استرس مالی چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

استرس مالی

استرس مالی در عدم ثبات اقصادی دنیای امروز، یکی از رایج‌ترین منابع استرس برای عموم مردم به شمار می‌رود،اما باید به یاد داشت که نگرانی نه تنها چیزی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلات بیشتری به سایر مشکلات اضافه می‌کند. در این مطلب روش‌هایی برای کاهش استرس‌های مالی و همچنین ایجاد انگیزه برای کنترل بیشتر امور مالی را گردآوری کرده‌ایم. بنابراین اگر شما هم با این استرس دست و پنجه نرم می‌کنید، با ما همراه باشید.

 

تعریف استرس مالی

به طور کلی زمانی که میزان هزینه‌ها بیشتر از میزان درآمد شود، این نوع استرس به وجود می‌آید. با توجه به این تعریف می‌توان حدس زد که تقریباً همه ما طعم این استرس را چشیده‌ایم. به طور مثال زمانی که موعد قسط‌ها، وام‌ها، بدهی‌ها، چک‌ها و… فرا می‌رسد و شاید پول کافی برای پرداخت‌شان نداشته باشیم، یا توان پرداخت هزینه‌های تحصیلی مانند شهریه دانشگاه، وام دانشجویی، هزینه‌های دانشجویی و… را نداشته باشیم و مسائلی از این قبیل همگی می‌توانند انسان را به شدت تحت فشار قرار داده و او را دچار استرس‌ کنند. سوال این است که چگونه می‌توان چنین استرس‌هایی را مدیریت کرد؟

 

روش‌های رفع استرس‌های مالی

۱. منابع استرس خود را مشخص کنید: شناختن منابع استرس‌زا در کنترل و مدیریت آن‌ها بسیار مهم و کارآمد است. به طور مثال شاید نگرانی‌ها و مشکلاتی در مورد بدهی‌ها، حقوق بازنشستگی یا کارت‌های اعتباری و… موجب استرس شما باشد. در هر حال بهتر است سه مورد از مهم‌ترین مسائلی که موجب اضطراب و نگرانی‌تان می‌شود را مشخص کنید. سپس یک روش برای کنترل آن‌ها در نظر بگیرید و برنامه‌ای منسجم در همان جهت تعیین کنید.

البته سعی کنید لیست بلندبالایی ننویسید. اگر فقط چند مورد از مهم‌ترین‌ها را کشف کرده و یادداشت کنید کافی است. هر چقدر لیست بلندتر باشد، استرس را بیشتر از قبل می‌کند.

استرس مالی

تعدادی از مهم‌ترین منابع استرس مالی خود را شناسایی کنید

۲. مثبت‌نگر باشید: نحوه نگرش شما می‌تواند در حفظ انگیزه برای رفع مشکلات مالی بسیار کمک کننده باشد. پس سعی کنید به جای فکر کردن به این که هرگز نخواهم توانست بدهی‌های خود را پرداخت کنم، تصور کنید بدهی‌تان چندان زیاد نیست و هر بار که کمی از آن را پرداخت ‌کنید، کم‌تر و کم‌تر می‌شود. ایمان داشتن به خود و نگرش مثبت، نکته‌ای بسیار مهم در کاهش این نوع استرس‌ها است.

۳. واقع‌بین باشید: هر آنچه که واقعاً می‌توانید به دست بیاورید را کاملاً منطقی و واقع‌بینانه تعیین کرده و تمام تمرکز و جدیت خود را وقف رسیدن به آن کنید. به عنوان مثال می‌توانید به خود قول دهید هر ماه چند ده هزار تومان کمتر خرج کرده و پس انداز کنید تا بعد از ۶ ماه قادر به پرداخت بدهی‌تان شوید.

تعیین اهداف بلندپروازانه و فانتزی می‌تواند مانند رژیم غذایی سنگین یا ورزش روزانه شدید، موجب دل‌زدگی و فرسودگی بدن شود. در این حالت حتماً تنها چند هفته دوام خواهید آورد و دیگر این روش را ادامه نخواهید داد. در نتیجه سعی کنید اهدافی واقع‌گرایانه تعیین کنید.

۴. صرفه جویی کنید: اگر دائماً به این فکر کنید که پول کافی برای رفع مشکلات مالی خود ندارید، استرس مالی زندگی سختی برای‌تان ایجاد خواهد کرد. پس سعی کنید با صرفه‌جویی هوشمندانه، درآمد خود را به بهترین شکل ممکن خرج کنید. هوش مالی یعنی اینکه بتوانید به صحیح‌ترین روش ممکن هزینه‌ها و درآمد خود را مدیریت کنید. حتی می‌توانید از ماشین حساب هم برای محاسبه دخل و خرج خود استفاده کنید و در هر زمینه‌ای که لازم می‌بینید صرفه‌جویی کنید.

۵. کوچکترین تلاش‌ها هم اهمیت دارند. ممکن است نتوانید ماهیانه چند میلیون از هزینه‌های غیرضروری خود را کاهش دهید، حتی اگر بتوانید ماهیانه چند ۱۰ هزار تومان هم از هزینه‌های اشتباه خود کم کنید، خیلی عالی است و همین موضوع انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر را ایجاد خواهد کرد.

اگر در این مسیر دچار خطا یا اشتباهی شدید، اشکالی ندارد. خود را ببخشید و به تلاش‌تان ادامه دهید. پایبند بودن به قوانین و رعایت کردن بودجه‌بندی همیشه هم آسان نیست و ممکن است گاهی اوقات وسوسه شده و عزم‌تان ضعیف شود. در این حالت به این فکر کنید که با کنار گذاشتن لذت‌های لحظه‌ای و تلاش بیشتر، می‌توانید به اهداف و آرزوهای خود برسید.

به کوچک‌ترین موفقیت‌ها هم اهمیت دهید

به کوچک‌ترین موفقیت‌ها هم اهمیت دهید

سپس برنامه‌ریزی و الگوی هزینه‌های خود را بررسی و مشکل اصلی را شناسایی کنید. اگر مشکل در نحوه بودجه‌بندی یا رفتار خودتان است، در صورت امکان آن را حل کنید. به عنوان مثال اگر این اراده را ندارید که بدون نخریدن وسیله‌ای (هر چند غیرضروری) از مغازه‌ای خارج شوید، پس نباید اصلاً به آن مغازه وارد شوید. این نمونه، مثال خوبی از رفتار اشتباه است و باید در جهت اصلاح آن، سعی کنید از انجام کاری که شما را در جهت رفتار اشتباه وسوسه می‌کند، اجتناب کنید.

اگرچه دور ماندن از مراکز خرید دشوار است، اما سعی کنید زمان خود را با کارهایی دیگر محدود و فعالیتی دیگر جایگزین آن کنید. کارهایی مانند فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند زمان‌تان را محدودتر کرده و میل‌تان را به خرید و صرف هزینه برای لوازم غیر ضروری کم‌تر کند.

۶. صادق باشید: با تکیه بر روابط خود می‌توانید با مشکلات موجود در مسیر رسیدن به اهداف، ساده‌تر مقابله کنید. به یاد داشته باشید که هر کار سختی با پشتیبانی دوستان و خانواده آسان‌تر می‌شود. پس اهداف خود را با آن‌ها در میان بگذارید. هیچ کس بهتر از آن‌ها نمی‌تواند شما را نسبت به اهداف‌تان متعهد نگه دارد. در صورتی که مرتکب اشتباهی شوید، آن‌ها می‌توانند به شما کمک کرده و حتی تذکر دهند که این اشتباه ارزش از دست دادن اهداف‌تان را ندارد.

۷. یک بار تصمیم بگیرید و به آن متعهد باشید: تحقیقات نشان داده است زمانی که افراد با تصمیماتی متعدد روبه‌رو می‌شوند، حفظ اراده و کنترل استرس در این حالت بسیار مشکل به نظر می‌رسد. پس سعی کنید به جای تصمیمات متعدد، یک بار تصمیم بگیرید و تمام تمرکز و زمان خود را صرف آن کنید.

هزینه‌ های خود را پیگیری کنید

هزینه‌ های خود را پیگیری کنید

۸. هزینه‌های خود را پیگیری کنید. می‌دانیم آگاه بودن بر میزان دخل و خرج می‌تواند ابزار مفیدی برای کاهش استرس مالی باشد. بنابراین لیستی از هزینه‌های روزانه خود تهیه کنید. در این حالت می‌توانید مخارج غیرضروری را هم به راحتی شناسایی کنید.

۹. روش بهتری برای برخورد با استرس پیدا کنید: برخی افراد زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرند، از روش‌های نامناسبی برای مقابله با آن استفاده می‌کنند. برای مثال روش‌هایی مانند سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و… را امتحان می‌کنند که به هیچ روش مناسبی برای رفع استرس نیست. حتی گاهی اوقات چنین رفتارهایی می‌تواند موجب اختلافات بین زوجین نیز بشود.

نسبت به چنین رفتارهایی هوشیار باشید. اگر استرس‌های مالی شما را مجبور به چنین رفتارهایی می‌کند، قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع، به روانشناس مراجعه کنید و به کمک او مشکلات و استرس‌های خود را درمان کنید.

۱۰. نیازها را از خواسته‌ها جدا کنید: برخی از هزینه‌ها واقعاً ضروری هستند و نمی‌توان از آن‌ها صرف نظر کرد. هزینه‌هایی مانند خوراک، پوشاک، تحصیل، پزشکی، درمان بیماری‌ها و… از هزینه‌های روزمره و ضروری هر انسانی هستند، اما هزینه‌هایی مانند تفریحات گران قیمت، خرید ماشین‌های لوکس و… از جمله هزینه‌های غیرضروری است و می‌توان آنها را تا زمانی که اوضاع مالی بهتر شود به تعویق انداخت. بنابراین نیازهای اساسی را بشناسید و برنامه‌های مالی خود را بر طبق آن‌ها مدیریت کنید. این روش کمک بسیاری در رفع استرس می‌کند.

۱۱. بدهی‌تان را کاهش دهید: بدهی‌ها معمولاً به علت خریدهای قسطی یا چکی به وجود می‌آید. از آن‌جایی که خرید قسطی نسبت به پرداخت یکباره پول نقد ساده‌تر به نظر می‌آید، ممکن است در ابتدا همه ما را وسوسه کند، اما همین مورد یکی از منابع اصلی استرس‌های شدید مالی است و در طولانی مدت حتی می‌تواند فرد را به افسردگی خفیف تا شدید، مبتلا کند.

خرید با استفاده از چک نیز به همین صورت می‌تواند مشکلات و استرس‌های زیادی به دنبال داشته باشد. در این روش هم فرد با اضطراب پرداخت به موقع چک و یا عدم توانایی پرداخت و مشکلات بعد از آن، استرس‌های بسیاری را متحمل می‌شود. پس سعی کنید با یک برنامه‌ریزی منسجم، هر ماه مقداری از درآمدتان را پس انداز کرده و در اسرع وقت بدهی‌های‌ خود را پرداخت کنید.

۱۲. به یاد داشته باشید برخی مسائل مهم‌تر هستند: تأکید بیش از حد بر سود، صرفه‌جویی زیاد و سخت‌گیری بیش از حد می‌تواند روابط عاطفی و اجتماعی شما را خدشه‌دار کند. پس رفتارهایی متعادل داشته باشید و زمانی که احساس کردید به روابط‌تان آسیب می‌رسد، برنامه خود را بازنگری کرده و در صورت لزوم آن را اصلاح کنید.

استرس مالی

برای رفع استرس مالی از مشاوره هم کمک بگیرید

۱۳. از مشاوره مالی کمک بگیرید: توجه داشته باشید که همیشه مجبور نیستید مشکلات خود را به تنهایی حل کنید. اگر واقعاً در مسائل مالی خود مشکلات جدی دارید، می‌توانید از مشاوره مالی هم کمک بگیرید. به علاوه هرساله کلاس‌های متعدد و مفیدی در این زمینه برگزار می‌شود.

البته متخصصانی که خارج از گود هستند و مشکلات شما را از بیرون می‌نگرند، می‌توانند با آرامش خیال بیشتری راه‌کارهایی مؤثر پیش روی‌تان قرار دهند. می‌توانید از دوستان و اطرافیان پرس و جو کرده و در کلاسی که متناسب با شرایط شماست شرکت کنید. حتی می‌توانید از مشاوره‌های خصوصی هم استفاده کنید تا استراتژی‌های صحیح مدیریت مالی، پس انداز صحیح، سرمایه گذاری صحیح و… را یاد بگیرید.

 

سخن پایانی

همانطور که گفتیم، امروزه استرس مالی یکی از استرس‌های معمول برای همه افراد است، بنابراین شما تنها نیستید و هر کسی به نحوی برای رفع مشکلات‌اش تلاش می‌کند. در نتیجه سعی کنید استرس و اضطراب را از خود دور کنید، زیرا اگر دائماً نگران و مضطرب باشید چگونه قادر خواهید بود مشکلات خود را به بهترین شکل ممکن حل کنید؟ پس سعی کنید استرس‌های خود را کنترل کرده و از روش‌هایی که گفته شد در جهت حل مسائل مالی خود استفاده کنید. در این راستا توصیه می‌کنیم مطلب روش‌های تقویت هوش مالی را نیز مطالعه کنید تا برنامه‌های مالی خود را بهتر مدیریت کنید. شما چه راهکاری را برای غلبه بر استرس مالی به کار می‌برید؟ چه تجربه‌ای در زمینه مدیریت مخارج دارید؟ فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare