انگیزه های جذاب زندگی

مدیریت سبز چیست و چگونه به کسب و کار کمک می کند؟

مدیریت سبز چیست و به چه کار می‌آید؟ چه کسانی باید به این موضوع اهمیت دهند؟ آیا این شیوه مدیریتی تنها برای شرکت‌های بزرگ تدوین شده یا سازمان‌های کوچک و حتی افراد عادی هم ملزم به استفاده از آن هستند؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤال‌ها و کسب اطلاعات بیشتر درباره این شیوه مدیریتی، با انگیزه همراه باشید. در این مطلب مفهوم و اهمیت مدیریت سبز و روش بکارگیری آن در کسب و کار را شرح خواهیم داد.

 

مدیریت سبز

مدیریت سبز بکارگیری موثر و کارامد تمامی منابع مادی و انسانی برای هدایت و کنترل سازمان جهت نیل به اهداف زیست محیطی با سازماندهی و برنامه ریزی می باشد. مهم‌ترین چیزی که ما انسان‌ها داریم، سیاره‌ای است که روی آن زندگی می‌کنیم؛ پس باید تمام و کمال مراقب منابعی که روی زمین در اختیار داریم باشیم. همه انسان‌ها مسئول هستند که در راستای حفاظت از منابع روی زمین مانند آب، هوا، جنگل‌ها و … ابتکار به خرج دهند و تولید آلاینده‌های زیست محیطی را به حداقل برسانند. این همان چیزی است که تحت عنوان مدیریت سبز شناخته می‌شود.

به همان اندازه که تولید محصولات باکیفیت و قیمت مناسب برای شرکت‌ها مهم است، باید طبیعت و محیط زیست هم مهم باشد. این موضوع در گذشته اهمیت کمی داشت، اما این روزها که نرخ آلاینده‌های هوا سر به فلک کشیده و ضایعات تولید شده خطر جدی برای حیات زمین به حساب می‌آید، مدیریت سبز یک ضرورت است نه یک انتخاب!

 

اهمیت مدیریت سبز

چرا مدیریت سبز مهم است؟ بدون جنگل‌های سبز و حیوانات وحشی و اهلی، زمین به سیاره‌ای بی‌آب و علف تبدیل می‌شود که حیات روی آن رو به نابودی است. بدون وجود هوای پاک، نفس کشیدن سخت می‌شود و سلامتی انسان‌ها به خطر افتد. در حقیقت بدون وجود آب و هوای پاک، عملاً زندگی کردن در روی زمین غیرممکن خواهد شد.

ما باید زمین را پاکیزه نگه داریم تا بتوانیم از زندگی کردن روی آن لذت ببریم. همچنین باید منابع را برای نسل‌های آینده ذخیره کنیم تا آن‌ها هم بتوانند روی زمین به خوبی و خوشی زندگی کنند.

مدیریت سبز برایتان صرفه‌جویی در هزینه و افزایش فروش به همراه می‌آورد. به عنوان مثال کمپانی تویوتا توانست در سال ۱۹۹۷ اولین خودروی هیبریدی را بسازد. این خودرو محیط زیست دوست بوده و مصرف انرژی آن نسبت به دیگر خودروها پایین‌تر است. به همین خاطر مشتریان زیادی علاقمند هستند که از خودرو هیبریدی تویوتا استفاده کنند.

اهمیت مدیریت سبز

بکارگیری مدیریت سبز در کسب و کار

اگر می‌خواهید مدیریت سبز را وارد کسب و کارتان کنید، در اینجا ده قدم را برای این کار ارائه داده‌ایم.

۱. ارزیابی کردن موقعیت فعلی خودتان

کارهایی که در سازمان انجام می‌دهید را بررسی کرده و تأثیرات زیست محیطی آن را بسنجید. این روش به شما کمک می‌کند که مواردی که نیاز به تغییر دارند را پیدا کنید. ممکن است میزان زباله‌هایی که تولید می‌کنید بیشتر از استاندارد تعیین شده برای زباله‌های صنعتی باشد. یا این که ممکن است کارمندان شما کالاهایی را تهیه کنند که نیازی به آن‌ها ندارد و بلا استفاده می‌مانند.

اولین قدمی که برای تغییر می‌توانید بردارید این است که از نسخه‌های الکترونیکی اسناد به جای نسخه‌های پرینت شده و کاغذی استفاده کنید. حتماً هزینه‌های شرکت و صورتحساب اقلام خریداری شده را بررسی کنید. با این کارها می توانید جلوی خریدهای غیر ضروری شرکت را بگیرید.

۲. تنظیم کردن اهداف

پس از ارزیابی مواردی که روی محیط زیست تأثیر می‌گذارند، اهدافتان را برای تغییر آن‌ها مشخص کنید. اهدافی را انتخاب کنید که دست یافتنی هستند و می‌توانید مسیر پیشرفت آن‌ها را تا محقق شدن ردیابی کنید.

در صورت امکان میزان سرمایه شرکت و پس‌اندازی که دارید را مشخص کنید و یک تحلیل جامع در زمینه هزینه‌ای که برای مدیریت سبز می‌کنید و سود حاصل از آن داشته باشید.

اهداف مدیریت سبز

۳. فکر کردن قبل از هر خرید

بهترین راه برای جلوگیری از اتلاف هزینه و بازیافت، این است که استفاده را کمتر کنید. در دفتر سبز باید این برنامه را در نظر داشته باشید که اولین مرحله کار، کاهش خریدهای غیرضروری است؛ سپس استفاده مجدد و در نهایت به کار گرفتن محصولات قابل بازیافت.

به دنبال چیزهایی باشید که می‌توانید بارها و بارها از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال به جای دستمال‌های حوله‌ای از حوله‌های پارچه‌ای استفاده کنید و به جای بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال یک‌بار مصرف، بشقاب و لیوان شیشه‌ای یا چینی و قاشق و چنگال استیل را جایگزین کنید.

قبل از خرید هر چیزی از خودتان بپرسید که چه وسایلی را می‌توانم به جای آن استفاده کنم؟ آیا به این محصول نیاز دارم؟ این محصول چگونه ساخته می‌شود؟ آیا جایگزین بهتری برای آن وجود دارد که با محیط زیست سازگار باشد؟

۴. جداسازی زباله

برای این که بتوانید به طبیعت کمک کنید، باید مواردی که قابل بازیافت هستند را از سایر محصولات جدا کنید. در شرکت سطل‌های زباله جداگانه برای این موضوع در نظر داشته باشید. روی هر سطل بنویسد که برای چه نوع محصولاتی در نظر گرفته شده است.

اگر فکر می‌کنید چیزی که می‌خواهید دور بیندازید هنوز هم قابل استفاده است، محصول را به کسی که به آن نیاز دارد هدیه دهید. با این کار می‌توانید مدیریت سبز را به خوبی در دفتر سبزتان اجرا کنید.

۵. مدیریت منابع انرژی

 یکی از مهم‌ترین مواردی که ادارات و شرکت‌ها باید به آن توجه داشته باشند، نحوه مدیریت انرژی است. روشن بودن کولرگازی‌ها، لامپ‌های متعدد و رایانه‌ها می‌تواند انرژی زیادی را هدر دهد. برای بهبود این مشکل باید وسایلی الکترونیکی پرمصرف را با وسایل کم مصرف جایگزین کنید.

از کولرهای گازی کم مصرف استفاده کنید. به جای کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ‌های کم مصرف را جایگزین کنید. همچنین به جای لامپ‌های رشته‌ای پرمصرف، لامپ‌های ال ای دی را جایگزین کنید.

این قانون را وضع کنید که کارکنان پس از خارج شدن از اتاقشان باید لامپ‌ها، کولرگازی، لپ‌تاپ و سایر وسایل الکترونیکی را خاموش کنند. با این روش می‌توانید تا حد قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

مدیریت منابع انرژی در مدیریت سبز

سخن آخر

مدیریت سبز راهکاری است که زمین را برای نسل‌های آینده سالم نگه می‌دارد. برای این کار باید تمام شهروندان دست به دست هم دهند. پس وسایل غیرضروری نخرید و سعی کنید محصولاتی را استفاده کنید که قابل بازیافت هستند. از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت و آمد استفاده کنید. استفاده از منابعی مانند آب، برق و گاز را به حداقل میزان ممکن برسانید. زباله کمتری تولید کنید و لوازمی که نیاز ندارید را نخرید. سعی کنید گل و گیاه در خانه و محل کارتان نگهداری کنید تا تهویه هوا به طور طبیعی انجام شود. با این کار نیازی نیست که از دستگاه‌های تهویه هوا که مصرف انرژی بالایی دارند استفاده کنید.

همچنین ساختمان محل کار و محل زندگی‌تان را عایق‌بندی کنید تا هدر رفت انرژی نداشته باشند. تا حد امکان از سندهای الکترونیکی استفاده کنید و اسناد کاغذی پرینت شده را کنار بگذارید. با این کار به باقی ماندن جنگل‌های همیشه سبز کمک شایانی می‌کنید.

اگر می­‌خواهید مدیر خوبی باشید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های «مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست و چه اهمیتی دارد؟» و «مدیریت استراتژیک یا راهبردی چیست و چه مراحلی دارد؟» را نیز در انگیزه بخوانید.

مطالب زیر را هم ببینید