انواع تبلیغ ؛ بهترین روش‌ های تبلیغات در دنیا کدامند؟

انواع تبلیغات

همان‌طور که می‌دانید، تبلیغات یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی، ارتباط با مشتریان و مصرف‌کنندگان در مورد هر کسب‌وکار به شمار می‌رود. به علاوه، امروزه روش‌های گوناگونی برای انتقال پیام از طریق رسانه‌های تبلیغاتی مختلف، توسعه یافته‌ است. در حقیقت، امروزه روش‌های تبلیغاتی، محدود به روش‌های سنتی نبوده، بلکه  به کمک اینترنت و فضای مجازی به روش‌های متنوعی می‌توان پیام خود را به گوش مصرف‌کنندگان رساند. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا انواع تبلیغ به روش‌های سنتی و همچنین روش‌های جدید را مورد بررسی قرار داده و دسته‌بندی‌های مختلف هر یک را شرح دهیم.

 

آشنایی با ۷ مورد از انواع تبلیغ

۱. تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین شکل تبلیغات بوده و در انواع مختلفی نظیر تبلیغات روزنامه‌ها، مجلات، آگهی‌های تبلیغاتی، بروشورها و کاغذهای کوچک ارائه می‌شوند. همچنین این شکل از انواع تبلیغ به عنوان منبع مهم درآمد برای ناشران روزنامه‌ها و مجله‌ها نیز به شمار می‌آیند. همان‌طور که اشاره شد، انواع تبلیغ چاپی به چند گروه مختلف دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه رایج‌ترین آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

 • روزنامه‌ها: رایج‌ترین شکل تبلیغات رسانه‌های چاپی روزنامه‌ها هستند. در حقیقت، روزنامه‌ها از مخاطبان بالایی برخوردار هستند و به نوعی تبلیغات کارآمد محسوب می‌شوند.
 • مجلات: این مورد از تبلیغات نرخ تبدیل (تبدیل مخاطبین به مشتریان وفادار) بالایی دارند و برای ارائه تبلیغات به گروه خاصی از مخاطبین در زمینه‌ای خاص، مناسب هستند. با این حال، تبلیغات در مجلات بسته به کیفیت کاری مجله مورد نظر و زمینه فعالیت آن می‌تواند هزینه بالایی داشته باشد.
 • بروشور: این ابزار معمولاً با هدف فراهم کردن شناختی عمیق درباره محصول یا سرویسی است که مورد تبلیغ قرار می‌گیرد.
 • کاغذهای کوچک تبلیغاتی: این روش تبلیغاتی شامل برگه‌های کوچک تبلیغ هستند که در مکان‌های خاص به دست عموم مردم داده می‌شوند. در حقیقت، این روش، امکان رسیدن پیام کسب‌وکار مربوطه به دست مخاطبین را بالا برده و برای بازاریابی کسب‌وکارهای محلی مفید هستند.
 • تبلیغات خبرنامه: خبرنامه‌ها مجله‌هایی هستند که از طریق پست یا ایمیل به علاقمندان ارسال می‌شوند. بازاریابی از طریق خبرنامه، به دلیل هزینه کم و دسترسی کارآمد، راهی عالی برای جذب گروه مخاطبین هدف است.

انواع تبلیغات

۲. محیطی

تبلیغات محیطی به احتمال زیاد یکی از اقتصادی‌ترین روش‌ها و بهترین استراتژی‌های تبلیغاتی برای بازاریابی کسب‌وکار مربوطه هستند. در حقیقت، این روش از انواع تبلیغ ، البته در صورت استفاده صحیح، خلاقیت بالا و انتخاب مکان مناسب، می‌تواند اثربخشی بالایی در جذب مخاطب داشته باشد. در واقع، تبلیغات محیطی شامل نصب تبلیغی ثابت در مکان‌هایی است که به صورت مداوم در معرض دید مخاطب بوده و احتمال جذب گروه مشتریان هدف بالایی دارند. دسته‌بندی‌های رایج برای تبلیغات محیطی شامل موارد زیر هستند:

 • بنرها و بیلبوردها: این روش تبلیغات معمولاً برای جذب مخاطبین هدف و افزایش فروش در مکان‌های پر رفت‌وآمد و در سطح شهر نصب می‌شوند که تأثیرگذاری بالایی روی مخاطبین داشته و احتمال جذب مخاطب را بالا می‌برند.
 • وسایل نقلیه: در این روش پوسترهای تبلیغاتی روی وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و دوچرخه به شکل‌های خلاقانه‌ای نصب می‌شوند.
 • پایانه‌های نمایشگر الکتریکی: در این مورد نیز می‌توان با کاهش هزینه مربوط به چاپ تبلیغات بنری و بیلبوردها، اقدام به نمایش پیام تبلیغاتی کسب‌وکار مربوطه به گروه مخاطبین هدف کرد.
 • رویدادها و تبلیغات اسپانسری: تبلیغات اسپانسری به روشی اشاره دارد که در آن شرکت مورد نظر در ازای پرداخت هزینه‌های یک برنامه اقدام به تبلیغ محصول، سرویس و نام خود می‌کند. به علاوه، نکته مهم در ارتباط با تبلیغات اسپانسری این است که روش تبلیغ مذکور هم در تبلیغات اینترنتی دیده می‌شود و هم در دسته‌بندی تبلیغات محیطی جای می‌گیرد.
 • استراتژی‌های بازاریابی چریکی (پارتیزانی): تبلیغات چریکی یکی از روش‌های کم‌هزینه بازاریابی است که در آن بازاریابان با استفاده از تکنیک‌های خلاقانه، در عین حال غیرمتعارف و همچنین بدون نیاز به بودجه‌های هنگفت، به هدف مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند. انواع تبلیغ چریکی را می‌توان به دو دسته بازاریابی ویروسی و بازاریابی دهان به دهان تقسیم کرد.
 • بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ: یک استراتژی مفید برای بازاریابی بوده که در آن، مخاطبین به انتقال پیام مارکتینگ کسب‌وکار مورد نظر تشویق می‌شوند.
 • بازاریابی دهان به دهان: در این روش افراد با دیدن بیلبوردهای تبلیغاتی جذاب و خنده‌دار آن را برای فردی دیگر تعریف می‌کنند. در نتیجه کنجکاوی مخاطب و سرچ و نمایش برند مورد نظر، موجب می‌شود تا به طور ناخودآگاه محصول مربوطه مورد تبلیغ قرار گیرد.

انواع تبلیغ

همچنین از جمله دیگر تبلیغات محیطی رایج می‌توان به مواردی نظیر استندهای تبلیغاتی، لمپوست بنرها (سازه ساختن برای تبلیغ)، استرابوردهای تبلیغاتی، تلویزیون‌های تبلیغاتی شهری، تبلیغات پل‌های هوایی، عابر پیاده، دیوارنویسی، دستگیره‌های تبلیغاتی، استیکرهای سه بعدی تبلیغات و سایر ابزارهای خلاقانه و نامتعارف اشاره کرد.

۳. دیجیتالی

تبلیغات دیجیتال در عصر حاضر یکی از متداول‌ترین روش‌های تبلیغاتی به شمار می‌روند. به عبارتی، امکان برقراری ارتباط با مشتریان از طریق تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و سایر ابزارهای دیجیتال مورد استفاده آنان به سادگی فراهم شده است. از همین روی، یک کمپین مناسب دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکار مورد نظر می‌تواند از جانب تعداد نامحدودی از کاربران مورد توجه قرار گرفته و از سوی دیگر محدودیت‌های فیزیکی، مکانی و زمانی ندارد. همچنین این روش به خوبی می‌تواند گروه مخاطبین هدف را جذب کرده و به روش کارآمدی، پیام مارکتینگ مورد نظر را به آنان منتقل کند.

 • اینترنتی: تبلیغات اینترنتی روش‌های مختلفی داشته و با انتقال پیام مارکتینگ کسب‌وکار مورد نظر از طریق اینترنت منجر به جذب مخاطب می‌شوند. به طور کلی، انواع تبلیغ اینترنتی در چند دسته‌بندی رایج، در کانال‌ها و رسانه‌های گوناگون اجرا می‌شوند. در ادامه با هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم:
 • بنری: بنرهای تبلیغاتی معمولاً برای انتقال پیام مارکتینگ کسب‌وکار در سایت‌های پُربازدید و در حاشیه‌های اطراف آن مورد استفاده قرار می‌گیرند که با طراحی‌های جذاب توجه کاربر را به خود جلب می‌کنند. به عبارتی، در روش تبلیغات بنری تصویر یا مطلبی از کسب‌وکار مورد نظر برای یک مدت‌زمان محدود در سایتی درج شده و هزینه آن نیز بر اساس تعرفه‌های سایت مبدأ تعیین می‌شود.
 • متنی: این نوع تبلیغ متشکل از کلماتی است که به شکل هایپرلینک به وب‌سایت شرکت تبلیغ‌کننده متصل می‌شوند و با کلیک روی آن‌ها کاربر به وب‌سایت مورد نظر هدایت می‌شود. این روش هزینه نسبتاً پایینی داشته و امکان جذب سریع و آسان مخاطب را فراهم می‌آورد. همچنین تبلیغات متنی بسیار انعطاف‌پذیر هستند و نمایش آن‌ها در بسترهای مختلف بدون نیاز به تغییر ممکن است. با این حال، تبلیغات متنی نسبت به تبلیغات تصویری از جذابیت و تأثیرگذاری کمتری برخوردار هستند. به عنوان یک مثال از تبلیغات متنی رایج می‌توان به تبلیغ در موتورهای جستجو اشاره کرد:
  • تبلیغ در موتورهای جستجو: در این روش تبلیغ مورد نظر در موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، بینگ و غیره بر اساس کلمات کلیدی نمایش داده می‌شود. به عبارت دیگر، هنگامی که کاربر عبارت خاصی را جستجو می‌کند، لینک‌های تبلیغاتی در بالا، پایین یا کنار لیست نتایج جستجو ظاهر می‌شوند. از سوی دیگر، تبلیغ در موتورهای جستجو به سفارش‌دهندگان تبلیغ این امکان را می‌دهد تا محصولات یا خدمات خود را در معرض دید کاربرانی بگذارند که در موتورهای جستجو به دنبال آن می‌گردند. یک نمونه از این تبلیغات، تبلیغ با استفاده از سرویس گوگل ادوردز است.

انواع تبلیغ

 • ویدئویی: این نوع از تبلیغات در فضای آنلاین، از نظر دیداری و شنیداری جذابیت بیشتری برای مخاطبین دارند؛ چراکه ویدیو از المان‌های سمعی و بصری بسیاری برخوردار بوده و نسبت به متن اطلاعات زیادی را در مدت‌زمان کمتری منتقل می‌کند.
 • ایمیل: در ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات ایمیلی، محصول کسب‌وکار مورد نظر یا سایر مطالب مرتبط با آن، از طریق ایمیل با کاربران هدف به اشتراک گذاشته می‌شود. به علاوه، این کار به دو روش انجام می‌شود؛ روش اول بدین صورت است که ایمیل‌ها از طریق پایگاه داده کسب‌وکار به افراد ارسال می‌شوند. در روش دوم هم پیام‌های تبلیغاتی به کاربرانی ارسال می‌شوند که در خبرنامه وب‌سایت کسب‌وکار مورد نظر عضو شده‌اند.
 • شبکه‌های اجتماعی: تبلیغات از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز به دو روش انجام می‌شوند. در روش اول کسب‌وکار مورد نظر یک پیج تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و … ایجاد کرده و پیام مارکتینگ خود را از این طریق به گوش مخاطبین هدف می‌رساند. روش دوم اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی توسط افراد تأثیرگذار است که در سال‌های اخیر و در شبکه‌های اجتماعی به ‌شدت رواج پیدا کرده ‌‌است. در این روش کسب‌وکارهای مختلف به کمک افراد محبوب و مورد اعتماد مردم مثل هنرمندان، ورزشکاران، چهره‌های مشهور و … پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبین منتقل می‌کنند.

انواع تبلیغ

 • همکاری مشارکتی: Affiliate Marketing یا بازاریابی به روش همکاری مشارکتی نوع دیگری از تبلیغات اینترنتی است که در آن برای انتقال پیام تبلیغاتی از مشارکت دیگران کمک گرفته می‌شود. در واقع، این نوع از بازاریابی معمولاً بدین ترتیب انجام می‌شود که ابتدا فرد علاقمند به همکاری در سیستم بازاریابی مشارکتی ثبت‌نام می‌کند. سپس لینکی اختصاصی دریافت می‌کند که با استفاده‌ی کاربران از آن و جذب ترافیک به وب‌سایت مقصد، مبلغ مشخصی عاید وی می‌شود. به علاوه، درآمد فرد مشارکت‌کننده نیز معمولاً بر مبنای انجام یک عمل مشخص و سودآور مانند خرید یا پُر کردن فرمی از سوی کاربر محاسبه می‌شود.

انواع تبلیغ

 • رپورتاژ خبری: رپورتاژ خبری روشی غیرمستقیم برای تبلیغات به کمک یک گزارش یا مقاله آموزشی است. در این روش با لحنی بی‌طرفانه درباره مزایای محصول یا سرویس کسب‌وکار مورد نظر صحبت شده، مخاطب متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی‌شود و از این طریق اعتماد او نیز جلب می‌گردد. در نتیجه، با انتشار یک رپورتاژ خبری خوب در سایت‌های معتبر، نه تنها آگاهی کاربران نسبت به کسب‌وکارتان بیشتر می‌شود، بلکه بک لینک‌هایی دریافت می‌کنید که در افزایش رتبه گوگل و بهبود سئوی سایتتان تأثیر چشمگیری خواهد داشت.
 • تبلیغات همسان: تبلیغات همسان یا Native Ads نوعی از تبلیغات بنری است که مشابه محتوا یا سایر مطالب میزبان است. در واقع، در این روش سایت میزبان تبلیغ مورد نظر را در کنار دیگر مطالب سایتش و یکپارچه با قالب خود قرار می‌دهد و این امر موجب می‌شود تا کاربر اعتماد بیشتری به مطالب تبلیغ داشته باشد و آن را نادیده نگیرد. در نتیجه، کاربر با کلیک بر روی تبلیغ، مستقیم به صفحه اصلی سایت مقصد یا سایر لینک‌های مورد نظر هدایت می‌شود.
 • تبلیغات اپلیکیشن: در این روش، گروه مارکتینگ کسب‌وکار مورد نظر از یک اپلیکیشن خاص می‌خواهند تا در برنامه خود پیام تبلیغاتی آن‌ها را نمایش دهد. حال بسته به نوع تبلیغات کسب‌وکار مورد نظر، هزینه آن بر اساس کلیک یا بر اساس درج هر مورد تبلیغاتی محاسبه می‌شود.
 • اسپانسری: همان‌طور که اشاره شد، تبلیغات اسپانسری در ازای پرداخت هزینه‌های یک برنامه توسط شرکت دیگر انجام می‌شود. به علاوه، این روش هم به صورت اینترنتی و هم به صورت محیطی انجام می‌شود. در حقیقت، در عصر حاضر بیشتر ویدئوهای فضای مجازی با این روش تولید می‌شوند اما به‌ هر حال فعالیت اسپانسرها در برنامه‌های تلویزیونی و رویدادهای مختلف هم قابل مشاهده هستند.
 • نوتیفیکیشن: روش تبلیغات با استفاده از نوتیفیکیشن در دنیای وب بسیار رایج است و تحت عنوان پوش نوتیفیکیشن نیز شناخته می‌شود. برای مثال، فرض کنید که وارد یک سایت یا فروشگاه اینترنتی شده، از مطالب آن بهره گرفته‌اید و در هنگام خروج در قسمت بالای صفحه پیامی برای شما نمایش داده می‌شود، مبنی بر اینکه آیا تمایل به اطلاع از مطالب یا محصولات جدید این وب‌سایت دارید؟ در چنین شرایطی، اگر به سؤال مذکور پاسخی مثبت دهید، از این پس روی سیستم شما نوتیفیکیشن محصولات یا مطالب جدید نمایش داده می‌شود.
 • پادکست: در این روش محتوای تبلیغاتی در قالب صدایی به صورت پادکست در پلتفرم مورد نظر منتشر شده و به ازای هر مورد تبلیغاتی یا هدایت کاربر به سایت مورد نظر نیز مبلغی به مسئولین و صاحبان پلتفرم مبدأ پرداخت می‌شود.
 • موبایلی: در تبلیغات یا بازاریابی موبایلی، تبلیغ محصولات یا خدمات کسب‌وکار مورد نظر در دستگاه‌های مختلف قابل حمل یا همراه مانند موبایل و تبلت انجام می‌شوند. به طور معمول، تبلیغات موبایلی به دو روش تبلیغ از طریق پیام‌های متنی یا تبلیغات درون برنامه‌ای اپ‌های موبایل انجام می‌شوند. مزیت آشکار تبلیغات موبایلی برای کسب‌وکارها، استفاده مداوم کاربران از دستگاه‌های موبایل یا تبلت است. بنابراین تبلیغات موبایلی را می‌توان به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای ارسال تبلیغات فوری و هدفمندی در نظر گرفت که در اسرع وقت به دست مخاطبین هدف می‌رسند. به علاوه، فناوری‌های جدید مانند تبلیغات موقعیت محور نیز امکان ارسال پیام‌هایی متناسب با مکان حضور مخاطبین را فراهم می‌آورند.

انواع تبلیغ

 • جا دادن محصول: این روش از انواع تبلیغ به گونه‌ای انجام می‌شود که در آن هیچ گونه اشاره مستقیمی به محصول یا سرویس مورد تبلیغ نمی‌شود. در حقیقت، در این روش محصول یا سرویس مورد نظر به صورت غیرمستقیم در متن، محتوا یا در میان ویدئویی گنجانده می‌شود که در معرض دید کاربران است. به عنوان مثال، نمایش محصول در حین پخش فیلم یکی از روش‌های تبلیغ به صورت جا دادن محصول در آن است.

۴. تبلیغات وسیع

تبلیغات وسیع از طریق کانال‌هایی مانند تلویزیون، رادیو و … انجام می‌شود و روشی مؤثر برای تبلیغ است؛ چراکه امکان انتقال پیام‌های تبلیغاتی را از طریق کلیپ‌های صوتی، تصویری یا حتی تصاویر ثابت برای کسب‌وکار مورد نظر فراهم می‌کند. با این حال، این روش تبلیغاتی هزینه‌های بالایی داشته و در سال‌های اخیر با ظهور تبلیغات در دنیای دیجیتال تا حدودی تضعیف شده است. همان‌طور که اشاره شد، رایج‌ترین شیوه تبلیغات وسیع استفاده از تلویزیون و رادیو است:

 • تلویزیون: این روش در ایجاد آگاهی از برند و تصویر برندی قدرتمند کارایی بالایی دارد. همچنین در مواردی که کاربر قادر به خواندن تبلیغات مورد نظر نیست، می‌توان آن را در قالب متنی در صفحه تلویزیون نمایش داد.
 • رادیو: با انتخاب کانال رادیویی مناسب برای تبلیغات، می‌توان مخاطبین خود را بسته به هدف کسب‌وکار مورد نظر جذب کرد.

۵. تجاری

در این روش تبلیغات با هدف معرفی بیزینس و کسب‌وکار مورد نظر به مشتریان هدف انجام می‌شوند. به علاوه، مهم‌ترین موضوع در این روش آشنایی صاحبان کسب‌وکار با روش‌های تبلیغ است. به عبارتی، شما به عنوان مدیر یک کسب‌وکار برای ارائه هر چه بهتر محصول یا سرویس خود باید بدانید که برای مثال چه متنی برای تبلیغ کسب‌وکارتان (تبلیغات فیزیکی یا تحت وب) مناسب است؛ به طوری که مخاطب به راحتی با محصولتان آشنا شده و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. به طور کلی، تبلیغات تجاری به دو روش انجام می‌شوند که عبارتند از:

 • مستقیم یا صریح: در این نوع تبلیغ، آگهی‌دهنده پیام تبلیغاتی خود را به صورت مستقیم و صریح به اطلاع مخاطبان رسانده و مشتریان از تبلیغ بودن آن اطلاع کامل می‌یابند. برای مثال، می‌توان آگاهی‌های تجاری در رادیو و تلویزیون را نام برد.
 • غیرمستقیم یا ضمنی: در این شیوه از تبلیغات آگهی‌دهنده می‌کوشد تا پیام خود را ضمن یک فرصت یا فعالیت‌ غیر تبلیغاتی به اطلاع مخاطبان برساند، به‌گونه‌ای که تمام یا اغلب مخاطبان متوجه تبلیغاتی بودن پیام نشوند. به علاوه، ویژگی تبلیغ ضمنی این است که لزوماً از اشکال و قانون‌مندی‌های مشخص تبلیغ در آن استفاده نمی‌شود؛ بلکه از فرصت‌های پیش‌ آمده به‌صورت زیرکانه و در جهت هدف تبلیغاتی مورد نظر استفاده می‌شود. به ‌طور مثال، در یک فیلم سینمایی یک محصول از برندی خاص و در چند صحنه نمایش داده می‌شود.

۶. شخصی

تبلیغات شخصی روشی است که در آن افراد روی خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند! به عبارت دیگر، در این روش افراد برند خودشان را تبلیغ می‌کنند. همچنین تبلیغات در این روش یا توسط خود فرد انجام می‌شود یا تیمی از افراد مجرب، با هدف معرفی فرد مورد نظر اقدام به تبلیغ برند شخصی او می‌کنند. به علاوه، این روش در صورت استفاده مناسب می‌تواند تأثیراتی به مراتب بیشتر از تبلیغات در فضای مجازی داشته باشد. از سوی دیگر، بیلبوردهایی که در خیابان‌ها زده می‌شوند، به دلیل رفت‌وآمد زیاد برای تبلیغ برند شخصی بسیار تأثیرگذار هستند.

انواع تبلیغ

۷. ادغام برند و محصول

در این روش از انواع تبلیغ، برند کسب‌وکار مورد نظر با محتوای بخش سرگرمی یا سایر بخش‌هایی ادغام می‌شود که مورد استقبال کاربران هستند. در حقیقت، با استفاده از این روش، برند، محصول یا سرویس مورد نظر به همراه بخش‌هایی که مخاطبین بسیار دارند، در معرض دید کاربر قرار گرفته و به آن‌ها ارائه می‌شوند. به عبارت ساده‌تر، تبلیغ به روش ادغام برند و محصول نوعی داستان‌پردازی معتبر است که با توجه به ترندهای روز، نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان و برند هر کسب‌وکار توسعه داده می‌شود.

 

جمع‌بندی

در این مقاله انواع تبلیغ را بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف هر یک از آن‌ها مورد بررسی قرار دادیم. همچنین کاربرد هر یک را در جهت معرفی برند کسب‌وکار مورد نظر، محصول و خدمات آن‌ها تشریح کردیم. همان‌طور که مشخص است، امروزه در عصر دیجیتال روش تبلیغات اینترنتی مانند تبلیغات بنری یا تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی کاربردهای بسیاری داشته و از بازدهی بالایی برخوردار است؛ چرا که این روش تبلیغات، محدودیت‌های زمانی، مکانی و … را نداشته و به سرعت به دست مخاطبین هدف می‌رسند. به علاوه، تبلیغات بیلبوردی و نصب آن در مکان‌های پر رفت‌وآمد نیز احتمال جذب مخاطبین را بسیار بالا برده و می‌تواند روشی مؤثر در برقراری ارتباط با مشتریان باشد. نظر شما در مورد میزان تأثیرگذاری هر یک از انواع روش‌های تبلیغ چیست؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین شما می‌توانید با ۳۰ مورد از رایج‌ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ نیز در سایت انگیزه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا