی و همچنین سایر برندهای موفق در صنعت مربوطه انجام می‌دهند، آگاه باشد و آن‌ها را پیگیری کند. همچنین یکی از اصلی‌ترین کلیدهای بهبود معیار یادآوری برند، انجام تحقیقاتی در مورد ترجیحات، نیازها، رفتارهای مخاطبین بر اساس خصوصیات دموگرافیک آن‌ها و توسعه پرسونای مشتری بر اساس این رفتارهاست. در حقیقت، این اطلاعات، مسئولین کسب‌وکار را قادر می‌سازد تا استراتژی‌های برندی متناسب با گروه مشتریان هدف را، به منظور پوشش شکاف‌های موجود در بازار و پیشی گرفتن از رقبا توسعه دهند.

یادآوری برند

۴. سرمای گذاری کردن در توسعه لوگوی برند

ایجاد لوگویی تأثیرگذار برای برند مورد نظر، چیزی بیش از طراحی یک تصویر کوچک روی محصولات، وب‌سایت و محتواهای تبلیغی آن کسب‌وکار است. از همین روی، هنگامی که اقدام به طراحی لوگویی منحصربه‌فرد برای برند کسب‌وکار خود می‌کنید، به خاطر داشته باشید که مد نظر قرار دادن هویت برند، در دستیابی به لوگویی به یادماندنی تأثیر به سزایی دارد. بنابراین در اینجا نیز می‌توانید به بررسی پاسخ‌های مخاطبین به سؤالات مربوط به روش اول بپردازید.

در حقیقت، یک لوگوی خوب باید منتقل‌کننده پیام برند و ارزش‌های اصلی آن باشد و امکان برقراری ارتباط با برند کسب‌وکار مربوطه را برای مشتریان فراهم کند. به عبارت دیگر، لوگوی برند باید متناسب با بازار هدف و مخاطبین اصلی آن بوده، منحصربه‌فرد و به یادماندنی باشد؛ چراکه لوگوی برند اولین چیزی است که با فکر کردن به کسب‌وکار مورد نظر به ذهن مخاطبین می‌آید؛ بنابراین می‌توان گفت که نقشی اساسی در شناخت و یادآوری برند دارد.

در همین راستا، برای طراحی لوگویی اثربخش، می‌توان جنبه‌هایی نظیر انتخاب رنگ مناسب یا اشکال مناسب جهت تأثیرگذاری روی درک مخاطبین از برند مربوطه را مد نظر قرار داد. به عبارتی، با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ‌ها در تبلیغات، بازاریابی و طراحی لوگویی متناسب با گروه مخاطبین هدف، می‌توان یک استراتژی قدرتمند برای برند تدوین کرده و در ذهن مصرف‌کنندگان ماندگار شد.

یادآوری برند

۵. نماینده برند خود بودن!

به طور کلی، برندهایی که با مخاطب هدف خود ارتباطی عاطفی برقرار می‌کنند، به بزرگ‌ترین موفقیت‌ها دست می‌یابند. از سوی دیگر، بسیاری از محققان معتقد هستند که تکنولوژی در نهایت باعث انزوای انسان خواهد شد، اما به نظر می‌رسد که آمار رسانه‌های اجتماعی عکس چنین چیزی را نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، انسان موجودی اجتماعی است و از همین روی تمایل دارد تا با افراد اطراف خود ارتباط داشته باشد. به بیان دیگر، مغز انسان برای برقراری ارتباطات فردبه‌فرد و چهره به چهره تمایل دارد. از همین روی، می‌توان گفت که اکثر مصرف‌کنندگان، معمولاً به سخنانی که از زبان بازاریابان یا سایر مسئولین کسب‌وکار مربوطه می‌شوند، بیشتر از استراتژی‌های بازاریابی رایج اعتماد دارند.

از سوی دیگر، میزان اعتماد عموم مردم به شرکت‌ها در طی یک دهه گذشته کاهش یافته است؛ اما راهی برای بازگرداندن اعتماد دوباره مشتریان وجود دارد. برای این منظور می‌توان کارمندان شرکت را به نماینده‌ای از برند کسب‌وکار خود تبدیل کرد. به عبارت بهتر، مطالعات جهانی نشان داده‌اند که مصرف‌کنندگان به تلاش‌های تبلیغاتی برند از جانب کارمندان شرکت مربوطه اعتماد بسیار دارند.

در همین راستا، با تلاش برای برقراری ارتباط مناسب با کارمندان خود و آموزش آن‌ها، می‌توانید آنان را به تدریج به سفیران برند خود تبدیل کنید. همچنین سرمایه‌گذاری روی شبکه‌های اجتماعی، ارتباط با مشتریان از این طریق و … نیز به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از جلب اعتماد مشتریان به برند مورد نظر بوده و به افزایش طرفداران برند نیز کمک می‌کند. به علاوه، دریافت فیدبک از مخاطبین هدف و ارائه خدمات منحصربه‌فرد به مشتریان وفادار، موجب برقراری ارتباطی انسانی و عاطفی مابین مشتریان و برند مورد نظر می‌گردد.

یادآوری برند

۶. بررسی کردن عوامل خطر در ارتباط با شهرت و اعتبار برند

از جمله دیگر نکات مهم برای بهبود معیار یادآوری برند، شناسایی تمام خطرات احتمالی در ارتباط با شهرت و اعتبار برند مورد نظر است. در واقع، عدم آگاهی نسبت به این خطرات می‌تواند اعتباری که به سختی به دست آمده را تضعیف کرده یا از بین ببرد. در نتیجه، همه تلاش‌های گروه مارکتینگ برای بازاریابی آن کسب‌وکار نابود می‌شوند.

اگر مواردی مانند تهدیدات امنیتی را کنار بگذاریم، به عنوان مثال جاسوسی شرکت، حملات سایبری و …، اشتباهات رسانه‌های اجتماعی یکی دیگر از خطراتی است که می‌توانند به اعتبار برند آسیب برسانند. حتی بزرگ‌ترین برندهای جهان نیز با وجود سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در بخش بازاریابی آنلاین، به دلیل برخی اظهارنظرهای نامناسب، استفاده نادرست از هشتگ‌ها و تلاش برای بهره‌برداری از برخی اتفاقات ناخوشایند، به شهرت و اعتبار خود آسیب می‌رسانند.

با توجه به آن چه که مطرح شد، یک کسب‌وکار باید رویکرد پیشگیرانه‌ای برای مدیریت ریسک در ارتباط با اعتبار خود داشته باشد. بدین معنی که کسب‌وکارهای مختلف باید تلاش کنند تا خطرات احتمالی را کشف کرده و آن‌ها را از بین ببرند، نه اینکه سعی کنند تا بعد از آسیب رسیدن به اعتبار خود، عواقب ناشی از آن را بهبود دهند! در نتیجه، تلاش برای شناسایی خطرات احتمالی اعتبار برند، می‌تواند با تمرکز روی بررسی کلیه عواملی باشد که پتانسیل آسیب زدن به شهرت برند مربوطه از جانب مدیران سطوح بالاتر را دارند. همچنین برای این منظور، انجام اقداماتی نظیر حضور فعال در فضای آنلاین، بررسی خطرات احتمالی و اجرای استراتژی‌های مدیریت ریسک اعتبار برند نیز مؤثر واقع می‌شوند.

یادآوری برند

۷. ارتباط داشتن با مخاطب از طریق رسانه‌ های اجتماعی

همان‌طور که اشاره شد، تلاش برای فعالیت کارمندان به عنوان نمایندگانی از برند کسب‌وکار مربوطه یا مشارکت فعال آنان در شبکه‌های اجتماعی، به ساخت تیمی قدرتمند، نماینده برند و مورد اعتماد مشتریان منجر می‌شود. به علاوه، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به عنوان ابزاری مستقیم برای جلب اعتماد مشتریان هدف و برقراری ارتباط منحصربه‌فرد با آنان کمک‌کننده باشند. به طور کلی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مشتریان مزایای بسیاری دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

  • امکان دریافت بازخوردهای مفید از مشتریان
  • امکان ارائه تصویری از پشت پرده فعالیت‌های برند مورد نظر به مشتریان وفادار
  • ارائه هدایایی منحصربه‌فرد به مشتریان و همچنین محتوای مورد نیاز آنان
  • بهبود و ارتقای سرویس‌دهی به مشتریان هدف
  • تشویق مشتریان وفادار برای اشتراک‌گذاری محتوای شبکه اجتماعی مورد نظر و تبدیل آنان به نمایندگان برند خود

به علاوه، رسانه‌های اجتماعی امکانی را برای کسب‌وکارهای مختلف فراهم می‌آورند تا از این طریق به سادگی داستان برند خود را برای مخاطبین و مصرف‌کنندگان بازگو کنند. همچنین بدین طریق مسئولین کسب‌وکار مربوطه می‌توانند مصرف‌کنندگان و محصولات خود را بخشی از داستان برند کسب‌وکار جلوه دهند. به طور کلی، پلتفرم‌های بسیاری، برای بهبود معیار یادآوری برند وجود دارند که بسته به محصولات یا سرویس کسب‌وکار مورد نظر و همچنین گروه مخاطبین هدف می‌توان از ویژگی‌های مختلف آن‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطب استفاده کرد.

۸. ثابت‌ قدم بودن در استراتژی برند

همان‌طور که می‌دانید، حتی اگر برخی از شرکت‌ها هر چند سال یک بار برندهای خود را از نو بسازند، باز هم برخی نام‌های ماندگار مانند برند نایک، ارزش‌های اصلی برند خود نظیر رسالت، وعده‌ها، لوگو و شعار تبلیغاتی خود را با وجود گذشت چندین سال حفظ کرده‌اند. در حقیقت، این برندها کمپین‌های تبلیغاتی و استراتژی‌های برند خود را متناسب با ترندهای بازار هدف تغییر می‌دهند؛ اما این در حالی است که اساس دی‌ان‌ای برند خود را حفظ می‌کنند. (DNA شامل سه عنصر علل، راز ماندگار و اعداف بلند مدت هر برند است.) به بیان دیگر، برندهای موفقی همچون نایک روی موارد ضروری در حفظ اصالت برند متمرکز هستند. بدین معنی که کفش‌های خود را در سطح بالایی از کیفیت و عملکرد به ورزشکاران عرضه می‌کنند.

بنابراین برای دستیابی به برندینگی موفق، نیاز است تا در توسعه استراتژی برند خود ثابت‌قدم باشید. برای این منظور، سعی کنید تا از همان فلسفه اصلی برند، ارزش‌ها، رسالت، وعده‌ها، پیام‌ها، طراحی‌های برند آنلاین، آفلاین و تمرکز روی یک نام برند به یاد ماندنی در برندینگ کسب‌وکار خود استفاده کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی مفهوم یادآوری برند پرداخته و استراتژی‌های کاربردی برای توسعه برندی ماندگار در ذهن مخاطبین را معرفی کردیم. در نتیجه، با به‌کارگیری هر یک از استراتژی‌های مطرح‌شده در این مقاله، در فرآیند برندینگ کسب‌وکار خود می‌توانید ارتباطی مناسب با مشتریان هدفتان برقرار کرده و در ذهن مخاطبین ماندگار شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و به منظور موفقیت در حوزه برندینگ، توصیه می‌کنیم تا با هر یک از مفاهیم دارایی برند، قدرت برند و ارزش برند نیز در انگیزه آشنا شوید. در پایان، اگر نظر یا راهکاری در ارتباط با توسعه و بهبود معیار یادآوری برند دارید، آن را در پایین همین صفحه با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

منبع personadesign
مطالب زیر را هم ببینید