آموزش اصولی و کاربردی برای کسب درآمد از یوتیوب

کسب درآمد از یوتیوب

به طور معمول، بسیاری از افراد با هدف کسب درآمد اقدام به تولید محتوای ویدئویی و انتشار آن در یوتیوب نمی‌کنند. در واقع، انتشار محتوای ویدئویی در یوتیوب غالباً با هدف آموزش، استفاده از استعدادهای شخصی، رفع مشکل سایرین و همچنین استفاده از نظرات مخاطبان انجام می‌شود. با این حال برخی افراد نیز علاقه‌مند به کسب درآمد از ویدئوهای خود بوده و برای این منظور برخی اقدامات لازم را به کار می‌گیرند. در همین راستا، در این مقاله به بررسی راه‌کارهای کسب درآمد از یوتیوب می‌پردازیم.

 

چگونه از یوتیوب کسب درآمد کنیم؟

جهت کسب درآمد از یوتیوب نیازی به داشتن فالوورهایی در حدود میلیون‌ها نفر نیست؛ بلکه کانال‌های بسیار کوچکی نیز قابلیت کسب درآمد دارند. برای این منظور نیاز است راهکارهای مناسبی را به کار ببندید. به طور کلی، به دو روش می‌توان از وب‌سایت یوتیوب اقدام به کسب درآمد کرد که عبارتند از:

 • کسب درآمد با استفاده از تبلیغات
 • کسب درآمد بدون استفاده از تبلیغات

 

نحوه کسب درآمد از یوتیوب با استفاده از تبلیغات

همان‌طور که می‌دانید، یکی از راه‌های کسب درآمد از یوتیوب به‌کارگیری تبلیغات است. به طور کلی، تاکنون افراد به منظور کسب درآمد از ویدئوهای خود می‌توانستند قابلیت Monetization را در کانال یوتیوب خود فعال کرده و بدین طریق اقدام به کسب درآمد کنند، اما اخیراً کمپانی گوگل استانداردهایی را برای تولید محتواهای ویدئویی در یوتیوب تعریف کرده است به طوری که ویدئوهایی متناسب با استانداردهای مذکور مجاز به نمایش تبلیغات در کانال خود هستند. از جمله استانداردهای گوگل به منظور نمایش تبلیغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن حداقل ۴۰۰۰ ساعت محتوای ویدئویی
 • داشتن حداقل ۱۰۰۰ مخاطب در ۱۲ ماه گذشته

در واقع، استانداردهای فوق‌الذکر حاکی از آن است که پیش از اقدام به کسب درآمد نیاز به جذب مخاطب و تولید محتوایی ویدئویی جدید و فاخر دارید تا کانال خود را در یوتیوب رشد داده و بازدید از آن‌ها را افزایش دهید؛ بنابراین حتی در صورت رعایت استانداردهای فوق مبنی بر تولید محتوایی بیش از ۴۰۰۰ ساعت با تعداد مخاطبی در حدود هزار نفر نیز کیفیت محتوای ویدئویی بسیار مهم بوده و از جمله مهم‌ترین نکات به منظور جذب مخاطب وفادار است. به علاوه، به منظور کسب درآمد و تسویه پول از طریق یوتیوب نیاز به فعال کردن قابلیت پلتفرم Partner یوتیوب داریم. در ادامه، مراحل فعال‌سازی این قابلیت را به صورت تصویری مشاهده می‌کنیم.

۱. نحوه فعال‌سازی پلتفرم YouTube Partner

۱.۱. در ابتدا مانند تصویر زیر وارد قسمت Account Settings شده و در بخش Channel آیتم Status and features را انتخاب کنید:

کسب درآمد از یوتیوب

۲.۱. در این مرحله مشابه تصویر زیر روی دکمه Enable در مقابل Monetization کلیک کرده و در ادامه دکمه آبی Enable my Account را فشار دهید:

کسب درآمد از یوتیوب

۳.۱. پس از انجام مراحل فوق صفحه‌ای تحت عنوان YouTube Partner Program Terms باز می‌شود که به منزله قوانین یوتیوب برای پلتفرم پارتنر به منظور تسویه حساب‌های مربوط به تبلیغات هستند.

۴.۱. پس از خواندن قوانین مربوطه سه جعبه را مشاهده خواهید کرد که جعبه اول به منظور اعلام موافقت با قوانین مذکور بوده و جعبه دوم به منزله تعهدی بر عدم کلیک شما روی تبلیغات مربوط به ویدئوهای خودتان است. در نهایت، جعبه سوم مربوط به تعهدی مبنی بر عدم کسب درآمد از ویدئوهایی است که متعلق به خودتان نیستند. در واقع، هر سه جعبه مذکور نیاز به تأیید از جانب شما داشته و در ادامه صفحه‌ای را مشاهده خواهید کرد که نحوه کسب درآمد از یوتیوب را برایتان تشریح می‌کند؛ اما در حال حاضر شما قادر بر کسب درآمد از ویدئوی خود نیستید چرا که کانال خود را به سرویس AdSense گوگل لینک نکرده‌اید. در ادامه، مراحل انجام این کار را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۲. نحوه لینک دهی کانال یوتیوب به سرویس AdSense گوگل

در ادامه‌ نیاز است تا کانال یوتیوب خود را به سرویس AdSense گوگل لینک کنید. در همین راستا، در صفحه مربوط به توضیحات نحوه کسب درآمد از یوتیوب در مرحله پیشین روی دکمه Link my account کلیک کنید. در ادامه مانند تصویر زیر به صفحه سرویس Google AdSense هدایت می‌شوید:

کسب درآمد از یوتیوب

۱.۱. در این صفحه روی دکمه Sign In کلیک کرده و وارد اکانت گوگل خود شوید. در این مرحله پس از آیتمی تحت عنوان My website آدرس کانال یوتیوب خود را مشاهده کرده و در ادامه روی دکمه Continue کلیک کنید.

۱.۲. مرحله آخر مربوط به تکمیل کردن اطلاعات کاربری شما است که در صورت تأیید این موارد نیز طی ۲ روز آینده امکان کسب درآمد از ویدئوهای خود را خواهید داشت. برای این منظور، وارد قسمت Video Manager شده و ویدئوهایی را مشخص کنید که قصد افزودن تبلیغات به آن‌ها را دارید. در ادامه، روی آیتم Actions کلیک کرده و مورد Monetize را فعال کنید.

در ادامه، پنجره‌ای برایتان نمایش داده می‌شود که می‌توانید انواع مختلفی از تبلیغات مورد نظر خود را مشخص کنید تا بدین ترتیب گروه خاصی از تبلیغات به ویدئوهای یوتیوب شما افزوده شوند. سپس منتظر باشید تا مرحله بررسی تمام شده و تبلیغاتی به ویدئوی شما اضافه شود. همچنین چنانچه محتوایی دارای لایسنس همچون موسیقی برای تهیه ویدئوی خود به کار گرفته باشید، یوتیوب از شما درخواست خواهد کرد تا حق مجاز برای استفاده از آن‌ها را اثبات کنید.

 

چقدر می‌توان از تبلیغات یوتیوب درآمد داشت؟

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، درآمد حاصل از ویدئوهای تبلیغاتی یوتیوب مابین کاربر و یوتیوب/ گوگل تقسیم می‌شود به طوری که ۵۵ درصد درآمد برای کاربر و ۴۵ درصد مابقی به یوتیوب/گوگل تعلق می‌گیرد. برای مثال، چنانچه برای تبلیغی مبلغی در حدود ۲۰۰ دلار دریافت کنید، مبلغی معادل ۱۱۰ دلار برای شما و مابقی متعلق به یوتیوب/گوگل خواهد بود.

شرایط تعلق پول به ویدئوهای منتشرشده

همواره به خاطر داشته باشید که به منظور اختصاص پول به هر یک از ویدئوهای منتشرشده دو روش مد نظر قرار داده می‌شود که عبارتند از تعداد بازدیدها از ویدئوی مد نظر و تعداد کلیک‌ها روی آن. به علاوه، برای تعلق تعداد بازدید به یک ویدئو نیاز است تا کاربر به مدت حداقل ۳۰ ثانیه از تبلیغ را مشاهده کرده یا روی آن کلیک کند. البته معمولاً ۱۵ درصد از بازدیدکنندگان چیزی بیش از ۳۰ ثانیه از ویدئو و تبلیغ مرتبط با آن را مشاهده می‌کنند.

برای مثال، چنانچه ویدئویی ۳۰۰۰ بازدید در روز داشته و ۱۵ درصد از بازدیدها منجر به کلیک روی آن شوند، چیزی در حدود ۲۵ تا ۴۳ دلار در ماه درآمدزایی دارد. به علاوه، در صورتی که بتوان میزان بازدید را به ۵۰۰۰ نفر در روز رساند، میزان درآمد به رقم ۴۱ تا ۷۰ دلار در ماه افزایش می‌یابد؛ بنابراین برای افزایش تعداد بازدید و کلیک ویدئوهای خود نیاز است تا آن‌ها را به اصطلاح بهینه کنید. در همین راستا، در ادامه برخی اصول بهینه‌سازی ویدئوهای یوتیوب را تشریح می‌کنیم.

 

اصول بهینه‌سازی ویدئوها به منظور جذب تبلیغات

همان‌طور که اشاره شد، به منظور جذب تبلیغات و همچنین برندهای مناسب تبلیغ‌کننده جهت کسب درآمد از یوتیوب نیاز به آماده‌سازی ویدئوهای منتشرشده داریم. در ادامه برخی از راه‌کارهای بهینه‌سازی ویدئوها را بررسی می‌کنیم.

۱. گروهی خاص از کاربران را مد نظر قرار دهید

در واقع، تبلیغ‌کنندگان گروهی خاص از کاربران را به منظور نمایش تبلیغات خود مد نظر دارند و از همین رو، چنانچه ویدئوهای خود را برای گروهی خاص از کاربران تولید کنید، احتمال جذب تبلیغ‌کنندگان به منظور سرمایه‌گذاری روی ویدئوهای شما افزایش می‌یابد. به بیان دیگر، چنانچه در حوزه‌های مختلفی فعالیت کنید، در نگاه تبلیغ‌کنندگان محتوایی پر ریسک خواهید داشت و به احتمال بسیار کمی موفق به جذب مشتری خواهید بود؛ بنابراین برای بررسی خصوصیات مخاطبان خود می‌توانید از قابلیت YouTube Studio استفاده کرده و با ویژگی‌هایی همچون سن، کشور محل سکونت، جنسیت و سایر موارد مرتبط با علایق کاربران یوتیوب آشنا شوید.

۲. به توضیحات متای ویدئوهای خود توجه کنید

در واقع، توضیحات متای مرتبط با هر یک از ویدئوها از جمله مهم‌ترین المان‌هایی هستند که منجر به افزایش بازدید و همچنین جذب تبلیغ‌کنندگان می‌شوند. به عبارتی، استفاده از عنوان مناسب برای ویدئو و توضیحات متایی حاوی کلمات کلیدی مرتبط با آن موجب می‌شود تا در نتایج جستجو قابل‌رؤیت بوده و ترافیک بازدیدکنندگان ویدئو افزایش یابد.

به علاوه، وب‌سایت یوتیوب در هنگام آپلود فایل یکسری کلمات کلیدی مرتبط با ویدئو را پیشنهاد می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توان کیوردهایی مناسب برای نتایج سئوی بهتر درج کرد. از سوی دیگر، تبلیغ‌کنندگان از متادیتای مرتبط با ویدئوی مورد نظر خود استفاده کرده و میزان بازدید و احتمال افزایش بازدیدکنندگان را می‌سنجند و از همین رو، رعایت اصول سئو جهت جذب تبلیغ‌کنندگان و کاربران بسیار حائز اهمیت است. همچنین رعایت اصول سئو به منظور دستیابی به ویدئوهای مرتبط با یکدیگر جهت افزایش بازدیدکنندگان مؤثر است.

۳. از تولید محتوای ویدئویی نامناسب و اسپم اجتناب کنید

به طور کلی، انتشار برخی محتواهای ویدئویی با موضوعاتی مانند مطالب جنسی، محتوای خشونت‌آمیز، محتوایی با زبان‌های بومی، تبلیغ مواد مخدر، پرداختن به موضوعاتی سیاسی، جنگی و غیره در یوتیوب نامناسب بوده و منجر به حذف و جلوگیری از درج تبلیغات در آن‌ها می‌شود. در واقع، یوتیوب با کاربرانی برخورد می‌کند که چنین محتوایی را در وب‌سایت منتشر می‌کنند و اجازه درج تبلیغات به سایر ویدئوهای آن‌ها را نیز نمی‌دهد.

۴. رقبای خود را تحلیل کنید

در واقع، چنانچه قصد دارید تا از رقبای خود پیشی گرفته و محتوایی با تعداد مخاطب بیشتر تولید کنید، نیاز به آنالیز و تحلیل کارهای رقیبان دارید. به علاوه، با تحلیل رقیبان می‌توانید نقاط ضعف و قوت و نیازها، تمایلات و کمبودهای مخاطب را شناسایی کرده و محتوایی متناسب با آن‌ها را تولید کنید. برای مثال، با بررسی کانال‌های یوتیوب رقیبان، مشاهده ویدئوهایی پرمخاطب یا کم مخاطب و خواندن نظرات کاربران می‌توانید ویدئوهای محبوب، کاربردی یا ضعیف را شناسایی کرده و از این نکات در تعیین نکات استراتژی محتوای خود بهره بگیرید.

 

نحوه کسب درآمد از یوتیوب بدون استفاده از تبلیغات

در این بخش برخی راه‌کارهای را تشریح می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توان بدون تبلیغات اقدام به کسب درآمد از ویدئوهای منتشرشده یوتیوب کرد.

۱. با برندهای معروف کار کنید

در واقع، با همکاری در حوزه Influencer Marketing می‌توانید بدون تبلیغات از ویدئوهای یوتیوب خود درآمد کسب کنید. به بیان دیگر، اینفلوئنسرها افرادی به شمار می‌آیند که در میان سایر کاربران شناخته شده و مورد اعتماد آن‌ها هستند؛ بنابراین می‌توانید با اینفلوئنسرها همکاری کرده و ویدئوهای خود را از طریق آن‌ها به کاربران معرفی کنید چرا که کاربران به اینفلوئنسرهای محبوب خود اعتماد داشته و جذب ویدئوهای شما می‌شوند.

همچنین با فعالیت در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توانید با درج تبلیغات مربوط به محصولات مورد نظر در بخشی از ویدئوهای خود اقدام به کسب درآمد از آن‌ها کنید. به علاوه، می‌توانید یکسری محتوای ویدئویی برای تبلیغ محصولات مد نظر تولید کرده و هزینه تبلیغ و تولید آن را از اسپانسر مربوطه دریافت کنید.

کسب درآمد از یوتیوب

۲. محصول یا کالای خود را به فروش برسانید

یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از یوتیوب تولید محتوای ویدئویی به منظور معرفی محصولات برند همچون تی‌شرت، کیف، ماگ، کلاه و غیره است. در واقع، با استفاده از این روش می‌توان محصولات کسب‌وکار خود را معرفی کرده و آن‌ها را به فروش رساند. به علاوه، معرفی محصولات با ویدئوهای منتشرشده در یوتیوب موجب می‌شود تا امکان فروش آن‌ها به کاربران خارج از کشور را داشته و میزان درآمد بیشتری کسب کرد.

۳. در Affiliate Marketing شرکت کنید

Affiliate Marketing به مفهومی اشاره دارد که در آن می‌توان محصولات دیگران را به فروش رسانده و بخشی از درآمد فروش را به خود اختصاص داد. در همین راستا، می‌توانید با معرفی محصولات، درج لینک خرید آن‌ها در قسمت معرفی یا سایر راه‌های دیگر در ویدئوهای یوتیوب خود اقدام به فروش محصول سایر افراد یا برندهای معتبر کرده و درصدی معین از درآمد حاصل از فروش را دریافت کن.

همچنین Affiliate Marketing و Influencer Marketing برخی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که بارزترین تفاوت آن‌ها میزان درآمد حاصله می‌باشد. در واقع، مارکتینگ به روش اول تنها در صورتی درآمد دارد که محصولات برند مورد نظر به فروش رفته و درصدی از درآمد آن به تبلیغ‌کننده و مابقی به برند مربوطه اختصاص می‌یابد؛ اما در مارکتینگ به روش دوم درآمد حاصل وابسته به فروش نبوده بلکه اینفلوئنسر مبلغی را از برند مربوطه دریافت کرده و محصولاتشان را تبلیغ می‌کند.

۴. برای ویدئوهای خود حق لایسنس تعیین کنید

چنانچه محتوای ویدئویی فاخری تولید کرده و بازدیدکنندگان بسیاری داشته باشید، می‌توانید با تعیین حق لایسنس برای آن‌ها اقدام به کسب درآمد از یوتیوب کنید. به بیان دیگر، بسیاری از سایت‌های خبرگزاری آنلاین، کاربران و غیره ممکن است علاقه‌مند به پرداخت هزینه محتوای ویدئویی فاخر بوده و بدین ترتیب ویدئوی شما را خریداری کنند. در ادامه، برخی روش‌های کاربردی به منظور تولید محتوای ویدئویی جذاب را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کسب درآمد از یوتیوب

چگونه محتوای ویدئویی جذاب تولید کنیم؟

برخی از راه کارهای تولید محتوای فاخر، جذاب و پرمخاطب عبارتند از به‌کارگیری ابزار مناسب، داشتن گروه هدف مشخص و غیره که در ادامه هر یک را با جزئیات بیشتری تشریح می‌کنیم.

۱. ضبط ویدئو با رعایت استانداردهای مشخص

در هنگام آپلود ویدئو می‌توانید متناسب با نیاز و هدف محتوای خود فرمت مناسب را برای آپلود انتخاب کنید. به بیان دیگر، وب‌سایت یوتیوب ویژگی‌های متفاوتی برای آپلود ویدئو ارائه می‌کند که با توجه به نیازها و کاربران هدف خود می‌توانید هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید. برای مثال، برخی ویژگی‌هایی که این وب‌سایت برای آپلود فایل در اختیار کاربران قرار می‌دهد، عبارتند از:

 • سایز ویدئو: ۴۲۶ × ۲۴۰ پیکسل، ۶۴۰ × ۳۶۰ پیکسل و …
 • حداقل سایز ویدئو: ۴۲۶ × ۲۴۰ پیکسل
 • حداکثر سایز ویدئو: ۳۸۴۰ × ۲۱۶۰ پیکسل
 • ابعاد ویدئوها: ۱۶ : ۹ و ۴ : ۳
 • فرمت ویدئوها: MOV ،MPEG4 ،MP4 و …
 • حداکثر حجم فایل: ۱۲۸ گیگابایت

۲. از ابزارهای مناسب برای ضبط ویدئو استفاده کنید

ضبط ویدئو با ابزارهای مناسب از جمله نکات حرفه‌ای در جذب مخاطب و افزایش فروش است. به عبارت دیگر، چنانچه محتوایی فاخر و با کیفیت بالای صدا و تصویر تولید کنید، محتوای شما جذاب بوده و حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد.

کسب درآمد از یوتیوب

۳. مخاطب را سریع جذب کنید

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، ۱۵ ثانیه ابتدایی ویدئو بسیار تأثیرگذار بوده و در صورت جذب مخاطب منجر به درآمدزایی می‌شود. در واقع، با رعایت برخی اصول کاربردی می‌توان محتوایی تولید کرد که در ثانیه‌های ابتدایی موفق به جذب مخاطب شود. در همین راستا، برخی اصول تولید محتوای مناسب و همچنین جذب مخاطب در ثانیه‌های ابتدایی عبارتند از:

 • برانگیختن کنجکاوی مخاطب با پخش تیزر ابتدایی جذاب
 • تشویق کاربر به دنبال کردن ویدئو با پرسیدن یک سؤال
 • برآورده کردن انتظارات کاربر با بیان خلاصه‌ای از محتوای ویدئوی مورد نظر در ابتدا

۴. کاربران گوشی موبایل را فراموش نکنید

در واقع، بیش از نیمی از کاربران ویدئوهای منتشرشده را با گوشی موبایل خود تماشا می‌کنند؛ بنابراین در هنگام ضبط ویدئو به خاطر داشته باشید که ویدئوی مد نظر قابلیت پخش در گوشی‌های موبایل را به خوبی داشته باشد. برای مثال، از جمله ویژگی‌های محتوای ویدئویی مناسب برای گوشی‌های موبایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضبط ویدئوهایی که بتوان محتوای هدف آن را بدون صدا به خوبی درک کرد.
 • ضبط ویدئوهایی کوتاه در حدود سه الی چهار دقیقه (البته این نکته به معنای عدم تمایل کاربران به تماشای ویدئوهای بیش از ۳ دقیقه نیست. چرا که ویدئوهای طولانی نیز از نظر سئو بسیار مناسب بوده و احتمال جذب کاربر در آن‌ها بالاتر می‌رود.) و …

۵. زمانی را به تعامل با مخاطبان خود اختصاص دهید

ارتباط با مخاطبان یکی از روش‌هایی است که منجر به افزایش وفاداری مخاطبان می‌گردد؛ بنابراین زمانی را به ارتباط لایو (زنده) و تعامل با مخاطبان خود اختصاص دهید. همچنین می‌توانید به طور مستقیم از آن‌ها در رابطه با ویدئوهای منتشرشده و سایر موارد بازخورد بگیرید.

۶. برای ویدئو خود قسمت پایانی تعریف کنید

به طور معمول، پایان ویدئو قسمتی بسیار مؤثر در افزایش مخاطبان و بازدیدکنندگان به شمار می‌آید؛ بنابراین در انتهای ویدئوهای خود می‌توانید از کاربران بخواهید تا سایر ویدئوهای منتشرشده در کانال توسط شما را ببینند یا عضو کانالتان شوند. همچنین در انتهای ویدئوها می‌توانید مخاطبان را به وب‌سایت خود هدایت کنید.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که به عنوان یک کاربر ایرانی چگونه می‌توان با وجود تحریم از جانب یوتیوب اقدام به کسب درآمد از آن کرد؟ در ادامه، به این سؤال پاسخ می‌دهیم.

 

نحوه کسب درآمد از یوتیوب با وجود تحریم از جانب آن

برای دور زدن تحریم‌های یوتیوب می‌توانیم از آشنایان خود در خارج از کشور کمک گرفته و فرآیند ثبت‌نام، عضویت و راه‌اندازی کانال را به فردی مورد اعتماد خود بسپاریم. سپس با ثبت ایمیل شما به عنوان مدیر کانال می‌تواند اکانت جدید ساخته‌شده مدیر کانال مشخص کرده و مابقی کارهای تولید محتوا، تبلیغ، درآمدزایی و غیره را به خودتان واگذار کند.

همواره به خاطر داشته باشید که تمامی کارهای ثبت‌نام، عضویت، راه‌اندازی کانال و تعریف اکانتتان به عنوان مدیر توسط دوستتان در خارج از کشور انجام شود؛ اما از آنجایی که درآمد حاصل به حساب دوست مورد اعتمادتان واریز می‌شود، می‌توانید از وی درخواست کنید تا مبلغ مورد نظر را به حساب بانکی شما در داخل ایران واریز کند. در واقع، به این روش تمامی کارها به صورت قانونی پیش رفته و مشکلی در مقابل تحریم از جانب یوتیوب نخواهید داشت.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به طور مفصل روش درآمدزایی از یوتیوب را بیان کردیم. همانطور که مشاهده کردید با رعایت نکات مهمی می‌توانید از محتوای ویدئویی خود درآمد خوبی کسب کنید. یکی دیگر از پلتفرم‌هایی که به راحتی می‌توانید از آن کسب درآمد کنید، اینستاگرام است. پیشنهاد می‌کنیم با آموزش اصولی و حرفه‌ای برای کسب درآمد از اینستاگرام نیز آشنا شوید. آیا تاکنون اقدام به درآمدزایی از یوتیوب کرده‌اید؟ مشتاقانه منتظر دریافت سوالات و تجربیات شما در رابطه با درآمدزایی از یوتیوب هستیم.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare