ویژگی‌های مربی حرفه‌ای؛ چگونه به یکی مربی خوب تبدیل شویم؟

ویژگی های مربی حرفه ای

مربی‌گری در حال حاضر یکی از داغ‌ترین مشاغل در حوزه‌های مختلف و از شغل های پر درآمد است. مربیان کسب و کار، مربیان اجرایی، مربیان روابط انسانی، مربیان سلامتی، مربیان زندگی و انواع و اقسام مربی‌های دیگر را در رأس هرم فعالیت‌های متنوع می‌بینیم. اما در تمام این موارد یک سوال بزرگ وجود دارد؛ چگونه به یکی مربی خوب تبدیل شویم؟ ویژگی‌های مربی حرفه‌ای کدامند؟

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ میلادی صورت گرفته، در هر سال چیزی نزدیک به ۲ بیلیون دلار برای خدمات مربی‌گری صرف می‌شود. به علاوه بیلیون‌ها دلار نیز برای کسب و کار و مربی اجرایی هزینه شده است. زمینه‌های مربی گری در حال افزایش هستند و بسیاری از مردم در زمینه اشتغال خود، به مربی‌های حرفه‌ای تبدیل می‌شوند.

اما در این جهان که مربی‌های زیادی را در خود جای داده، چگونه به یکی مربی خوب تبدیل شویم؟ چگونه می‌توانیم در این مقام، بهترین خدمات رسانی و هدایت مشتری‌های خود را داشته باشیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوالات بپردازیم.

ویژگی های مربی حرفه ای

ویژگی‌های مربی حرفه‌ای

۱. محدوده خود را مشخص کنید

برای این که یک مربی موثر و موفق باشید، باید یک محدوده فعالیت مشخص برای خود انتخاب کرده و بر آن تمرکز کنید. امکانات بی‌پایان هستند، اما شما باید حوزه مناسب توانایی‌های خود را جستجو کرده و آن را بیابید. مربیانی هستند که به مادران پس از زایمان کمک می‌کنند، برخی دیگر به مردم کمک می‌نمایند تا در هیاهوی زندگی، عشق را بیابند و برخی دیگر به مدیران برای موفقیت در کسب و کار مشاوره داده و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند.

کافی است به حوزه‌ای وارد شوید که در آن توانمندی بالایی داشته و می‌توانید تاثیرگذار باشید.
اگر بخواهید به همه جهان کمک کرده و مشکلات همه را حل کنید، به‌حتم نمی‌توانید آن‌قدرها موثر اقدام کنید! در عوض تصمیم بگیرید که به طور دقیق چه خدمتی را انتخاب کرده و قرار است به کدام بخش جامعه یاری برسانید. از ویژگی‌های مربی حرفه‌ای این است که با تمرکز بر یک حوزه خاص، می‌تواند زمان و تلاش خود را برنامه ریزی کرده و آن‌ها را در یک مسیر آگاهانه و توأم با مهارت، به کار گیرد. به این شکل نتایج به‌مراتب بهتر و مطمئن‌تری کسب خواهد شد.

ویژگی های مربی حرفه ای - مشخص کردن محدوده

۲. مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید

برای داشتن ویژگی‌های مربی حرفه‌ای، باید پیش از هر چیزی مهارت‌های ارتباطی خود را باور داشته و آن‌ها را تقویت نمایید. شما باید یک شنونده بزرگ باشید. همین طور لازم است که برای کشف مشکلات مراجعان خود، به ریشه یابی آن‌ها پرداخته و از هیچ چیزی به سادگی عبور نکنید.
لازم است که پیش داوری‌های خود را کنار گذاشته و روی نیازها و مشکلات مراجعان خود، تمرکز کنید. با داشتن ارتباطات قوی، مراجعان بهترین خط ارتباطی را با شما ایجاد کرده و بازخورد این رابطه سریع‌تر و بهتر شکل می‌گیرد.

۳. مانند یک اسفنج، همه چیز را به خود جذب کنید

برای تبدیل شدن به یک مربی شگفت انگیز و تاثیرگذار، مهم است که بدانید همیشه چیزهایی برای یادگیری وجود دارند. هر هفته زمانی را به یادگیری بیشتر اختصاص دهید. به سراغ کتاب‌ها، گوش دادن به سایر کارشناسان و مربی‌ها، مقالات پژوهشی و … بروید.
در طول جلسات مربی‌گری، نمی‌توانید از سوالات و مشکلات مراجعان خود، اطلاع قبلی داشته باشید؛ برای همین همیشه نیاز به فراگیری اطلاعات و داده‌های بیشتر وجود دارد. شما باید متعهد باشید که تا پایان مسیر یک آموزنده و دانش پژوه دائمی هستید و همیشه برای بهبود کیفیت خدمات خود، به یادگیری بیشتر می‌پردازید.

۴. زندگی شخصی خود را بهبود بخشید

شما باید پیش از هر چیزی مربی شخصی خود باشید. اگر به عنوان یک مربی بهداشت فعالیت می‌کنید، پیش از همه باید به بهداشت و بهبود سلامت خود توجه داشته باشید. اگر یک مربی کسب و کار هستید، پس توسعه ویژگی‌های رهبری در خود را در دستور کار قرار دهید. نخستین درس تجربی مربی‌گری در حوزه‌ای خاص، همان مراحلی است که در زندگی شخصی خود پیاده می‌‍سازید. به واقع با این تمرین شخصی، الگوی کامل و دقیقی از شکل مربی‌‌گری خود و نتایج حاصل از آن را در اختیار خواهید داشت.

ویژگی های مربی حرفه ای

۵. به اندازه کافی تمرین کنید

لازم است که حتما در حوزه مربی‌گری خود تمرین کافی داشته باشید. به طور مثال می‌توانید در شروع، جلسات و خدمات رایگان در اختیار مشتریان خود قرار دهید و در ازای آن انتقادات و پیشنهادات آن‌ها را طلب کنید. به این صورت می‌توانید ایراد‌ها و کاستی‌های خود را دریافته و آن‌ها را برطرف سازید.
به علاوه این به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش داده و تکنیک‌هایتان را بیازمایید. همچنین در خلال جلسات رایگان، در می‌یابید که آیا این حوزه مربی‌گری، به اندازه کافی برایتان جذاب و لذت بخش است یا خیر؟

 

خط پایان

با استفاده از توصیه‌های فوق و استفاده از راه‌های افزایش خودباوری و رسیدن به موفقیت، می‌توانید به یک مربی موفق تبدیل شده و در این مسیر بهترین‌ها را برای همنوعان خویش خلق کنید. شما نیز تجربیات و نظرات خود را درباره اینکه چگونه به یک مربی خوب تبدیل شویم، با ما و خوانندگان «انگیزه» از طریق ارسال پیام در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare