بازاریابی ویروسی چیست و چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی کمپین ویروسی

حتما راجع به بازاریابی ویروسی، فیلم‌های ویروسی در اینترنت و محتوایی که با سرعت نور منتشر می‌شود مطالبی شنیده‌اید، اما این دقیقا به چه معناست؟ یک محصول ویروسی، تبلیغات ویروسی یا کمپین‌های ویروسی به طور ناگهانی مورد توجه قرار می‌گیرند و این توجه روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند. محتوای ویروسی معمولا یک استراتژی ویروسی طراحی شده دارند، البته گاهی بخشی از آن نیز شانسی است، اما خلاقیت و آماده‌سازی نیز  در این مسیر بسیار اهمیت دارند. اگر شما هم به این نوع بازاریابی علاقه‌مند شده‌اید، با ما همراه باشید. در ادامه بازاریابی ویروسی و نحوه عملکرد آن را شرح خواهیم داد.

 

معرفی بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی هر گونه اقدامی است که می‌تواند برای فروش یک محصول یا خدمات عملکرد موفقی داشته باشد و این موفقیت مانند ویروس به سرعت پخش شود. گسترش مانند یک ویروس یعنی به سرعت و از فردی به فرد دیگر علاقه‌مندی به خرید محصول ایجاد شود. ایده‌ی این روش این است که خود کاربران برای به اشتراک گذاشتن محتوا تصمیم می‌گیرند.

به دلیل سرعت و سهولت در اشتراک‌گذاری، شبکه‌های اجتماعی خاستگاه این نوع بازاریابی هستند. گسترده‌ترین نمونه در اواخر، فیلم‌های متحرکی است که در یوتیوب پخش شد و سپس به فیسبوک، توییتر و کانال‌های دیگر راه یافته و به اشتراک‌گذاشته شده‌اند.

علت استفاده بازاریابان از این شیوه بازاریابی، سهولت در نشر و گسترش است، اما باید توجه داشت که با یک شمشیر دولبه روبرو هستیم. ما نباید فراموش کنیم که در این نوع کمپین‌ها بیشترین کنترل دست کاربران است و ما این ریسک‌ را می‌پذیریم که پیام ما به خطا تفسیر شود. از طرف دیگر، یک کمپین ویروسی موفق می‌تواند برای برند شما معجزه کند.

 

نحوه عملکرد بازاریابی ویروسی

اجرای یک کمپین بازاریابی ویروسی بسیار ساده است، یک فیلم یا هر نوع محتوای جذاب دیگر که برای مخاطب هدف ما جذاب باشد را تولید می‌کنیم، آن را در اینترنت قرار می‌دهیم و برای اقدامات اولیه انتشار آن برنامه‌ریزی می‌کنیم. بعد از آن باید منتظر بمانیم تا جرقه شعله‌ور شود و کاربران محتوا را به اشتراک بگذارند.

در بعضی موارد، این حالت ویروسی به طور تصادفی اتفاق می‌افتد، مثل ویدئویی که یک کاربر به صورت خصوصی آپلود می‌کند و ناگهان محبوب می‌شود و به تمام دنیا سفر می‌کند.

بازاریابی ویروسی چگونه عمل می‌کند؟

بازاریابی ویروسی چگونه عمل می‌کند؟

در مورد استراتژی انتشار فیلم‌های تولید شده توسط برندها، دو نقطه‌ کانونی آشکار و پنهان وجود دارد. در حالت اول، کاربر از اولین لحظه می‌داند که در حال مشاهده‌ یک محتوای تبلیغاتی است، اما در حالت دوم مشارکت برند پنهان است و بعدا فاش می‌شود.

اگر از تکنیک‌های بازاریابی پنهان استفاده می‌کنید، لازم است بسیار مراقب باشید تا کاربر احساس فریب‌خوردن یا مورد سوء‌استفاده قرار گرفتن نکند، چون در این صورت این بازاریابی ویروسی بر علیه شما کار خواهد کرد.

فرقی نمی‌کند کدام استراتژی را انتخاب می‌کنید، در هر صورت باید بسیار مراقب باشید که به اسپم تبدیل نشوید یا در به اشتراک‌گذاری محتوا بیش ‌از حد دخالت نکنید. به جای تکرار بارها و بارهای پیام، مکان و زمان مناسب را پیدا کنید و صبر نمایید تا محتوا به طور ویروسی پخش شود.

 

مزایای بازاریابی ویروسی

۱. هزینه‌ کم

یکی از ویژگی‌های کمپین‌های ویروسی این است که کاربران با پخش آنها، بخش عمده‌ای از کار را برای ما انجام ‌می‌دهند، که این به طور قابل‌توجهی هزینه‌های تبلیغات را کاهش می دهد. به بیان دیگر هزینه خرید تبلیغات یا فضا برای تبلیغات در رسانه‌ها حذف می‌شود.

۲. پتانسیل دستیابی زیاد

یک فیلم ویروسی در اینترنت امکان دستیابی به مخاطبان بین‌المللی بسیاری را دارد. بدون آنکه ما سرمایه‌گذاری کنیم یا تلاش دیگری انجام دهیم. به همین دلیل، یک شرکت کوچک یا حتی یک شخص نیز می‌تواند بسیار مشهور شود.

۳. غیرتهاجمی

در بازاریابی ویروسی، تصمیم به مشارکت و بازنشر همیشه از سوی کاربر انجام می‌گیرد و بنابراین هرگز به نظر تهاجمی نخواهد بود. به همین دلیل درک از بزند و تعامل با آن به طرز قابل توجهی بهتر از روش‌های تبلیغاتی کلاسیک است.

۴. کمک به ساخت برند

اگر واقعا خلاقیت به خرج دهیم، محتوایی بسیار عالی تولید می‌کنیم که کاربر خود تصمیم می‌گیرد آن را منتشر کنید، از این‌رو با برند ما یک ارتباط شخصی برقرار می‌کند. بنابراین می‌توان گفت بدون شک، بازاریابی ویروسی در برندسازی و آگاهی یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند است.

مزایای بازاریابی ویروسی

مزایای بازاریابی ویروسی

نمونه‌های بازاریابی ویروسی موفق

۱. چالش سطل آب یخ

چالش سطل آب یخ را به یاد دارید؟ این چالش توسط انجمن آمریکایی ALS راه‌اندازی شد. این انجمنی خیریه در رابطه با بیماری نورون حرکتی است که به این طریق توانست سرمایه‌ هنگفتی جمع‌آوری کند. علاوه بر آن شهرت بیشتری کسب کرد و متخصصان را ترغیب کرد تا بیشتر در مورد این بیماری مهلک تحقیقات انجام دهند. در این چالش بسیاری از کاربران و سلبریتی‌ها یک سطل آب یخ روی خود می‌ریختند و ویدئوی آن را به اشتراک می‌گذاشتند.

۲. کمپین تی ان تی

شبکه‌ تلویزیونی TNT در یکی از مکان‌های عمومی دکمه‌ای قرمز رنگ قرار داد و از مردم خواست آن را فشار دهند تا اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ دهد. و با فشرده شدن دکمه یک صحنه بسیار هیجان انگیز به نمایش در می‌آمد. این ویدئو ظرف مدت یک هفته بیش از ۲۳ میلیون بار تماشا شد و یکی از پربازدیدترین تبلیغات تاریخ نام‌ گرفت.

۳. اسپینر

یک محصول ویروسی از هدف قرار دادن یک مشکل واقعا ویروسی در عصر دیجیتال،‌ معروف به اختلال کمبود توجه، بیرون آمد. این محصول در سطح جهانی به مردم گفت که عصبی بودن خود را به یک وسیله‌ سرگرم کننده و دستی به نام اسپینر منتقل کنند. این محصول ابتدا به صورت ویروسی در میان دانش‌آموزان در مدارس و بعد در میان بزرگسالان گسترش یافت.

ما ناگهان متوجه شدیم که در رسانه‌های اجتماعی، یادبودها، در خیابان و در کنار کانتر صندوق در سوپرمارکت اسپینر می‌بینیم. این محصول کوچک از طریق ارائه‌ راه‌حل برای یک مشک و وسوسه‌ بازار جهانی شهرت یافت.

۴. آیفون X

اپل از طریق راه‌اندازی کمپین «Selfies on iPhone X» (سلفی با آیفون X) جذابیت ویروسی خود را حفظ کرده است. راز این مثال از بازاریابی ویروسی که بیش از میلیون‌ها بار بازدید داشت، بسیار ساده بود، محصولی آنقدر عالی که مردم به خودی خود طرفداران این برند می‌شوند. مردم خودشان را دوست دارند و اگر این امکان را داشته باشند که به صورت دیجیتال و از طریق سلفی‌ها این عشق را منتشر کنند، پیروزی تضمین شده‌است.

ویژگی‌ فوق‌العاده‌ آیفون ایکس در سلفی، از طریق انواع رسانه‌ها به صورت ویروسی پخش شد. کاربران در نظرات یوتیوب می‌گفتند:« این زیباترین چیزی است که تا به حال دیده‌ام»… بازاریابی ویروسی از طریق ویدئو به اپل اجازه داد تا ویژگی‌های کلیدی خود را مانند جلوه‌های نورپردازی پرتره به همگان نشان دهد.

 

جمع بندی

بازاریابی ویروسی اگرچه مزایای بسیاری دارد و در صورت موفقیت، سود هنگفتی را برای کسب و کار به ارمغان می‌آورد، اما همانطور که گفته شد باید روی دیگر سکه را نیز ببینیم. در صورت شکست این نوع بازاریابی، برند ضرر بسیاری می‌کند و حتی این ناکامی ممکن است روی بازاریابی‌های بعدی آنها نیز اثر منفی داشته باشد. بنابراین باید محتاط عمل کرد. اگر فعلا تصمیم ندارید از بازاریابی ویروسی استفاده کنید، راه حل‎‌های دیگری مانند بازاریابی تلفنی و… نیز وجود دارد. در این رابطه توصیه می‌کنیم مطلب اصول و راهکارهای موفقیت در بازاریابی تلفنی و دیجیتالی را از دست ندهید.
نظر شما چیست؟ کدام نوع بازاریابی را انتخاب می‌کنید و چرا؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare