رنگ در برندسازی؛ انتخاب رنگ چگونه بر برند شما تاثیر می‌گذارد؟

رنگ در برندسازی

رنگ نقش مهمی را در نحوه درک شما از برند ایفا می‌کند. مهم نیست که آیا یک برند مد هستید و سعی دارید با مخاطبان جوان ارتباط برقرار کنید یا یک فروشگاه لوازم پزشکی را اداره می‌کنید که سعی در تقویت اعتماد مشتری دارد. شما باید در مورد تأثیر رنگ در برندسازی مطالعه کنید تا بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کرده و با آن‌ها ارتباط بهتری برقرار کنید. از روانشناسی رنگ می‌توان برای ساختن یک برند قوی و قابل‌اطمینان استفاده کرد. در این مقاله توضیح خواهیم داد روانشناسی رنگ چیست و به شما آموزش می‌دهیم محبوب‌ترین رنگ‌های استفاده شده در برندسازی کدامند.

 

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ، مطالعه رنگ‌ها در ارتباط با رفتار انسان است. هدف روانشناسی رنگ تعیین میزان تأثیرگذاری آن بر تصمیمات روزمره مانند مواردی است که می‌خریم. آیا رنگ لباس ما را وادار به خرید می‌کند؟ آیا رنگ بسته‌بندی باعث می‌شود یک برند را بر دیگری ترجیح دهیم؟ آیا رنگ یک آیکون باعث می‌شود که روی آن کلیک کنیم؟ پاسخ کوتاه بله است! اما دلیل این مسئله کمی پیچیده‌تر به نظر می‌رسد. مفاهیم رنگ می‌توانند بر اینکه چرا رنگ‌های خاصی را بر دیگری ترجیح می‌دهیم تأثیر بگذارند.

 

چرا روانشناسی رنگ در بازاریابی مهم است؟

رنگ احساسات را تحریک می‌کند. با استفاده از رنگ‌های استراتژیک برای بازاریابی خود، می‌توانید توجه مخاطبانتان را به آنچه می‌خواهید جلب کنید و به آن‌ها کمک کنید تا شما را آنگونه که می‌خواهید درک کنند. در نتیجه استفاده از روانشناسی رنگ می‌تواند برای بازاریابی شما بسیار مفید باشد، زیرا به شما کمک می‌کند تا برند خود را به شکلی که می‌خواهید به تصویر بکشید.

در حالی که انتخاب رنگ مناسب می‌تواند درک برند شما را تقویت کند، انتخاب نامناسب رنگ می‌تواند به تصویر برند شما آسیب برساند. به عنوان مثال، اگر رنگ‌های اشتباهی را برای محتوا یا لوگوی خود انتخاب کنید، مخاطبان به سختی می‌توانند شما را درک کنند.

بازاریابان می‌توانند برای تأثیر گذاشتن بر نحوه تفکر و رفتار افراد نسبت به یک برند و نحوه تفسیر اطلاعات توسط آن‌ها، از رنگ استفاده کنند. انتخاب رنگ می‌تواند به افراد کمک کند تصمیم بگیرند چه چیزی مهم است؛ و به همین دلیل است که بازاریابان محتوا باید در مورد رنگ در برندسازی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند.

 

لیست معانی رنگ

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ‌هایی مانند قرمز می‌توانند توجه را به خود جلب کنند. رنگ قرمز با هیجان، شور، خطر، انرژی و عمل همراه است. شاید متوجه شده باشید که برخی برندها از رنگ قرمز برای دکمه‌های «اکنون سفارش دهید» یا بسته‌بندی در قفسه استفاده می‌کنند. در روانشناسی رنگ، قرمز قوی‌ترین رنگ است و می‌تواند قوی‌ترین احساسات را برانگیزد. قرمز همچنین می‌تواند نشانه خطر باشد؛ بنابراین بهتر است از این رنگ خیلی استفاده نکنید. اگر دوست دارید در وب‌سایت خود از رنگ قرمز استفاده کنید اما با طرح فروشگاه شما مغایرت دارد، بهتر است این رنگ را برای آیکون‌های فروش مورد استفاده قرار دهید.

قرمز رنگی نمادین است و در برندهایی مانند کوکاکولا و یوتیوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ قرمز اشتها را ترغیب می‌کند و به همین دلیل است که برندهایی مانند کوکاکولا در مارک تجاری خود از این رنگ استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین از کلماتی مانند شادی و خوشحالی (Happiness) در برندسازی خود استفاده می‌کنند؛ بنابراین رنگ قرمز برای ایجاد هیجان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. احتمالاً یوتیوب، به خاطر هیجان تماشای فیلم آنلاین از رنگ قرمز استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که قسمت قرمز رنگ لوگوی آن‌ها دکمه پخش است که می‌تواند شخص را مجبور کند دست به اقدام بزند. چنین کاری مخاطب را تشویق می‌کند که در ویدیوها دکمه پلی را فشار دهد.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ نارنجی

در روانشناسی رنگ، نارنجی نشان‌دهنده خلاقیت، ماجراجویی، شور و شوق، موفقیت و تعادل است. رنگ نارنجی به هر تصویر یا وب‌سایتی، جذابیت اضافه می‌کند. علی‌رغم این که رنگ نارنجی، رنگ جذب کننده‌ای است، اما به اندازه رنگ قرمز قابل توجه نیست. بسیاری از بازاریابان برای کال تو اکشن (call to action) یا قسمت‌هایی از وب‌سایت که می‌خواهند چشم مخاطب را به سمت خود جلب کنند، از رنگ نارنجی استفاده می‌کنند.

رنگ نارنجی در لوگوهایی مانند  Nickelodeon و Home Depot می‌درخشد.  Nickelodeon یک کانال کودک است و به همین دلیل، لوگوی آن به خوبی خلاقیت و اشتیاقی که یک برنامه کودک به کمک رنگ نارنجی سرزنده به آن نیاز دارد را نشان می‌دهد. Home Depot محصولاتی را می‌فروشد که می‌توانید برای نوسازی یا تعمیر خانه خود مورد استفاده قرار دهید. لوگوی نارنجی در اینجا نشان‌دهنده خلاقیت است.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ زرد

در روانشناسی رنگ، مفهوم رنگ زرد حول تابش آفتاب می‌چرخد. این رنگ علاوه بر اینکه احساس خوشبختی، مثبت اندیشی، خوش‌بینی و تابستان را برمی‌انگیزد، نشانه حیله و هشدار نیز هست. برخی از برندها از رنگ زرد روشن به عنوان پس‌زمینه در طراحی وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. اگر رنگ زرد با بقیه طراحی وب‌سایت شما مطابقت دارد، می‌توانید از آن به عنوان نوار «ارسال رایگان» در بالای وب‌سایت خود استفاده کنید. استفاده از مقدار کمی رنگ زرد می‌تواند به بازدیدکنندگان وب‌سایت شما کمک کند تا فروشگاه شما را مثبت تلقی کنند.

برندهایی مانند Ferrari و Ikea در طراحی وب‌سایت خود از رنگ زرد استفاده می‌کنند. بسیاری از مردم آرزوی رانندگی در فراری را دارند. این برند لوکس با احساس شادی، تابستان و سبک زندگی بی‌خیالی همراه است. Ikea نیز از این رنگ در برندسازی خود استفاده می‌کند. خرید مبلمان چه ارتباطی با شادی دارد؟ باید ببینیم چه کسی آن محصولات را خریداری مرده است. بسیاری از افرادی که به تازگی اولین خانه خود را خریداری کرده‌اند، به Ikea می‌روند تا برای مبله کردن منزل خود خرید کنند. این مرحله مهم از زندگی، معمولاً پر از شادی و خوش‌بینی برای یک تغییر جدید است که باعث می‌شود رنگ زرد، رنگی عالی مرتبط با برند به نظر برسد.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ صورتی

صورتی، رنگ محبوب برای برندهایی است که مخاطبان درجه یک آن‌ها خانم‌ها هستند. در روانشناسی رنگ، صورتی به معنای زنانگی، بازیگوش بودن، نابالغی و عشق بی‌قید و شرط است. برخی از برندها از رنگ صورتی برای بسته‌بندی محصول به ویژه اسباب‌بازی‌های دخترانه استفاده می‌کنند. برندهای دیگر رنگ صورتی را در لوگو، طراحی وب‌سایت و برجسته کردن پیام‌های کلیدی مورد استفاده قرار می‌دهند.

از آنجا که این رنگ در برندسازی مختص خانم‌ها است، جای تعجب نیست که برندهایی مانند ویکتوریا سکرت و باربی از این رنگ زیاد استفاده کنند. ویکتوریا سکرت نام یکی از برندهای خود را صورتی (Pink) گذاشته است و در وب‌سایت خود از ترکیب رنگ صورتی و سیاه برای برجسته کردن جزئیات اصلی بازاریابی استفاده کرده است. در وب‌سایت باربی، کال تو اکشن‌ها به رنگ صورتی روشن هستند. در منوی نویگیشن این وب‌سایت و بسته‌بندی و لوگوی محصول نیز از این رنگ استفاده شده است.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ سبز

در روانشناسی رنگ، سبز با طبیعت و پول در ارتباط است. این رنگ علاوه بر رشد، باروری، سلامتی و سخاوتمندی، به معنای حسادت نیز هست. اگر وب‌سایت سلامت یا تناسب اندام دارید، بهتر است رنگ سبز را به فروشگاه آنلاین خود اضافه کنید. به عنوان مثال، لوگو یا تصویر بنر هوم پیج شما ممکن است دارای پس‌زمینه سبز باشد.

رنگ سبز نزد برندهایی مانند John Deere  و Roots بسیار محبوب است. کل برند John Deere حول طبیعت می‌چرخد. خط تولید محصولات آن‌ها پیرامون محوطه‌سازی، کشاورزی، تجهیزات مراقبت از چمن و موارد دیگر است. رنگ سبز به حدی در برندسازی آن‌ها گنجانده شده است که حتی تجهیزات آن‌ها همانند لوگو دارای رنگ سبز هستند. به این ترتیب، وقتی کسی محصول را ببیند، بلافاصله متوجه می‌شود که یک John Deere است. Root یک خرده‌فروش مد است. هنگامی که بنر تصاویر این شرکت را ببینید متوجه خواهید شد اغلب مدل‌های آن‌ها در فضاهای باز و محیط‌های طبیعی عکاسی شده‌اند. لوگوی سبز با تصاویر طبیعت به خوبی ترکیب می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا به عنوان بازار هدف خود علاقه‌مندان به فضای باز را جذب کنند؛ بنابراین حتی اگر محصولات شما در این دسته‌بندی قرار ندارند، می‌توانید از این رنگ در برندسازی استفاده کنید تا بتوانید جمعیتی از مخاطبان خاص را به سمت خود جذب کنید.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ آبی

در روانشناسی رنگ، آبی به معنای پیوند نزدیک با دریا و آسمان است. هنگام استفاده از رنگ آبی در برندسازی، ممکن است مشتری در مورد برند شما احساساتی نظیر ثبات، هماهنگی، صلح، آرامش و اعتماد داشته باشد. علاوه بر این، آبی می‌تواند برخی از معانی منفی مانند افسردگی را به همراه داشته باشد و باعث ایجاد احساس سردی شود. از رنگ آبی می‌توان در لوگوی وب‌سایت یا نویگیشن بالای وب‌سایت استفاده کرد. برخی از صادرکنندگان گواهی‌نامه اعتماد، برای تقویت جنبه اعتماد این رنگ را اضافه می‌کنند.

برندهایی مانند فیس‌بوک، توییتر و اسکایپ اغلب در بازاریابی خود از رنگ آبی استفاده می‌کنند. با این حال، خرده‌فروشانی مانند Walmart و  Oral B نیز از این رنگ در برندسازی استفاده می‌کنند. رنگ آبی موجود در لوگوی Walmart می‌تواند با ایجاد اعتماد و آرامش، به موقعیت برند کمک کند.  Oral B یک برند بهداشتی دندانپزشکی است که مسواک می‌فروشد.  این شرکت به این دلیل از رنگ آبی در برندسازی خود استفاده می‌کند که به مردم کمک کند با محصولی باکیفیت، قابل‌اعتماد و ایمن در ارتباط باشند.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ بنفش

در روانشناسی رنگ، بنفش یک رنگ سلطنتی است. رنگ بنفش به معنای قدرت، اشرافیت، تجمل، خرد و معنویت است. پیشنهاد می‌کنیم از استفاده بیش از حد از این رنگ خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند باعث احساس ناامیدی شود. شما می‌توانید مقدار کمی از رنگ بنفش را در جاهایی مانند نوار ارسال رایگان، لوگو و به عنوان رنگ تأکیدی در گرافیک وبسایت خود استفاده کنید.

بنفش توسط برندهایی مانند  Hallmark و  Yahoo مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به این دو وب‌سایت نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که در هردوی آن‌ها بنفش یک رنگ تأکیدی است. در  Hallmark، لوگو و نویگیشن بالا به رنگ بنفش هستند؛ اما در بقیه قسمت‌های وب‌سایت از رنگ‌های دیگر استفاده شده است. در Yahoo، لوگو، نویگیشن بالا و آیکون‌هایی مانند Mail به رنگ بنفش هستند.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ سفید

در روانشناسی رنگ، سفید به معنای بی‌گناهی، خوبی، پاکیزگی و فروتنی است. در برخی از نقاط جهان، رنگ سفید معنای متضادی دارد. از جنبه منفی رنگ سفید نماد بی‌حاصلی، بی‌باری و سردی است. در وب‌سایت تجارت الکترونیک، رنگ سفید پرکاربردترین رنگ است. از رنگ سفید بیشتر به عنوان رنگ پس‌زمینه برای عکس محصول استفاده می‌شود. در این حالت، صفحات پس‌زمینه سفید، فونت سیاه خواهند داشت. دلیل این امر این است که فونت سیاه بر روی پس‌زمینه سفید، بهترین ترکیب رنگ برای خوانایی به نظر می‌رسد.

 ASOS و  Adidas در بازاریابی خود از رنگ سفید استفاده می‌کنند. در ASOS، کلمات موجود در هدر، لوگو و پس‌زمینه سفید انتخاب شده اند. وقتی پس‌زمینه سیاه یا خاکستری باشد، از فونت سفید استفاده می‌شود و وقتی پس‌زمینه سفید باشد، فونت سیاه است. در فروشگاه آنلاین آدیداس، نویگیشن بالا سیاه است. استفاده از لوگوی سفید به ایجاد کنتراست کمک می‌کند. از آنجا که پس‌زمینه وب‌سایت این شرکت سفید است، در پس‌زمینه عکس محصول از رنگ خاکستری استفاده می‌شود. برندهایی که رنگ اصلی وب‌سایت آن‌ها سفید است، اغلب آن را با مشکی یا خاکستری ست می‌کنند.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ مشکی

مشکی، رنگ محبوب در خرده‌فروشی است. در روانشناسی رنگ، مشکی نماد رمز و راز، قدرت، ظرافت و پختگی است. در مقابل، رنگ مشکی می‌تواند احساساتی مانند غم و عصبانیت را برانگیزد. بسیاری از خرده‌فروشان مد، از رنگ مشکی در لوگوی خود استفاده کرده‌اند. مشکی رنگ محبوبی برای متن‌ها است، زیرا خواندن آن آسان است. برخی از برندها برای ایجاد ثبات خاص در وب‌سایت خود، از تصاویر سیاه‌وسفید برای تصاویر بنر یا آیکون‌ها استفاده می‌کنند.

این رنگ در برندسازی شرکت‌هایی مانند Chanel و  Nike مورد استفاده قرار گرفته است. Chanel در لوگوی خود از رنگ مشکی استفاده کرده است و برای حفظ ثبات، چندین تصویر سیاه‌وسفید در وب‌سایت خود دارد. هنگام مشاهده این وب‌سایت، یک پس‌زمینه نویگیشن ضخیم مشکی ظاهر می‌شود. آن‌ها در گرافیک تصاویر و متن‌ها، از فونت سیاه استفاده می‌کنند. نکته قابل توجه این است که کال تو اکشن آن‌ها هم مشکی است. بسیاری از شرکت‌هایی که در زمینه مد و فشن فعالیت دارند، از کال تو اکشن سیاهی استفاده می‌کنند که به خوبی با پس‌زمینه سفید تضاد دارد.

Nike در وب‌سایت خود از رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری استفاده کرده است. لوگو و فونت وب‌سایت آن‌ها مشکی دیده می‌شود. چنین کاری، خوانایی وب‌سایت آن‌ها را آسان می‌کند. مانند Chanel برای کال تو اکشن، از سفید استفاده شده است.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ خاکستری

در روانشناسی رنگ، خاکستری نشان‌دهنده بی‌طرفی و تعادل است. این رنگ به احتمال زیاد از سایه بین سیاه‌ و سفید به وجود می‌آید. با این حال، در برخی مواقع خاکستری مفاهیم منفی افسردگی و زیان را به دنبال دارد. عدم وجود رنگ، آن را کسل کننده و راکد می‌کند. خاکستری می‌تواند برای رنگ فونت، هدرها، گرافیک‌ها و حتی محصولات مورد استفاده قرار گیرد تا توجه مخاطبان را جذب کند.

Apple نمونه‌ای است که در برندسازی خود از رنگ خاکستری استفاده می‌کند. علاوه بر این، بسیاری از لپ‌تاپ‌های این شرکت به رنگ خاکستری و نقره‌ای هستند. آن‌ها در وب‌سایت خود از رنگ خاکستری برای هدر استفاده می‌کنند تا با لوگوی سفید تضاد داشته باشد. با این حال، در سراسر برند آن‌ها، بین رنگ سیاه، سفید و خاکستری، تعادل را مشاهده می‌کنید که به حفظ ظاهر تمیز و خنثی کمک می‌کند.

رنگ در برندسازی

روانشناسی رنگ قهوه‌ای

قهوه‌ای یک رنگ خاکی و زمینی به نظر می‌رسد. رنگ زمین، چوب و سنگ قهوه‌ای است؛ بنابراین، این رنگ به راحتی و امنیت مرتبط می‌شود. این رنگ در برندسازی برای محصولات طبیعی و مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. قهوه‌ای رنگی است که به دلیل کنتراست روی پس‌زمینه سفید، در لوگوها، تصاویر بنر و گاهی اوقات متن‌ها استفاده زیادی دارد.

UPS که نمونه‌ای از یک برند تجاری به شمار می‌آید، از این رنگ در برندسازی خود استفاده کرده است. در وب‌سایت UPS، قهوه‌ای در لوگوی آن‌ها در نویگیشن و منو دیده می‌شود. در این وب‌سایت از رنگ‌های مکمل زرد و سبز نیز استفاده شده است. به عنوان مثال، رنگ زرد احتمالا خورشید و رنگ سبز احتمالا طبیعت را نشان می‌دهد.

رنگ در برندسازی

تصورات غلط پیرامون رنگ در برندسازی

اگر چه روانشناسی رنگ سال‌ها مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفته است، هنوز بحث‌های زیادی پیرامون تأثیر دقیق رنگ در روانشناسی انسان وجود دارد.

اما سوال این اینجاست: چرا تصورات غلط زیادی پیرامون روانشناسی رنگ و معنی آن وجود دارد؟

یکی از دلایل می‌تواند این باشد که وقتی صحبت از روانشناسی رنگ می‌شود، متغیرهای زیادی ظاهر می‌شوند. این احتمال وجود دارد که افراد مختلف رنگ‌ها را متفاوت درک کنند. نحوه درک یک رنگ ممکن است ارتباط زیادی با اولویت شخصی، تجربه‌های گذشته، تفاوت‌های فرهنگی، تفاوت‌های جنسیتی و غیره داشته باشد.

 

نتیجه‌گیری

اکنون که آموختید روانشناسی رنگ چیست و متداول‌ترین معانی برای هر رنگ کدامند، وقت آن رسیده است که از این رنگ‌ها در کسب‌وکار خود استفاده کنید. رنگ‌هایی را انتخاب کنید که نمایانگر موضوع برند شما باشند یا آنچه می‌خواهید، مشتریانتان هنگام جستجو در فروشگاه آنلاین شما احساس کنند. در برندسازی اهمیت یک تصویر برند مناسب برا کسی پوشیده نیست؛ به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم با تصویر برند و اهمیت آن در موفقیت یک کسب و کار نیز آشنا شوید. از این‌که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare