راه های افزایش خودباوری و دستیابی به موفقیت

استراتژی های خودباوری

خودباوری کلید موفقیت و پیروزی در زندگی است. بنابراین باید آن را تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. به بیان دیگر موفقیت نیازمند این است که  ۱۱۰ درصد و هر روز ۲۵ ساعت به خودتان اعتماد کنید. برای برخی، این باور به طور طبیعی به وجود می‌آید، اما بعضی دیگر این حس را ندارند. نگران نباشید با راهکارهایی ساده می‌توانید به خودباوری برسید. در این مطلب راه های افزایش خودباوری را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

راه های افزایش خودباوری

۱. ابتدا در ذهن خود برنده باشید

ممکن است به طور طبیعی حس خودباوری را داشته باشد، اما موانعی در زندگی وجود دارند که می‌توانند این حس را تخریب کنند. برای جلوگیری از تاثیرات منفی این موانع، باید دیدگاهی کاملا شفاف و روشن در مورد آنچه از نظر شما موفقیت و پیروزی است، داشته باشید. برای مثال شاید کم کردن ۳۰ کیلو وزن، تولید یک محصول جدید و غیره برای شما موفقیت محسوب شوند. این فرایند برنده شدن در ذهن شجاعت شما را برای غلبه بر چالش‌های زندگی افزایش می‌دهد.

راه های افزایش خودباوری - برنده بودن در ذهن

راه های افزایش خودباوری – برنده بودن در ذهن

۲. علت بی اعتمادی موقت به خود را بیابید

هر روز صادقانه نقاط قوت، محدودیت‌ها و واقعیت‌های وضعیت خود را مورد بررسی قرار دهید. بعضی روزها خودباوری در شما کاهش پیدا می‌کند. نگران نباشید این طبیعی است، اما اگر بتوانید ریشه این بی اعتمادی موقتی را کشف کنید، متوجه خواهید شد که کدام جنبه زندگی نیاز به پیشرفت و تغییر دارید. این پیشرفت و تغییر می‌تواند شامل تغییر در استراتژی، استخدام فردی با استعداد برای کسب و کارتان، جمع آوری یا بازبینی اطلاعات و غیره شود. به طور کلی باید برای غلبه بر بی اعتمادی موقت حرکت جسورانه‌ای به جلو و به سوی موفقیت بردارید.

۳. به اعتقادات خود خوش‌بین باشید

عجیب است اما ما اغلب به عقاید شخص ثالثی برای باور خواسته‌های‌مان در زندگی نیاز داریم، اما در واقع به تایید دیگران نیازی نیست. بهترین کارآفرینان بارها گفته‌اند که افراد زیادی آن‌ها را دیوانه خطاب کرده‌اند و به آنها تاکید کرده‌اند  که باید واقع بینانه رفتار کنند. فشارهای اجتماعی همیشه در اطراف ما وجود دارد، اما با خوش بین بودن می‌توان به این فشارها غلبه کرد و به خودباوری رسید.

۴. اشتیاق داشته باشید

شکست پلی برای پیروزی است، این جمله را بارها شنیده‌ایم و کاملا درست است. ما از تجربه‌ها درس می‌گیریم و به اعتقادات و باورهای بی‌نظیر می‌رسیم. اگرچه شکست بخشی از دستیابی به موفقیت است، اما در روزهای اولیه بعد از شکست معمولا بسیار آشفته خواهید بود. در این موقعیت بسیار مهم است که اشتیاق خود را از دست ندهیم. کمی که آرام شدید به تجزیه و تحلیل بپردازید تا بیابید که چه چیزی باعث اشتباه شده است و چگونه می‌توانید بهتر عمل کنید؟ این تجزیه و تحلیل‌ها خودباوری را در وجود شما تقویت می‌کند.

راه های افزایش خودباوری - اشتیاق رسیدن به هدف

راه های افزایش خودباوری – اشتیاق رسیدن به هدف

۵. معکوس فکر کنید

به پروژه‌ها چه در محیط کار و چه در زندگی به شکل یک وظیفه نگاه کنید. به خود بگویید این پروژه برای من طراحی شده‌است، بنابراین هیچ گزینه‌ای جز انجام آن وجود ندارد. اگر واقعا مراقب باشید، این نیمی از نبرد است. اگر از شما خواسته شده است که با جان و دل کار کنید وظیفه خود را به خوبی انجام دهید، طوری که انگار انتخابی دیگری ندارید. به این ترتیب برعکس دیگران فکر کرده‌اید و خود را به موفقیت نزدیک ساخته‌اید. موفقیت‌ها هر چند کوچک به شما در رسیدن به خودباوری کمک می‌کنند.

۶. صلاحیت‌ها را افزایش دهید

راه های افزایش خودباوری افزایش صلاحیت‌ها و مهارت‌ها است. پیف ریچاردسون (بازیکن بسکتبال در لیگ NBA) می‌گوید: “صلاحیت‌های شما اعتماد به نفس شماست.” یکی از مشکلات سیستم مدرسه این است که در آنجا به ما هیچ مهارت عملی نمی‌آموزند، بنابراین ما فاقد اعتماد به نفس هستیم. بنابراین سعی می‌کنیم به طور مصنوعی اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم و با اطمینان عمل کنیم، اما مغز گول نخواهد خورد. مغز باید احساس صلاحیت کند تا نتیجه بی نظیر اعتماد به نفس حاصل شود. بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس صلاحیت‌های خود را افزایش دهید برای این منظور مهارت‌های عملی خود را تقویت کنید. به علاوه می‌توانید ورزش‌هایی مانند جیو جیتسو را یادبگیرید و آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. همه این تمرین‌ها در افزایش خودباوری برای افراد موثر واقع می‌شود.

۷. به توانایی‌های خاص خود افتخار کنید

تمام افراد قطعا یک توانایی فوق‌العاده دارند. برای کشف توانایی‌های خاص خودتان تمام پیروزی‌هایی که تاکنون داشتید را بنویسید و آن‌ها را روی دیوار بچسبانید. هر آنچه را که در خود می‌بینید، جمع آوری و یادداشت کنید. ۵ تا ۱۰ دستاورد مهم را روی صفحه اصلی تلفن همراه خود قرار دهید. هر صبح به خودتان نگاه کنید و به یاد داشته باشید که چرا خاص هستید، شما صلاحیت‌های خاصی دارید که این صلاحیت‌ها برای هر فرد به آسانی به دست نمی‌آید. این صلاحیت‌ها خودباوری را در شما افزایش می‌دهد.

راه های افزایش خودباوری - توانایی های خاص خود را بیابید

راه های افزایش خودباوری – توانایی های خاص خود را بیابید

۸. بر موارد مثبت تمرکز کنید

هیچ کس همانند شما نیست و این قدرت شماست. اگر خودتان را باور نکنید، چه کسی شما را باور خواهد کرد؟ خودباوری مسری است. مردم تمایل دارند در اطراف افرادی که اعتماد به نفس بیشتری دارند و برای زندگی هدف گذاری کرده‌اند، قرار داشته باشند. از شکست‌های خود ناامید نشوید، درس‌ها را یاد بگیرید. از آن‌ها به عنوان امتحان و یا تمرینی برای سرافرازی خود در زندگی استفاده کنید و درست مانند یک کارمند با کارایی بالا، موفقیت‌هایتان را لیست کنید و برای آن جشن بگیرید. به این ترتیب خودباوری را در خود تقویت کرده‌اید.

راه های افزایش خودباوری - تمرکز بر موارد مثبت

راه های افزایش خودباوری – تمرکز بر موارد مثبت

۹. شکست‌ها یک سود هستند

شکست را به عنوان یک سود، نه زیان در نظر بگیرید. شکست‌ها به شما می‌آموزند که در چه زمینه‌هایی می‌توانید موفق شوید. به علاوه مرور آنها به شما یادآوری خواهند کرد که برای موفقیت در زمینه‌ای که در آن تخصص دارید فعالیت کنید. شایستگی اصلی شما به علاقه مندی‌های شما بستگی دارد، موضوعاتی که شما می‌دانید و به آن عشق می‌ورزید.

۱۰. روی هدف خود تمرکز کنید

اگر به ذهن مسلط نشوید، ذهن به شما مسلط خواهد شد، در این صورت هدف شما دچار اختلال می‌شود. در رابطه با هدفی که دارید، چشم‌تان را باز نگهدارید. به قوه شهودتان گوش دهید و هوش بصری خود را قوی سازید. اکثر افراد موفق به طور نوآورانه از هوش و شهود خود استفاده می‌کنند. علت وقفه در رسیدن به هدف را بیابید و آن را از بین ببرید و در مرحله دوم حدس بزنید و از قوه شهود خود ستفاده کنید. به هدف خود با دید مثبت نگاه کنید، این مثبت اندیشی شما را به سوی آنچه که می‌خواهید هدایت خواهد کرد. در غیر این صورت شما به  شک و تردید، عدم اعتماد به نفس و ضعف دچار می‌شوید. متاسفانه این مواد عزیت نفس و خودباوری را در شما نابود می‌کنند.

اطراف خود را با افراد مثبت اندیش و دوست داشتنی که  با شما هم‌فکر و هم عقیده هستند، پر کنید. به خودتان اعتماد کنید، قدرت خود را باور باشید و بدانید هرچه که بخواهید را می‌توانید به دست آورید.

۱۱. انتظار و چشم‌داشتی معقول داشته باشید

فرض کنید یک کسب و کار راه‌اندازی کرده‌اید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک شبه موفق شوید یا در طول مسیر مرتکب اشتباه نشوید. این انتظارات غیرمنطقی باعث ناامید و از دست رفت حس خودباوری خواهد شد. شما ممکن است خیلی ضربه بخورید. اما این ضربه‌ها شما را یک گام به هدف خود نزدیک‌تر می‌کند.

سخن آخر…

اکنون می‌دانید خودباوری چه نقش پررنگی در موفقیت ما در زندگی دارد. به علاوه راه های افزایش خودباوری را نیز فراگرفتید، بنابراین تنها کافی است آنها را بکار ببرید تا به اهداف خود دست پیدا کنید. خودباوری و مثبت اندیشی نه تنها زندگی شما را دستخوش تغییراتی مثبت می‌کنند، بلکه افکار منفی و ناامیدی را نیز از شما دور خواهند کرد. اکنون که راه‌های رسیدن به خودباوری را یادگرفته‌اید، توصیه می‌کنیم مطلب ۱۵ نکته کاربردی برای ایجاد دید مثبت به زندگی را نیز مطالعه کنید. اگر شما راهکارهایی به غیر از آنچه در مقاله گفته شد را برای رسیدن به خودباوری می‌شناسید، لطفا آن‌ها را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare