۱۰ راز موفقیت افراد خوشحال

افراد خوشحال

تا به حال به این دقت کرده‌اید که برخی از مردم با وجود تمام چالش‌هایی که با آنها روبه‌رو هستند، همیشه شاد به نظر می‌رسند؟ تا به حال شده که بخواهید کمی بیشتر احساسی مانند این افراد در زندگی روزمره‌تان داشته باشید؟ در حالی که بعضی افراد ذاتا خوش‌بین هستند اما شما هم می‌توانید به یک فرد خوش‌بین تبدل شوید. در اینجا ۱۰ راز موفقیت افراد خوشحال برای داشتن یک زندگی شادتر را به شما معرفی می‌کنیم.

 

۱. پیروزی ارزش جشن گرفتن را دارد

درست است که تواضع و فروتنی یک ویژگی ارزشمند برای انسان است اما هیچ ایرادی ندارد که بعد از یک پیروزی برای خودتان جشنی بگیرید. در هر صورت شما برای آن پیروزی بسیار زحمت کشیده‌اید. فرقی نمی‌کند پیروزی شما خریدن یک خانه‌ی جدید باشد یا کاهش وزنتان، پرداخت بدهی‌هایتان باشد یا یاد دادن استفاده از توالت به یک کودک! افراد خوشحال و شاد می‌دانند که پس از یک پیروزی چطور یک دور قهرمانانه‌ی خوب بزنند.

در همین حال آنها برای تبریک گفتن به دستاوردهای دیگران هم زمان می‌گذارند. در حقیقت هرچه محتوای زندگیتان بیشتر باشد تشویق کردن اطرافیانتان آسان‌تر می‌شود. جدا از این حرف‌ها، چه کسی عاشق یک بهانه ساده برای یک رقص شاد نیست؟

افراد خوشحال

۲. به دنبال جلب تصدیق دیگران بودن بی فایده است

یک مثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید افراد خوشحال به حقانیت خود ایمان دارند. شما نمی‌توانید همه را ازخودتان راضی کنید. اگر مشغول تحت تأثیر قرار دادن مادرتان، رئیستان، شریکتان و یا حتی فالوور های صفحات مجازی خود هستید در واقع فقط زمانتان را هدر می‌دهید.

وقتی خودتان را دوست داشته باشید و با خود در صلح باشید خواهید دانست که قطب‌نمای درونی خودتان آن چیزی است که اهمیت دارد. زمانی که مسیر و مسافرت خود را شناختید، صدای درونیتان شما را هنگام تغییر مسیر آگاه می‌کند. این چیزی است که باید از درون به انسان القا شود.

 

۳. زندگی در گذشته هدر دادن عمر است

بعضی از افراد به گذشته‌ی خود چسبیده‌اند؛ حالا چه خاطرات بد و چه خاطرات خوب! آن‌ها همیشه در گذشته زندگی می‌کنند. این افراد با «متمرکز شدن بر روی آینده» می‌جنگند. آن‌ها بارها و بارها الگوهای رفتاری مشابه را با افراد مشابه تکرار می‌کنند. با این ذهنیت، رشد و حرکت کردن به سمت اهداف بسیار دشوار می‌شود.

انسان‌های شاد یک نسخه‌ی گذشته، حال و آینده از خودشان در ذهن دارند. آن‌ها به درس‌هایی که از گذشته آموختند اذعان دارند ولی تمرکز روی زندگی در لحظه را در اولویت قرار می‌دهند تا آینده‌ای بهتر برای خود بسازند. در نتیجه آنها حاضرند روابط مهم خود را تغییر و یا حتی پایان دهند و با فراموش کردن گذشته، به سمت جلو حرکت کنند.

 

۴. شایعات همه را به ورطه سقوط می‌کشند

به نظر می‌رسد بعضی از مردم زنده‌اند تا راجع به دیگران صحبت کنند، اما افراد خوشحال و سرزنده درک می‌کنند که شایعه پراکنی نه فقط مضنون اصلی شایعه، بلکه هر کس دیگری را ممکن است دچار آسیب کند. طبیعی است که راجع به اتفاقات اطرافمان گفتگو کنیم و به آنها واکنش نشان دهیم اما وقتی موضوعی متداوم و قضاوت‌کننده شود یعنی ما از مرزها عبور کرده ایم.

درگیر شدن با شرایط سخت زندگی هرگز آسان نیست، اما افراد دارای روحیه‌ی شاد می‌دانند که چطور خود را از آن خلاص کنند. در حقیقت این افراد وقتی احتمال رخ دادن چنین وضعیت منفی‌ای را شناسایی می‌کنند، خودشان را از آن بیرون می‌کشند. دنیا جای خیلی خیلی بهتری می‌شود اگر با این شعار زندگی کنیم: “اگر حرف قشنگی برای بیان نداری، اصلاً صحبت نکن”

۵. مراقبت از بدنمان بسیار مهم است

اولی (مرکز معتبر مراقبت از پوست در آمریکا) به درستی این شعار را مطرح کرد: به پوستی که درآن قرار داری عشق بورز! انسان‌های شاد می‌دانند طوری که ما با بدن‌هایمان برخورد می‌کنیم انعکاسی از احساسی است که به خودمان داریم. وقتی ما سلامت خودمان را دراولویت قرار دهیم، شانس خود را برای یک زندگی طولانی ورضایت‌بخش بهبود و افزایش می‌دهیم. زمانی که تلاش می‌کنیم که به شکل صحیح غذا بخوریم وفعالیت های ورزشی را انجام دهیم در واقع ما داریم به خودمان عشقی که لایقش هستیم را هدیه می‌دهیم.

 

۶. مؤدب بودن هیچ هزینه‌ای ندارد

تقریباً همه‌ی افراد لحظاتی برایشان پیش می‌آید که به ناامیدی وسوسه شوند اما انسان‌های شاد خود را از این وضعیت خارج می‌کنند تا بتوانند در هر زمان که ممکن بود مؤدبانه با دیگران برخورد کنند.

اگر وارد یک مغازه شدید و فرد خوش‌آمدگو به شما سلام کرد از او قدردانی کنید. اگر منتظرید که آرایشگر ناخن‌هایتان را آماده کند یا اگر در رستوران مشغول سفارش دادن غذا هستید، با شخصی که به شما سرویس می‌دهد ارتباط چشمی برقرار کنید. در یک جمله می‌گوییم که با مردم مثل انسان‌ها برخورد کنید. به همین سادگی.

مغرورانه و بی‌ادبانه برخورد کردن با دیگران باعث می‌شود دیگران هم با شما به همین صورت برخورد کنند. پس اگر هرکجا که می‌روید، دیگران با شما بد رفتار می‌کنند احتمالاً مشکل از رفتار خود شماست. چه به شکل خوب و چه بد با دیگران برخورد کنیم، آثار موج داری از رفتار ما ایجاد می‌شود پس انتخاب کنید که مهربان باشید.

 

۷. همیشه یک سوسوی امید وجود دارد

زندگی پراز شگفتی است و گاهی شرایط بسیار سخت وخشن می‌شود. با فرض اینکه شرایط در بدترین حالت خود قرار دارد، مانند یک شکست خورده فکر کردن آسان است؛ اما انسان‌های شاد حتی در تاریک‌ترین روزها هم به دنبال یک سوسوی امید می‌گردند. قطعاً این کار سختی‌ است اما مطمئن باشید که ارزش تلاش کردن را دارد.

زمانی که احساسی شبیه به حس غرق شدن دنیا را دارید کمی نفس عمیق بکشید و چند قدم از ماجرا دورتر شوید. آیا چشم‌انداز بهتری از ماجرا بدست آوردید؟ آیا به اندازه سختی‌ای که تحمل کردید عاقل‌تر و قوی‌تر شدید؟ آیا بیشتر از گذشته قدردان چیزهای شادی بخش کوچک هستید؟ بدون شک باید با راه‌های افزایش امیدواری به زندگی آشنا شوید.

افراد خوشحال

۸. در کنار سخاوتمندی باید مرزهایی هم داشته باشیم

بخشش و کمک به دیگران حس بسیار خوبی دارد، مخصوصاً اگر بتوانیم تاثیرات مثبتی که روی زندگی افراد داشته‌ایم را مشاهده کنیم. با این حال انسان‌های شاد می‌دانند که ایجاد مرز در این موارد هم بسیار مهم و ضروری است. ما گاهی باید تعادلی در این موارد بوجود بیاوریم. وقتی به خودمان فشار زیادی بیاوریم، حس تهی بودن در ما رخنه می‌کند. تنظیم کردن محدودیت‌ها و توانایی گفتن «نه» در مواقع مورد نیاز به ما کمک می‌کند تا از منابع و انرژی خود محافظت کنیم. برای ادامه دادن به سخاوتمندی و قناعت باید بدانیم که چگونه اندوخته‌های خود را افزایش دهیم.

 

۹. پول همه چیز نیست

آیا با پول می‌توان شادی را خرید؟ سال‌های سال است که در رابطه با این سؤال قدیمی بحث می‌شود اما حقیقت این است که درست است که با پول سالم می‌توانیم برای خودمان امنیت وآسایش را فراهم کنیم، اما داشتن پول نمی‌تواند تمام مشکلات ما را حل کند. ممکن است یک فرد پولدار و معروف مشکلات خانودگی ترسناکی داشته باشد. همچنین پول نمی‌تواند جلوی اعتیاد و یا سرطان را بگیرد. پول در حل مشکلات ما نقش اساسی دارد اما به تنهایی جوابگوی تمام مشکلات ما نیست.

افراد خوشحال با یک چک پرداختی زیاد وسوسه نمی‌شوند. آن‌ها به دنبال شادی درونی و خود شکوفایی در مسیر رسیدن به اهدافشان می‌روند. آن‌ها روابط معناداری شکل می‌دهند و به دنبال تجربیات منحصربه‌فرد می‌گردند. شما نمی‌توانید روی یک زندگی هدف‌دار قیمت بگذارید.

 

۱۰. شادی و خوشحال بودن یک انتخاب است

سرزنده‌ترین و شادترین افراد می‌دانند که خوشحال بودن یک انتخاب است. وقتی سفره صبحانه‌ی شما وحشتناک بوده است و حال به محل‌کار خود رسیده‌اید می‌توانید انتخاب کنید که مابقی روز شما هم تحت تأثیر قرار بگیرد یا با انتخاب‌های هوشیار همه چیز را به نفع خود برگردانید. انجام این کار در ابتدا مشکل است اما با تمرین آسان‌تر می‌شود.

یکی از بهترین راه‌های گذر کردن از لحظات سخت، تمرکز کردن روی شکرگزاری است. به تمام چیزهای مثبتی در زندگیتان که به شما اعطا شده است نگاه کنید. دوباره می‌گوییم که شما باید روی این مورد کار کنید. این تغییر در چشم‌انداز می‌تواند به هدایت شما به سمت یک زندگی شادتر و کامل‌تر کمک کند.

افراد خوشحال

کلام آخر

در پایان باید بگوییم که شما اگر خودتان بخواهید، می‌توانید شادی را از نو تعریف کنید و آنگاه شادترین انسان باشید. در انتخاب موارد شاد کننده سخت نگیرید و از تجربه‌های جدید نترسید. حتماً به دنبال شادی بروید. اطمینان می‌دهیم که ارزشش را دارد! یکی دیگر از راه‌های افزایش شادی در افراد، جلوگیری از روزمرگی است. کارشناسان بخش روانشناسی انگیزه در مطلبی با عنوان فرار از روزمرگی به بیان ۵ راهکار مهم برای فرار از روزمرگی پرداخته اند. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید. شما چگونه شادی را به خودتان هدیه می‌کنید؟ دیدگاه‌ها و تجربیاتتان را از طریق بخش ارسال نظر با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare