دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی در توسعه کسب و کار دارد؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یکی از ابزارهای بسیار مهم در کسب و کار امروزی است که کمتر شرکت یا سازمانی می‌تواند نسبت به آن بی‌اعتنا باشد. با توجه به دسترسی به اینترنت در جهان امروزی، همچنان تعداد افرادی که به استفاده از اینترنت روی می‌آورند، رو به افزایش است.

مردم به خرید کردن در فضای اینترنت روی آورده و بیشتر کارهای روزمره خود را به نحوی با آن مرتبط ساخته‌اند. بازاریابی همیشه در ارتباط با مخاطبان شما در مکان مناسب و زمان مناسب بوده است. اما امروزه به نظر می‌رسد که فضای اینترنت، جایی است که باید در آن با مخاطبان خود رویارو شده و با جلب اعتماد مشتریان آن‌ها را به مشتریانی وفادار تبدیل سازید. برای این منظور باید بازاریابی دیجیتال را به عنوان یک ابزار حرفه‌ای به کار بگیرید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل کلیه تلاش‌ها در زمینه بازاریابی است که در حوزه اینترنت صورت می‌گیرند. مشاغل برای ارتباط با مشتریان فعلی و به دست آوردن مشتریان بیشتر، باید از کانال های دیجیتال، مانند موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، وب سایت‌ها و … بهره بگیرند.

یک بازاریاب درونگرای فصلی ممکن است بگوید که بازاریابی درونگرا و بازاریابی دیجیتال تقریبا یکسان هستند، اما باید گفت که میان این دو تفاوت‌های جزئی وجود دارد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

در حالی که بازاریابی سنتی ممکن است در تبلیغات چاپی، ارتباط تلفنی یا بازاریابی فیزیکی خلاصه شود، بازاریابی دیجیتال می‌تواند به صورت الکترونیکی و آنلاین رخ دهد. این بدان معنی است که محتوای تبلیغات به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق ایمیل، ویدئو، رسانه‌های اجتماعی یا فرصت‌های بازاریابی مبتنی بر وب سایت، به مخاطب می‌رسد.

از آن جایی که بازاریابی دیجیتال گزینه‌ها و استراتژی‌های مختلف و متعددی دارد، می‌توانید با بودجه‌های مختلفی از آن استفاده کرده و به این حوزه وارد شوید. با استفاده از این نوع بازاریابی، می‌توانید از ابزارهایی نظارتی چون آنالیتیکز بهره برده و میزان موفقیت خود را رصد نمایید. این مزیتی است که در تبلیغات سنتی و چاپی، امکان آن وجود نداشت.

چگونه یک تجارت، بازاریابی دیجیتال را تعریف می‌کند؟

همان طور که گفتیم، بازاریابی دیجیتال با استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های دیجیتالی بی‌شمار برای ارتباط با مشتریان، در جایی که آن‌ها بیشترین وقت خود را می‌گذرانند، تعریف می‌شود. در حقیقت چتر بازاریابی دیجیتال، به شکلی گسترده بر تمامی بسترهای ارتباطی آنلاین گسترده شده و کافی است که به موقع و در محل مناسب از آن بهره بگیرید.

بهترین بازاریاب‌های دیجیتال، تصویر روشنی از نحوه پشتیبانی هر کمپین بازاریابی دیجیتالی از اهداف اصلی آن‌ها، دارند. بسته به هدف تعیین شده، این بازاریابان استفاده درستی از کانال‌های آنلاین رایگان یا پولی می‌کنند. به عنوان مثال یک بازاریاب محتوا ممکن است از مجموعه محتواگذاری در وبلاگ‌های اینترنتی استفاده کرده و یا به ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی در اینستاگرام روی بیاورد. همین طور ممکن است که این بازاریاب در یک موعد زمانی به ارسال ایمیل تبلیغاتی بسنده کند.

بازاریابی دیجیتال چطور کسب و کارها را تحت تاثیر قرار می دهد

نمونه‌های موثر دیجیتال مارکتینگ

 • بهینه سازی موتور جستجو یا سئو
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • پرداخت به ازای کلیک یا PPC
 • بازاریابی وابسته
 • تبلیغات بومی
 • اتوماسیون بازاریابی
 • بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ
 • روابط عمومی آنلاین (PR)
 • بازاریابی درونگرا

 

رایج‌ترین تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال و موارد مربوط به آن‌ها

۱. بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو

این فرآیند برای بهینه‌سازی رتبه وب سایت شما در نتیجه به دست آمده در موتور جستجو خواهد بود. در نتیجه میزان ترافیک ارگانیک (یا آزاد) وب سایت شما افزایش می‌یابد. برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو، می‌توانید از وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها، اینفوگرافیک‌ها و … بهره ببرید.

به منظور افزایش بازدید وب سایت و بهبود رتبه آن، چندین روش سئو وجود دارد:

 • سئو داخلی: این نوع سئو روی کلیه مطالبی که در صفحه وب سایت وجود دارند، متمرکز می‌شود. با استفاده از سئو داخلی می‌توانید روی کلمات کلیدی صفحه وب سایت خود که مورد جستجوی بالای مخاطبان هستند، متمرکز شده و در پاسخ به سوالات آن‌ها در خصوص این کلمات، در نتایج برتر موتور جستجو، ظاهر شوید.
 • سئو خارجی: این نوع از سئو بر تمام فعالیت‌هایی که خارج از صفحه وب سایت، می‌توانند بر رتبه بندی آن تاثیر بگذارند، متمرکز می‌شود. “چه فعالیتی خارج از صفحه وب سایت من، می‌تواند روی رتبه آن تاثیر بگذارد؟” ممکن است نخستین پاسخ برای این سوال‌ها را همان بک لینک‌ها بدانید، یعنی لینک‌دهی از بیرون وب سایت به صفحات هدف شما که توسط سایر وب سایت‌ها یا وبلاگ‌ها، انجام می‌پذیرد. در این مورد، رتبه این وبلاگ‌ها و وب سایت‌های خارجی که به صفحات وب سایت شما لینک می‌دهند، در میزان تاثیرگذاری لینک‌ها، بسیار موثر است.
 • سئو فنی: این نوع از سئو روی پس زمینه وب سایت شما و نحوه کدگذاری و صفحات تمرکز دارد. فشرده سازی تصاویر، داده‌های ساختار یافته، بهینه سازی پرونده‌های CSS و … از شکل‌های سئو فنی هستند. این عوامل می‌توانند سرعت بارگذاری وب سایت شما را افزایش داده و به عنوان یک عامل مهم در رتبه بندی وب سایت در موتور جستجو مانند Google ظاهر شوند.

سئو از ابزارهای بازاریابی دیجیتال

۲. بازاریابی محتوا

ایجاد محتوا در مسیر بازاریابی آنلاین، به شما کمک می‌کند تا با ارائه مفاهیم غنی، مخاطبان را به سمت خود جذب کنید. روش‌هایی که می‌توانند در استراتژی بازاریابی محتوا، نقش آفرین باشند، به شرح زیر هستند:

 • پست‌های وبلاگ: نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ‌ها، به شما کمک می‌کند تا تخصص خود را نشان داده و به ترافیک در جستجوی ارگانیک دست یابید. این در نهایت به شما فرصت بیشتری می‌دهد تا بازدیدکنندگان وب سایت را به مشتریانی وفادار تبدیل سازید.
 • کتاب‌های الکترونیکی: کتاب‌های الکترونیکی و محتوای آموزشی، بازدیدکنندگان بسیاری را به وب سایت شما هدایت خواهند کرد. همچنین این امکان را به شما می‌دهند تا با ارائه اطلاعات به مخاطب خود، آن‌ها را به دریافت خدمات یا خرید کالا ترغیب کنید.
 • اینفوگرافیک: گاهی اوقات خوانندگان بیش از آن که مایل به خواندن متون باشند، به تماشای تصاویر علاقه‌مند هستند. اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا مفهوم مورد نظر خود را ببینند.

۳. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

در حال حاضر، این یکی از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال به حساب می‌آید. شما می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی چون فیس بوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، تلگرام، اسنپ چت، پینترست و … برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی استفاده نمایید.

رسانه های اجتماعی

۴. پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC

پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC، روشی برای هدایت ترافیک به وب سایت شما از طریق پرداخت به ازای هر کلیک روی تبلیغی است که در وب سایت یا وبلاگ دیگر قرار داده‌اید. یکی از متداول‌ترین انواع پرداخت به ازای هر کلیک، Google Ads است که به شما امکان آن را می‌دهد که در صفحات برتر موتور جستجوی گوگل به ازای پرداخت، کلیک داشته باشید. همین طور شما امکان استفاده از تبلیغات کلیکی در فیس بوک، توییتر، لینکدین و … را دارید که هر یک به شکلی به شما امکان درج آگهی به صورت محتوایی، ویدئویی و … را می‌دهند تا کلیک‌های ورودی خود را دریافت کرده و به ازای آن مبالغی را پرداخت نمایید.

۵. بازاریابی وابسته

این نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای ارتقا محصولات یا خدمات خود، شخص دیگری را واسطه قرار داده و از طریق وی به تبلیغات در فضای آنلاین می‌پردازید.

به طور نمونه؛

 • میزبانی از تبلیغات ویدئویی از طریق برنامه YouTube Partner
 • ارسال لینک‌های وابسته از حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی شما به مخاطبان

۶. تبلیغات بومی

تبلیغات بومی به تبلیغاتی اطلاق می‌شود که در درجه اول محتوایی بوده و در کنار آن روی پلت فرمی بدون پرداخت هزینه، پیاده سازی می‌شوند. پست های BuzzFeed نمونه خوبی از این نوع تبلیغات هستند. اما بسیاری از افراد تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را نیز در شمار تبلیغات بومی قرار می‌دهند. برای مثال؛ تبلیغات فیس بوک و تبلیغات اینستاگرام.

تبلیغات بومی

۷. اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری اطلاق می‌شود که برای اتوماسیون عملیات اصلی بازاریابی شما کارایی دارد. بسیاری از بخش‌های بازاریابی دیجیتال، کارهایی تکراری هستند که دستی انجام دادن آن‌ها، کسالت‌بار است و اتلاف وقت و انرژی انسانی می‌نماید. اتوماسیون بازاریابی، مسئولیت اجرای اعمال فوق را برعهده می‌گیرد. به طور مثال:

 • خبرنامه‌های ایمیلی: تنها کاری که اتوماسیون ایمیلی انجام می‌دهد، ارسال ایمیل خودکار به مخاطبان نیست، بلکه این اتوماسیون به صورت هوشمند می‌تواند در صورت لزوم لیست مخاطبان را کاهش داده و یا هدفمند سازد.
 • برنامه ریزی برای ارسال محتوا در رسانه‌های اجتماعی: به کمک این اتوماسیون از انجام کار تکراری ارسال محتوا در رسانه‌های اجتماعی، خلاص خواهید شد و این کار به صورت خودکار توسط برنامه از محتوای وب سایت شما گرفته و به رسانه اجتماعی مورد نظر ارسال خواهد شد.
 • پیگیری و گزارش‌های خروجی کمپین: کمپین های بازاریابی می‌توانند شامل موارد مختلف از جمله ایمیل، محتوا، صفحات وب، تماس‌های تلفنی و موارد دیگر شوند. اتوماسیون بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند تا کارهایی را که بر اساس آن‌ها فعالیت دارید، مرتب سازی کرده و سپس عملکرد آن کمپین را بر اساس پیشرفتی که همه این مؤلفه‌ها در طول زمان انجام می‌دهند، ردیابی کنید.

۸. بازاریابی ایمیلی

شرکت‌ها از بازاریابی ایمیل به عنوان روشی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف‌ها و رویدادها و همچنین جهت هدایت مردم به سمت وب سایت مشاغل استفاده می‌شود. انواع ایمیل‌هایی که ممکن است در یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل ارسال کنید عبارتند از: خبرنامه‌های وبلاگ، لینک اشتراک، تبلیغات فروش‌های ویژه و … .

بازاریابی ایمیلی

۹. روابط عمومی آنلاین یا PR

روابط عمومی آنلاین روش تضمین پوشش‌های آنلاین به دست آمده با انتشار محتوای دیجیتال در وبلاگ‌ها و سایر پلت فرم‌های مبتنی بر محتوا است. این شباهت زیادی به روابط عمومی سنتی دارد، اما به شکلی تغییر یافته در فضای آنلاین صورت می‌گیرد. در این فرمول می‌توانید در فضای آنلاین به تعامل با مخاطبان و مشتریان خود پرداخته و برند خود را با جذب نظرات و انتقادات بهینه سازید.

۱۰. بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا در واقع تکنیکی است که از طریق آن، مشتریان جذب برند شما شده و شما به صورت مستقیم به بازاریابی رو در رو نمی‌پردازید. بازاریابی درونگرا، برند شما را در پاسخ به جستجوی مخاطب قرار داده و او را به یک مشتری تبدیل می‌سازد. از ابزار اصلی بازاریابی درونگرا می‌توان به وبلاگ نویسی، بازاریابی ویدئویی و ارسال ایمیل اشاره کرد.

 

بازاریاب دیجیتال چه کاری انجام می‌دهد؟

بازاریاب‌های دیجیتال وظیفه‌ی شناساندن یک برند به مخاطبان از طریق کلیه ابزارهای دنیای دیجیتال را برعهده دارند. این ابزارها را می‌توان در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، وب سایت‌های شخصی، ایمیل، موتورهای جستجو و … خلاصه کرد.

بازاریابان دیجیتال معمولا برای هر کانال روی شاخص عملکرد کلیدی متفاوتی (KPI) تمرکز دارند تا بتوانند عملکرد شرکت را به درستی در هر یک از آن‌ها اندازه گیری کنند. برای مثال یک بازاریاب دیجیتال که مسئولیت سئو را برعهده دارد، میزان ترافیک ارگانیک وب سایت را اندازه گیری می‌کند.

بازاریابی دیجیتال چطور کسب و کارها را تحت تاثیر قرار می دهد

بازاریابی دیجیتال امروزه در نقش‌های گوناگون انجام و تعریف می‌شود. در شرکت‌های کوچک، یک شخص ممکن است تمامی تاکتیک‌های این نوع بازاریابی را به صورت همزمان انجام دهد و در شرکت‌های بزرگ، هر یک از این مسئولیت‌ها و روش‌ها برعهده یک شخص گذاشته خواهد شد.

در ادامه به چندین نمونه از تفکیک مسئولیت‌های بازاریابی دیجیتال اشاره می‌کنیم.

مدیر سئو و دیجیتال مارکتینگ

به طور خلاصه مدیران سئو، بر مبنای رسیدن به رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو از جمله گوگل، تلاش می‌کنند. این افراد از روش‌های متنوعی برای بهینه سازی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها، تولید محتوا است.

مدیر رسانه‌های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ

نقش مدیر رسانه‌های اجتماعی را می‌توان به راحتی از عنوان آن استنباط کرد، اما این که کدام شبکه‌های اجتماعی در حیطه فعالیت آن‌ها قرار بگیرد، به صنعت مورد نظر بستگی دارد. مهم‌تر از همه این مدیران از برنامه‌های اتوماسیون برای ارسال محتوای نوشتاری و تصویری به شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند می‌شوند.

هماهنگ‌کننده اتوماسیون بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ

هماهنگ‌کننده اتوماسیون بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم افزاری کمک می‌کند که کل تیم بازاریابی دیجیتال را همراهی کرده و در نهایت به رشد تبلیغات مجازی، کمک خواهد کرد. از آن جا که عملیات بازاریابی در فضای دیجیتال که بخشی از آن‌ها در بالا ذکر شد، ممکن است کاملا مجزا از یکدیگر به انجام برسد، این هماهنگ کننده باید نقش محوری داشته و قابلیت همراه سازی این فعالیت‌ها و دریافت خروجی و ارزیابی مشترک و مجزا از آن‌ها را داشته باشد.

 

بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی دیجیتال

در ظاهر این دو بسیار مشابه به یکدیگر به نظر می‌رسند. اول این که هر دو در درجه اول به صورت آنلاین انجام می‌پذیرد و در هر دو بر ایجاد محتوای دیجیتالی تمرکز داریم. بنابراین تفاوت آن‌ها در چیست؟

در بازاریابی دیجیتال، تبلیغات بدون گلچین کردن مخاطبان و به صورت عمومی در فضای اینترنت قرار داده می‌شوند. در این صورت مشخص نیست که میزان استقبال از این تبلیغات اینترنتی تا چه اندازه باشد و خروجی دریافتی از آن‌ها تا چه میزان کارآمد گردد. به طور مثال یک بنر طلایی را در یک وب سایت پربازدید قرار می‌دهیم و کاربران زیادی آن را مشاهده خواهند کرد. اما مشخص نیست که چه تعداد از این کاربران از جامعه مخاطبان و مشتریان هدف باشند و چه اندازه خروجی منجر به فروش از آن حاصل شود.

اما در بازاریابی درونگرا، محتوا به صورت خاص برای مخاطبان واقعی و مشتریان هدف، ایجاد شده و به صورت غیرمستقیم آن‌ها را از میان جمعیت مخاطبان شکار کرده و به وب سایت شرکت هدایت می‌نماید.

بازاریابی درونگرا

آیا دیجیتال مارکتینگ برای تمامی مشاغل کاربرد دارد؟

بازاریابی دیجیتال می‌تواند برای هر تجارت در هر صنعتی کارایی داشته باشد. صرف نظر از آن چه که شرکت شما به فروش می‌رساند، این بازاریابی شخصیت‌های خریدار را ایجاد کرده و با ایجاد محتوای آنلاین به کسب و کار شما ارزش می‌بخشد. البته این بدان معنی نیست که تمامی کسب و کارها باید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال یکسان را پیاده سازی کنند.

بازاریابی دیجیتال B2B (بازاریابی صنعتی)

اگر شرکت شما تجارت سازمانی داشته و محصولات یا خدمات آن به شرکت‌های دیگر ارائه می‌شود، بازاریابی دیجیتال برای آن به شکلی کارآمد خواهد بود. نقش استراتژی بازاریابی در این مدل، نمایان کردن بالاترین کیفیت برای خریداران از طریق وب سایت و پشتیبانی‌های آنلاین کانال‌های دیجیتال است. فراتر از وب سایت خود، شما احتمالا سعی خواهید کرد که تلاش‌های خود را بر روی کانال‌های تجاری متمرکز مانند لینکدین و مانند آن متمرکز سازید؛ یعنی جایی که جمعیت هدف شما، در آن حضور دارند.

بازاریابی دیجیتال B2C (بازاریابی مصرف کننده محور )

اگر تجارت شرکت شما از تولید کالا یا خدمات به مصرف کننده است، تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ شما برای جذب افراد و تبدیل آن‌ها به مشتری‌های خود، از طریق کانال‌های آنلاین مختلف، بسیار کارآمد خواهد بود. از لحظه‌‌ای که کاربری به صفحه وب سایت شما وارد می‌شود، بر او تمرکز داشته و با استفاده از ابزار دنیای دیجیتال، او را به خرید سوق می‌دهید. برای شرکت‌های B2C، کانال‌هایی مانند اینستاگرام، پینترست و … می‌توانند کارآمدتر از لینکدین باشند.

 

نقش بازاریابی دیجیتال برای یک شرکت چیست؟

برخلاف اکثر تلاش‌هایی که در بازاریابی سنتی و آفلاین انجام می‌شود، دیجیتال مارکتینگ به بازاریاب‌ها این اجازه را می‌دهد تا نتایج دقیق فعالیت خود را در زمانی واقعی مشاهده کنند. اگر پیش از این از تبلیغات روزنامه‌ای استفاده می کرده‌اید، آیا می‌توانستید تخمینی از آن که واقعا چند نفر به صفحه تبلیغ شما نگاه کرده‌اند، در اختیار داشته باشید؟ طبیعتا هیچ راه مطمئنی برای رسیدن به این آمار وجود ندارد. اما این موضوع در دیجیتال مارکتینگ محقق شده است.

در اینجا چند مثال آورده شده است:

ترافیک وب سایت

با استفاده از بازاریابی دیجیتال، می‌توانید با استفاده از نرم افزار دیجیتال آنالیز موجود در سیستم عامل‌های بازاریابی مانندHubSpot ، تعداد دقیق افرادی را که صفحه اصلی وب سایت شما را در زمان واقعی مشاهده کرده‌اند اندازه‌گیری کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا تعداد افرادی که از کانال‌های مختلف به وب سایت شما وارد شده‌اند را رصد کرده و بر طبق نتایج، کانال‌های دیجیتال را اولویت بندی کنید تا وقت خود را به صورتی بهینه روی آن‌ها صرف نمایید.

عملکرد محتوا

تصور کنید که شما یک بروشور کاغذی ایجاد کرده و آن را در میان مردم پخش کرده‌اید. آیا می‌دانید چه تعداد بروشور را مطالعه کرده و چه تعدادی از آن را مستقیما در سطل زباله انداخته‌اند؟ اکنون تصور کنید که به جای آن بروشور، یک بروشور را در وب سایت خود قرار داده باشید. اکنون می‌توانید دقیقا تعداد افراد میزبان در آن صفحه وب سایت را مشاهده کرده و حتی اطلاعات تماس آن‌ها را بارگیری نمایید.

تولید محتوا

چه نوع محتوای دیجیتالی باید تولید کنم؟

نوع محتوایی که شما ایجاد می‌کنید به نیاز مخاطبانتان در مراحل مختلف این مسیر بستگی خواهد داشت. در سطح پایه، محتوای شما باید پاسخی به نیازهای مخاطبان و پرسش‌های آن‌ها باشد.

شما باید یک نقشه برداری محتوا داشته باشید؛ خصوصیات شخصی که قرار است به مشتری تبدیل شود، چیست؟ این شخص چه اندازه به خرید کردن نزدیک است؟

از نظر قالب محتوای شما، چیزهای زیادی برای امتحان کردن وجود دارد. شما باید سه مرحله آگاهی، ملاحظه و تصمیم گیری را در خلق محتوا و ارائه آن، پشت سر بگذارید.

۱) مرحله آگاهی

در مرحله آگاهی استفاده از پست‌های وبلاگی برای افزایش ترافیک ارگانیک به همراه سئو و استراتژی کلمات کلیدی، عالی هستند. اینفوگرافیک نیز سهم بزرگی را در این مرحله خواهد داشت. فیلم‌های کوتاه با میزبانی سیستم‌های عاملی چون YouTube، به برند شما کمک می‌کنند تا مخاطبان جدید به دست بیاورد.

۲) مرحله ملاحظه

در مرحله ملاحظه، کتاب‌های الکترونیکی کارآمد هستند، زیرا به طور کلی آن‌ها جامع‌تر از یک پست وبلاگی یا اینفوگرافیک خواهند بود. به علاوه مخاطبان برای دریافت این کتاب‌ها، اطلاعات تماس خود را ثبت خواهند کرد و شما به یک بانک اطلاعات تماس مخاطبان دسترسی خواهید داشت. وبینارها از آن جایی که یک محتوای تعاملی و مفصل‌تر از محتوای ویدئویی هستند، در این مرحله جایگاهی عالی خواهند داشت.

۳) مرحله تصمیم گیری

در مرحله تصمیم گیری با داشتن مطالعات دقیق و ارزیابی مخاطبان، محتوایی موثر و توصیفی برای تبدیل مخاطبان به مشتریان ایجاد خواهید کرد. برای مارک های B2C، کمی ساده‌تر به توصیفات بپردازید و درست پاسخ مورد نظر مخاطب را ارائه دهید.

 

آیا برای بازاریابی دیجیتال به بودجه زیادی نیاز است؟

مانند هر چیز دیگر، این نیز به بستگی به عناصر بازاریابی دیجیتالی شما خواهد داشت. اگر روی تکنیک‌های درونگرا مانند SEO، رسانه‌های اجتماعی و ایجاد محتوا برای وب سایت تکیه کنید؛ خبر خوب این است که به بودجه زیادی نیاز نخواهد داشت. با بازاریابی درونگرا، تمرکز اصلی بر ایجاد محتوای باکیفیت برای جذب مخاطبان خواهد بود. در این صورت نیازی به صرف هزینه هنگفت نخواهد بود و تنها سرمایه شما وقتی است که صرف می‌کنید، مگر آن که قصد برونسپاری پروژه را داشته باشید.
اما استفاده از تبلیغات آنلاین و خرید دیتای الکترونیک چون آدرس‌های ایمیلی و غیره، بدون شک مقداری هزینه برایتان ایجاد خواهد کرد. به عنوان مثال استفاده از تبلیغات کلیکی و یا Google AdWords، برایتان هزینه بردار خواهد بود.

بازاریابی دیجیتال چطور کسب و کارها را تحت تاثیر قرار می دهد

کلام آخر

همان طور که مشاهده کردید در دنیای کسب و کار امروزی، دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک ابزار کاربردی، هدفمند و فوق العاده بهینه جهت توسعه تجارت و برندها، به کار گرفته می‌شود. شما چطور این ابزار بازاریابی را جهت توسعه کسب و کار خود، به کار می‌گیرید؟ پیشنهاد می‌کنیم با گوگل بیزینس نیز در انگیزه بیشتر آشنا شوید و در صورت تمایل از این ابزار برای کسب و کار خود استفاده کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare