مدل کسب و کار فریمیوم چیست و درآمد آن از کجاست؟

کسب و کار فریمیوم

مدل کسب و کار و درآمد فریمیوم به گونه‌ای از کسب و کار و تجارت مدرن گفته می‌شود که در آن محصولات یا خدمات تولیدی شما، در ابتدا به صورت رایگان به بازار هدف عرضه می‌گردند. این در همان بدو امر، فوق العاده جذاب به نظر می‌رسد. اما درآمدزایی در این شکل از کسب و کار چگونه اتفاق می‌افتد؟ درآمدزایی مدل کسب و کار فریمیوم به این صورت است که شما از ارائه خدمات وابسته به عرضه رایگان اولیه، سودآوری خواهید داشت. با ما همراه باشید و همه چیز را درباره این نوع از کسب و کار بدانید.

 

مدل کسب و کار فریمیوم

همان طور که مشاهده می‌کنید فریمیوم یا Freemium از دو بخش Free و Premium به وجود آمده و این خود گویای فرمولی است که برای این مدل کسب و کار طراحی شده است.

مدل کسب و کار فریمیوم بر پایه جذب نخستین مشتری با ارائه رایگان محصولات یا خدمات شرکت است. مشتری‌های بالقوه، خود را در مقابل عرضه رایگان دیده و طبق چیزی که انتظار می‌رود جذب آن می‌شوند. اما در مراحل بعدی برای ادامه استفاده از آن محصول یا خدمات به شکلی گسترده‌تر یا پیشرفته‌تر، باید مبلغی را پرداخت کنند و این همان محل درآمدزایی کسب و کار است.

به طور مثال در وب سایت‌هایی که امکان درج آگهی استخدام رایگان وجود دارد، مدل کسب و کار فریمیوم را می‌بینیم. شما می‌توانید آگهی استخدام خود را به صورت رایگان در این وب سایت‌ها درج نمایید؛ اما برای استفاده از درجات آگهی‌های ستاره‌دار که امتیاز رویت بیشتری دارند، باید مبالغی را به نسبت تعداد ستاره پرداخت کنید.

کسب و کار فریمیوم

این شیوه کسب و کار باعث می‌شود که در جذب مخاطب و مشتری اولیه بسیار موفق عمل شود. سپس با به دست آوردن نظر مشتریان، فرصت تبدیل کردن آن‌ها به مشتریانی که مایل به پرداخت هزینه برای برخورداری از سایر خدمات شما هستند را خواهید داشت. این مشتریان می‌توانند در زمان برخورداری از خدمات یا محصولات رایگان شما، به مشتریانی بالفعل تبدیل شوند که پرداخت مالی دارند و در ضمن محصول یا خدمات شما را به دیگران نیز توصیه می‌کنند.

بیشترین کسب و کارهایی را که به این مدل درآمدزایی روی می‌آورند باید در جامعه نرم افزاری، اپلیکیشن و به طور کلی فضای آنلاین بدانیم. بسیاری از نرم افزارها، بازی‌های موبایلی و مانند آن‌ها، نصب اولیه را به صورت رایگان ارائه داده و سپس برای استفاده از بخش‌های دیگر فضای نرم افزاری خود، نیاز به پرداخت را مطرح می‌کنند. به این صورت کاربری که اینک به دام نرم افزار یا بازی موبایلی افتاده است، به راحتی مبلغ را پرداخت کرده و از دیگر امکانات آن که در حال حاضر قفل هستند، برخوردار می‌گردد.

کسب و کار فریمیوم

مزایای مدل کسب و کار فریمیوم

  • تبلیغات موثر: یکی از اصلی‌ترین مزایای این مدل کسب و کار در آن نهفته است که به این شکل، شما می‌توانید در زمانی کوتاه و به راحتی حجم زیادی از مخاطبان و مشتریان اولیه را به دست آورید. در همه جای دنیا صدای ارائه خدمات رایگان یا عرضه محصولات بدون دریافت هزینه؛ به سرعت به گوش همگان رسیده و صف عضویت و دریافت کالا یا خدمات شکل خواهد گرفت. به این صورت تبلیغات دهان به دهان و سایر انواع تبلیغات در کمترین زمان، کسب و کار شما را بر سر زبان‌ها خواهد انداخت.
  • برندینگ قوی: با ارائه خدمات و محصولات رایگان، برندینگ قوی شکل خواهد گرفت و کسب و کار شما مراحل رسیدن به قله‌های به ثبات رساندن نام تجاری خود را با سرعت بیشتری طی می‌کند. چنین سیستم‌های تجاری به سرعت در میان مخاطبان به محبوبیت و شهرت رسیده و کمک می‌کند تا برند به شکل پیشرونده‌ای، جایگاه خود را در جامعه و بازار هدف به دست بیاورد.
  • پرداخت‌های کوچک و پیوسته: معمولا پرداخت‌های مدل فریمیوم، کوچک اما پیوسته بوده و ارقام بزرگی را به خود اختصاص نمی‌دهند. درست به همین دلیل است که مشتریان نیز با سهولت بیشتری نسبت به پرداخت دوره‌ای این ارقام، اقدام کرده و کمتر پیش می‌آید که از آن ناراضی باشند.

کسب و کار فریمیوم

نکته: دقت داشته باشید که مدل کسب و کار فریمیوم، یک روش بازاریابی مطلق نیست؛ بلکه این شکلی از راه اندازی کسب و کار و تجارت است که بازاریابی درونگرا یا شکلی از بازاریابی ویروسی و بالقوه در آن شکل می‌گیرد.

مثال هایی از کسب و کار فریمیوم

مثال‌هایی از کسب و کار فریمیوم را می‌توانیم در قالب مواردی چون یوتیوب، گوگل درایو و در میان استارتاپ‌های داخلی چون جابینجا، بازی کودک نابغه و … نام ببریم.

 

کلام آخر

توجه داشته باشید که مدل کسب و کار فریمیوم باید به صورت مداوم برای کاربران ورودی رایگان باقی بماند و مدل‌هایی که پس از مدتی ارائه رایگان خود را حذف کرده و کاملا پولی می‌شوند، از این دایره بیرون هستند. شما چه مدل‌هایی از کسب و کارهای فریمیوم می‌شناسید و این نوع کسب و کار را چطور می‌بینید؟ نظریات خود را در انگیزه با ما در میان بگذارید. اگر در پی راه اندازی یک کسب و کار جدید هستید پیشنهاد می کنیم کسب و کارهای جدید در دنیا را نیز بشناسید و سپس اقدام کنید. خواندن مطلب ایده‌های مختلف برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی در منزل نیز می تواند برای شما مفید باشد.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare