فروشنده موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فروشنده موفق کیست؟

فروشنده موفق کیست و از چه روش‌هایی برای فروش پرسود خود استفاده می‌کند؟ آیا فروشندگان موفق، زیاد صحبت کرده و تماس‌های مداومی با مشتریان خود دارند؟ آن‌ها چطور سرمایه شرکت را صرف کرده و سودآوری را از چه مسیری به سرانجام می‌رسانند؟

اگر شما نیز علاقه‌مند به شغل فروش هستید و خود را برای تبدیل شدن به یک فروشنده کاملا موفق آماده می‌سازید با ما همراه باشید. در این مطلب به ویژگی‌های یک فروشنده موفق و کارآمد در مدل سازمانی می‌پردازیم.

 

خصوصیات فروشنده موفق

۱. یک شنونده عالی

تصور نکنید که فروشندگان موفق آن‌هایی هستند که زیاد صحبت می‌کنند! بلکه آن ها در واقع شنوندگانی عالی هستند. آن‌ها اطلاعات لازم خود را از مشتریان به دست آورده و به این صورت یک بانک اطلاعاتی کامل از نیازهای مشتری‌ها را کسب می‌کنند. همچنین با گوش دادن به صحبت‌های مشتریان، به یک شریک قابل اعتماد تبدیل خواهند شد. به این صورت؛ روابط مبتنی بر دانش و درک واقعی و گفتگوی اندک میان فروشنده و مشتری‌ها شکل می‌گیرد.

۲. پژوهشگری مشتاق

فروشندگان خوب معتقدند که دانستن، همیشه امری ضروری است. آن‌ها نسبت به همه چیز با نگاهی کنجکاو جلو می‌آیند. این فروشندگان شناخت کافی نسبت به محصولات در حیطه اختیار خود داشته و کاربردهای آن‌ها را در هر حوزه جغرافیایی می‌شناسند. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که به طور دقیق چه چیزی در صنعت آن‌ها اتفاق می‌افتد. البته این فروشندگان بیشتر به یادگیری آن چه که در بخش مصرف و مشتریان اتفاق می‌افتد، اهمیت می‌دهند. فروشندگان حرفه‌ای همیشه به دنبال کشف بازخوردهای فروش و محصولات در میان مشتریان هستند.

فروشنده موفق کیست؟

۳. دارای ارتباطات هوشمند

فروشندگان موفق همیشه ارتباطات موفق و کاملی دارند. این تنها به معنای ارتباطات آنلاین نیست؛ بلکه آن‌ها هر شکلی از ارتباط را در بهترین شکل و قوی‌ترین فرمول آن، به کار می‌گیرند. در هر زمانی که نیاز باشد آن‌ها شبکه ارتباطی خود را گسترش داده و با افراد مورد نیاز، ارتباطات لازم را شکل می‌دهند. به علاوه آن‌ها از ارتباطات خود، در مسیر منافع مشتری بهره‌مند شده و به این ترتیب اعتمادسازی بیشتری به وجود می‌آورند.

۴. جاه طلب

یک فروشنده خوب، هرگز با شرایط فعلی راضی نشده و از آن احساس رضایت کامل ندارد. آن‌ها درک می‌کنند که تغییر سخت است، اما برای رسیدن به وضعیتی بهبود یافته و مترقی‌تر، تلاش و اقدام می‌کنند. آن‌ها چشم اندازهای جاه طلبانه‌ای برای خود ترسیم کرده و جهت رسیدن به آن‌ها خیز برمی‌دارند.

۵. به عنوان حلال مبتکر مسائل شناخته می‌شود

فروشندگان خوب موانع را دوست دارند، زیرا این فرصت برای آن‌ها ایجاد می‌شود تا خلاقیت خود را بروز داده و بزرگ و بزرگتر شوند. آن‌ها در این مسیر اطلاعات بیشتری به دست آورده و پتانسیل های خود را شکوفا می‌سازند. به واقع فروشندگان موفق، قادر به رویارویی با شرایط پیچیده بازار و وضعیت نابسامان فروش هستند و می‌توانند کشتی فروش محصولات را از میان امواج خروشان و پیچیده، هدایت نمایند.
این نوع فروشندگان، نظم و انضباط زیادی داشته و امور را به دست می‌گیرند. یک فروشنده خوب، چیزی را که برای فروش محصولات نیاز دارد، یافته و آن را به درستی به کار می‌گیرد.

فروشنده حرفه ای

۶. یک موقعیت‌یاب‌ هدفمند

فروشندگان خوب، دارای اهداف مشخصی هستند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که هر یک از مکالمات به تنهایی، دارای ارزش و اهمیت است. از این روی، آن‌ها سخنان خود را به صورت هدفمند جلو می‌برند. هر جمله‌ای که یک فروشنده موفق می‌گوید، برای رسیدن به هدف و یک گام دیگر نزدیک شدن به آن است. به واقع او کلمات را به شکلی در اختیار می‌گیرد که از آن‌ها به شکل ابزاری برای رسیدن به هدف فروش خود استفاده نماید.

۷. وظیفه شناس

فروشندگان موفق، کاملا وظیفه شناس بوده و نسبت به شغل خود دارای وجدان کاری بیدار هستند. این افراد از انجام وظایف خود، سرباز نزده و هرگز در انجام آن سهل انگاری نمی‌کنند. بهترین این فروشندگان آن‌هایی هستند که احساس مسئولیت دو جانبه نسبت به شرکت و مشتری احساس کرده و وجدان بیداری در هر دو سمت دارند.

۸. فروشنده موفق با احترام برخورد می‌کند

فروشندگان موفق به خوبی می‌دانند که وقت مشتری تا چه اندازه مهم است و به آن ارزش می‌نهند. مشتری نیازمند دریافت اطلاعات نسبت به محصولات و اقدام به خرید، احتمالا با وقت محدودی روبرو هستند و یک فروشنده خوب این نیاز و شکل صحیح رفتار با آن را می‌داند. او با احترام کامل در تماس با مشتری عمل کرده و در سریع‌ترین فرصت پیگیری‌های لازم را به انجام خواهد رساند.

۹. پایداری زیاد

اگر می‌خواهید به عنوان یک فروشنده خوب، دارای موفقیت‌های واقعی و عمیق باشید، باید به اصطلاح پوستتان کلفت باشد. یک فروشنده لازم است که توانایی شنیدن کلمه “نه” را تا حد زیادی داشته باشد. اگر می‌خواهید به دنیای فروش وارد شده و درگیر آن باشید، باید اطمینان و پشتکار لازم را در خود بیابید. شما نیاز به صبوری، پایداری، ملاحظه و رهبری فرآیند فروش دارید. به یاد داشته باشید که پایداری در اینجا به معنای کشف راه حل‌های صحیح و کاربردی، در مواجهه با مشکلات و موانع است.

خصوصیات فروشنده موفق کدامند؟

۱۰. دارای نگرشی مثبت

شما ترجیح می‌دهید از چه کسی خرید کنید؟ یک فروشنده خوشحال و مثبت یا یک شخص عبوس و منفی؟ داشتن نگرش مثبت باعث می‌شود تا بتوانید مشتری‌ها را به خود جلب کرده و توجه آن‌ها را به دست بیاورید. با به دست آوردن توجه مشتریان، فرآیند فروش اتفاق خواهد افتاد. به یاد داشته باشید که مثبت بودن می‌تواند مسری باشد.

اگر در زندگی شخصی خود لحظات سختی را پشت سر می‌گذارید و روحیه شما به اندازه کافی مساعد نیست، تمام تلاش خود را به خرج دهید تا این روحیه منفی به شرایط کاری شما سرایت نکند. با یک مشاور حرفه‌ای یا حتی یک دوست صحبت کرده، کمی ورزش کنید، به مدیتیشن روی بیاورید، نفس عمیق بکشید و با به خاطر آوردن هدف خود، حداقل در فضای فروش مثبت اندیش و مثبت‌نگر باشید. شما باید این روحیه مثبت را به مشتریان خود انتقال داده و به آن‌ها حس خوبی از خرید کردن القا کنید.

۱۱. علاقه‌مند به شغل خود

فروشندگان حرفه‌ای به شغل و حرفه فروش خود، کاملا علاقه‌مند هستند. مانند بسیاری از مشاغل دیگر، شما باید عاشق کار فروش باشید تا بتوانید مراحل رسیدن به فروش حرفه‌ای را تجربه سازید. هیجان و اشتیاق شما نسبت به فروش، باعث می‌شود که دیدگاه مثبت‌تری نسبت به آن داشته و قادر به کشف راهکارهای جدید و کارساز در مسیر فروش باشید.

۱۲. فروشندگان موفق، سوالاتی کاربردی می‌پرسند

یک فروشنده موفق به خوبی می‌داند که باید چه سوالاتی از مشتری خود بپرسد. این سوالات لزوما در خصوص محصول نیستند، بلکه این پرسش‌ها به فروشنده کمک می‌کند تا شناخت بیشتری نسبت به نیاز مشتری پیدا کرده و محصول مطابق و مناسب با آن را معرفی نماید. زمانی که مشتری احساس کند که فروشنده شناخت درستی از نیاز و خواسته وی دارد، اعتماد بیشتری نسبت به وی پیدا کرده و اتفاق خرید با ضریب بالاتری رخ می‌دهد.

۱۳. عملکرد مستقل

این بدان معنا نیست که فروشنده در یک سازمان به صورت انفعالی عمل کند، بلکه بدان معناست که وی قدرت تصمیم گیری مستقل داشته و برای پیشبرد امور به حضور مقام بالاتر خود، محتاج نیست. وی قادر است که در زمان اضطرار و شرایط بحرانی، تصمیم‌های سازنده‌ای گرفته و هدایت تیم فروش را برعهده بگیرد.

۱۴. مدیریت وقت

مدیریت زمان، یکی از مهارت‌هایی است که در هر نوع شغلی، ضرورت دارد و به بالا رفتن ضریب موفقیت، کمک می‌کند. به همین صورت، بهترین فروشندگان زمان خود را به طور موثر مدیریت می‌کنند و بهترین مسیرها را برای ایجاد فرصت و شکل گرفتن فروش، پیدا می‌نمایند.

ویژگی های فروشنده موفق

۱۵. سیری ناپذیر

این فروشندگان همیشه به دنبال مشتریان بیشتر و بیشتر، فروش بالاتر و سودآوری افزون‌تری هستند. آن‌ها سیری ناپذیر به نظر می‌رسند و پیوسته اهداف جدیدی برای خود ترسیم می‌کنند. به واقع ذات فروش نیز با چنین چیزی هماهنگ است. فروش شغلی پویا و همیشه زنده است که به یک شخص با همین خصوصیات در رأس هرم خود نیاز دارد.

۱۶. یک فروشنده موفق شخصیتی جذاب دارد

مردم جذب افراد با شخصیت‌های قوی و جذاب می‌شوند. شما تمایل به خرید از یک فروشنده با شخصیت جذاب و گیرا دارید. این فروشندگان با اعتماد به نفس بالا در میان مردم حضور پیدا کرده و از قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید و ملاقات با افراد تازه، هراسی به دل راه نداده و برعکس لذت زیادی نیز می‌برند. عجیب نیست که آن‌ها را در بسیاری از رویدادها مشاهده کرده و همیشه عده‌ای را حلقه زده در اطراف ایشان ببینیم.

۱۷. آمادگی همیشگی

این فروشندگان همیشه آماده هستند. آن‌ها برای قرار گرفتن در هر موقعیتی آمادگی دارند و به خوبی می‌دانند چطور کوچک‌ترین لحظات را به موفقیت دلخواه خود نزدیک گردانند.

۱۸. پذیرای کلام مربی

شاید داشتن تجربه، همیشه اهمیت زیادی داشته باشد؛ اما یک فروشنده موفق با انرژی و اشتیاق خود به یادگیری، همیشه برای پذیرش توصیه‌های مدیر یا مربی خود؛ آمادگی دارد. چنین فروشنده‌ای از پذیرفتن پیشنهادهای جدید خشنود شده و قادر است که الگوهای فروش خود را با توصیه‌های کارآمد تازه، تغییر دهد.

فروشنده موفق

۱۹. قدرت تطبیق پذیری بالا

یک فروشنده موفق، نمی‌تواند همیشه الگوی شخصی خود را پیش برده و در فضاهای مختلف، به شکلی یکسان حضور پیدا کند. وی باید با توجه به زمینه‌های فکری و شخصیتی مشتری یا مشتریان خود، تطابق پیدا کرده و حضوری متناسب داشته باشد. به طور مثال شاید برای حضور پیدا کردن در یک جلسه مشاوره فروش، نیاز به پوشیدن لباس رسمی و یا در جلسه‌ای دیگر حضور با لباس کاملا خودمانی و اسپرت باشد.

۲۰. فروشندگان موفق خود بزرگ‌بین نیستند

فروشندگان موفق دارای قدرت اعتماد به نفس خوبی هستند، اما آن‌ها از خصلت خودبزرگ بینی به دور می‌مانند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که با تصورات دور از واقعیت نمی‌توانند در امر فروش موفق ظاهر شده و برعکس خود را در دام توهمات و سوء برداشت‌ها خواهند انداخت. تصورات نادرست نسبت به خویشتن در این فروشندگان، باعث می‌شود که تصمیمات نادرستی گرفته و از اهداف فروش دور شوند.

۲۱. حس مشتری مداری قوی

فروشندگان موفق دارای حس مشتری مداری قوی هستند. آن‌ها همیشه موقعیت مشتری را در نظر گرفته و منافع وی را در امر فروش لحاظ می‌کنند. این سود قطعی نیست که فروشندگان موفق در پی آن هستند، بلکه آن‌ها در کنار سودآوری، به جلب اعتماد و رضایت مشتری پرداخته و هرگز آن را قربانی سود لحظه‌ای خود یا شرکت نخواهند کرد. چنین دیدگاهی باعث می‌شود که به جای سودهای لحظه‌ای و کوتاه مدت، به مشتریانی وفادار دست یابند و سودهای تضمین شده و دائمی داشته باشند.

۲۲. اجتناب از اغراق

فروشندگان موفق واقع بین هستند و این واقع بینی را به مشتریان خود نیز ارائه می‌دهند. آن‌ها از ابراز جملات اغراق آمیز اجتناب کرده و در مورد ویژگی‌های محصول یا خدمات خود، جملاتی واقعی و متناسب به زبان می‌آورند. این فروشندگان، مشتریان مقابل خود را مستحق دانستن حقیقت در خصوص محصولات دانسته و به این شکل بالاترین سطح اطمینان و اعتماد را از سوی مشتری دریافت می‌کنند.

فروشنده حرفه ای

۲۳. صحبت کردن شفاف

فروشندگان موفق، مستقیم و شفاف صحبت می‌کنند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که هیچ چیز جز یک پاسخ شفاف و واضح، مشتری را راضی نخواهد کرد. مشتری به دنبال اطلاعات موثق و کاملا مستقیم و واضح است و با دریافت آن از فروشنده، اعتماد لازم را به دست آورده و به خرید کردن نزدیک می‌شود.

 

سخن پایانی

شما چطور یک فروشنده موفق را تعریف می‌کنید؟ این هویت شغلی چه تفاوتی با مهندس فروش دارد؟ این فروشنده چه ویژگی‌هایی دارد و در تعامل با مشتریان چه رفتارهایی از خود نشان می‌دهد؟ تعریف خود از یک فروشنده حرفه‌ای و موفق را در بخش پیام‌هابا ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare