بسته

آشنایی با مفهوم پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی

برندینگ شخصی

به طور کلی، مفاهیم برندینگ و برند شخصی با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت، می‌توان گفت که دست‌یابی به برند شخصی هدفی برای هر یک از افراد بوده و برندینگ شخصی، فرآیند یا استراتژی دست‌یابی به این هدف است. در ادامه، قصد داریم تا به طور دقیق‌تر هر یک از مفاهیم برندینگ شخصی و پرسونال برند را تشریح کرده و سپس اهمیت آن را در موفقیت افراد مورد بررسی قرار دهیم. همچنین چند تکنیک مهم برای دست‌یابی به برند شخصی مطلوب را بیان می‌کنیم.

 

برند شخصی یا پرسونال برند چیست؟

برند شخصی به درک یا احساس کلی افراد در مورد شخص مد نظر اشاره دارد که بر اساس تجربه، تخصص، شایستگی‌ها، اقدامات، نگرش یا دستاوردهای او در جامعه، صنعت یا بازار حوزه فعالیتش به وجود آمده است. در واقع، برند شخصی هر یک از اشخاص حقیقی موجب تمایز آن‌ها از سایرین می‌شود.

 

پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی چیست؟

برندسازی شخصی به فرآیند تلاش آگاهانه و عمدی افراد برای ایجاد تأثیر مثبت روی احساس، درک و برداشت اطرافیان اشاره دارد. در حقیقت، فعالیت‌هایی همچون تلاش برای ارتقاء شغلی، افزایش اعتبار شخصیتی در میان اطرافیان یا ارائه برخی ویژگی‌های متمایز نسب به رقبا از جمله کارهای مرتبط با برندینگ شخصی هستند. در نهایت، تلاش برای برندینگ شخصی موجب می‌شود تا هر یک از افراد در حوزه فعالیت خود به فردی حرفه‌ای مبدل شده و قابلیت تأثیرگذاری روی سایرین داشته باشند. با توجه به آن چه که اشاره شد، به طور خلاصه داریم:

  • برند شخصی تصویری است که در ذهن اطرافیان از شخص مد نظر جای دارد. حال آن که برندینگ شخصی فرآیند برقراری ارتباط با سایرین و ارائه ارزش‌های خود به آنان است.
  • برند شخصی چیزی است که دیگران در مورد شما و نگرشتان به زندگی می‌گویند. برندینگ شخصی به فرآیندی اشاره دارد که از طریق آن ویژگی‌ها و نقاط قوت خود را به اطرافیان ارائه می‌کنید.

برندینگ شخصی

چرا به برند شخصی احتیاج داریم؟

همان‌طور که اشاره شد، به کارگیری برند شخصی در شغل حرفه‌ای افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت، با دخالت دادن برند شخصی در حوزه فعالیت یا کسب‌وکار شخصی خودتان می‌توانید تأثیر مثبتی روی مخاطبین و سایر مشتریان بالقوه کسب‌وکارتان بگذارید. همچنین با برندینگ شخصی می‌توانید تصویری مطلوب در رابطه با دیدگاه‌ها، نگرش، نقاط قوت، احساس و رفتارتان در ذهن و قلب اطرافیان بسازید!

از سوی دیگر، برندینگ شخصی به اطرافیان کمک می‌کند تا فرد مورد نظر خود را به خوبی شناخته و از ویژگی‌های شخصیتی او مطلع باشند. در چنین شرایطی، به راحتی می‌توانند به وی اعتماد کرده و ارتباط خوبی با او برقرار کنند. حتی تمامی افرادی که تاکنون با شخص مورد نظر خود ملاقات حضوری نداشته‌اند، می‌توانند از طریق بر پایه برند شخصی معتبر وی به او اعتماد کنند.

مزایای برندینگ شخصی در هنگام انتخابات نیز بسیار مشهود است. به طور مثال، بسیاری از مردم در انتخاب فرد مورد نظر خود برند شخصی فرد و میزان شناختشان از او را مد نظر قرار می‌دهند و این در حالی است که توجه کمتری به عقاید و نظرات سیاسی فرد دارند!

برندینگ شخصی

چرا برندینگ شخصی مهم است؟

همان‌طور که اشاره شد، چنانچه قصد دارید تا به فردی تأثیرگذار مبدل شوید، نیاز است تا برند شخصی منحصر به خودتان را داشته باشید. در حقیقت، برند شخصی به شما کمک می‌کند تا از تمامی افراد و اطرافیانتان متمایز شوید. به علاوه، با به کارگیری برند شخصی می‌توانید دانش و مهارت‌های خودتان در حوزه تخصصی مربوطه را به افراد، گروه یا سازمان مورد نظر ارائه کنید.

از سوی دیگر، برند شخصی موجب می‌شود تا در ذهن و فکر اطرافیان با ویژگی‌ها، نگرش، طرز رفتار و گفتار منحصربه‌فردتان ماندگار شوید! امروزه بسیاری از افراد (در حدود ۸۴ درصد آنان) به برندهای تبلیغاتی اعتماد کمی دارند. با این حال بسیاری از کاربران و مشتریان می‌توانند به کسب‌وکارها و کسانی اعتماد کنند که نسبت به برند شخصی آنان شناخت خوبی دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مطالعه مطلب ۸ راه موثر برای ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان را پیشنهاد می‌کنیم.

در چنین شرایطی، می‌توان گفت که برندینگ شخصی در روند بازاریابی و موفقیت کسب‌وکار نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. حال با توجه به آن چه که مطرح شد، می‌توان نحوه تأثیرگذاری و دلایل موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ در بازاریابی کسب‌وکارهای مختلف را توجیه کرد.

برندینگ شخصی

همچنین امروزه بسیاری از صاحبان کسب‌وکار سعی می‌کنند تا برند شخصی خود را از برند تجاری کسب‌وکارشان جدا کنند. البته بدیهی است که این موضوع در رابطه با کسب‌وکارهای کوچک ساده است؛ به طوری که نمی‌توان تمایز زیادی مابین یک تاجر ساده و شغلش قائل شد. با این حال، این امر در کسب‌وکارهای بزرگ‌تر تا حدودی دشوار به نظر می‌رسد.

به هر حال اشخاص بسیاری را می‌توان نام برد که به خوبی توانسته‌اند برند شخصی خود را از برند تجاری کسب‌وکارشان متمایز کنند. برای مثال، استیو جابز و ایلون ماسک دو فردی هستند که از برند شخصی قدرتمندی برخوردار بوده و نسبت به برندهای تجاری کسب‌وکارشان از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده‌اند! در حقیقت، این موضوع کاملاً منطقی به نظر می‌رسد، چرا که صاحبان کسب‌وکار و مدیران مربوطه پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار و اعلام پیام تجاری شرکت خود، باید بتوانند با مخاطبین هدفشان ارتباط مناسبی برقرار کنند.

 

چه نکات مهمی در فرآیند برندینگ شخصی باید مد نظر قرار داده شوند؟

نکته مهم در برندینگ شخصی این است که پرسونال برند تنها در صورتی می‌تواند برای افراد مختلف مفید واقع شود که شناخت خوبی نسبت به خود و ویژگی‌های شخصیتی‌شان داشته باشند؛ این در حالی است که بسیاری از افراد معمولاً از این موضوع مطلع نبوده، شناختی نسبت به خودشان ندارند و در بهترین حالت به جای توصیف خودشان، از ویژگی‌های شخصیتی فردی صحبت می‌کنند که تمایل به تبدیل شدن به چنین فردی دارند!

بنابراین اگر هدف نهایی شما برای برندینگ شخصی بهبود عملکرد شغلی و افزایش فروش است، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که مخاطبین هدف خود و نیازهای آنان را می‌شناسید. در حقیقت، هدف از برندینگ شخصی در این مورد تطبیق برند شخصی با نیازها، خواسته‌ها و تقاضای مشتریان هدف است.

به عبارت دیگر، در چنین شرایطی شما به عنوان فردی فعال در حوزه کسب‌وکار باید سعی کنید تا از نامی نیک در میان مخاطبین برخوردار باشید. همچنین به منظور دست‌یابی به موفقیت نیاز است تا به فردی مبدل شوید که به درخواست‌های مخاطبین و مشتریان بالقوه خود اهمیت می‌دهد.

به علاوه، بخش مهمی از فرآیند برندسازی شخصی این است که مشکلات، نیازها و درخواست‌های مشتریان را درک کرده و با چنین مسائلی همچون مشکلات شخصی خود برخورد کنید. با این تفاوت که اطمینان حاصل کنید که از راه‌حل مشکلات مربوطه آگاه بوده و قصد دارید تا برای رفع مسائل پیش روی مشتریان خود تلاش کنید. در چنین شرایطی، مخاطبین به برند شخصی شما و کسب‌وکارتان اعتماد کرده و می‌دانند که هدفتان از تبلیغ یا فروش چیزی صرفاً دست‌یابی به سود مادی نیست!

از سوی دیگر، نمی‌توان تأثیر شبکه‌های اجتماعی را در زندگی روزمره افراد نادیده گرفت. به عبارت بهتر، بخشی از فرآیند برندینگ شخصی نیز به فعالیت افراد در شبکه‌های اجتماعی بستگی داشته و نحوه برخورد، آداب معاشرت با سایرین و افرادی که دنبال می‌کنید هم در برند شخصی شما تأثیرگذار هستند.

 

چرا حفظ ثبات در برندینگ شخصی مهم است؟

از جمله نکات مهم در برندسازی شخصی این است که همواره تصویری پایدار از خود برای سایرین ارائه کنید. البته این موضوع بدین معنا نیست که همواره تلاش کنید تا رفتارتان با تصور ذهنی دیگران از شما همخوانی داشته باشد. گرچه این امر از اهمیت بالایی برخوردار است اما این موضوع به فاکتورهای تأثیرگذار در برند تجاری نیز مربوط می‌شود.

به عنوان یک مثال واقعی، برای حفظ ثبات در برندینگ شخصی نیاز است تا مثلاً از طرح رنگ و فونت‌های یکسانی در تمامی ابعاد زندگی شخصی، اکانت‌های اجتماعی، وبلاگ شخصی، شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار خود، وب‌سایت شرکت، کارت‌های ویزیت و غیره استفاده کنید.

در چنین شرایطی، برخی افراد برای حفظ ثبات در برند شخصی خود حتی به مواردی همچون لوازم مورد استفاده در منزل، ایمیل‌ها، بروشورهای تبلیغاتی و غیره نیز دقت می‌کنند تا با ویژگی‌های برندی شخصی‌شان مطابقت داشته باشند. همچنین ممکن است تا جایی پیش بروند که خودرویی متناسب با طرح رنگ‌های مورد علاقه خود انتخاب کنند یا تِم مشخصی برای لباس‌های خود در مراسم‌های رسمی و مهمانی‌ها داشته باشند!

برندینگ شخصی

کارهایی متناسب با برند شخصی خودتان انجام دهید

همان‌طور که اشاره شد، راز موفقیت در برندینگ شخصی حفظ ثبات در ارائه تصویری پایدار از برند شخصی در ذهن اطرافیان، مخاطبان و مشتریان است. در حقیقت، موضوع پایداری در برند شخصی موجب می‌شود تا دیگران رفتارهای متفاوتی در مواجهه با کارهای یکسان دو فرد متفاوت داشته باشند. به عبارت بهتر، انجام برخی کارها توسط یک فرد ممکن است بسیار شوکه کننده باشد؛ حال آن که انجام همان کار توسط فردی دیگر کامل مورد انتظار به نظر برسد!

برای مثال، تصور کنید که خبری نظیر معتاد شدن یک سیاستمدار برجسته را شنیده‌اید. آیا از شنیدن این خبر شوکه نمی‌شوید؟ در حقیقت، بروز چنین رفتاری از یک سیاستمدار برجسته مطابق با ویژگی‌های مرتبط با برند شخصی وی نیست. همچنین این موضوع به احتمال زیاد تأثیری منفی روی شغل حرفه‌ای او خواهد داشت و موجب شوکه شدن سایرین هم می‌شود. حال آن که ممکن است همین خبر در مورد گروه دیگری از مردم کاملاً مورد انتظار بوده و حتی منجر به افزایش شهرت آنان نیز گردد!

البته لازم به یادآوری است که افراد فعال در کسب‌وکارهای کوچک نیازی به اعمال چنین حساسیت‌های شدیدی روی برند شخصی ندارند. با این حال، باز هم باید به روشی عمل کنند که با تصویر درک شده از آنان در ذهن مردم مطابقت داشته باشد. بنابراین توجه داشته باشید که اگر خود را دلسوز و علاقه‌مند به مشتریان نشان می‌دهید، بسیار مهم است که به شکایات آن‌ها گوش فرا دهید. همچنین تلاش کنید تا تمام مشکلات احتمالی مشتریان در ارتباط با محصول یا سرویس کسب‌وکارتان را برطرف کنید.

از جمله مهم‌ترین نکات شخصیتی در ارتباط با برندینگ شخصی این است که سعی کنید تا رفتاری واقعی داشته و خودتان باشید. در این صورت برند شخصی معتبری خواهید داشت. البته برای برخورداری از برندی مطابق با تصورات ذهنی مخاطبین هدف ممکن است نادیده گرفتن برخی ناهنجاری‌های رفتاری کوچک و تلاش برای رفع آن امکان‌پذیر باشد.

با این حال نمی‌توانید برای خودتان شخصیتی جعلی درست کرده و رفتاری متناقض با واقعیت وجودی خود داشته باشید؛ چرا که رفتارهای غیر واقعی یا نگرشی دروغین به راحتی قابل تشخیص بوده و در این صورت از برند شخصی نامعتبری برخوردار خواهید بود! به بیان دیگر، برند شخصی آن چیزی است که دیگران در مورد شما و پشت سرتان می‌گویند. حال اگر سایرین به رفتار، گفتار و دیدگاه‌های شما اعتماد نداشته باشند، با برند شخصی بسیار نامعتبری روبرو می‌شوید.

برندینگ شخصی

معرفی چند تکنیک کاربردی برای برندینگ شخصی

برای موفقیت در برندسازی شخصی نیاز نیست تا تمام تمرکز خود را روی دنیای مجازی بگذارید. در حقیقت، برای ایجاد برند شخصی معتبر باید تمام مکان‌هایی را مد نظر قرار دهید که ممکن است با مخاطبین یا مشتریانتان مواجه شوید. بنابراین می‌توان گفت که برای برندینگ شخصی کارت‌های ویزیت قدیمی به اندازه صفحات اجتماعی شخصی یا شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار مربوطه مهم هستند. در چنین شرایطی می‌توانید کارت‌های ویزیت شخصی یا کارت‌های تجاری کسب‌وکارتان را به همراه داشته و در صورت بروز فرصت مناسب آن‌ها را میان مخاطبین هدف خود پخش کنید.

البته به خاطر داشته باشید که در تمامی موارد فوق ویژگی‌هایی یکسان و پایداری از برند شخصی خود را اعمال کنید. به عبارت بهتر، برای حفظ ثبات در برندینگ شخصی سعی کنید تا در زندگی خصوصی یا هنگام حضور در محافل عمومی هم ویژگی‌های ظاهری و شخصیتی مرتبط با برند شخصی خود را رعایت کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به تشریح تفاوت‌های برندینگ شخصی و برند شخصی پرداخته و برای هر یک تعریف جامعی ارائه دادیم. همچنین اهمیت برندسازی شخصی را تشریح کرده و گفتیم که چگونه می‌توان از برند شخصی معتبری در میان اطرافیان برخوردار بود. همچنین به بررسی اهمیت برندینگ شخصی در موفقیت کسب‌وکار پرداخته و از این نظر دلایل موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ را در بازاریابی محصولات کسب‌وکارهای مختلف تشریح کردیم. در نهایت، چند تکنیک کاربردی برای دست‌یابی به برند شخصی مورد نظر خود ارائه دادیم. با به کارگیری نکات مطرح‌شده در این مقاله می‌توانید تصویری دلخواه از ویژگی‌های شخصیتی خود در ذهن مخاطبین مد نظر ساخته و به برند شخصی مورد نظرتان دست‌یابید. یکی از مهم‌ترین موضوعات در هر نوع برندسازی، تصویر برند است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور کسب اطلاعات بیشتر، با مفهوم تصویر برند و چگونگی تأثیر آن بر روی یک کسب و کار نیز آشنا شوید. در پایان، لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با اهمیت برندسازی شخصی در زندگی واقعی، کسب‌وکار شخصی و سایر جنبه‌های شخصیتی افراد با ما و کاربران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا