ایده های پولساز کشاورزی؛ ۴۰ ایده ناب و کاربردی

ایده های پولساز کشاورزی

امروزه ایده های پولساز کشاورزی تنوعی زیادی دارند؛ از راه اندازی گلخانه گرفته تا نگهداری و پرورش کاکتوس. کشاورزی یک روش امرار معاش برای اغلب خانواده‌ها در مناطق روستایی و حومه شهر است که در صورت داشتن دانش کافی در این زمینه، می‌توان کسب و کاری عالی با سود مناسب راه‌اندازی کرد. ۴۰ ایده ارائه شده در این مطلب برای شروع یک کسب و کار در زمینه کشاورزی به شما کمک شایانی خواهد کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

ایده های پولساز کشاورزی

۱.راه اندازی گلخانه

برای تاسیس یک گلخانه گل و گیاه، می‌توانید از حیاط کوچک خود شروع کنید. البته این ایده ممکن است فقط برای سرگرمی باشد؛ اما اگر شما فضای بیشتری برای انجام این کار داشته باشید، می‌توانید انواع گل‌ها را پرورش داده و آن‌ها را به فروش برسانید.

برای راه‌اندازی یک گلخانه به یک سرمایه نسبتا بالا و تعدادی نیرو احتیاج دارید. ضمنا قبل از راه‌اندازی آن به دریافت مجوز نیز نیاز دارید.(برای دریافت مجوز شما باید درخواست کتبی خود را به جهاد کشاورزی منطقه ارسال کنید.) به‌طور کلی لازم است تا برای تاسیس یک گلخانه به موارد زیر توجه کنید.

  • هزینه اجازه زمین
  • طراحی گلخانه به صورت مهندسی
  • ورق‌های گالوانیزه برای عایق کاری
  • سیستم آبرسانی قطره‌ای
  • سیستم سرمایشی و گرمایشی
  • خرید کاشت بذر یا نهال

ایده های پولساز کشاورزی

۲. تولید کود آلی ورمی کمپوست

یکی دیگر از ایده های پولساز کشاورزی تولید کود ورمی کمپوست -vermicompost- است. امروزه تولید کود ارگانیک به یک کسب و کار خانگی تبدیل شده که نیازمند سرمایه‌گذاری بسیار کم و فضای کمی برای شروع است. هر کسی می‌تواند از طریق کود آلی ورمی کمپوست یک کسب و کار کوچک برای خود شروع کند و به درآمد ایده آل و متناسب برسد.

۳. فروش گل خشک

تعداد طرفداران گل‌های خشک، به طور مدام طی ده سال اخیر افزایش یافته‌است. اگر زمین دارید و یا حتی می‌توانید زمینی را اجاره کنید، می‌توانید گل بکارید، سپس آن‌ها را خشک کرده و به فروشگاه‌های صنایع دستی و … بفروشید. برای شروع این کار به سرمایه خاصی نیاز ندارید و به راحتی می‌توانید یا حداقل سرمایه، از این طریق به درآمد مطلوبی برسد.

۴. توزیع کننده کودهای شیمیایی

توزیع کود برای افرادی مناسب است که در شهرهای کوچک و مناطق روستایی زندگی می‌کنند. این مورد یکی از ایده های پولساز کشاورزی است که می توان با سرمایه متوسطی آن را شروع کرد.

۵. تاسیس مرغداری

مرغداری در سراسر جهان، به مدت سه دهه است که به یک صنعت مدرن تجاری تبدیل شده‌است. پرورش مرغداری سریع‌ترین بخش در حال رشد تجارت کشاورزی است که از طریق آن به درآمد خوبی خواهید داشت.

۶. پرورش قارچ

اگر برای شروع کار، فضای کمی در اختیار دارید، پرورش قارچ برای راه اندازی یک کسب و کار گزینه مناسبی است. شما می‌توانید در مدت زمانی کوتاه به سود قابل توجهی در این زمینه دست یابید.

ایده های پولساز کشاورزی

۷. پرورش گل آفتابگردان

آفتابگردان اغلب به عنوان یک محصول تجاری شناخته می‌شود. کاشت گل آفتابگردان برای بدست آوردن دانه‌های روغنی، یک ایده پولساز است. یک کارآفرین فعال در زمینه کشاورزی، می‌تواند از تجارت آفتابگردان شروع کرده و درآمد بالایی داشته باشد.

۸. زنبورداری

با افزایش آگاهی و اطلاعات مردم در سراسر جهان در مورد سلامتی، تقاضا برای عسل در سطح جهانی در حال رشد است. زنبورداری برای تهیه و فروش عسل و محصولات دیگر مثل موم، یک سرمایه‌گذاری سودآور است که معمولا با سرمایه کم‌ می‌توان آن را شروع کرد.

برای پرورش زنبور، به چند نفر نیروی انسانی و وسایلی مانند زیر نیاز است:

  • پنجره‌های کندو
  • تجهیزات حفاظت فردی
  • فیلترهای صافی برای عسل

۹. پرورش ماهی

کسب و کار کشاورزی در بخش پرورش ماهی، یک سرمایه‌گذاری سودمند است که می‌توان در هر زمان از سال به طور پیوسته از آن سود دریافت کرد. با اجرای تکنیک‌های مدرن و داشتن فضا، یک کارآفرین می‌تواند این کار را با سرمایه‌ای نه چندان زیاد آغاز کرده و درآمد خوبی از این شغل داشته باشد. هزینه ای که برای راه‌اندازی پرورش ماهی در نظر می‌گیرید، بستگی به حجم و بزرگی کار شما دارد.

۱۰. صادرات میوه و سبزیجات

یک کارآفرین می‌تواند با صادرات میوه‌ها و سبزیجات تازه به کشورهای همسایه، به سود خوبی برسد. می‌توانید کسب و کار خود را در فضای مجای نیز تبلیغ کرده و مشتریان زیادی جذب کنید.

۱۱. گلفروشی

فروش گل یکی از سودآورترین کسب و کارهای کشاورزی است. می‌توانید با فروش آنلاین، سود قابل توجهی داشته باشید. برای این کار یک نفر نیرو انسانی نیاز است که البته خودتان هم می‌توانید انجام دهید.

۱۲. تولید خوراک دام و طیور

تولید خوراک دام و طیور از جمله کارهایی است که با اطمینان می‌توان آن را شروع کرد و به میزان قابل توجهی درآمد خود را افزایش داد.

۱۳. تولید مرغ منجمد

تقاضا برای مصرف مرغ منجمد به دلیل راحتی و ارزان‌تر بودن قیمت آن در سطح جهانی افزایش یافته است. می‌توانید برای راه اندازی یک کسب و کار، مرغ‌های منجمد را تولید کرده و به هتل‌ها و رستوران‌ها ارائه دهید.

۱۴. تولید زباله

روند فنی تولید زباله ساده است و  این پروژه را با برنامه‌ریزی مناسب و سرمایه گذاری متوسط می‌توان آغاز کرد و سود خوبی کسب کرد.

۱۵. سبدبافی

برای شروع این کار به عنوان یک کسب و کار پر درآمد، به برنامه‌ریزی دقیق و سطح بالایی از خلاقیت نیاز است. شما در خانه یا حتی با اجاره کردن یک مکان، می‌توانید این کار را با سرمایه‌ای متوسط شروع کنید. این سبدهای خرید سبزیجات، حتی می‌توانند در مراکز فروش میوه و سبزی به مشتری‌ها ارائه شوند.

سبد بافی

۱۶. تولید آبمیوه

کسب و کار تولید آبمیوه به عنوان یک فرصت عالی برای ایجاد کسب و کار گزینه مناسبی است؛ فرآیند این کار پیچیده نبوده و می‌توان در مقیاس کوچک و با حداقل فضا این کار را شروع کرد.

۱۷. پرورش بادام زمینی

پرورش بادام زمینی، از جمله ایده‌هایی است که می‌توان برای شروع یک کسب و کار آن را در نظر گرفت. لازم به ذکر است که با حداقل هزینه در یک فضای کوچک می‌توان این کار را انجام داد.

۱۸. پرورش تخم بلدرچین

پرورش بلدرچین، به منظور ایجاد تخم بلدرچین سودمند بوده و حتی تولید گوشت آن نیز گزینه سودآوری است. کارشناسان معتقد هستند که مصرف گوشت بلدرچین نقش مهمی در تغذیه روزانه خانواده دارد و مردم اخیرا از آن بسیار استقبال می‌کنند.

۱۹. تولید سویا

تولید دانه سویا برای تهیه شیر سویا، سس سویا و روغن سویا یک ایده ناب برای کسب و کار در بخش کشاورزی است که با داشتن سرمایه متوسط می‌توان آن را شروع کرد. اگر زمین خالی کوچکی دارید، تولید و پرورش سویا بهترین گزینه برای داشتن یک درآمد بالاست.

۲۰. تولید ادویه

افزایش تقاضای جهانی به تازگی موجب رونق گرفتن صنعت ادویه‌جات شده‌است. بنابراین تهیه و تولید ادویه این روزها سود مناسبی را به دنبال خواهد داشت.

۲۱. کشاورزی سبز

کشاورزی سبز یکی از سودآورترین ایده‌های کشاورزی است. یک کارآفرین با داشتن زمینی با مساحت کافی می‌تواند کشاورزی سبز را با کود و دانه‌های باکیفیت و مرغوب شروع کند. (کشا.رزی سبز به تولید محصولات ارگانیک گفته می‌شود.)

۲۲. تولید چای

کسب و کار چای روز به روز در حال رشد است و تقاضا برای این محصول در حال افزایش است. گیاه چای معمولا در خاک اسیدی و مناطقی که بارش سنگین دارند، رشد می‌کنند.

تولید چای

۲۳.پرورش کاکتوس

کاکتوس یکی از محبوب‌ترین گیایهان آپارتمانی است که طرفداران زیادی دارد. پرورش و فروش انواع کاکتوس یک کسب و کار بسیار سودآور بوده که می‌توان با اطمینان آن را شروع کرد. لازم به ذکر است که حتی این کار را از محیط خانه با سرمایه‌ای اندک می‌توان آغاز کرد.

۲۴. پرورش بز

گوشت بز یکی از بهترین انواع گوشت است که تقاضای داخلی زیادی دارد. با توجه به چشم‌انداز اقتصادی خوبی که تولید این گوشت دارد، پرورش بز یکی دیگر از ایده های پولساز کشاورزی محسوب می‌شود.

۲۵. تولید پودر سیب زمینی

پودر سیب زمینی در صنایع غذایی کاربرد گسترده‌ای دارد. پودر سیب زمینی برای آماده سازی غذاهای گوشتی و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد و از طریق فروش آن می‌توان به درآمد بالایی رسید. حتما لازم نیست برای شروع کار، فضا و مساحت زیادی در اختیار داشته باشید، در مقیاس کوچک هم می‌توان این کار را انجام داد.

۲۶. تولید ذرت

ذرت یکی از محصولات کشاورزی است که دارای سازگاری بالا در شرایط مختلف آب و هوایی است. جالب است بدانید که ذرت در سطح جهانی به عنوان ملکه غلات شناخته می‌شود. تولید ذرت با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن، یکی از سودآورترین ایده‌های تجاری کشاورزی شناخته می‌شود.

تولید ذرت

۲۷. صادرات گل

ایجاد یک گلخانه برای گل‌های خاص و صادراتی یکی از ایده‌های ناب برای ایجاد کسب و کار در زمینه کشاورزی است. یک کارآفرین با فروش و صادرکردن گل می‌تواند به درآمد قابل توجهی دست یابد.

۲۸. تولید چیپس سیب زمینی

از آنجایی که چیپس سیب زمینی طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد، تولید یک کارخانه چیپس می‌تواند بهترین ایده برای راه‌اندازی کسب و کارهای موفق باشد.

۲۹. تولید علوفه

شاید جالب باشد که بدانید، تامین علوفه دام (یونجه، جو و …)، از دیگر ایده‌های ایجاد کسب و کار با سود عالی است.

۳۰. پرورش خرگوش

پرورش خرگوش یک نوع کسب و کار ساده است که با یک فضای کوچک می‌توان آن را آغاز کرد. برای این کار به فضا و سرمایه زیاد و حتی نیروی انسانی زیادی هم احتیاج نخواهید داشت.

۳۱. پرورش گل رز

گل رز علاوه بر اینکه زیباست، ارزش تجاری بسیار خوبی هم دارد. اگر باغبانی سرگرمی شما است، می‌توانید سرگرمی خود را به یک کسب و کار با درآمد بالا تبدیل کنید. حتی می‌توانید یک مزرعه کوچک یا یک قطعه زمین کوچک را برای پرورش گل رز در نظر بگیرید و کم کم به درآمد قابل توجهی دست یابید.

۳۲. وبلاگ نویسی کشاورزی

همان‌طور که استفاده از اینترنت به سرعت گسترش می‌یابد و حتی کشاورزان از روستاهای دورافتاده هم به اینترنت دسترسی دارند، نیاز روزافزون به مطالب مرتبط با کشاورزی هم روز به روز زیادتر می‌شود. افراد دارای دانش و تخصص در زمینه کشاورزی می‌توانند به عنوان یک وبلاگ نویس موفق در زمینه کشاورزی فعالیت داشته باشند و از این طریق به درآمد خوبی برسند.

۳۳. مشاور کشاورزی

همانند سایر مشاغل، کشاورزان هم نیازمند مشاورهایی هستند که بتوانند آن‌ها برای رسیدن به سود عالی راهنمایی کنند. افراد با تجربه در این زمینه، می‌تواند خدمات مشاوره کشاورزی را به سازمان‎ها و کشاورزان ارائه دهند.

۳۴. طراحی خانه سبز 

اخیرا با بالا رفتن آگاهی مردم از فواید خانه سبز، استقبال از گل و گیاهان آپارتمانی بالا رفته‌است. شما با ایجاد فضاهای سبز در خانه متقاضیان این زمینه، می‌توان به سود خوبی رسید.

خانه سبز ارگانیک

۳۵.فروشگاه هیدروپونیک

هیدروپونیک تکنولوژی جدیدی است که در دهه های گذشته گسترش یافته است. در واقع این روش، یک روش بدون خاک برای کاشت گیاه است. شما می‌توانید فروشگاه هیدروپونیکی را تاسیس کرده و تجهیزات هیدروپونیک شامل سیستم‌های کشت گلخانه ای، سیستم‌های کشت خانگی، سیستم‌های کشت علوفه را به فروش برسانید.

۳۶. تولید حلزون 

تولید حلزون امروزه بسیار سودآور است؛ چراکه اخیرا  از حلزون در صنایع بسیاری اسفاده می‌شود.

۳۷. تولید نشاسته ذرت

نشاسته ذرت امروزه در سراسر جهان برای تهیه دسر استفاده زیادی دارد. بنابراین شما می‌توانید با تولید و بسته‌بندی آن یک راه کسب درآمد داشته باشید.

۳۸. تولید گیاهان دارویی

تولید گیاهان دارویی در حال حاضر یکی از ایده‌های کسب و کار کشاورزی سودآور است. داشتن زمین و دانش کافی درباره بازاریابی گیاهان دارویی، می‌تواند برای شروع یک کسب و کار عالی کمک کننده باشد.

تولید گیاهان دارویی

۳۹. بسته بندی آجیل

برای شروع این شغل، شما به مهارت و تخصص خاصی نیاز ندارید و می‌توانید انواع دانه‌های آجیل را از مزارع به صورت عمده تهیه کرده و آن‌ها را در بسته‌بندی‌های مدرن با سود زیادی بفروشید.

۴۰. تولید فرآورده‌ های لبنی

می‌توانید به سادگی با استفاده از شیر، فرآورده‌های لبنی مثل ماست، پنیر، کره  و … درست کرده و به فروش برسانید. این کار به تخصص و مهارت و حتی وسایل خاص نیاز ندارد.

سخن آخر

در این مقاله ۴۰ ایده پولساز کشاورزی به شما معرفی شد؛ اما توجه داشته باشید که شرط اول موفقیت در هر کاری پشتکار و تلاش است. اگر به دنبال ایده‌های پولساز برای شروع یک کسب و کار عالی هستید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم تا با شغل‌های جدید و پردرآمد ایران نیز در انگیزه آشنا شوید.

لطفا نظرات و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare