هوش مالی چیست و چرا باید آن را کلید موفقیت بدانیم؟

هوش مالی چیست؟

خبر خوب این است که هوش مالی چیزی اکتسابی است و شما می‌توانید آن را بیاموزید و در آن ماهر شوید. هوش مالی از کلیدهای موفقیت در زندگی اقتصادی به شمار می‌رود و به کمک آن می‌توانید دنیای تجارت خود را متحول سازید. تعیین اهداف مالی و سمت‌گیری تجاری، با تکیه بر هوش مالی، با ضریب موفقیت بالاتری پیش می‌رود.

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها دوره‌هایی از آموزش مهارت هوش مالی را برای کارکنان خود برگزار می‌کنند تا آن‌ها را به سطح بالاتری از توانمندی‌های کسب و کار برسانند. از آن جایی که این یک علم کاملا فنی است، می‌خواهیم کمی دقیق‌تر به آن نزدیک شده و دریابیم که چطور می‌توان به آن دست یافت و این علم چگونه تاثیر می‌گذارد.

 

اهمیت هوش مالی و موفقیت

۱. هوش مالی ثروت شما را افزایش می‌دهد

آیا کسی وجود دارد که مایل به افزایش ثروت خود نباشد؟ برای افرادی که در تجارت هستند، مهم‌ترین چیز جریان پول است. اگر صاحب کسب و کاری باشید یا نه، به هر صورت باید بدانید که پول شما به کجا می‌رود. یکی از دلایلی که ثروتمندان، ثروتمندتر می‌شوند، این است که آن‌ها به جریان پول توجه دارند و همیشه آن را کنترل می‌کنند. برای این که پیگیر جریان پول خود باشید، نیازی نیست که حتما در رأس یک کسب و کار قرار گرفته و یا پول زیادی داشته باشید. بلکه با توجه به حجم گردش مالی خود و رصد کردن جایی که پول‌ها از چرخه خارج می‌شوند، می‌توانید برنامه ریزی و مدیریت درستی بر آن‌ها داشته باشید. به این شکل شما خروجی ماهیانه خود را کاهش داده و پول بیشتری اندوخته خواهید ساخت.

افزایش پول

۲. چگونه با پول ارتباط دارید

شاید این مورد را باور نداشته باشید؛ اما این را بدانید که شکل نگاه شما به پول و فکری که درباره آن دارید، ارتباط زیادی با هوش مالی و میزان موفقیتتان پیدا می‌کند. برخی از افراد بر این باورند که پول آسان به دست آمده و به همان اندازه نیز آسان از دست می‌رود. در حالی که سایرین به این باور رسیده‌اند که باید برای دستیابی به پول سخت تلاش کرده و پول روی درخت رشد نمی‌کند! به هر یک که اعتقاد داشته باشید، فرقی نمی‌کند؛ چیزی که مهم است نوع نگاه شما در اعتقاد به کنترل و مدیریت پول است. افراد موفق پول خود را کنترل می‌کنند. آن‌ها می‌دانند و تصمیم می‌گیرند که پول چه جهتی به خود گرفته و در کجا خرج شده یا نشود. رابطه شما با پول باید گسترش یابد و به آن چه در جوانی در خصوص آن آموخته‌اید، محدود نگردد.

۳. دانش شما درباره پول چیست

بین اعتقاد شما درباره پول و آن چه که در مورد پول می‌دانید، تفاوت زیادی وجود دارد. اکنون، بسیاری از ما، تنها در مورد قدرت پول در خرید کالا و خدمات می‌دانیم و این جایی است که دانش ما به پایان می‌رسد. اما برای استفاده و بهره‌برداری از هوش مالی، باید بیشتر بدانیم. باید درک کنیم که پول چگونه کار می‌کند و چطور دارایی‌های ما در مقابل بدهی‌هایمان قرار می‌گیرند.

عدم آگاهی؛ همان چیزی است که اغلب ما را به اشتباهات مالی مجبور کرده و باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های مالی ضعیف داشته و در نهایت با بدهی زیادی به انتها برسیم. ابزارهای زیادی وجود دارد که به ما کمک می‌کنند تا دانش خود را در مورد امور مالی افزایش دهیم. کتاب‌های زیادی در زمینه هوش مالی وجود دارد و شما می‌توانید به وبلاگ‌های مختلفی سر زده و در این زمینه مطالعات جدی داشته باشید. البته لازم است که این دانش و دریافته‌ها را در زمینه واقعی تمرین کرده و به فرمول زندگی واقعی خود وارد سازید.

هوش مالی چیست؟

۴. هوش مالی و کاری که با پول انجام می‌دهید

بیشتر ما فکر می‌کنیم که درآمد کمی داریم و اکثر اوقات خود را در فشار مالی می‌یابیم. اما یک واقعیت وجود دارد و آن است که هر آن قدر درآمد ماهیانه داشته باشیم، باز آن را کافی ندیده و خود را در تنگنای مالی خواهیم یافت. به این دلیل که با درآمد بیشتر، مخارج بیشتری برای خود تراشیده و خروجی پول افزون‌تری خواهید داشت. این به یک مسابقه بین ورودی و خروجی مالی شما تبدیل خواهد شد؛ پول بیشتری به حساب وارد شده و گویی باید در این ماراتن خرید گسترده‌تری انجام پذیرد.

تاکنون داستان‌های زیادی درباره افرادی که از هیچ، شگفتی آفریده‌اند، شنیده‌ایم. همین طور در بخش مقابل درباره افرادی خوانده‌ایم که ثروت خود را به فنا داده و به فردی فقیر تبدیل شده‌اند. این داستان‌ها فقط برای سرگرمی نیستند و باید از آن‌ها درس‌های لازم گرفته شود. این داستان‌ها نشان می‌دهند که موفقیت افراد به میزان درآمد آن‌ها بستگی ندارد، بلکه به کاری که با آن درآمد انجام می‌شود، مربوط خواهد بود. نمونه‌ای ساده از کاری که افراد با هوش اقتصادی انجام می‌دهند، صرفه‌جویی در حداقل از ۱۰ درصد درآمد است. آن‌ها همیشه این ۱۰ درصد را نادیده گرفته و آن را کنار می‌گذارند. این ۱۰ درصدهای اندوخته شده، می‌تواند در زمانی برای سرمایه‌گذاری هدفمند به کار گرفته شود.

۵. بهترین سرمایه‌گذاری کدام است؟

این یک سوال بسیار عام و البته محبوب میان مردم است؛ همه می‌پرسند که بهترین سرمایه‌گذاری برای داشتن بیشترین بازدهی چیست؟ خرید سهام؟ اوراق قرضه؟ این‌ها و البته مواردی دیگر می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های خوبی باشند، البته نه قبل از سرمایه گذاری روی خود! این بهترین سرمایه‌گذاری است که می‌توانید در هر زمان از زندگی خود انجام دهید. وقتی این کار را انجام دادید، به احتمال زیاد در هر زمینه‌ای به موفقیت دست خواهید یافت.

هنگامی که به خودسازی توجه می‌کنید، می‌دانید که در چه مواردی مهارت دارید و در چه زمینه‌هایی می‌توانید موفق ظاهر شوید. برای بسیاری از افراد، خودسازی به طور کلی سبک زندگی و کل رویکردهای آن‌ها را تغییر داده است. این افراد با رسیدن به خودسازی و شناخت خویشتن، در زمینه‌هایی که فکرش را نمی‌کرده‌اند، حضور پیدا کرده و با موفقیت همراه شده‌اند.

بهترین سرمایه گذاری

۶. هوش مالی و چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید

چیزهای زیادی وجود دارند که از حیطه کنترل و اختیار ما خارج هستند. نحوه عملکرد سهام‌ها در بورس، تحت کنترل ما نیست. اگر قیمت املاک بالا یا پایین رود، ربطی به اختیارات و توانایی‌های ما ندارد. بنابراین نباید بابت چیزهایی که در کنترل شما قرار ندارند ناامید شوید. اما شما باید بر آن چیزهایی که می‌توانید، کنترل داشته و آن‌ها را مدیریت کنید. انتخاب حوزه سرمایه‌گذاری در حیطه قدرت و کنترل خود شماست. همین طور نحوه خرج کردن درآمد ماهیانه نیز در اختیار خودتان قرار دارد.

ما در دنیای تغییرات بسیار سریع زندگی می‌کنیم و آینده همیشه مملو از عدم قطعیت خواهد بود. اما افراد با هوش مالی می‌دانند کاری که امروز انجام می‌دهند، بر روی فردای آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. فردای خود را با قدم‌های صحیح امروز تنظیم کرده و در آینده خود تاثیرات مثبت بر جای بگذارید.

۷. استخدام افراد با هوش مالی

بدون هوش کافی پول شما نه تنها دوامی نخواهد داشت؛ بلکه حتی در همان وهله اول قادر به تامین آن نیستید. شاید گاهی اوقات لازم باشد که از افراد دیگر دارای هوش مالی در مسیر موفقیت‌های خود کمک بگیرید. همیشه لزوما نباید تمامی تصمیمات را به تنهایی گرفته و خود قائم بر تمام ماجرای کسب و کار باشید. با استفاده از مشاوره سایر افراد که دارای استعدادهای مالی قابل توجهی باشند، می‌توانید به مراتب موفق‌تر ظاهر شده و ریسک‌های کمتری را تجربه کنید.

هوش مالی چیست؟

۸. هوش مالی و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

همه شما احتمالا اهداف کوتاه مدتی دارید که می‌خواهید به آن‌ها برسید. شما باید آن‌ها را از اهداف بلند مدت خود متمایز کنید، زیرا این امر شما را متمرکز و متعادل نگاه می‌دارد. هر دو طرف پول هستند. با این حال، ما معمولا در اهداف کوتاه مدت خود گرفتار می‌شویم و اهداف بلند مدت را فراموش می‌کنیم. شما باید آینده و ثروت خود را محافظت کنید و از پول خود در مواردی استفاده نمایید که به اهداف بلند مدت شما نیز کمک می‌کند. پس از مقطعی قرار است که خود را بازنشسته کرده و از اوقات خویش لذت ببرید. به حتم برنامه ریزی‌های صحیح قبلی به شما کمک می‌کنند تا در روزهای بازنشستگی زندگی مالی ایمنی داشته باشید.

۹. با افراد دیگر در تماس باشید

وقتی شبکه ارتباطات خود را گسترش می‌دهید، اید‌ه‌های جدید و افکار متفاوت را به دست خواهید آورد. داشتن مشاوره در امور مالی، همیشه بهتر از به‌تنهایی فکر کردن و تصمیم گرفتن است. با کسانی که مورد اعتماد شما هستند، صحبت کرده و سناریوهای آن‌ها را نیز مشاهده کنید. شما به افرادی در این زمینه نیاز دارید که پول را به خوبی درک کرده و در مدیریت آن موفق باشند. هر چه شبکه شما گسترده‌تر باشد، با یادگیری چیزهای جدید و عادت‌های خوب، دستاوردهای بزرگتری خواهید داشت.

هوش مالی و تماس با افراد دیگر

۱۰. هوش مالی و بازی سرزنش

آخرین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، علاقه همیشگی بیشتر افراد به بازی «سرزنش کردن و مقصر دانستن دیگران» است. ما رئیس خود، خانواده، شرایط، هوا، سگ‌ها، گربه‌ها و … را مقصر می‌دانیم که چرا بخشی از پول خود را از دست داده‌ایم. اما این را بدانید که بخش بزرگی از هوش مالی این است که فرد اشتباهات خود را به گردن گرفته و در مقابل آن‌ها پاسخگو باشد. اگر اشتباهات و محدودیت‌های خود را نپذیریم و کاری برای رفع آن‌ها انجام ندهیم، نمی‌توانیم موفق باشیم.

 

کلام آخر

به یاد داشته باشید این هوش است که مشکلات را حل می‌کند، نه پول! بنابراین ابتدا باید هوش مالی خود را تقویت کنید، در پس آن میزان دارایی شما نیز بزرگتر خواهد شد. مثل یک تاجر فکر کنید، حتی اگر تاجر نیستید. هزینه‌های خود را مدیریت کرده و طرز فکر خود را در این زمینه تغییر دهید. در مورد پول بیشتر بدانید و از افراد مناسب، سوالات مناسبی در خصوص آن بپرسید تا شما را در مسیر صحیحی برای موفقیت قرار دهند.

شما به پول چطور نگاه کرده و آن را در چه مسیری به کار می‌گیرید؟ ایده‌ها و تجربیات خود در این خصوص را در بخش پیام‌ها با ما و خوانندگان انگیزه در میان بگذارید. توصیه می‌کنیم درباره بهترین شغل‌های پردرآمد بدون سرمایه در ایران نیز مطالعه و تحقیق کنید.

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare