بسته

۱۰ گام موثر و کاربردی برای توسعه برند به منظور ارائه خدمات حرفه‌ای

توسعه برند

برند هر یک از کسب‌وکارها شاید یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های آنان در جهت ارائه خدماتی حرفه‌ای به مخاطبین هدفشان باشد. در همین راستا، هدف اصلی هر کسب‌وکاری در ابتدا توسعه برند قدرتمند خواهد بود. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا ابتدا ویژگی‌های یک برند حرفه‌ای را تشریح کرده، مفهوم توسعه برند را بررسی کرده و در ادامه ۱۰ گام ضروری جهت توسعه برند ارائه دهیم.

 

یک برند حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارا است؟

برند حرفه‌ای معمولاً به عنوان شهرت و اعتبار کسب‌وکار در بازار هدف شناخته‌شده و در میان مخاطبین قابل‌مشاهده و اندازه‌گیری است. از سوی دیگر، قدرت یک برند حرفه‌ای ارتباط مستقیمی با نحوه برقراری ارتباط با مخاطبین داشته و در روند توسعه برند نقش به سزایی دارد. در نتیجه، می‌توان گفت که قدرت برند یک کسب‌وکار از روی میزان اعتبار و شناخته‌شده بودن آن در میان مخاطبین قابل‌ اندازه‌گیری است. در ادامه، اهمیت و مفهوم توسعه برند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

توسعه برند چیست؟

توسعه برند به فرآیندی اشاره دارد که کسب‌وکار مربوطه از طریق آن نسبت به ایجاد و تقویت برندی قدرتمند جهت ارائه خدماتی حرفه‌ای به مخاطبین هدف خود اقدام می‌کند. این فرآیند از ۳ فاز اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • مرحله اول، اتخاذ استراتژی برند صحیح و متناسب با اهداف تجاری کسب‌وکار است.
  • مرحله دوم به توسعه تمامی ابزارهایی می‌پردازد که در روند توسعه برند ضروری هستند. برخی از مهم‌ترین ابزارهای تأثیرگذار در توسعه برند عبارتند از لوگو، شعار تبلیغاتی یا وب‌سایت اختصاصی کسب‌وکار.
  • گام سوم، مرحله بهبود برند جدید یا آپدیت شده‌ی کسب‌وکار مد نظر خواهد بود.

حال با توجه به هر یک از گام‌های فوق کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند بسته به اهداف تجاری خودشان استراتژی توسعه برند منحصربه‌فردی اتخاذ نمایند. با این حال به منظور تسهیل اتخاذ استراتژی توسعه برند مناسب ۱۰ گام مؤثر در این مورد را در ادامه بیان می‌کنیم.

 

۱۰ گام مؤثر برای توسعه برند به بهترین نحو ممکن

۱. استراتژی کلی کسب‌وکار خود را مد نظر قرار دهید

به طور کلی، برخورداری از برندی قوی در میان مشتریان و کاربران موجب می‌شود تا رشد کسب‌وکار با سرعت بیشتری محقق شود؛ اما استراتژی هر کسب‌وکاری بسته به فرهنگ سازمانی مربوطه و همچنین برنامه‌ریزی انجام‌شده برای رشد آن متمایز خواهد بود. در حقیقت، استراتژی کلی هر یک از کسب‌وکارها، محور فرآیند توسعه برند آن کسب‌وکار است.

بنابراین می‌توان گفت که برای توسعه برند کسب‌وکارتان از اتخاذ استراتژی کلی مد نظر شروع کنید. به عبارت بهتر، اگر به خوبی از اهداف تجاری شرکتتان مطلع بوده و چشم‌اندازی مشخص برای خود ترسیم کنید، به راحتی می‌توانید فرآیند منحصربه‌فردی برای توسعه برند کسب‌وکارتان تدوین کنید.

توسعه برند

۲. مخاطب هدف خود را مشخص کنید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که برخی از صاحبان کسب‌وکارهای مختلف مرتکب می‌شوند، این است که مخاطبین خدمات کسب‌وکارشان را عموم مشتریان و کاربران می‌دانند. در حالی که تحقیقات نشان داده‌اند که رشد و پیشرفت شرکت‌ها در گرو تمرکز روی گروه مشخصی از مخاطبین است.

به عبارت بهتر، هر چه روی مشتریان هدف خود متمرکز باشید، با سرعت بیشتری رشد کرده و جایگاه خود را در میان آنان باز می‌کنید. از سوی دیگر، هر چه مخاطبین هدف کسب‌وکاری متنوع بوده و گروه کاربران مختلفی مد نظر قرار دهید، به همان نسبت روند بازاریابی غیر موفقی برای جذب مخاطب خواهید داشت. بنابراین در گام بعدی نیاز است تا جهت شناسایی مخاطبین هدف خود تحقیقات لازم را انجام دهید.

توسعه برند

۳. تحقیقات لازم را برای شناسایی مخاطبین هدفتان انجام دهید

گام بعدی برای تسهیل فرآیند توسعه برند را باید انجام تحقیقات لازم برای شناسایی مخاطبین هدف بدانیم. همان‌طور که از تصویر زیر مشخص است، شرکت‌هایی که تحقیقات منظم (به طور مثال در بازه‌های زمانی سه‌ماهه) روی گروه مشتریان هدف خود دارند، امکان رشد سریع‌تری خواهند داشت. از سوی دیگر، شناسایی مخاطب هدف منجر به افزایش سوددهی کسب‌وکار نیز خواهد شد.

در حقیقت، انجام تحقیقات لازم برای شناسایی گروه مشتریان هدف هر کسب‌وکار به آنان کمک می‌کند تا دیدگاه‌ها و اولویت‌های مشتریان خود را درک کرده و نیازهای آنان را پیش‌بینی کنند. همچنین این موضوع به برقراری ارتباط با مشتریان و ارائه خدماتی متناسب با نیاز و تقاضای آنان منجر خواهد شد.

از سوی دیگر، برقراری ارتباط با مشتریان موجب می‌شود تا از دیدگاه آنان در رابطه با نقاط قوت شرکت و جایگاه فعلی برند کسب‌وکار مربوطه مطلع شوید. به همین ترتیب، تعامل با مخاطبین هدف ریسک بازاریابی مرتبط با فرآیند توسعه برند را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

توسعه برند

۴. جایگاه برند خود را مشخص کنید

در این مرحله از فرآیند توسعه برند، صاحبان کسب‌وکار مربوطه آمادگی لازم جهت شناسایی جایگاه برند شرکت در بازارهای سرویس‌های حرفه‌ای خواهند داشت. از سوی دیگر، برای دست‌یابی به جایگاه برند خود می‌توانید به سؤالاتی از قبیل موارد زیر پاسخ دهید:

  • شرکت شما چه ویژگی‌های متمایزی نسب به سایر کسب‌وکارها دارد؟
  • چرا مشتریان باید شرکت شما را برای دریافت خدمات مد نظر انتخاب کنند؟

در حقیقت، استراتژی دست‌یابی به جایگاه مد نظر در میان مشتریان چکیده‌ای از استراتژی موقعیت‌یابی سازمان است که می‌باید بر مبنای هدفی واقعی تنظیم شود. به علاوه، این استراتژی امکانی را برای صاحبان کسب‌وکار فراهم می‌کند تا بتوانند جایگاه برند کسب‌وکار مربوطه را در میان مشتریان باز کنند. برای این منظور نیاز است تا خدماتی حرفه‌ای و متناسب با نیاز مخاطبان ارائه داده و برای جلب رضایت آنان تلاش کنند.

توسعه برند

۵. استراتژی پیام‌رسانی کسب‌وکارتان را تدوین کنید

گام بعدی در فرآیند توسعه برند این است که با دست‌یابی به جایگاه برند مد نظر پیامی متناسب با جایگاه مربوطه در اختیار گروه مخاطبین هدفتان قرار دهید. گروه مخاطبین هر کسب‌وکاری معمولاً شامل مشتریان بالقوه، کارمندان، مشتریان ارجاع داده‌شده از دیگر کسب‌وکارها، سایر تأثیرگذاران و شرکای احتمالی همکار هستند.

از سوی دیگر، استراتژی اصلی جهت جایگاه‌یابی برند مد نظر برای تمامی گروه مخاطبین یکسان است؛ اما در عین حال باید جنبه‌های مختلفی برای جلب رضایت هر یک از مشتریان مد نظر قرار داده شود. به عبارت بهتر، هنگام تدوین استراتژی پیام‌رسانی برند مربوطه باید نکاتی سازگار با نیاز گروه مخاطبین مختلف مد نظر قرار گیرند.

بنابراین می‌توان گفت که برای ارائه استراتژی برندی قوی به منظور توسعه برند کسب‌وکارتان باید دقت کنید که هرکدام از مخاطبین نیازها و درخواست‌های خاصی دارند که باید به آن‌ها توجه شود. از سوی دیگر، گروه مخاطبین معمولاً در پیام‌های سازمان مربوطه به دنبال شواهد مختلفی برای رفع نیازهایشان هستند و در صورت دست‌یابی به آن از برند مورد علاقه خود پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، استراتژی پیام‌رسانی هر کسب‌وکاری باید همه نیازها و موارد مطرح‌شده را برطرف کند. چرا که این مرحله گامی مهم در ارتباط با توسعه برند متناسب با گروه مخاطبین هدف است.

۶. نام تجاری، لوگو و شعار تبلیغاتی منحصر به کسب‌ و کارتان داشته باشید

بسیاری از شرکت‌ها معمولاً نیاز به تغییر نام ندارند. با این حال شرکت‌های جدید یا شرکت‌هایی که ادغام می‌شوند، برای دست‌یابی به جایگاه برندی در میان مشتریان هدف خود نیاز به اتخاذ نامی مناسب دارند. از سوی دیگر، برخورداری از لوگویی الهام‌بخش و شعار تبلیغاتی متناسب با سرویس‌های کسب‌وکار مربوطه، عواملی تأثیرگذار در فرآیند توسعه برند هستند.

البته توجه داشته باشید که هیچ یک از موارد نام شرکت، لوگو یا شعار تبلیغاتی جزو برند کسب‌وکار مربوطه نیستند. به عبارت دیگر، هر یک از این موارد راهی برای دست‌یابی به برند یا نمادی از آن هستند. همچنین از جمله موارد تأثیرگذار در برندسازی کسب‌وکار می‌توان تأثیر رنگ در برندسازی و تصویر برند را نام برد. در نتیجه، برای توسعه برند هر کسب‌وکار باید نام، لوگو و شعاری واقعی جهت جلب توجه مخاطبین اتخاذ شوند.

در همین راستا، فرآیند تغییر نام، لوگو یا انتخاب شعار تبلیغاتی را محدود به شرکای تجاری خود نکنید. به بیان دیگر، هر یک از این موارد باید مورد توجه مشتریان باشند و تأیید یا خوشامد سهام‌داران و شرکا در انتخاب آن‌ها نادیده گرفته شوند. بنابراین نظرات و واکنش مخاطب هدف را نسبت به نام، لوگو و شعار تبلیغاتی سازمانتان بررسی کنید و میزان تعامل آنان را با هر یک از موارد مطرح‌شده بسنجید.

توسعه برند

۷. استراتژی بازاریابی محتوای مختص به کسب‌وکارتان را تعیین کنید

همان‌طور که مشخص است، استراتژی بازاریابی محتوا با استراتژی بازاریابی تفاوت دارد؛ لذا توجه داشته باشید که در عصر حاضر تدوین استراتژی قدرتمند برای بازاریابی محتوا تأثیر به سزایی بر روند ارائه خدماتی حرفه‌ای و متناسب با نیاز کاربران خواهد داشت.

در حقیقت، بازاریابی محتوایی،تمامی ویژگی‌های بازاریابی به روش‌های سنتی را دارا بوده و در عین حال منجر به افزایش کارایی این روش می‌شود. به علاوه، بازاریابی محتوایی با ارائه محتوای ارزشمند به جذب، پرورش و آماده‌سازی مشتریان احتمالی کمک می‌کند.

همچنین به یاد داشته باشید که قدرت برند هر سازمانی توسط عواملی همچون شهرت و شناخته شدن کسب‌وکار مد نظر تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، شناخته‌شده بودن به تنهایی و بدون محبوبیت در میان مخاطبین به ندرت می‌تواند منجر به موفقیت کسب‌وکار شود. به همین دلیل، استفاده از روش‌های سنتی برای تبلیغات یا به‌کارگیری اسپانسرهایی برای شناخته شدن کسب‌وکار مد نظر معمولاً نتایج ضعیفی به همراه دارند.

با این حال، بازاریابی محتوایی معمولاً هر دو عامل محبوبیت و شناخته شدن را به همراه دارد. همچنین این روش در فرآیند توسعه برند به ارائه برندی متناسب با نیاز و تقاضای مخاطبان هدف عملکردی مناسبی دارا است.

توسعه برند

۸. وب‌سایتی برای معرفی و ارائه خدمات آنلاین کسب‌وکار خود راه‌اندازی کنید

به طور معمول، وب‌سایت هر کسب‌وکاری مهم‌ترین ابزار برای توسعه برند آن است. در حقیقت، مخاطبین هدف برای آگاهی از سرویس‌های ارائه‌شده توسط سازمان، نحوه انجام آن‌ها و آشنایی با مشتریان این کسب‌وکار به وب‌سایت مربوطه مراجعه می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید که مشتریان آینده‌نگر معمولاً کیفیت خدمات و نحوه ارائه آن را تنها با بررسی وب‌سایت مربوطه مورد قضاوت قرار نمی‌دهند؛ اما در عین حال القای پیام و حسی منفی در وب‌سایت کسب‌وکار مد نظر ممکن است منجر به از دست دادن برخی از مشتریان شود.

به علاوه، وب‌سایت هر سازمانی معمولاً ابزاری برای ارائه محتوای ارزشمند و متناسب با خدمات کسب‌وکار مد نظر است. بنابراین محتوای ارائه‌شده در این وب‌سایت می‌تواند محور تلاش‌های مسئولین مربوطه در سازمان برای بهینه‌سازی سئوی سایت به منظور جذب کاربران و مشتریان احتمالی شرکت باشد. از همین روی می‌توان گفت که محتوای آنلاین ابزاری مهم و تأثیرگذار برای تدوین استراتژی توسعه برند کسب‌وکار مد نظر است. به علاوه، امروزه وب‌سایت‌ها از نظر نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، به دو دسته کلی قابل‌تقسیم هستند.

در حقیقت، یک گروه از وب‌سایت‌ها به منظور برندینگ کسب‌وکار مربوطه توسعه داده می‌شوند و به ارائه خدمات ارائه‌شده توسط آن می‌پردازند. برای مثال برخی از مهم‌ترین موارد ارائه‌شده توسط وب‌سایت‌های برندینگ عبارتند از بازگویی داستان کسب‌وکار مد نظر، شخصیت برند، سرویس‌های قابل‌ارائه و سایر کارهایی که توسط شرکت انجام می‌شوند. به طور خلاصه، می‌توان گفت که چنین وب‌سایت‌هایی به بیان پیام کسب‌وکار مد نظر می‌پردازند.

گروه دیگری از وب‌سایت‌ها نیز علاوه بر هر یک از موارد فوق، با هدف جذب مشتریان جدید و تبدیل آنان به گروه مشتریان وفادار راه‌اندازی می‌شوند. چنین وب‌سایت‌هایی به اصطلاح وب‌سایت‌های با عملکرد بالا نام دارند.

توسعه برند

۹. ابزارهای بازاریابی خود را داشته باشید

گام بعدی برای توسعه برند کسب‌وکار استفاده از سایر ابزارهای مورد نیاز برای بازاریابی است. ابزارهای بازاریابی مورد نیاز شامل برگه‌های فروش (لیستی از خدمات قابل‌ارائه توسط سازمان)، فایل‌های توصیف‌کننده هدف کسب‌وکار یا بروشورهایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در مورد ویژگی‌ها و امتیازات کسب‌وکار مورد نظرتان اطلاع‌رسانی کنید.

به علاوه، ابزارهای دیگر همچون ویدئوهای تبلیغاتی امروزه نقش قابل‌توجهی در بازاریابی کسب‌وکارهای مختلف دارند. در واقع، ویدئوهایی با موضوعات بررسی خدمات اصلی، اهداف شرکت‌ها، مصاحبه با شرکای تجاری سازمان و مواردی از این دست از جمله موضوعات محبوب در میان مشتریان هستند. بنابراین می‌توان گفت که در صورت تهیه و به‌کارگیری ابزارهای تبلیغاتی مناسب می‌توان از روندی روبه رشد در عملکرد کسب‌وکار مد نظر و همچنین توسعه برند آن برخوردار بود.

توسعه برند

۱۰. استراتژی برند خود را پیاده‌سازی، بازنگری و تنظیم کنید

در نهایت، آخرین گام در فرآیند توسعه برند پیاده‌سازی، بازنگری و تنظیم استراتژی برندسازی مد نظر است. در حقیقت، برای موفقیت استراتژی تدوین‌شده باید آن را به بهترین نحو اجرا کرده، در بازه‌های زمانی مشخص بازنگری کرده و مجدداً تغییرات لازم برای جلب رضایت مشتریان و سوددهی شرکت روی آن اعمال کرد.

به بیان دیگر، بهترین استراتژی توسعه برند نیز در صورت پیاده‌سازی نادرست نتایج خوبی به دنبال نخواهد داشت. همچنین برای حفظ جایگاه برند در میان مخاطبین هدف نیاز است تا روند اجرا و نتایج به دست آمده از آن ارزیابی شده، میزان موفقیت استراتژی تدوین‌شده در راستای دست‌یابی به اهداف سازمان مورد سنجش قرار گیرد و در صورت نیاز تغییرات مد نظر روی آن اعمال شود.

توسعه برند

جمع‌بندی

در این مقاله، ابتدا ویژگی‌های برند حرفه‌ای را مورد بررسی قرار داده، سپس به معرفی فازهای توسعه برند پرداختیم. در ادامه، ۱۰ گام مؤثر به منظور تسهیل فرآیند توسعه برند برشمرده و گفتیم که به چه صورت می‌توان استراتژی توسعه برندی محبوب و معتبر تدوین کرد. شما نیز نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با راه‌های توسعه برند و دست‌یابی به استراتژی برندسازی متناسب با اهداف شرکت با ما و سایر کاربران در میان بگذارید. همانطور که اشاره شد، استفاده از رنگ مناسب برای محتوای تبلیغاتی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است؛ به همین منظور از شما دعوت می‌کنیم تا در مطلب  مفهوم روان‌شناسی رنگ در تبلیغات نیز با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا