۳۰ مورد از رایج ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ با عناوین بازاریابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی نیز شناخته می‌شود. بازاریابی دیجیتال بستری برای رونق بخشیدن به خرید و فروش اینترنتی محصولات یا خدمات شرکت‌هاست. ابزار این کار نیز پلتفرم‌های دیجیتال هستند؛ پلتفرم‌هایی مانند وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌های موبایلی یا کامپیوتری، شبکه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌های دیجیتال مشابه. با توجه به این توضیحات به راحتی می‌توان نتیجه گرفت بازاریابی دیجیتال، امروزه اهمیت فوق‌العاده‌ای برای تمام کسب و کارها دارد. ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ هم مستلزم آشنایی با پایه‌های اصلی آن، یعنی اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است؛ از این‌رو در این مطلب تعدادی از رایج‌ترین آن‌ها را تشریح خواهیم کرد.

 

پرکاربردترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

۱. SEO یا Search Engine Optimization

سئو به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو است. با استفاده از روش‌هایی خاص می‌توان رتبه‌بندی وب‌سایت در موتورهای جستجو را بهبود بخشید. در این صورت وب‌سایت یا محصولات شما در جستجوهای کاربران در صفحه اول نتایج نمایش داده شده و در نتیجه تعداد بازدیدکنندگان افزایش می‌یابد.

۲. Hit

بازدید یا هیت، تعداد افرادی است که از وب‌سایت یا صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی بازدید می‌کنند. به مجموع زمان بازدیدهای صورت‌گرفته نیز هیت گفته می‌شود.

۳.  Content Marketing

محتوا، اطلاعاتی در قالب نوشته، عکس، ویدئو و … است که اگر با هدف افزایش آگاهی، جذب مشتری، جلب اعتماد مشتری، فروش محصولات یا خدمات و … تولید شود، بازاریابی محتوا نامیده می‌شود. هر کسب و کاری نسبت به محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهد، می‌تواند محتوای مناسب را تولید کرده و با به اشتراک گذاشتن آن در وب‌سایت،‌ شبکه‌های اجتماعی و … افراد را از محصولات و خدماتش آگاه کند، آن‌ها جذب کرده و در نهایت موجب افزایش فروش محصول شود.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

خزنده وب

۴. Web Crawler

خزنده یا عنکبوت وب، نوعی ربات است که در وب‌سایت‌ها خزیده و اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات بیشتر به منظور ارزیابی سئو و رتبه‌بندی و … وب‌سایت برای موتورهای جستجو گردآوری می‌شوند. اطلاعاتی مانند بررسی بک‌لینک‌ها، کیفیت سئو و. .. وب‌سایت در حیطه وظایف خزنده‌هاست.

۵. Backlink

بک‌لینک یکی دیگر از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است. اگر وب‌سایتی از وب‌سایت دیگر لینک دریافت کند یا لینکی به آن وب‌سایت بدهد، بک‌لینک اتفاق می‌افتد. اگر با وب‌سایت معتبری لینک رد و بدل شود، خزنده‌ها از آن استقبال کرده و رتبه وب‌سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود می‌دهند. اما اگر با وب‌سایتی نامعتبر تبادل کنید، وب‌سایت شما نیز نامعتبر جلوه داده می‌شود.

۶. (Key Performance Indicator (KPI

شاخص عملکرد کلیدی، معیاری است برای ارزیابی میزان موفقیت‌آمیز بودن فعالیت‌ها. در واقع بازاریاب‌ها از این معیارهای قابل اندازه‌گیری استفاده می‌کنند تا میزان نزدیک یا دور شدن خود به هدف را بسنجند. برای این کار باید دوره‌های زمانی مشخصی در نظر گرفته شده و  میزان تغییرات نسبت به دوره قبل ارزیابی شود.

۷. Conversion Rate

Conversion به معنای همگرایی یا تبدیل است. تبدیل زمانی اتفاق می‌افتد که تعدادی از افرادی که محتوای شما را دیده‌اند، هدف مورد نظرتان مانند کلیک، عضویت در خبرنامه، دانلود، خرید و … را انجام دهند. اما تمام افراد تن به هدف شما نمی‌دهند. نسبت افرادی که هدف مد نظر را انجام داده‌اند به کل آن‌هایی که محتوای شما را دیده‌اند، نرخ تبدیل می‌گویند.

۸. (Conversion Rate Optimization (CRO

بهینه‌سازی نرخ تبدیل، شاخه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که روی بهبود نرخ تبدیل تمرکز می‌کند. این کار با تحلیل رفتار کاربران و بازدیدکنندگان انجام می‌شود. تحلیل رفتار کاربران و بازدیدکنندگان نیز به کمک بازاریابی عصبی، روانشناسی، انواع روش‌های طراحی، تست اِی‌/بی و … امکان‌پذیر است. به کمک این روش‌ها می‌توان نرخ تبدیل را طبق علایق و رفتار کاربر بهینه کرد.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

تست A/B

۹. A/B Testing

تست اِی/‌بی تکنیکی بسیار کارآمد در بازاریابی است که با استفاده از آن می‌توان ۲ تغییر در یک نمونه ثابت را با یکدیگر مقایسه کرد. به طور مثال دو صفحه با محتوای یکسان را به طور متفاوت طراحی کنیم، سپس میزان موفقیت این دو صفحه را مقایسه کرده و دریابیم کدام نوع طراحی، تأثیر بیشتری در جذب افراد دارد. لازم به ذکر است این تغییرات باید فقط در یک المان انجام شود؛ مثلاً تغییر دکمه دعوت به اقدام، تغییر در تیتر محتوا و … .

۱۰. Call to Action

دعوت به اقدام، دعوت بازدیدکننده یا مشتری به اقدام است. دعوت به اقدام همان دکمه لینک‌داری است که از بازدیدکننده درخواست می‌کند روی آن کلیک کند تا مثلاً در وب‌سایت عضو شود یا خریدی انجام دهد یا او را به صفحه‌ای دیگر ببرد و … . دعوت به اقدام می‌تواند به اشکال گوناگون مانند لینک متنی، تصویری، دکمه و … طراحی شود.

۱۱. Lead

لید یا سرنخ یکی از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است که اشاره به فردی خاص دارد. مثلاً فرد یا افرادی که از یک یا چند مرحله از قیف فروش عبور کرده و به گونه‌ای به محصول یا خدمات، علاقه نشان داده است، لید یا سرنخ شماست. به عبارتی کسی که در خبرنامه وب‌سایت عضو می‌شود یا در وب‌سایت ثبت‌نام می‌کند یا از طریق شبکه‌های اجتماعی با کسب و کار شما ارتباط برقرار می‌کند، سرنخی است که ممکن است در آینده تبدیل به مشتری بالقوه یا خریدار شود.

۱۲. Funnel

این کلمه به معنای قیف بوده و در دیجیتال مارکتینگ به اصطلاح قیف فروش یا قیف بازاریابی شناخته می‌شود. قیف فروش، قیفی فرضی حاوی چندین دعوت به اقدام است که افراد را به مشتریان بالقوه یا خریداران محصولات یا خدمات شما تبدیل می‌کند.

قیف بازاریابی مفهومی کلی‌تر بوده و کاربر را در طی مراحل مختلف به سمت هدف مورد نظر هدایت می‌کند. روانشناسی فروش، کاربرد بسیاری در موفقیت در عبور از مراحل قیف فروش یا قیف بازاریابی دارد.

۱۳. Keyword

کلمه کلیدی یا کلیدواژه محور اصلی محتواست. در واقع محتوای شما حول همان کلمه کلیدی تعریف و تولید می‌شود. از این کلمه برای بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. در واقع اگر با استفاده از سئو، کلمه کلیدی محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، زمانی که کاربر آن کلمه یا عبارت را جستجو کند، محتوای شما برای او در اولین نتایج به نمایش درخواهد آمد.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

سئوی کلاه سیاه/سفید

۱۴. Black/White Hat SEO

سئوی کلاه سیاه، اصطلاحی است که در استفاده از روش‌های غیراخلاقی در سئو و افزایش رتبه وب‌سایت به کار برده می‌شود. روش‌هایی مانند لینک‌های ساختگی، متن‌های پنهان، سئوی منفی و … مثال‌هایی از سئوی کلاه سیاه هستند. اما سئوی کلاه سفید برعکس است. در سئوی کلاه سفید از روش‌های قانونی و کاملاً اخلاقی برای بهبود رتبه وب‌سایت استفاده می‌شود.

۱۵. Alexa Rank

شاخص الکسا معیاری از رتبه‌بندی وب سایت‌ها در سراسر جهان و همچنین در داخل هر کشور است. هر چه رتبه وب‌سایت در این شاخص کمتر باشد، یعنی ترافیک وب‌سایت و میزان بازدید از آن بیشتر است. به علاوه، رتبه بهتر در الکسا نشان دهنده رتبه بالای وب‌سایت در گوگل نیز هست.

۱۶. Traffic

ترافیک همان تعداد بازدیدهایی است که از وب‌سایت یا اپلیکیشن شما می‌شود. ترافیک می‌تواند به دو نوع ترافیک ارگانیک و یا ترافیک پولی وجود داشته باشد.

۱۷. Paid Traffic

ترافیک پولی میزان بازدیدهایی است که از طریق صرف هزینه به سمت وب‌سایت یا اپلیکیشن شما روانه می‌شوند. اغلب مردم تبلیغات کلیکی را با ترافیک پولی اشتباه می‌گیرند؛ در صورتی که این چنین نبوده و هر گونه ترافیکی که با پرداخت پول جذب شود، در دسته ترافیک پولی جای می‌گیرد.

۱۸. Organic Traffic

یکی دیگر از رایج‌ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ ترافیک ارگانیک، رایگان یا طبیعی است. ترافیک ارگانیک تعداد بازدیدهایی است که کاملاً رایگان و بدون پرداخت هزینه یا هر گونه تبلیغی وارد وب‌سایت یا اپلیکیشن می‌شود. ترافیک ارگانیک بهترین نوع ترافیک و معیاری عالی برای اندازه‌گیری میزان موفقیت تکنیک‌های سئو هست.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

پرداخت به ازای کلیک

۱۹. (Paid Per Click (PPC

تبلیغات کلیکی یا پرداخت به ازای هر کلیک، نوعی تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ‌کننده به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ انجام می‌شود، پولی دریافت می‌کند. این مفهوم نیز ممکن است با ایمپرشن اشتباه گرفته شود، اما باید گفت پی‌پی‌سی، دقیقاً میزان کلیکی که روی تبلیغ انجام می‌شود را در نظر می‌گیرد.

۲۰.  Impression

ایمپرشن تعداد دفعاتی است که بازدیدکننده یک نوع تبلیغ را می‌بیند. توجه کنید که ممکن است بازدیدکننده اصلا روی تبلیغ کلیک نکرده و چیزی هم نخرد. مثلاً اگر ۲۰ نفر تبلیغ شما را دیده باشند، ایمپرشن ۲۰ است. اما اگر فقط ۳ نفر روی تبلیغ کلیک کنند پی‌پی‌سی برابر با ۳ است.

۲۱. Bounce Rate

این فاکتور، میزان بازدیدکنندگانی از سایت را نشان می‌دهد که وارد وب‌سایت می‌شوند، اما بدون هیچ تعاملی با محتوا یا وب‌سایت شما، آن را ترک می‌کنند. این موضوع نشان دهنده رابط کاربری بد و عدم جذابیت وب‌سایت یا محتواست. وب‌سایت‌ها تلاش می‌کنند کمترین میزان نرخ پرش را داشته باشند.

۲۲. (User Interface (UI

رابط کاربری نشان دهنده فضایی است که برای کاربر طراحی و تدارک داده می‌شود. این فضا باید برای همه افراد ساده، قابل فهم و جذاب باشد تا تجربه کاربری خوبی برای‌شان ایجاد شود. در صورتی که کاربر وارد وب‌سایت یا صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی شود و چیزی از آن متوجه نشود یا صفحه جذابیتی برای او نداشته باشد،‌ بلافاصله آن را ترک می‌کند.

۲۳. (User Experience (UX

تجربه کاربری، احساسی است که در کاربران نسبت به شما ایجاد می‌شود. تجربه کاربری گستره وسیعی از بازاریابی را در بر می‌گیرد. از آنجایی که تمام تلاش بازاریابی، جذب مشتری، حفظ آن و فروش محصولات و خدمات است، تجربه کاربری نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. از لحظه‌ای که افراد با کسب و کار، محصولات و خدمات شما آشنا می‌شوند، به وب‌سایت یا صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند، خرید می‌کنند و حتی خدمات پس از خرید نیز در گستره وسیع تجربه کاربری قرار دارد. اگر در تمام این مراحل حس خوب یا تجربه کاربری مثبتی در او ایجاد کنید، همان شخص به بهترین تبلیغ‌کننده شما تبدیل خواهد شد.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

B2B – business to business

۲۴. (Business to Business (B2B

تجارت بی‌توبی نوعی تجارت است که در آن طرفین تجارت، شرکت‌ها، سازمان‌ها یا اشخاص حقوقی هستند. در واقع در این نوع تجارت، تعاملات بین دو انسان نبوده و کسب و کارها، محصولات و خدمات خود را به یکدیگر می‌فروشند. به طور مثال فروش محصولات کارخانه تولیدکننده به عمده فروشی‌ها یا عمده فروشی‌ها به خرده فروشی، نوعی تجارت بی‌توبی است. به عنوان مثالی در دیجیتال مارکتینگ می‌توان به تعاملات بین تبلیغ دهنده و ناشر اشاره کرد.

۲۵. (Business to Consumer (B2C

تجارت بی‌توسی یکی دیگر از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ بوده و نوعی تجارتی مستقیم است. در واقع در این نوع تجارت، تعامل بین کسب و کار و مردم مستقیم صورت می‌گیرد. به طور مثال اگر مشتریان شما محصولات و خدمات‌تان را به طور مستقیم از وب‌سایت یا صفحات اختصاصی شما در شبکه‌های مجازی دریافت کنند، تجارتی بی‌توسی صورت گرفته است.

۲۶. Native Advertising

تبلیغات همسان نوعی از تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ با محتوای مدنظر یکدست بوده و مزاحمتی برای کاربر ایجاد نمی‌کند. این نوع تبلیغ با محتوای میزبان خود مرتبط است و کاربر هیچگونه احساس تضادی نمی‌کند. به عنوان مثال دعوت کاربران به مشاهده صفحه‌ای از محصولاتی مانند کیف، کفش یا لباس در دل محتوای آموزشی مرتبط با کیف و کفش می‌تواند نوعی تبلیغ همسان باشد. همچنین تبلیغات گوگل نیز نوعی تبلیغ همسان است.

۲۷. Google AdWords یا AdWords

تبلیغات گوگل یکی از برنامه‌های تحت مالکیت گوگل است که با استفاده از آن، افراد می‌توانند تبلیغ خود را در موتور جستجوی گوگل به تبلیغ بگذارند. تمام لینک‌هایی که در صفحه اول گوگل با برچسب Ad مشاهده می‌کنید، تبلیغات از طریق گوگل هستند. به این نوع تبلیغ نیز می‌توان تبلیغ همسان گفت، چراکه محتوا و ظاهر تبلیغات دقیقاً مشابه و مرتبط با سایر نتایج ارگانیک است.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

نیچ مارکتینگ

۲۸. Niche Marketing

نیچ مارکتینگ یا بازاریابی جاویژه، نوعی از بازاریابی است که به بخشی خاص از بازار توجه می‌کند و به صورت اختصاصی فقط برای آن قسمت محصول یا خدماتش را بازاریابی می‌کند. نکته مهم در اینجا، تولید محصول یا خدماتی خاص است که فقط نیاز بازار مد نظر را رفع کند. مثلاً آموزش بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی فقط برای بازاریابان شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوعی بازاریابی نیچ است.

۲۹. Affiliate Marketing

همکاری در فروش زمانی اتفاق می‌افتد که افراد یا شرکت‌هایی در فروش محصولات یا خدمات شرکتی دیگر همکاری کنند. در ازای این همکاری نیز نسبت به میزان فروشی که داشته‌اند، بخشی از پول فروش را دریافت می‌کنند. دریافت پول به ازای تعداد لید یا سرنخ حاصل از تبلیغ هم می‌تواند نوعی همکاری در فروش باشد.

۳۰. Viral Marketing

بازاریابی ویروسی یعنی استفاده از استراتژی‌هایی که کاربران را مجبور به پخش ویروس‌‌مانند پیغام بازاریابی کند. در واقع اگر محتوایی که به منظور تبلیغ یا بازاریابی تولید می‌شود، به اندازه‌ای جذاب یا مفید باشد که کاربران آن را با سایرین به اشتراک بگذارند، بازاریابی ویروسی اتفاق می‌افتد.

 

حرف آخر

در این مطلب تعدادی از پرکاربردترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ یا بازایابی اینترنتی را معرفی کردیم؛ اما دنیای دیجیتال بسیار گسترده‌تر بوده و روز به روز در حال پیشرفت است. در نتیجه اصطلاحات آن نیز بسیار بیشتر از این تعداد است. با این حال این اصطلاحات، برخی از اصطلاحات پایه‌ای هستند که برای شما گردآوری کردیم. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم از مطلب مفید «بهترین ایده‌های راه‌اندازی سایت» نیز در انگیزه دیدن کنید.

آیا با اصطلاحاتی که مطالعه کردید، آشنایی داشتید؟ اصطلاحات دیگری برای اضافه کردن به لیست بالا در نظر دارید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذراید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare