کمپین تبلیغاتی چیست و اساس کار آن چگونه است؟

کمپین تبلیغاتی

کمپین در لغت به معنای پویش یا کارزار است. به همین ترتیب، کارزار تبلیغاتی نیز به صورت برنامه جامع تبلیغات معنی می‌شود. کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از فعالیت‌های چندجانبه و جامع است که با رویکردی چندمنظوره، برای رسیدن به هدفی مشخص، استراتژی‌های مناسبی برای تبلیغات طراحی می‌کند. در واقع یک کمپین تبلیغی قصد دارد از طریق کانال‌های مختلف آنلاین یا آفلاین، پیغام تبلیغاتی خود را به کاربران ارسال کند. در این مطلب مفهوم کمپین‌های تبلیغاتی، اساس کار آن و چند مثال از موفق‌ترین کمپین‌ها را معرفی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

کمپین تبلیغاتی

کمپین‌ها یا کارزارهای تبلیغاتی، در اصل یک پیغام را با یک سری محتوای مشابه، در بسترهای مختلف به مخاطب منتقل می‌کنند تا آن‌ها را به سمت هدف مد نظر (مثلاً فروش محصولات یا خدمات) سوق دهند. تبلیغات می‌توانند موضوع و طراحی متفاوتی داشته باشند، اما در نهایت همه آن‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند.

برای مثال در روز جهانی زن، برند لباس لویز (Levi’s) در سال ۲۰۱۷ میلادی، کمپین «#من‌-دنیایم‌-را‌-می‌-سازم» را در هند راه‌اندازی کرد. هدف از این کمپین ستایش زنان موفق و الهام‌بخش بود. این کمپین در مورد هنجارهای اجتماعی، مشکلاتی که گریبان‌گیر زنان در جوامع هندی است و … صحبت می‌کند و سعی دارد نشان دهد زنان موفق، چگونه توانسته‌اند با وجود مشکلات به موفقیت دست یابند.

بنابراین برای داشتن کمپینی موفق، باید مخاطب هدف خود را به خوبی بشناسید و بدانید که چگونه می‌توانید ضربه‌ای کارساز به علاقه آن‌ها بزنید! در واقع باید مسیر منتهی به هدف (ایجاد علاقه در مخاطب نسبت به محصولات یا خدمات) را به خوبی شناخته و استراتژی‌های خود را بر اساس آن طراحی کنید.

کمپین تبلیغاتی

فواید کمپین‌ های تبلیغاتی در کسب و کار

سعی کنید همواره برنامه‌ریزی منظم و مشخص در تبلیغ برند، محصولات یا خدمات خود داشته باشید. البته نیازی نیست تمام این کارها را به تنهایی انجام دهید. کمپین‌های تبلیغاتی به راحتی شما را به این هدف می‌رسانند. در ابتدا باید نوع محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید، انتظاری که از تبلیغات دارید، آفلاین یا آنلاین بودن تبلیغات و در حالت کلی اطلاعات لازم و کافی را در اختیار تبلیغ‌کنندگان قرار دهید. بدین صورت کمپین‌ها می‌توانند خدمات بهتری ارائه داده و تبلیغات پربازده‌تری به عمل آورند. آن‌ها همچنین می‌توانند جایگاه برند و محصولات شما را در بازار با رقبا مقایسه کرده و نقاط قوت و ضعف‌تان را هم گوشزد کنند. معمولا این کمپین‌ها، از نقاط قوت برند در طراحی یک تبلیغات مؤثر استفاده می‌کنند. البته از اطلاعات مربوط به نقاط ضعف نیز در جهت بهبود محصولات و خدمات استفاده می‌شود.

 

اساس کار یک کمپین تبلیغاتی

۱. تحلیل وضعیت و شرایط کسب و کار

اولین گام کمپین یا کارزار تبلیغاتی، تحلیل وضعیت بازار و جایگاه برند در بازار هدف است. برای موفقیت کمپین در ابتدا باید بدانید نقاط قوت و ضعف محصولات و خدمات از نظر مخاطبان چیست. این ارزیابی‌ها در مورد بازار هدف، مخاطبان هدف،‌ نقاط ضعف و قوت محصولات و خدمات، می‌تواند یک ایده کلی در مورد نحوه طراحی کمپین به شما بدهد.

۲. هدف داشتن

هدف اغلب کمپین‌های تبلیغاتی و البته کسب و کارها، افزایش مشتری و در نتیجه فروش بیشتر است. با این حال اهداف دیگری هم وجود دارند که با توجه به آن‌ها استراتژی‌های کمپین باید متفاوت باشد. به طور مثال آگاه‌ کردن مردم از محصول جدید کسب و کار، تغییر تصویر برند برای بهبود انتظارات مخاطبان، به چالش کشیدن رقبا و هدف قرار دادن نقاط ضعف آن‌ها و … همگی می‌توانند به عنوانی هدفی غیر از فروش در نظر گرفته شوند که کمپین‌های تبلیغاتی با استراتژی‌هایی متفاوت‌تر قادر به انجام آن‌ها هستند.

کمپین تبلیغاتی

مخاطب هدف را شناسایی کنید

۳. شناسایی مخاطب هدف

به جای این که بازار هدف را بر اساس محصولات و خدمات طبقه‌بندی کنید، اساس طبقه‌بندی را مخاطب قرار داده و از نگاه او به کسب و کار خود بنگرید. در این صورت است که تبلیغات شما تأثیری به مراتب بهتر خواهد داشت و رضایت و اعتماد مخاطب و مشتریان‌تان را جلب می‌کنند. تحقیق و بررسی در مورد رفتار مخاطبان و انتظارات آنان، می‌تواند در مسیر درک هر چه بهتر مخاطب به شما کمک‌ کند.

۴. ایجاد شعار

کلمات دقیقاً به اندازه استراتژی‌ها و تلاش‌های شما برای تبلیغ و بازاریابی اهمیت دارند. حتی شاید این مرحله از مهم‌ترین مراحل برنامه‌های کمپین باشد. به علاوه یافتن کلمات و جلمه‌ای که تمام مفهوم برند، محصولات و خدمات را در بر گرفته و در عین حال خلاقانه، ساده، قابل درک و ماندگار باشد، بسیار چالش‌زا و دشوار است. بنابراین باید بتوانید شعاری برای کمپین ایجاد کنید که نشان دهنده مفهوم برند بوده و تبلیغات شما را در چند کلمه خلاصه‌ کرده و به طور مؤثر بیان کند.

چند نمونه از شعارهای برندهای معروف جهان را ببینید:

  • مک دونالد: «من عاشقش هستم»
  • لورئال: «چون لایقش هستید»
  • جنرال الکتریک: «قدرت تخیل در کار»
  • اپل: «متفاوت بیاندیش»
  • نایکی: «فقط انجامش بده»
  • کیت کت: «استراحت کن، کیت کت بزن»
  • و …

۵. داشتن استراتژی چندرسانه‌ای

گاهی اوقات رسانه‌های اجتماعی نیز تأثیر خوبی در تبلیغات دارند. از آنجایی که دنیای دیجیتال روز به روز گسترده‌تر می‌شود و حضور مردم هم در آن رو به افزایش است. در نتیجه بازاریابی دیجیتال و استفاده از رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های پرطرفداری مانند اینستاگرام، تلگرام و … می‌تواند در موفقیت کمپین، تأثیر بسزایی داشته باشد.

۶. تعیین کردن بودجه

جهت تعیین بودجه برای کمپین، در ابتدا باید به ارزشی که سازمان برای کمپین و تبلیغات خود قائل است دقت کنید. سپس تمام مراحل طراحی و اجرای کمپین را در نظر گرفته و نسبت به هر کدام از آن‌ها بودجه مناسب را مشخص کنید. عواملی مانند فراوانی تبلیغات رقبا، تصویر برند در بازار، فراوانی محصولات یا خدمات مشابه،‌ آنلاین یا آفلاین بودن تبلیغات، سنتی یا به‌روز بودن،‌ استفاده از شبکه‌های اجتماعی و … می‌تواند در میزان بودجه کمپین تبلیغاتی مؤثر باشد.

کمپین تبلیغاتی

امکانات خود را بسنجید و بودجه تعین کنید

۷. موجودی گرفتن

از منابع و امکاناتی که شرکت در اختیارتان قرار می‌دهد، یادداشت‌برداری کنید. با دانستن میزان اختیارات و مواد اولیه خود،‌ می‌توانید بهترین و خوشمزه‌ترین آش را هم برای سازمان مربوطه و هم برای مشتریانش بپزید! در تحقیقات برای گرفتن موجودی،‌ می‌توانید در مورد منابع انسانی شرکت نیز تحقیق کرده و افراد مناسب را برای گرفتن راهنمایی در طول کمپین انتخاب کنید.

 

عوامل موثر در موفقیت هرچه بیشتر کمپین

جدا از پارامترهای فنی مانند ساختاربندی، برنامه‌ریزی و … عوامل دیگری نیز در موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی مؤثر هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. سخت نگیرید

اگر مسائل را خیلی پیچیده و جنجالی در نظر گرفته و پیش ببرید، ممکن است این پیچیدگی به مخاطب نیز القا شود که این به ضرر شماست! مینیمالیسم و سادگی در عین گیرایی و جذابیت، یکی از اساسی‌ترین ملزومات تبلیغات است.

۲. صداقت داشته باشید

صداقت یکی دیگر از ملزومات اساسی اما پنهان در تبلیغات است. مخاطب به سرعت صداقت یا مبالغه بیش از حد و دروغ را احساس می‌کند. بنابراین باید در طراحی تبیلغات خود بسیار دقت کرده و صداقت را رعایت کنید. ادعای توخالی پس از فروش چند محصول رو شده و اعتبار برند را از بین می‌برد.

۳. تبلیغ را درست تکرار کنید

تکرار بیش از حد یک تبلیغ می‌تواند مخاطب را دل‌زده کند. اما اگر همان محتوا را به روش‌های خلاقانه‌تری تکرار کنید، می‌تواند علاقه مخاطب را جلب کند.

۴. زمان مناسبی انتخاب کنید

اکثر کمپین‌های تبلیغاتی در فصول خاصی از سال از خواب زمستانی خود بیدار می‌شوند! اگر فصل خاصی از سال برای فروش محصولات یا خدمات شما مناسب بوده و یا مناسبت خاصی در پیش بود، کمپین تبلیغاتی خود را در راستای آن راه‌اندازی کنید. در چنین شرایطی که میزان خرید و فروش محصول بیشتر است، راه‌اندازی کمپین و تبلیغ بیشتر و بهتر می‌تواند موجب آشنایی هر چه بیشتر مردم با محصولات و خدمات شده و در نتیجه فروش نیز افزایش یابد.

 

نمونه هایی از کمپین های تبلیغی موفق

در این قسمت چند نمونه از موفق‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی از شرکت‌های معروف جهان را گردآوری کرده‌ایم.

۱. کمپین جالب تبلیغاتی در متروی چین: تنها شعار این کمپین، همانطور که در تصویر می‌بینید، سرعت بیشتر است. البته که می‌توانستند پارامترهای دیگری نیز در تبلیغات خود دخیل کنند، اما رعایت شرط سادگی، به حد کافی گیراست.

کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی متروی چین

۲. کمپین برند ورزشی نایکی: در حدود سال‌ ۱۹۸۰، برند نایکی تنها برای دوندگان دو ماراتن کفش تولید می‌کرد. اما پس از همه‌گیر شدن موج تناسب اندام، این برند کمپین «فقط انجامش بده» را راه‌اندازی کرده و از رقیبان خود کیلومترها فاصله گرفته است!

کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی نایکی

۳. کمپین وِندیز (Wendy’s): برند وندیز با یک جمله ساده «گوشتش کو؟» به موفقیت چشم‌گیری دست یافت. این کمپین در اصل رقبا را هدف قرار داد. در واقع کمپین سعی داشت نشان دهد رقبا در ساندویچ‌ها و همبرگرهای خود گوشت کمی استفاده می‌کنند اما وندیز نه! که البته مورد استقبال فراوانی هم قرار گرفت.

کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی وندیز

 

حرف آخر

نحوه راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی و موفقیت در آن، علاوه بر این که هنری جذاب است، به مهارت‌های فنی و تجربه بالایی نیز نیاز دارد. در این مطلب برخی از مهم‌ترین روش‌ها را معرفی کردیم، اما با این حال برای ماهرتر شدن در طراحی و موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی باید تجربه بیشتری کسب کنید. البته تنها راه تبلیغات، راه‌اندازی کمپین نیست. روش‌های متنوع و مؤثر دیگری هم وجود دارد که می‌توانید نسبت به کسب و کار و محصولات و خدمات خود به کار بگیرید. تعدادی از آن‌ها را می‌توانید در مطلب “مهم‌ترین تکنیک‌های تبلیغات برای افزایش فروش” ببینید. آیا شما نکته‌ دیگری برای بهبود کسب و کار سراغ دارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare