آشنایی با ۱۳ مورد از موثرترین راه های جذب مشتری اینترنتی

راه های جذب مشتری اینترنتی

همان‌طور که می‌دانید، راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین تنها عامل موفقیت کسب‌وکار مربوطه نیست؛ بلکه نکته اصلی موفقیت در یافتن راهی برای جذب حداکثر مشتریانی است که مایل به خرید محصولات کسب‌وکار مذکور باشند. در این مقاله با ۱۳ مورد از راه های جذب مشتری اینترنتی آشنا خواهیم شد.

 

معرفی چند مورد از مؤثرترین راه های جذب مشتری اینترنتی

۱. قدرت شبکه‌های اجتماعی را دست کم نگیرید

امروزه استفاده از شبکه‌های اجتماعی در تمام ابعاد فعالیت‌های اینترنتی بسیار رایج است. در همین راستا، به منظور جذب کاربر می‌توانید صفحه‌ای به نام کسب‌وکار خود در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده و بدین طریق، تعاملی سازنده با مشتریان خود داشته باشید و دسترسی ایشان به وب‌سایت کسب‌وکار مربوطه را تسهیل کنید.

به علاوه، می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی برای فراهم کردن قابلیت خرید مستقیم از طریق شبکه اجتماعی مد نظر استفاده کنید. در واقع، با این روش روند خرید کاربران از طریق شبکه اجتماعی نیز ساده‌تر می‌شود.

راه های جذب مشتری اینترنتی

۲. از لینک‌ اسپانسرهای تبلیغاتی همچون گوگل استفاده کنید

استفاده از امکان تبلیغ محصول با به‌کارگیری قابلیت تبلیغ در گوگل یکی دیگر از راه های جذب مشتری اینترنتی است. در حقیقت، با استفاده از این روش می‌توانید بازدید کاربران از فروشگاه آنلاین و همچنین محصولات مد نظر خود را افزایش دهید.

به علاوه، از آنجایی که هزینه تبلیغات به ازای هر کلیک روی لینک مربوطه پرداخت می‌شود، نیاز است تا در انتخاب کلمات کلیدی مد نظر خود دقت کافی به خرج دهید. در حقیقت، کلمات کلیدی مربوط به فروشگاه آنلاین و محصولات مورد نظر باید به گونه‌ای انتخاب شوند که صرفاً مشتریان علاقه‌مند به این سرویس روی لینک مربوطه کلیک کنند.

در همین راستا، می‌توانید خودتان در صورت داشتن تخصص کافی تبلیغات مربوطه را در گوگل ادورز انجام داده و یا از آژانس‌های تبلیغاتی فعال در این حوزه کمک بگیرید. همچنین استفاده از یکسری به اصطلاح Landing Page مرتبط با فروشگاه آنلاین مورد نظر شامل کلمات کلیدی مربوطه می‌تواند احتمال دیده شدن وب‌سایت در نتایج جستجو از جانب کاربران را افزایش دهد.

راه های جذب مشتری اینترنتی

۳. از قابلیت برقراری ارتباط لایو (زنده) با مشتریان خود استفاده کنید

به طور حتم، برقراری ارتباط لایو با مشتریان یکی از تأثیرگذارترین راه های جذب مشتری اینترنتی است. به علاوه، تحقیقات نشان داده‌اند که ۴۴ درصد از مشتریان ارتباط لایو را ابزاری مفید برای صحبت با مدیران فروش کسب‌وکارهای آنلاین دانسته‌اند؛ چرا که به صورت بلادرنگ می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کرده، نیازهای خود را مطرح کرده و پاسخی مناسب در این مورد دریافت کنند.

به علاوه، می‌توان گفت که میزان رضایت مشتریان از برقراری ارتباط لایو با مدیران و مسئولان فروش مربوطه ۷۳ درصد، ارتباط از طریق ایمیل ۶۱ درصد و در نهایت میزان رضایت آن‌ها از برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی ۴۸ درصد بوده است.

همچنین در چنین شرایطی اگر مشتریان سؤالی در ارتباط با محصولات مختلف و سایر موارد داشته باشند، می‌توانند از طریق ارتباط لایو آن را مطرح کرده و به پاسخ مد نظر دست پیدا کنند. بنابراین ارتباطات لایو از جمله راه های جذب مشتری اینترنتی بوده و با استفاده از آن می‌توانید میزان فروش خود را در حد قابل‌توجهی افزایش دهید.

راه های جذب مشتری اینترنتی

۴. سئوی فروشگاه آنلاین خود را بهینه کنید

همان‌طور که می‌دانید، موتورهای جستجو، مهم‌ترین منبع جستجوی کاربران و دست‌یابی به وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین مد نظر هستند. بنابراین به منظور فراهم کردن قابلیت دسترسی آسان فروشگاه آنلاین خود در نتایج موتورهای جستجو نیاز است تا سئوی وب‌سایت خود را بهینه کنید.

البته استفاده از لینک‌های تبلیغاتی اسپانسرهایی همچون گوگل راه‌کار خوبی برای افزایش بازدید کاربر هستند؛ با این حال، آمار بازدید کاربران از طریق جستجوهای ارگانیک به مراتب بالاتر از لینک‌های تبلیغاتی است. در همین راستا، به منظور افزایش بازدید سایت و جذب مشتری اینترنتی می‌توانید از اپلیکیشن‌های مرتبط با بهینه‌سازی سئو استفاده کرده یا در دوره‌های آموزشی مربوطه شرکت کنید.

راه های جذب مشتری اینترنتی

۵. استراتژی‌هایی به منظور ساماندهی میزان فروش تنظیم کنید

یکی دیگر از راه های جذب مشتری اینترنتی به‌کارگیری استراتژی‌هایی به منظور ساماندهی و مدیریت فروش است. برای مثال، می‌توانید به طور موقت قیمت برخی کالاهای خود را کاهش دهید. از سوی دیگر، می‌توانید برخی کدهای تخفیف به منظور افزایش فروش خود ایجاد کرده و به اشتراک بگذارید. از جمله دیگر راه‌کارهای افزایش فروش می‌توان به جلب توجه کاربران و مشتریان جدید و همچنین اعمال محدودیت خرید برای برخی محصولات منحصربه‌فرد اشاره کرد.

۶. به مشتریان خود احترام بگذارید

به طور کلی، مشتریان راضی از کار شما، بهترین تبلیغ فروشگاه آنلاینتان هستند. در همین راستا، نیاز است تا اطمینان حاصل کنید که بهترین خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهید.

در چنین شرایطی، کاربران و مشتریان راضی در مورد فروشگاه آنلاین مربوطه با دوستان، آشنایان و اطرافیان خود صحبت کرده و به نوعی تبلیغ سرویس و محصولات آن را می‌کنند. همچنین این گروه از مشتریان معمولاً برای خرید سایر محصولات مد نظر خود نیز مجدداً به وب‌سایت مذکور باز می‌گردند.

در نتیجه، برای جذب مشتریان خود نیاز است که به آن‌ها احترام گذاشته و به شکایات و نظراتشان رسیدگی کنید. فراموش نکنید که باید برای ایجاد اعتماد در مشتریان خود تلاش کنید. به علاوه، همواره به خاطر داشته باشید که یک خطا یا نکته منفی در رابطه با فرآیند فروش یا پاسخگویی به نظرات و انتقادات مشتریان ممکن است منجر به نادیده گرفتن تمامی تجربیات مثبت گذشته از جانب مشتری در ارتباط با فروشگاه آنلاین شما شود.

بنابراین تلاش کنید تا حتی یک سهل‌انگاری جزئی نیز در برخورد با مشتریان خود نداشته باشید. در غیر این صورت باز هم احتمال جلب اعتماد مجدد کاربران وجود دارد که برای این منظور کافی است تا با نحوه‌ برخورد با مشتریان ناراضی و جلب اعتماد دوباره آن‌ها آشنا باشید.

راه های جذب مشتری اینترنتی

۷. مسابقاتی با جوایز ارزشمند در وب‌سایت خود برگزار کنید

از جمله دیگر راه های جذب مشتری اینترنتی برگزاری رقابت‌هایی است که کاربران و مشتریان با مشارکت در آن‌ها جوایزی را به دست می‌آورند. برای مثال، می‌توان کدهای تخفیفی به عنوان یکی از جوایز رقابت‌های مورد نظر تعیین کرد. به علاوه، برای جذب کاربران جدید در فروشگاه آنلاین خود می‌توانید محدودیت‌هایی برای شرکت در مسابقات مذکور از جمله دعوت دوستان و نزدیکان برای شرکت در آن‌ها اعمال کنید.

۸. برخی محصولات رایگان در وب‌سایت خود ارائه کنید

به منظور افزایش کاربران و جذب مشتریان جدید می‌توانید محدوده مشخصی از قیمت‌ها را مد نظر قرار داده و برخی محصولات مربوط به این بازه قیمت را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهید. به علاوه، به خاطر داشته باشید که پیش از انتخاب محصولات مورد نظر و ارائه رایگان آن‌ها در فروشگاه آنلاین خود لازم است تا تحقیقاتی را در رابطه با نحوه انتخاب محصول و ارائه آن به مشتریان انجام دهید.

۹. سایر برندهای معتبر و با کیفت را به مشتریان خود معرفی کنید

به طور کلی، افزایش وفاداری مشتریان یکی از راه های جذب مشتری اینترنتی است. برای این منظور می‌توانید سرویس‌ها و برندهای معتبر دیگری را به کاربران خود پیشنهاد دهید که مرتبط با فروشگاه آنلاین شما هستند. با این روش می‌توانید وب‌سایت خود را به کاربران دیگری نیز معرفی کرده و در نتیجه بازدید فروشگاه آنلاین خود را افزایش دهید.

۱۰. محتوای وبلاگی ارزشمند تولید کنید

محتوای ارزشمند و مورد نیاز کاربران منجر به بهبود سئوی سایت شده و کاربران زیادی را از طریق جستجوی ارگانیک به فروشگاه آنلاین مورد نظر سوق می‌دهد. بنابراین به عنوان یکی از راه های جذب مشتری اینترنتی می‌توانید اقدام به تولید محتوای وبلاگی کنید. به علاوه، به منظور جذب مشتریان بیشتر نیز می‌توانید قابلیت اشتراک‌گذاری پست‌های وبلاگ در شبکه‌های اجتماعی دیگر را برای کاربران فراهم کنید.

راه های جذب مشتری اینترنتی

۱۱. محصول یا سرویس جدیدی به وب‌سایت خود اضافه کنید

با افزودن محصولات یا ارائه سرویسی جدید در فروشگاه آنلاین خود می‌توانید توجه کاربران و مشتریان را جلب کرده و کاربران جدیدی به وب‌سایت خود جذب کنید. برای این منظور می‌توانید حتی از راه‌کارهای ساده‌ای همچون تغییر قیمت محصول، تغییر بسته‌بندی محصول یا شکل ظاهری آن استفاده کنید.

۱۲. تجربه مناسبی از اولین خرید برای کاربران ایجاد کنید

برای جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش وب‌سایت خود می‌توانید تخفیف‌های مناسبی برای کاربرانی در نظر بگیرید که برای اولین بار از فروشگاه آنلاین شما خرید می‌کنند. همچنین به خاطر داشته باشید که پیام‌ها یا متون مربوط به دستاوردهای اولین خرید از وب‌سایت خود را به صورت ساده، واضح و قابل‌فهم در معرض دید کاربران قرار دهید.

۱۳. پاداش‌هایی برای تشویق کاربران و دوستانشان در نظر بگیرید

از جمله دیگر راه های جذب مشتری اینترنتی می‌توان به در نظر گرفتن هدایایی برای مشتریان و سایر کاربرانی اشاره کرد که با دعوت ایشان وارد وب‌سایت مربوطه می‌شوند. در واقع، در نظر گرفتن پاداش‌های دوطرفه (برای مشتریان و کاربرانی که از طریق آن‌ها جذب وب‌سایت می‌شوند) منجر به افزایش بازدید سایت شده و احتمال بازگشت مشتریان به فروشگاه آنلاین را افزایش می‌دهید.

در همین راستا، می‌توانید متنی در انتهای تمامی ایمیل‌های ارسالی خود به کاربران درج کرده و از آن‌ها بخواهید تا به فروشگاه آنلاین شما بازگشته و نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با روند خرید و نیز کیفیت خدمات و محصولات ارائه‌شده مطرح کنند.

 

جمع‌بندی

در این مقاله، برخی نکات مهم در رابطه با راه های جذب مشتری اینترنتی مورد بررسی قرار داده و گفتیم که از جمله سریع راه‌های جذب مشتریان به فروشگاه‌های آنلاین می‌توان به دعوت کاربران از سوی سایر مشتریان وفادار اشاره کرد. به علاوه، رضایت مشتریان نیز از جمله فاکتورهای کلیدی برای دعوت دوستان، اطرافیان و سایر کاربران به وب‌سایت مد نظر است.

بنابراین با به‌کارگیری هر یک از نکات مطرح‌شده در این مقاله می‌توانید کاربران و مشتریان وب‌سایت یا فروشگاه آنلاین مد نظر خود را افزایش دهید. به علاوه، آشنایی با راه‌های کسب درآمد در فضای مجازی نیز خالی از لطف نبوده و می‌تواند به شما در آموزش تکنیک‌های مورد نیاز برای افزایش درآمد کمک کند. اگر به تازگی فروشگاه آنلاینی تأسیس کرده یا مؤسس وب‌سایتی با تعداد کاربر بالا هستید، نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با راه های جذب مشتری اینترنتی و افزایش بازدید وب‌سایت را با ما در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare