۱۵ ویژگی مدیران موفق و برجسته

ویژگی های مدیران موفق

مدیر کسی است که به واسطه خصوصیات  و مهارت‌هایش ، باعث می‌شود که دیگران بهترین عملکرد خود را داشته باشند. با اینکه مدیران مختلف سبک‌های متفاوت مدیریتی را به کار می‌برند اما تلاش همه آنها رسیدن به یک هدف است: ایجاد انگیزه در تیم! انگیزه منجر به پیشرفت بهتر و بهتر خواهد شد. اما چه چیزی باعث می‌شود شخص یک مدیر موفق باشد؟ افراد زیادی هستند که مدیریت به طور ذاتی در وجود آنها است. این دسته از افراد  به طور ذاتی توانایی کنترل موقعیت و یافتن بهترین نتیجه ممکن را دارند ؛ ولی برای افراد معمولی، مدیریت یک استعداد خاص است که قابلیت رشد و پرورش دارد و می‌تواند روزبه روز قوی‌تر شود. حالا سوال اینجاست چه مهارت‌هایی را باید کسب کرد و پرورش داد؟ مدیران موفق چه خصوصیاتی داشته‌اند؟ در مطلب پیش رو چندین ویژگی مدیران موفق را شرح داده­‌ایم.

 

ویژگی‌های مدیران موفق

۱. توانایی برقراری ارتباط

بهترین مدیران همواره کسانی هستند که چگونگی برقراری ارتباط با همه افراد را می­‌دانند. با اینکه یک ویژگی ساده به نظر می‌رسد اما همه این ویژگی را ندارند. این که شما در یک مکان حضور پیدا کنید و بتوانید با همه ارتباط برقرار کنید، کار ساده‌ای نیست. اگراعضا یک تیم احساس کنند که می‌توانند با مدیر خود ارتباط برقرار کنند، به طور قطع این برقراری درست ارتباط منجر به همکاری و پیشبرد بهتر کارها خواهد شد.

۲. بلوغ فکری

اصیل بودن ، اخلاقی بودن و کاریزماتیک بودن همگی از مهارت‌­های عالی برای یک مدیر است. ویژگی که اغلب از آن غافل می‌شوند بلوغ فکری است. تصمیم گیری آگاهانه، مشاوره دادن در جهت توانمند سازی دیگران و خودداری از دخالت دادن احساسات در کارها، همگی نشانه های یک مدیر بالغ است. بلوغ فکری از شیوه‌های اعتماد سازی است و  ارتباطی به افزایش سن ندارد؛ بلکه با بالا رفتن آگاهی ذهنی، درک داشتن ودرس گرفتن از اشتباهات به دست می‌آید.

۳. انعطاف پذیری

توانایی برگشت و بیرون جهیدن از موقعیت‌های دشوار از دیگر ویژگی‌های خوب یک مدیر موفق است؛ چون حس اطمینان و امنیت را به تیم القا می‌کند که لازمه ادامه کار خواهد بود. انعطاف پذیری به معنای در دست داشتن راه حل‌های دیگری است که می‌تواند تیم را به انجام همان کارها  ترغیب کند.

ویژگی مدیران موفق

۴. مسئولیت پذیری

یک مدیر واقعی می­‌داند که چطور و چه زمانی از تیمش انتقاد سازنده بکند و چه زمانی خودش مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد و پاسخگو باشد. در حالت ایده­‌آل ، هر کدام از اعضا تیم به صورت جداگانه مسئول پاسخگویی در قبال اعمال خویش است؛ اما وقتی یک مدیر پیش قدم می‌شود و او نیز در قبال مسائل و مشکلات پیش آمده مسئولیت می­‌پذیرد، در حقیقت با این کار به بهبود تیم برای دفعات بعدی کمک می‌­کند.

۵. عطش دانش

اگر به تازگی در مجموعه­‌ای استخدام شده‌­اید، اینکه تشنه دانش و یادگیری باشید اهمیت فراوانی دارد؛ اما یادگیری مدیران هم مهم است. یک مدیر همواره باید به دنبال کسب اطلاعات و یادگیری  بیشتر در مورد صنعت و علایق شخصی­ خود باشد. تمایل به یادگیری یک برتری ویژه جهت رشد دادن شرکت و مدیریت کارکنان به شما می­‌دهد.

۶. قابلیت سازگاری

توانایی مدیریت تغییرات پیش آمده، هر مدیری را کارآمدتر می‌کند. در واقع یک مدیر موفق می‌­تواند تغییرات گسترده­‌ای که در تیم، مسیر و مدل کسب و کارش به وجود آمده را به خوبی مدیریت کند. هرکسی توانایی تکرار روند و کاری که قبلا انجام گرفته است را دارد؛ اما مدیر واقعی کسی است که توانایی اداره­‌ی مسائلی که قبلا آن را تجربه نکرده است هم داشته باشد.

۷. بررسی و تخمین سطح ناامنی

با وجود اینکه خیلی مهم است که تصمیم یک مدیر ایستادن در کنار اعضای تیمش باشد؛ اما مدیر باید همواره تصمیمات دوم یا حتی سومش را هم بررسی کند و تخمین بزند. مدیران واقعی با بررسی دقیق سطح ناامنی  تصمیمی متناسب با نیاز خود می گیرند و اعضا تیم را ترغیب می‌کنند که قبل از تمام شدن همه چیز و کشیدن ماشه، با یکدیگر مشورت کنند. با وجود متناقض بودن این قضیه، ولی بررسی و تخمین سطح ناامنی هم از ویژگی­‌های برجسته یک مدیر موفق است.

۸. تواضع

داشتن تواضع در مواقعی که به موفقیتی رسیده‌­اید، نقش زیادی در ثبات جایگاه شما و ایجاد یک محیط شاد کاری دارد. مطمئن باشید تکبر ویژگی جذابی برای یک مدیر نیست، چرا که این تفکر و نگرش به تیم شما هم منتقل می‌شود. وقتی به این باور برسید که تک تک اعضا تیم با ارزشند و درست مثل شما در رسیدن به موفقیت شرکتتان دخیل هستند، قطعا منافع زیادی را به دست  خواهید آورد.

۹. سادگی و بدون آلایش بودن

سادگی به شما کمک می‌کند تا در تمام سطوح با تیم خود ارتباط برقرار کنید. اگر بیش از حد پیچیده ، مرموز یا غیر طبیعی باشید، امکان ندارد بتوانید به خوبی با تیم کار کنید. یک مدیر خوب، ساده و در عین حال بسیار دقیق و قابل دسترس است. این ویژگی باعث بهبود تعامل و همکاری در تیم می شود.

ویژگی مدیران برجسته و موفق

۱۰. نوع دوستی و همکاری

ازاعضا تیم خود بپرسید که چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید. از آنها بپرسید که تا چه حد امکانات و کمک در اختیار آنها بگذارید که مطمئن شوید آنها موفق می‌شوند. برخی از مدیران نمی‌خواهند “دست خود را کثیف کنند” یا کار سختی را انجام دهند. این رفتار می‌تواند باعث نارضایتی کارکنان شود. وقتی شما آستین های خود را بالا می‌­زنید، در واقع همکاری و ابتکار عمل خود را مطرح می‌کنید، که اعتماد و تعامل اعضا تیم را تقویت می‌کند.

۱۱. حس شوخ طبعی

شوخ طبعی به شما کمک می­‌کند که در شرایط دشوار و استرس‌­زا هم بتوانید با تیم خود ارتباط برقرار کنید و به آنها اعتماد کنید تا شما را بیشتر از چیزی به عنوان رئیس تحمیلی ببینند. در ارائه ها، جلسات کارمندان و… از طنز استفاده کنید تا همه احساس راحتی داشته باشند و بتوانید زمینه‌های مشترک ایجاد کنید.

۱۲. درونگرایی

بر خلاف تصور غلط رایج ، افراد درونگرا مدیران بسیار خوبی می‌شوند. آنها بسیار منطقی و مُصر هستند و توانایی­شان برای تجزیه و تحلیل دقیق هر موقعیتی گاهی نتایج باورنکردنی به همراه می‌آورد. درونگراها ترجیح می‌دهند به صحبت کردن بقیه گوش کنند. آن‌ها درواقع آنها دیدگاه‌­های مختلفی را در نظر می‌گیرند و سپس زمان بیشتری را به تفکر انتقادی اختصاص می‌دهند.

۱۳. مثبت نگری

بیشتر افراد ترجیح می‌دهند واقع بینانه عمل کنند ، اما تمرین مثبت نگری هم در کسب و کار خیلی خوب است. اگر یک رهبر منفی گرا باشید، این صفت شما مانند شعله‌‌های آتش زبانه می­‌کشد و در سراسر شرکتتان هم پخش می­‌شود. مردم  به اشتباه فکر می‌­کنند این نوع نگرش (منفی­ بافی) است که کارآفرینان را به موفقیت می­‌رساند. رهبران خوب، مثبت نگری را ترویج می‌­دهند و به جای اینکه تیم خود را تخریب کنند، آنها را تشویق می کنند و باعث پیشرفت آنها می‌شوند.

۱۴. اشتیاق

آیا تا به حال رئیسی داشته اید که صرف نظر از نوع کارش، بسیار با شور و اشتیاق آن­ را انجام دهد؟ مدیران علاقه‌مند و مشتاق فوق‌العاده اند چون نگرشی مثبت را دنبال می‌کنند و این رفتار مسری است. بله انرژی خوب مسری است و روحیه همه را بهتر می‌کند. مدیران با اشتیاق، آماده کار موثر هستند و دیگران را  به انجام همان کار ترغیب می‌­کنند.

۱۵. ثبات

یک مدیر خوب باید یک سری صفات و ویژگی برجسته داشته باشد. دارا بودن فقط یک ویژگی کافی نیست. اما از بین تمام ویژگی‌ها، مدیر باید در احساسات و اشتیاقش ثابت قدم باشد. با هر مشکلی که برای شرکت پیش می­‌آید، نگاه همه به سمت مدیر خواهد بود. ثبات داشتن به معنای سرسخت بودن نیست . ثابت قدم بودن یعنی مدیر یک شرکت، که پایه و اساس آن است، در هر طوفانی آرام باشد.

 

کلام آخر

همانطور که گفته شد یک مدیر موفق باید خصوصیات متعددی ازجمله بلوغ فکری، مسئولیت پذیری، تواضع، مثبت نگری وثبات را داشته باشد؛ اما چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد، این است که مدیر هرگز نباید به توانایی­‌هایش اکتفا کند و باید همواره در پی تقویت مهارت‌هایش باشد زیرا پیشرفت هر مجموعه­‌ای وابستگی زیادی به مدیریت صحیح آن دارد. این امر مستلزم تلاش مدیر برای بهتر شدن خودش است. از این رو توصیه می‌­کنیم مطلبی با عنوان “معرفی مهارت‌های مدیریتی” را در سایت انگیزه مطالعه کنید. شما چه ویژگی دیگری برای یک مدیر موفق  می‌شناسید؟ دیدگاه‌ها و تجربیاتتان را با ما و دیگر مخاطبان انگیزه درمیان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare