آموزش‌های کاربردی برای کسب درآمد از تلگرام

کسب درآمد از تلگرام

پیام‌رسان تلگرام در میان کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است. به طور کلی، تلگرام به منظور انتقال پیام، اخبار و ساخت کانال‌های مختلف توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، با توجه به ترافیک بالای کاربران در این پیام‌رسان می‌توان گفت که پلتفرمی مناسب برای ارائه خدماتی متناسب با نیاز کاربران و همچنین کسب درآمد است. در همین راستا، قصد داریم در این مقاله چند راهکار کاربردی به منظور کسب درآمد از تلگرام را تشریح کنیم.

 

چگونه از تلگرام کسب درآمد کنیم؟

به طور کلی، کسب درآمد از تلگرام معمولاً از طریق کانال‌ها و ربات‌های تلگرامی امکان‌پذیر بوده و به چند روش انجام می‌شود که در ادامه هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱. تبادل تبلیغات با سایر کانال‌ها

امروزه یکی از رایج‌ترین روش‌های کسب درآمد از کانال‌های تلگرامی فروش تبلیغات به سایر کانال‌ها است. در واقع، هر یک از کانال‌ها تبلیغات خود را در سایر کانال‌های تلگرامی انجام داده و برای این منظور مبلغی را به صاحبان کانال پرداخت می‌کنند. به علاوه، می‌توان گفت که به طور متوسط ماهیانه ۷۰۰،۰۰۰ کاربر عضو تلگرام می‌شوند؛ بنابراین به تدریج مخاطبین کانال‌ها افزایش یافته و بدین ترتیب صاحبان کانال‌های تلگرامی می‌توانند با فروش تبلیغات به یکدیگر مخاطبین خود را افزایش دهند.

همچنین توجه داشته باشید که تعرفه تبلیغات برای هر کانالی توسط صاحب کانال مشخص می‌گردد و بدیهی است که با افزایش اعضا تعرفه تبلیغات در این کانال‌ها نیز افزایش می‌یابد. از جمله نکات قابل‌توجه دیگر در ارتباط با سرمایه‌گذاری روی تبلیغ در کانال‌های تلگرامی مورد نظر می‌توان به تعداد اعضای آن اشاره کرد. در واقع، چنانچه کانالی تعدادی در حدود ۳۰۰،۰۰۰ عضو داشته اما بازدیدکنندگان پست‌های آن حداکثر ۳۰۰ نفر هستند، به معنی فِیک بودن مخاطبین کانال است. در نتیجه کانال مورد نظر ارزش سرمایه‌گذاری به منظور تبلیغات را ندارد.

کسب درآمد از تلگرام

۲. تبلیغ برای فرد یا برند مورد نظر

به طور کلی، این روش در پلتفرم‌های دیگری مانند یوتیوب رایج‌تر است. با این حال، در کانال‌های تلگرامی پر مخاطب و معتبر نیز می‌توان اقدام به تبلیغ محصولات خود کرد. در واقع، افراد یا برندهای مختلف با پرداخت مبلغی به مدیران کانال مورد نظر خود از آن‌ها درخواست می‌کنند تا تبلیغ مرتبط با محصول مد نظر را در کانال خود منتشر کند.

۳. کسب درآمد با Affiliate Marketing

کسب درآمد از تلگرام به روش فروش با واسطه نیز امکان‌پذیر است. در واقع، تلگرام پلتفرمی است که در آن می‌توانید لینک‌های وب‌سایت خود در ارتباط با فروش مشارکتی به منظور جذب کاربر را درج کرده و محصولات مد نظر خود را برای فروش به آن‌ها واگذار کنید. سپس در صورتی که کاربری موفق به فروش محصول مد نظر گردید، درصدی از درآمد حاصله را به او اختصاص داده و به این ترتیب مابقی درآمد متعلق به شما خواهد بود.

همچنین می‌توانید به عنوان کاربر واسطه عمل کرده و لینک‌های مربوط به وب‌سایت سایر افراد را در کانال تلگرامی خود قرار دهید. در چنین شرایطی، با فروش محصولات افراد یا برند مربوطه درصدی از درآمد حاصله را به خود اختصاص می‌دهید.

کسب درآمد از تلگرام

۴. راه‌اندازی ربات تلگرامی

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از تلگرام راه‌اندازی ربات‌هایی است که خدماتی همچون عرضه محصولات خانگی، مشاوره پزشکی و غیره را ارائه می‌دهند. به طور کلی، ربات‌های تلگرامی با تسهیل دسترسی کاربران به خدمات کسب‌وکارها، افزایش نرخ بازده تبلیغات در تلگرام و افزایش جامعه مخاطبان، موجب افزایش کسب درآمد از تلگرام برای صاحبان کسب‌وکارها می‌شوند.

کسب درآمد از تلگرام

۵. استفاده از کوتاه ‌کننده‌های لینک

در این روش برخی کانال‌های تلگرامی به منظور درج هر گونه لینکی در کانال از سرویس‌های وب کوتاه کننده‌ لینک استفاده کرده و به این طریق لینک‌های مورد نظرشان را با ظاهری شکیل‌تر در کانال درج می‌کنند. از سوی دیگر، سرویس‌های کوتاه کننده لینک نیز به ازای هر بار کلیک روی لینک کوتاه‌شده مبلغی را به مدیران کانال اختصاص می‌دهند. در واقع، با استفاده از این روش نیز می‌توان اقدام به کسب درآمد از تلگرام کرد؛ اما توجه داشته باشید که تعداد کلیک روی لینک‌های کوتاه شده باید زیاد باشد تا مبلغ قابل‌توجهی برای شما پرداخت گردد.

کسب درآمد از تلگرام

حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که در کانال‌های تلگرامی خود چه موضوعاتی را به منظور جذب کاربر، ارائه خدمات، رشد و کسب درآمد منتشر کنیم؟ در همین راستا، در ادامه. روش‌های تولید محتوا به منظور درآمدزایی در تلگرام را بررسی خواهیم کرد.

چه نوع محتوایی برای کسب درآمد از تلگرام مناسب است؟

۱. محتوای متنی

این نوع از محتوا یکی از شناخته‌شده‌ترین محتواهایی است که می‌توان در کانال‌های تلگرامی منتشر کرد. در واقع افرادی که با نوشتن پست‌های مفید و جالب توجه در میان سایر کاربران از محبوبیت نسبی برخوردار هستند، می‌توانند آن‌ها را به خواندن مطالب مد نظرشان تشویق کنند و کاربران نیز در اغلب موارد به آن‌ها اعتماد دارند و سخنانش را می‌پذیرند.

برای مثال، چنین افرادی بدون هدف تبلیغ و به صورت کاملاً عادی وب‌سایتی را برای مخاطبان خود معرفی کرده و از ویژگی‌های مثبت آن برای کاربران می‌نویسند. در نتیجه گروه مخاطبان کانال مذکور سخنان فرد مورد اعتمادشان را شنیده و موارد پیشنهادی او را می‌پذیرند.

به طور کلی می‌توان گفت که با استفاده از این روش می‌توان موضوعی مشخص برای کانال در نظر گرفته و به این طریق اقدام به فروش محصولات مناسب و مفید برای کاربران کرد، اما نکته قابل‌توجه این است که محتوای متنی با استفاده از این روش باید توسط افراد شناخته‌ شده و محبوب منتشر شوند یا مطالب مد نظر به اندازه کافی جذاب باشند و بتوانند در جلب توجه کاربران موفق عمل کنند.

کسب درآمد از تلگرام

۲. محتوای مربوط به نقد و بررسی محصولات

به طور کلی، درآمد حاصل از انتشار محتوای مربوط به نقد و بررسی محصولات بالا است. از همین رو، می‌توانید کانالی ساخته و در آن محتواهایی در ارتباط با بررسی نقاط قوت و ضعف محصولاتی مانند گجت‌ها، لوازم آرایشی و … منتشر کرده و در انتها لینک‌های مرتبط به وب‌سایت فروش محصول را درج کنید. در چنین شرایطی، چنانچه کاربران کانال شما روی لینک کلیک کرده و نسبت به خرید محصولات اقدام کنند، بخشی از درآمد فروش محصولات به شما اختصاص می‌یابد.

۳. محتوای خبری

این محتوا مشابه مورد قبل بوده و نحوه کسب درآمد از آن نیز به همان روش است. با این حال در محتوای خبری، اخبار انتشار محصولات جدید نوشته می‌شود. برای مثال، چنانچه برندی محصول جدید خود را روانه بازار کند، می‌توانید اخبار مربوط به نوع محصول، تاریخ انتشار، نقاط قوت و ویژگی‌های آن را در کانال خود منتشر کنید. سپس لینک مربوط به وب‌سایت خرید محصول را در آن درج کنید. به این ترتیب با کلیک کاربران روی لینک محصول و خرید آن توسط کاربران بخشی از درآمد حاصله را دریافت می‌کنید.

۴. محتوای مربوط به فروش محصول

یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد از تلگرام انتشار محتواهایی به منظور اطلاع‌رسانی کاربران در جهت فروش محصولات، معاملات و غیره است. در این روش مدیران کانال با قرار دادن کد تخفیفی برای محصول افراد یا برندهای مختلف، کاربران را نسبت خرید آن یا کلیک روی لینک مربوط به خرید محصول تشویق می‌کنند.

به طور کلی، ساخت کانال‌های تلگرامی با هدف انتشار محتوا به جهت فروش محصولات رایج بوده و در آن افراد به روش Affiliate Marketing اقدام به فروش محصولات کرده و درصدی از درآمد حاصل را دریافت می‌کنند.

 

چه حوزه‌ای را برای فعالیت در کانال تلگرامی خود انتخاب کنیم؟

به طور معمول، روش مشخص و منبعی رسمی برای تعیین موضوعی منحصربه‌فرد به منظور راه‌اندازی کانال‌های تلگرامی وجود ندارد اما می‌توانید با جستجو در سایر کانال‌ها و بررسی نقاط ضعف، قوت و نیاز کاربران موضوعی را برای کانال مورد نظر خود انتخاب کنبد. همچنین به خاطر داشته باشید که انتخاب موضوعات مشابه به سایر کانال‌ها مانعی ندارد چرا که می‌توانید با ارائه سرویس‌های بهتر، خلاقیت بیشتر و انتشار محتوای مناسب کاربران بیشتری را به کانال خود جذب کرده و به نوعی مزیت رقابتی نسبت به کانال‌های مشابه داشته باشید. در ادامه، برخی موضوعات رایج به منظور راه‌اندازی کانال را تشریح می‌کنیم.

۱. کانال آموزشی

راه‌اندازی کانال‌هایی که در آن‌ها به موضوعات مختلفی مانند مدیریت، روانشناسی، بازاریابی و غیره پرداخته می‌شود، اشتباه است، چرا که به طور معمول، کانال‌هایی با موضوعات محدود و تخصصی مورد توجه قرار می‌گیرند زیرا محتوای بهتری در زمینه مدنظر تولید می‌کنند.

بنابراین با راه‌اندازی کانالی با موضوعی تخصصی همچون آموزش می‌توانید کاربران بسیاری جذب کرده و اقدام به کسب درآمد کنید. در چنین شرایطی کانال شما رشد کرده و شناخته می‌شود. در این صورت می‌توانید به سراغ تبلیغ‌کننده‌هایی نظیر مؤسسات آموزشی، آموزشگاه‌ها و افراد برگزارکننده دوره‌های آموزشی رفته و از آن‌ها بخواهید که در کانال شما تبلیغ کنند و در ازای درج تبلیغات مربوطه مبلغی را به شما بپردازند.

کسب درآمد از تلگرام

۲. کانال فرصت‌های کاری

به طور کلی، نیازمندی‌ها یکی از حوزه‌های پرمخاطب بوده و افراد همواره به دنبال آگاهی از فرصت‌های شغلی در حوزه‌های مختلف هستند. در همین راستا، راه‌اندازی کانالی تخصصی به منظور اطلاع‌رسانی فرصت‌های شغلی جدید یا انتشار اطلاعیه‌های مرتبط در حوزه‌ای خاص بسیار مفید بوده و می‌تواند منجر به درآمدزایی شود؛ بنابراین می‌توانید با رشد کانالتان به ازای درج هر آگهی تبلیغاتی مبلغی را از تبلیغ‌کنندگان دریافت کرده و آگهی را در معرض دید کاربران کانال خود قرار دهید.

کسب درآمد از تلگرام

۳. کانال سرگرمی

احتمالاً شما نیز به نادرستی گمان می‌کنید که راه‌اندازی کانالی به منظور ارائه محتوا، سرویس و تبلیغات با موضوع سرگرمی و کسب درآمد از آن ساده‌ترین راه است، اما باید بدانید که بسیاری از افراد به گمان ساده بودن این روش به سمت ایجاد کانال‌های تلگرامی سرگرمی رفته‌اند. از همین روی داشتن مزیت رقابتی نسبت به سایر کانال‌های تلگرامی و رقابت در این زمینه بسیار دشوار است.

در نتیجه، در صورت تمایل به راه‌اندازی کانال‌های سرگرمی نیاز به ایده‌ای متفاوت و جدید دارید. در واقع، با پیاده‌سازی ایده‌ای جدید و متمایز می‌توانید در ذهن مخاطب جای گرفته و از این طریق کسب درآمد کنید. سپس می‌توانید متناسب با تعداد بازدید پست‌های کانال خود تعرفه مشخصی برای تبلیغات تعیین کرده و تبلیغات مربوطه را در کانال خود منتشر کنید.

کسب درآمد از تلگرام

۴. کانال تبلیغاتی در تلگرام

یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از تلگرام راه‌اندازی کانال تبلیغاتی است. در واقع، کانال‌های تبلیغاتی پلتفرمی را برای سایر کانال‌های تلگرامی فراهم می‌آورند تا بدین وسیله فرآیند تبلیغ برای هر یک از کانال‌های تلگرامی تسهیل شود. به بیان دیگر، کانال‌های تبلیغاتی امکان درج نام کانال‌های تلگرامی با موضوعات مختلف را برای مدیران فراهم آورده و کاربران در صورت تمایل می‌توانند به هر یک از این کانال‌ها مراجعه کرده و تبلیغات خود را به آن‌ها بسپارند.

نکته قابل‌توجه در ارتباط با این دسته از کانال‌های تلگرامی این است که در صورت راه‌اندازی چنین کانالی باید خدمات و امکانات خوبی را در اختیار سایر مدیران کانال‌های تلگرامی قرار دهید، چرا که در غیر این صورت خودشان نسبت به انجام تبلیغات اقدام می‌کنند؛ بنابراین پیش از راه‌اندازی کانال تبلیغاتی توصیه می‌کنیم خودتان اقدام به تبلیغ در کانال‌های مختلف کنید تا با مشکلات، چالش‌ها و دغدغه‌های انجام تبلیغ در کانال‌های تلگرامی آشنا شوید. در چنین شرایطی، می‌توانید با بررسی سایر کانال‌های تبلیغاتی، نقاط ضعف و قوت یک مزیت رقابتی برای خود تعریف کنید.

کسب درآمد از تلگرام

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی راهکارهای کسب درآمد از تلگرام پرداختیم و در ادامه انواع محتوای مناسب برای درآمدزایی را مورد بررسی قرار داده و گفتیم که چگونه می‌توان در هر مورد اقدام به کسب درآمد کرد. علاوه بر تلگرام، اینستاگرام نیز یک پلتفرم فوق‌العاده برای کسب درآمد است. اگر به دنبال درآمدزایی در این فضا هستید، پیشنهاد می‌کنیم با آموزش اصولی کسب درآمد از اینستاگرام نیز آشنا شوید.  آیا شما نیز تجربه درآمدزایی یا تبلیغ در کانال‌های تلگرامی را داشته‌اید؟ برای ما و دیگر مخاطبان انگیزه از تجربیاتتان در این زمینه بگویید…

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare