بسته

۸ راه موثر برای ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان

اعتماد به برند

امروزه کسب‌وکارهای مختلف برای پیشرفت و افزایش فروش، علاوه بر فاکتورهایی همچون شناخته شدن، نیاز به ایجاد اعتماد در میان مشتریان نسبت به برند خود دارند. در واقع، مشتریان معمولاً پیش از اقدام به خرید محصول یا پرداخت هزینه سرویس‌های مد نظر خود، در رابطه با دلایل اعتماد مشتریان به برند مربوطه تحقیق کرده و سپس اقدام به خرید می‌کنند. در همین راستا، در ادامه ۸ راه مؤثر به منظور ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان را بررسی می‌کنیم.

 

۸ راه‌کار ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان

۱. محتوای ارزشمند ارائه دهید

به طور کلی، انتشار محتوای با کیفیت و متناسب با نیازهای کاربران در وب‌سایت، وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند نقش مؤثری در جذب کاربران و مشتریان داشته و منجر به ایجاد اعتماد در میان آن‌ها شود.

برای ارائه محتوایی ارزشمند می‌توانید در میان کسب‌وکارهای رقیبان خود تحقیق کرده و ببینید که آن‌ها چه نوع محتوایی را برای جذب کاربر ارائه می‌کنند. سپس علاوه بر تلاش برای تولید محتوایی با کیفیت بالاتر سعی کنید تا سایر شکاف‌های باقی‌مانده در صنعت مد نظر خود را در میان مشتریان پُر کنید. در واقع تا حد ممکن باید سعی کنید تا به روش‌های مختلف، محتوایی دقیق، جذاب و متناسب با نیاز کاربران خود تولید کنید.

همچنین در پروسه تولید محتوا به منظور ایجاد اعتماد به برند خود در میان کاربران و مشتریان، قانون ۸۰/۲۰ را به خاطر داشته باشید؛ بدین معنی که برای ایجاد اعتماد در میان مشتریان نیاز است تا ۸۰ درصد از محتوای تولیدی را صرفاً به منظور برآورده کردن نیاز کاربران و بدون تبلیغات ارائه کرده و تنها ۲۰ درصد از محتوای وب‌سایت یا وبلاگ مربوطه را با هدف تبلیغات و جذب کاربر برای کسب‌وکار خود در نظر بگیرید. در واقع، این امر منجر به ایجاد اعتماد، جذب مشتریان و کاربران شده و به آن‌ها ثابت می‌کند که فراهم کردن خواسته‌ها و رفع نیاز کاربران جزو اولویت‌های کاری کسب‌وکار مذکور است.

۲. ارتباطی دوسویه با مشتریان خود برقرار کنید

امروزه مشتریان تمایل بسیاری به برقراری ارتباط مستقیم با برندهای مد نظر خود دارند. از همین رو، برای ایجاد اعتماد به برند خود می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی ارتباطی دوسویه با مشتریان برقرار کرده و پاسخگوی سؤالات و نیازهای آن‌ها باشید.

به علاوه، با فراهم کردن چنین امکانی کاربران بیشتری به روش بازاریابی دهان به دهان به سمت کسب‌وکارتان جذب خواهند شد. در واقع، چنانچه بتوانید تجربه‌ای خوب برای مشتریان خود رقم بزنید، آن‌ها نیز از تجربیات خوبشان با سایر کاربران صحبت کرده و بدین طریق در میان افراد بیشتری شناخته می‌شوید.

بنابراین برای ایجاد تجربه کاربری خوب میان مشتریان نیاز است تا به طور منظم با مشتریان خود در ارتباط باشید. در همین راستا، باید در شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان حضوری فعال داشته و به سؤالات، نظرات و شکایات مربوطه پاسخی متناسب و مختص هر یک از کاربران ارائه دهید. در این صورت می‌توانید ارتباطی مثبت با مشتریان خود داشته و به برندی معتبر در میان آنان مبدل شوید.

 اعتماد به برند

۳. ارتباطات ویدئویی لایو (زنده) با مشتریان خود داشته باشید

به طور کلی، برقراری ارتباطات لایو در شبکه‌های اجتماعی مختلف یا به صورت وبینار روشی عالی برای ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان است. البته برقراری چنین ارتباطاتی نیاز به برنامه‌ریزی‌های دقیق دارند؛ اما در روند جذب کاربر، جلب اعتماد مشتریان و افزایش فروش بسیار مؤثر هستند.

به علاوه، عدم امکان سانسور یا ویرایش سخنان، نواقص و حتی کمبودهای احتمالی کسب‌وکار مربوطه و همچنین ویژگی بداهه بودن پاسخ‌ها به سؤالات مشتریان در ارتباطات لایو به تنهایی می‌توانند عواملی برای ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان باشند.

 اعتماد به برند

۴. برند خود را پایدار نگه دارید

به طور کلی، می‌توان گفت هیچ چیزی به اندازه عدم ثبات در برندسازی نمی‌تواند به کسب‌وکارهای مختلف آسیب برساند. در واقع، تلاش برای ثبات در لوگوی مربوط به کسب‌وکار یا رنگ‌های مورد استفاده در طراحی محصولات و ابزارهای مورد استفاده یک برند نیز می‌توانند نشانه‌ای بر پایداری در روند برندسازی کسب‌وکار مربوطه باشد. همچنین برای ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان و ارائه تصویر برندی معتبر نیاز است تا در لحن گفتگو با آنان و ارائه شخصیتی پایدار از برند کسب‌وکار خود به کاربران تلاش کنید.

در همین راستا، برای تدوین راه‌کارهای ارتباط با مشتریان و تنظیم برنامه‌ای دقیق به منظور مبدل شدن به برندی معتبر می‌توانید از ابزارها و اپلیکیشن‌های متناسب در این حوزه به منظور مدیریت برند استفاده کنید. در واقع، تدوین برنامه‌ای دقیق در جهت برندسازی موجب می‌شود تا تیم بازاریابی کسب‌وکار مربوطه در روند جلب اعتماد مشتریان هماهنگی و ثبات داشته باشند. به علاوه، پایداری در روند جذب کاربران و جلب اعتماد آنان به شناخته‌تر شدن شما منجر خواهد شد.

۵. کاربران را به تولید محتوای مثبت برای معرفی برند خود تشویق کنید

امروزه کاربران برای بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات و همچنین بررسی نقاط قوت و ضعف کسب‌وکارهای مختلف اقدام به تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. بنابراین تشویق کاربران و فراهم کردن زمینه‌ای برای بیان نظراتشان در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ کسب‌وکار مربوطه می‌تواند در روند ایجاد اعتماد به برند در میان کاربران مؤثر واقع شود. به علاوه، تحقیقات حاکی از آن هستند که ۷۶ درصد از کاربران به محتوای منتشرشده توسط سایرین در رابطه با کسب‌وکارهای مد نظر خود اعتماد بیشتری دارند. همچنین بررسی‌ها نشان داده‌اند که بیش از ۹۲ درصد مردم به توصیه افراد، همکاران و اطرافیان خود در رابطه با برند مد نظر اعتماد می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت که محتوای تولیدشده توسط کاربران برای توصیف کسب‌وکار شما یکی از بهترین روش‌های معرفی و تبلیغ کالا یا خدماتتان است. به علاوه، با بازنشر پست‌های کاربران در رابطه کیفیت محصولات و خدمات در شبکه‌های اجتماعی رسمی خود می‌توانید آنان را برای بیان نظرات، بهبود کیفیت محصولات و در نهایت شناخته شدن برند خود تشویق کنید. همچنین برای تبلیغ برند خود می‌توانید با اینفلوئنسرهای شناخته‌شده و فعال در صنعت مربوطه نیز همکاری کرده و از ایشان بخواهید تا به منظور تبلیغ، معرفی کسب‌وکار و ایجاد اعتماد در میان مشتریان محتوایی مرتبط را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنند.

 اعتماد به برند

۶. لینک‌های معتبر به اشتراک بگذارید

معرفی منابع و وب‌سایت‌های معتبر در وب‌سایت خود و استفاده از بک لینک روشی تأثیرگذار به منظور برقراری ارتباط با برندهای شناخته‌شده و قابل‌اعتماد در دنیای کسب‌وکار است. البته به خاطر داشته باشید که لینک‌های منتشرشده در وب‌سایتتان باید به مقالات، منابع و وب‌سایت‌های معتبر ارجاع دهند. در واقع، منابع انتخاب‌شده برای اشتراک‌گذاری لازم است تا حاوی محتوایی واقعیت محور بوده، مرتبط با حوزه فعالیت کسب‌وکارتان باشند و همچنین نیازی از کاربر را رفع کنند.

به علاوه، اطمینان حاصل کنید که لینک‌های معرفی‌شده در شبکه‌های اجتماعی یا در وب‌سایتتان اسپم نبوده و به لینک‌های غیرمجاز منتهی نشوند. در واقع، فراهم کردن چنین شرایطی برای کاربران منجر به ایجاد اعتماد به برند در میان آنان شده و به نوعی موجب شناخته شدن کسب‌وکارتان در میان مشتریان از طریق افزایش نرخ کلیک در سایت خواهد شد.

۷. از بازخورد کاربران استقبال کنید

از جمله دیگر راه‌های ایجاد اعتماد در مشتریان استقبال از نظرات، انتقادات و بازخوردهای آن‌ها و تشویق کاربران برای ارائه نظراتشان در رابطه با کیفیت محصولات و خدمات مختلف است. در واقع، نظرات مثبت و منفی کاربران در رابطه با محصولات مختلف می‌تواند فرصتی برای نشان دادن میزان شفافیت کسب‌وکار مربوطه و مسئولیت‌پذیری مسئولین آن‌ها نسبت به تلاش برای تبدیل تجربیات بد کاربران به تجربیاتی مثبت، رفع مشکلات موجود و همچنین بهبود سرویس‌دهی به مشتریان باشد.

به علاوه، تشویق کاربران برای ارائه چنین بازخوردهای مفیدی نشان‌دهنده مشتری مداری، میزان اهمیت و اولویت رضایت‌مندی مشتریان از کیفیت خدمات ارائه‌شده خواهد بود. بنابراین چنین اقداماتی در نهایت منجر به اعتمادسازی در میان مشتریان شده و سایر کاربران نیز با مطالعه نظرات و مشاهده تلاش کسب‌وکار مربوطه برای ارائه خدماتی بهتر می‌توانند به کسب‌وکارتان اعتماد کنند.

 اعتماد به برند

۸. مسئولیت‌پذیر باشید

کاربران در عصر حاضر معمولاً ترجیح می‌دهند تا کارهای خود را به صورت آنلاین انجام دهند. در همین راستا، برای ایجاد اعتماد به برند در میان کاربران خود باید سعی کنید تا اطلاع‌رسانی‌های لازم در رابطه با تغییرات، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های آینده را به صورت آنلاین در اختیار مشتریان خود قرار دهید. همچنین برای جلب رضایت مشتریان نیاز است تا میزان پاسخگویی و دسترس‌پذیری کسب‌وکار خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید. در واقع، انجام چنین کاری موجب می‌شود تا به عنوان برندی قابل‌اعتماد در میان مشتریان شناخته شوید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله، به بیان راه‌کارهای پرداختیم که به‌کارگیری آن‌ها منجر به ایجاد اعتماد به برند در میان مشتریان شده و موجب پیشرفت کسب‌وکار مربوطه می‌شود. همچنین گفتیم که ارائه محتوایی ارزشمند، تعامل با مشتریان و ثبات در روند برندسازی از جمله روش‌هایی هستند که جلب اعتماد و رضایت کاربران را به دنبال دارند. بنابراین به خاطر داشته باشید که برند هر کسب‌وکاری بازتاب اعتماد مشتریان به محصولات یا خدمات کسب‌وکار مربوطه است. در همین راستا، می‌توانید با به‌کارگیری هر یک از راه‌کارهای مطرح‌شده در این مقاله نسبت به برندسازی، جلب وفاداری و اعتماد مشتریان خود اقدام کنید. شما چه راهکارهای دیگری برای جلب اعتماد مشتریان می‌شناسید؟ دیدگاه‌ها و تجربیاتتان را با ما و دیگر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا با یکی دیگر از مفاهیم مهم برندسازی با نام ارزش طول عمر مشتری آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا