بسته

۵ مورد از ویژگی‌های یک لیدر و رهبر تاثیرگذار

ویژگی های یک لیدر و رهبر تاثیرگذار

اگر با نگاهی دقیق‌تر به رهبران بزرگ جهان بنگریم، متوجه می‌شویم که بیشتر آن‌ها دارای خصوصیات مشترکی هستند. به واقع ویژگی‌های یک لیدر و رهبر کاریزماتیک و تاثیرگذار در اغلب رهبران مشهور که به موفقیت‌های بزرگ دست یافته‌اند، قابل رویت است.
چنین رهبری را لزوما قرار نیست در راس هرم یک سرزمین و هدایت خیل عظیمی از مردم ببینیم، بلکه رهبری زندگی خانوادگی و شخصی نیز نیازمند داشتن خصوصیات بارزی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

ویژگی‌های یک لیدر و رهبر تاثیرگذار

۱. شفاف عمل کنید

یک رهبر باید برای ایجاد اعتماد در دایره نفوذ خود، کاملا شفاف باشد و ابتکار عمل و انتخاب‌های خود را به وضوح و به صورت مستقیم نشان دهد. به این شکل هیچ کس نمی‌تواند در خصوص تصمیمات و رفتارهای شما، پندارهای ناروا و قضاوت‌های غلط داشته باشد. به یاد داشته باشید که مبهم بودن رفتارها و تصمیمات یک رهبر، می‌تواند شایعات در خصوص وی را رقم زده و محیط اطرافش را مسموم سازد. این به مرور به کاهش طرفداران و پیروان منتهی خواهد شد.

۲. صداقت کامل داشته باشید

صداقت نیز مانند شفافیت اهمیت زیادی دارد و به عنوان یک ابزار کاربردی عمل می‌کند. شما از این فاکتورها برای معرفی خودتان به عنوان یک رهبر منحصر به فرد استفاده می‌کنید و دیگران بلافاصله پیام ضمنی شما را درک خواهند کرد. صداقت، برچسبی است که به مردم نشان می‌دهد شما که هستید و چطور زندگی می‌کنید. صداقت به معنای آن است که شما به اعمال و تصمیمات خود اعتماد کامل دارید. مردم این را درک کرده و به آن احترام خواهند گذاشت.

ویژگی های یک لیدر و رهبر تاثیرگذار

۳. به همه احترام بگذارید

شما باید حتی در سخت‌ترین و پیچیده‌ترین شرایط، احترام تک تک افراد را حفظ کنید. رهبری که به افراد دیگر احترام کامل می‌گذارد، احترام و وفاداری دائمی آن‌ها را به دست آورده و بر قلب‌های این افراد حکومت خواهد کرد. یک رهبر قدرتمند، تنها بر مسند قدرت تکیه نزده و به فرمان دادن مشغول نخواهد بود؛ بلکه چنین شخصی به کارکنان خود احترام گذاشته و تک تک آن‌ها را با اهمیت می‌شمارد. احترام گذاشتن را باید در زبان بدن خود به درستی به کار گرفته و آن را در تک تک جملاتی که به کار می‌برید، پیاده سازی کنید. گوش دادن به نظرات دیگران و احترام به تفاوت سلایق نیز در همین گروه جای می‌گیرد.

۴. متعهد باشید

برای داشتن خصوصیات یک مدیر خوب و یک رهبر تاثیرگذار و محبوب، باید به وعده‌های خود عمل کرده و آن چه اطرافیان از شما انتظار دارند را به انجام برسانید. با جامه عمل پوشاندن به وعده‌های خود، اعتمادسازی برجسته‌ و قابل توجهی ایجاد کرده و فرهنگ تعهد را به تیم و اطرافیان خود، تلقین خواهید کرد.

۵. عشق و اشتیاق شدید به خرج دهید

عشق و اشتیاق، چیزهایی هستند که به یک رهبر تاثیرگذار و یک لیدر، برای پیش رفتن و حرکت، انگیزه می‌بخشند. چنین ویژگی‌هایی الهام‌بخش بوده و محرک‌هایی دائمی برای رهبران به شمار می‌آیند. فردی که شور و شوق را به اندازه کافی در وجود خود داشته باشد، به سختی کار کرده و همواره به سمت جلو در حرکت است. به واقع اشتیاق و شور و شوق، راننده‌ای است که به عمل کردن و انجام فعل کمک می‌کند.

ویژگی های یک لیدر و رهبر تاثیرگذار

کلام آخر

این ویژگی‌ها در رهبران بزرگ و کوچک که یک سرزمین را اداره کرده و یا بر اعضای تیم یک شرکت مدیریت می‌کنند، موفقیت آفرین هستند. چنین ویژگی‌هایی باعث می‌شوند که همیشه تیمی وفادار و متعهد در کنار خود داشته باشید و همه اعضای تیم برای موفقیت و رسیدن به اهداف شما، در یک مسیر تلاش کنند. چنین ارزش‌هایی را حتما نباید در مقر فرماندهی جستجو کنید، بلکه آن‌ها در یک دفتر کار کوچک یا حتی اتاق نشیمن منزل نیز مانند چوبی جادویی عمل خواهند کرد.

خودکارآمدی، خودباوری و اراده به راه زندگی شخصی شما نیز ارزش والاتری بخشیده و تمام اعضای خانواده را در این مسیر همراه خواهند ساخت. در نهایت این خصلت‌ها به جامعه سرایت کرده و کمک می‌کنند تا زندگی شخصی و حرفه‌ای موفق‌تری داشته باشیم. سرانجام چند قدم فاصله می‌ماند تا برای تغییر جهان و به اشتراک گذاشتن این خصایص در زمین، قدم برداشته و آن را به محلی دوست داشتنی‌تر برای زندگی تبدیل کنیم.

شما چه رفتارهایی را به عنوان ویژگی‌های یک لیدر و رهبر تاثیرگذار می‌شناسید؟ نظرات و تجربیات خود را از طریق ارسال پیام با ما و خوانندگان انگیزه در میان بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم ۱۱ راهکار کلیدی برای بهترین بودن را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا