روانشناسی فروش؛ جملاتی برای جذب مشتری و افزایش فروش

جملاتی برای جذب مشتری

کلماتی در زبان ما وجود دارد که از قدرتمند‌ترین کلمات برای ترغیب افراد به خرید هستند. تبلیغ‌نویسان سال‌هاست که از چنین کلماتی استفاده می‌کنند تا جملاتی برای جذب مشتری بنویسند. این جملات جادویی، به گونه‌ای خواننده را قانع به خرید می‌کند، که برای همیشه از خرید خود راضی خواهند ماند! البته منظور ما به هیچ وجه جملات انگیزشی نیست. بلکه داریم در رابطه با جملات تبلیغی قدرتمند که مشتری را ترغیب به خرید می‌کند، صحبت می‌کنیم. می‌توانید چند مورد از این جملات را در این مطلب بخوانید.

 

جملاتی برای جذب مشتری

۱. «جدید»، کلمه‌ای که باعث افزایش فروش می‌شود

این کلمه از قدرتمندترین کلمات برای افزایش جذب توجه مشتری و در نتیجه افزایش فروش است. چرا که انسان‌ها شیفته تازگی است و همیشه به دنبال اولین و جدیدترین‌ها می‌روند. به همین دلیل است که یکی از تکینک‌های مؤثر در تبلیغات برای افزایش فروش،‌ بازی با کلمات و درگیر کردن احساسات مشتری است.

تحقیقی در این رابطه انجام شد تا میزان تأثیر این کلمه مشخص شود. در این تحقیق، مقاله‌ای نوشته شد و یک بار بدون کلمه «جدید» در عنوان و بار دیگر با قرار دادن این کلمه در عنوان، در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شد. نتیجه شگفت‌انگیز بود. میزان بازدید از مقاله‌ای که عنوان آن شامل کلمه «جدید» بود، حدود ۴۲۲ درصد بیشتر بود.

۲. «رایگان»، کلمه‌ای که افراد را مجاب به خرید می‌کند

این کلمه یکی از سرکش کننده‌ترین کلمات تاریخ بشر است. می‌توانید آن را در تبلیغ محصولات خود استفاده کنید تا به چشم خود ببینید که چگونه مشتریان دیوانه‌وار برای خرید محصولات‌تان صف می‌کشند!

دن آریلی (محقق دانشگاه دوک آمریکا) تحقیقی در این زمینه انجام داد. در این تحقیق ۷۶ نفر برای انجام آزمایش حضور داشتند. او یک بار از این افراد خواست نوعی شکلات را به قیمت حدود هزار تومان خریداری کنند، در این حالت فقط تعداد کمی از افراد حاضر به خرید شدند. در مرحله بعد همان شکلات با برچسب رایگان به آن‌ها پیشنهاد که بیش از ۶۸ درصد از افراد شکلات را قبول کردند.

جملاتی برای جذب مشتری - استفاده از کلمه زیرا

جملاتی برای جذب مشتری – استفاده از کلمه زیرا

۳. «زیرا»، کلمه‌ای که منجر به ایجاد احساس صداقت و اعتماد می‌شود

مردم دوست دارند فکر کنند علت خوبی برای انجام کاری وجود دارد. در واقع این احساس که با گفتن این کلمه گویی برای انجام کاری از آن‌ها اجازه گرفته می‌شود،‌ می‌تواند احساسات آن‌ها را برانگیزد و در نتیجه کاملاً قانع‌شان کند.

برای اثبات این ادعا تحقیق دیگری در دانشگاه هاروارد انجام شد. در این تحقیق فردی به میان تعدادی از دانشجویانی که در صف کپی ایستاده بودند، می‌رود و سؤالاتی متفاوت از هر کدام می‌پرسد.

فرد شماره ۱: من می‌توانم قبل از شما از برگه‌هایم کپی بگیرم؟

فرد شماره ۲: من می‌توانم قبل از شما از برگه‌هایم کپی بگیرم؟ زیرا باید از آن‌ها کپی بگیرم.

فرد شماره ۳: من می‌توانم قبل از شما از برگه‌هایم کپی بگیرم؟ زیرا عجله دارم.

نتیجه آزمایش نشان داد ۶۰ درصد از افراد به محقق اجازه دادند تا پس از سؤال شماره ۱ و قبل از آن‌ها برگه‌هایش را کپی کند. ۹۳ درصد از افراد به سؤال شماره ۲ پاسخ مثبت دادند و ۹۴ درصد از آن‌ها پس از سؤال شماره ۳ به او این اجازه را دادند. چرا باید علت بی‌موردی همچون «زیرا باید از آن‌ها کپی بگیرم!» مردم را قانع کند؟‌ در حالی‌که همه افراد حاضر در صف برای کپی کردن در آن‌جا حضور داشتند! بنابراین استفاده از چنین جملاتی برای جذب مشتری بسیار کارآمد است.

۴. «شما»، کلمه‌ای که احساس اهمیت می‌دهد

سعی کنید هیچ وقت جملات خود را در قالب شخص ثالث رسمی ننویسید. مشتری را مستقیماً با کلمه «شما»‌ خطاب کنید. حتی در صورت امکان از نام آن‌ها برای خطاب قرار دادن‌شان استفاده کنید.

کدام یک از جملات زیر، بیشتر ترغیب‌تان می‌کنند؟

الف- شما برای کسب درآمد بیشتر از کسب و کارتان به ما نیاز دارید.

ب- کسب و کارها برای افزایش در‌آمدشان به ما نیاز دارند.

قطعاً پاسخ‌ صحیح گزینه الف است. برای اثبات این روش نیز تحقیقی انجام شده است. پستی با عنوانی که به شخص ثالث رسمی اشاره می‌کرد در صفحه اجتماعی توئیتر انتشار یافت. سپس همان پست این بار با عنوان «شما» منتشر شد. نتیجه، توجه بسیار بیشتر به پست دوم بود.

جملاتی برای جذب مشتری

ایجاد احساس فوریت

۵. «فوراً»؛ کلمه‌ای که احساس اضطراری بودن و فوریت را منتقل می‌کند

این کلمه می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری محصولات شما را بفروشد. اگر مشتری احساس کند که باید در خرید عجله کند، قطعاً قبل از این که خیلی دیر شود این کار را انجام می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی ایمیلی معمولی به افرادی ارسال شد، دفعه بعد همان ایمیل، این بار با عنوان فوریتی و اورژانسی ارسال شد. نتیجه افزایش فروش ۳۸/۳ درصدی بود.

آزمایشی دیگر در یک فروشگاه تجارت الکترونیک انجام شد. این فروشگاه تجارت الترونیک کالایی را برای فروش در معرض دید بازدیدکنندگان خود قرار داده بود، اما فروش چندانی اتفاق نیفتاد. بار دیگر همان کالا را با برچسب زمان شمار در معرض فروش قرار داد. نتیجه نشان داد که زمان محدود، میزان فروش همان کالا را حدود ۲۲۶ درصد افزایش داد.

بنابراین ایجاد احساس اضطرار، منجر به افزایش فروش می‌شود، اما در صورتی که امکان استفاده از زمان شمار وجود نداشت، می‌توانید از کلمه «فوراً یا همین الان» استفاده کنید. به طور مثال اگر به دنبال تبلیغات کلیلی هستید، با ساختن جمله «همین حالا کلیک کنید و این محصول را مشاهده کنید» خواهید دید که میزان کلیک افزایش می‌یابد.

۶. «تصور کن»، عبارتی که احساس متقابل ایجاد می‌کند

از عبارات قانع‌ کننده‌ای مانند «تصور کن» در جملات خود استفاد کنید تا مشتری، زندگی خود را با و بدون محصول شما تصور کند. جملاتی مانند «تصور کنید اگر این محصول را نخرید چه می‌شود.»

آیا تا به حال برای‌تان پیش ‌آمده است که در هنگام تعریف قصه‌ای از چگونگی بریدن انگشت دست، احساس درد در انگشت خود کنید؟ علت این موضوع، نورون‌های آینه‌ای است. در حقیقت ما تمایل داریم با شنیدن یا دیدن چیزی، خود را در آن حالت و شرایط تصور کنیم.

قدرتی پنهان و قوی در این عبارت نهفته است. پس از چنین جملاتی برای جذب مشتری و تلقین ضرورت خرید محصولات‌تان استفاده کنید.

ایجاد احساس برنده بودن

ایجاد احساس برنده بودن

۷. «محدود»، کلمه ای که احساس برنده بودن ایجاد می‌کند

با استفاده از این کلمه مشتریان را قانع کنید که اگر این محصول را خریداری کنند، نسبت به کسانی که آن را نخریده‌اند، ‌برنده هستند. می‌توانید با محدود کردن موجودی و البته دسترسی مشتری به محصول، به راحتی فروش آن را افزایش دهید.

چرا خودروی مدل s تسلا با قیمت ۷۲ هزار دلار در صدر پرفروش‌ترین‌ها جای گرفت؟ این در حالی بود  که تعداد بسیار زیادی از خودروهای ارزان‌تر در بازار وجود داشت. علت، پرستیژ خرید این خودرو است.

آزمایشی با همین مضمون در توئیتر انجام شد. مقاله‌ای با برچسب «محدود» در این شبکه اجتماعی منتشر شد و در کمال تعجب بازدید آن به سرعت افزایش یافت. این بر چسب به معنای حذف مقاله بعد از مدت زمانی مشخص بود.

 

کلام آخر

در این مطلب کلماتی را برای افزایش فروش معرفی کردیم. با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی تبلیغاتی موفق و فروشی بیشتر داشته باشید. البته تکنیک‌های بسیاری برای افزایش فروش وجود دارد که این چند جمله‌ تنها بخشی از این تکنیک‌ها محسوب می‌شود. یکی دیگر از تکنیک‎‌های افزایش فروش، تسلط بر فنون مذاکره است. در این رابطه مطلب مهم‌ترین فنون مذاکره در بازاریابی و فروش را از دست ندهید تا تأثیر خوبی بر مشتری بگذارید و فروش کسب و کار خود را افزایش دهید. در نهایت فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود در مورد راهکارهای افزایش فروش کسب و کار را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare