انگیزه های جذاب زندگی

۵ اصل موفقیت آمیز مدیریت ژاپنی

ژاپنی‌ها برای پیدا کردن موقعیت بهتر مدام شغل خودشان را تغییر نمی‌دهند. آن‌ها می‌توانند به گونه‌ای کار کنند که در نهایت در هر جا که باشند رؤیاهایشان را برآورده سازند. آن‌ها همیشه ثابت قدم بوده و هستند. این افراد معتقدند که حتی اگر به عنوان سرایدار کار می‌کنید، نباید از سرنوشتتان ناراضی باشید و شکایت کنید، بلکه باید در هر مرتبه‌ای که هستید مهارتتان را به بهترین سطح ممکن برسانید. چرا ما از ژاپنی‌ها درس نگیریم و سعی نکنیم روش مدیریت ژاپنی را به کار گیریم؟ این روش را علاوه بر کار، برای زندگی شخصی نیز می‌توان استفاده کرد. با ما همراه باشید تا اصول مدیریت ژاپنی را بررسی کنیم.

 

بخش‌‌های اساسی مدیریت ژاپنی

اساس “کایزین” یا مدیریت ژاپنی شامل ۵ المان کلیدی است. این المان‌ها در ادامه معرفی شده‌اند. این روش مدیریتی به نام “۵S” نیز شناخته می‌شود.

کایزین

۱. منظم بودن

در مرحله اول، شما نیاز دارید که یکجا بنشینید و خوب فکر کنید. سپس یک لیست از چیزی که می‌خواهید آن را بهبود دهید تهیه نمایید. به این موضوع فکر کنید که چه چیزی مانع کارآمدی بیشتر شما می‌شود.

۲. ترتیب

بعد از رها کردن موارد اضافی، شما می‌توانید روند کار را ساده کرده و همه چیز را به درستی مرتب کنید. خوب است که در هفته‌های اول دفتر خاطرات رومیزی خودتان را برای ثبت موارد لازم نگه دارید. زمان اجرای گزینه‌های مورد نیاز، مدت زمانی که برای اجرا لازم دارند و اولویت‌بندی آن‌ها را می‌توانید در این دفتر یادداشت کنید.

۳. پاکیزگی

پس از پایان هر روز، تمیز کردن میز کارتان را فراموش نکنید و همه چیز را سر جایش قرار دهید. پیدا کردن موارد مورد نیاز و اسناد زمانی که همه چیز درست سر جایش قرار گرفته، ساده‌تر است.

۴. استانداردسازی

پس از برنامه ریزی، جریان کاری که می‌خواهید انجام دهید را بارها در ذهنتان بسازید و خراب کنید. اگر زمانش رسیده که این سیستم را بسازید، هر روز صبح باید ساختارهای موجود را بررسی کنید. طرح را دنبال کنید، نتیجه آن را خواهید دید.

۵. نظم و انضباط

پس از این که ۴ مرحله اول را که راهی برای کار جدید شما هستند به اتمام رساندید، باید به مسیری که در نظر گرفته شده پایبند باشید. عقب نشینی نکنید و به عادت‌های قبلی خودتان بازنگردید.

اصول مدیریتی ژاپنی ها

با فکر کردن درباره یک روش جدید، به احتمال زیاد به این موضوع فکر خواهید کرد که چه تغییرات دیگری می‌تواند سبب برای بهبود کارایی شود. بنابراین چهار مرحله اول را مرور کرده و روند انجام کار را تنظیم می‌کنید. با این اوصاف شما مدام در حال بهبود روش‌های انجام کار خواهید بود.

این اصول، هم می‌تواند برای کار شما در نظر گرفته شود و هم برای زندگی‌تان. پس از جنگ جهانی دوم، به لطف انجام این تکنیک‌ها بسیاری از شرکت‌های ژاپنی از جمله کمپانی تویوتا توانستند به سرعت خودشان را احیا کنند و قدرت از دست رفته را مجدداً به دست بیاورند.

نکته اصلی که هنگام رعایت قوانین اساسی باید به آن توجه داشته باشید، خلاص شدن از شر موارد غیر ضروری، ساختن یک سیستم و بهبود مداوم آن است.

 

سخن آخر

عملکرد ژاپنی‌ها در انجام درست کارها و بهبود کارایی­شان در هر زمینه‌ای مثال زدنی است. آن‌ها به دنبال تغییر موقعیت خودشان درون شرکت یا تغییر شغل برای رسیدن به کارایی بالاتر به‌طور مداوم نیستند. طبق اصول مدیریت ژاپنی باید اصولی را برای انجام کارهایتان رعایت کنید. باید کارهایتان را طبق اولویت انجام داده و نظم داشته باشید. تمیز بودن میزان کارایی‌تان را افزایش می‌دهد و استانداردسازی طرح و نقشه‌ها، سبب پیدا کردن راه‌های بهتر برای رسیدن به کارایی بالاتر می‌شود. اگر این ۵ اصل را در زندگی و کارتان اجرا کنید، مانند شرکت‌های مطرح و بلند آوازه ژاپنی رشد خواهید کرد.

برای موفقیت در کسب و کار، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های مدیریت منابع انسانی و مهارت ارتباط موثر را نیز در انگیزه مطالعه کنید. شما چه رفتارهایی را نشانه های مدیریت ضعیف می‌دانید و چه کارهایی را در جهت مدیریت راهبردی؟ تجربه‌های خود را در مورد روش‌های موفقیت‌آمیز مدیریتی با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

منبع ardas-it.com
مطالب زیر را هم ببینید