بسته

اختلال شخصیت پارانوئید چیست و چه علائمی دارد؟

اختلال شخصیت پارانوئید

همه ما به این موضوع معتقد هستیم که در جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، اندکی محتاط بودن و زود اعتماد نکردن معقولانه است و معتقدیم هر فردی باید شرایط زندگی خود را بسنجد و راحت به کسی اعتماد نکند. هر فرد باید در برخورد با مسائل مختلف از خود هوش و فراست نشان دهد. زیرا همواره افرادی هستند که قصد ضربه زدن به ما را دارند. این گونه افراد همواره از اعتماد شما سوء استفاده می‌کنند و اگر کمی ساده لوح باشید، زیان‌های جبران ناپذیری را از این گونه افراد خواهید دید.

حال یک سوال پیش می‌آید؛ آیا همه افراد جامعه قصد فریب ما را دارند؟ آیا در دنیا کسی پیدا نمی‌شود که بتوان به او اعتماد کرد؟ آیا همه افراد می‌خواهند با انگیزه قبلی به ما آسیب برسانند؟ با اندکی تفکر می‌توان به تمام این سوالات پاسخ منفی داد.

در پاسخ می‌توان گفت همه افراد مثل هم نیستند و نباید همه آنها را از یک چشم نگاه کرد. این موضوع کاملا درست است که در جامعه افراد فریبکار زیادی وجود دارند، اما همه که این گونه نیستند. در میان جامعه افراد خوب و درستکاری نیز وجود دارد. این‌ها پاسخ‌ اکثر مردم یک جامعه است.

ولی عده‌ای نیز هستند که به سوالات بالا و سوالاتی از این دست، پاسخ مثبت می‌دهند. این افراد به نوعی اختلال به نام اختلال شخصیت پارانوئید مبتلا هستند. البته باید اینگونه افراد را از کسانی که مقداری شکاک هستند جدا دانست. این بیماری بسیار فراتر از شک‌های کوچک در ارتباط میان دو نفر است و جنبه‌های بزرگتری دارد. برای این که بتوانید افراد دارای اختلال شخصیت پارانوئید را بهتر بشناسید و با علائم رفتاری آنها آشنا شوید، به شما توصیه می‌کنیم ادامه مقاله را با دقت بخوانید.

 

اختلال شخصیت پارانوئید و ویژگی افراد مبتلا به آن

 

اختلال شخصیت پارانوئید

 

همانطور که در بالا گفتیم، در این قسمت قصد داریم، شما را با بیماری اختلال شخصیت پارانوئید آشنا سازیم. اختلال شخصیت پارانوئید (PPD) یک نوع بیماری روانی است که در آن فرد به همه کس و همه چیز مشکوک است.

  • بیماران مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید معمولاً دارای ویژگی‌های زیر هستند:
  • به دیگران بی اعتماد هستند و هرگز نمی توانند به هیچکس اعتماد کنند
  • آنها همواره فکر می‌کنند دیگران قصد این را دارند که به آنها آسیب برسانند
  • آنها نسبت به همه چیز شکاک هستند و تمام اتفاقات را نقشه‌ای برای آسیب رساندن به خودشان می‌بینند.

از دیگر ویژگی های این افراد، بی میل بودن نسبت به برقراری ارتباط و اعتماد کردن به یک شخص است. افراد مبتلا به این بیماری همواره در حال تهمت زدن به اطرافیان خود هستند آنها نسبت به نظر دیگران احساسات تند و ناخوشایندی دارند و به سرعت در برابر اتفاقاتی که در دور و برشان می افتد، موضع می‌گیرند. فرد مبتلا می‌تواند به سرعت نسبت به فرد مقابلش احساس خشم کند و در یک چشم هم زدن او را دشمن خود ببیند. دشمنی که قصد آسیب رساندن به او را دارد و هرگز نمی‌توان به او اعتماد کرد.

 

اختلال شخصیت پارانوئید

 

جالب است بدانید بیمار مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید، رفتار خود را کاملاً عادی و معقولانه می‌بیند. از نظر او رفتارش هیچ گونه مشکلی ندارد و حتی برای این موضوع هیچ احتمالی قائل نیست. او همواره رفتار دیگران را سرشار از مشکل و ایراد می‌بیند و همین مشکلات رفتاری دیگران است که در دید او باعث شک می‌شود.

به زبان ساده تر، او فکر می‌کند همه افراد قصد خیانت به او را دارند و می‌خواهند از پشت به او خنجر بزنند ولی در واقع این خودشان هستند که به خودشان خنجر می‌زنند. از نگاه یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید، همه در معرض اتهام قرار دارند و همگی دارای سوء نیت نسبت به او هستند.

 

آیا افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید احساس آرامش خواهند کرد؟

حالا شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که چه زمانی این افراد احساس آرامش می‌کنند؟ آنها فقط زمانی احساس آرامش می‌کنند که در یک جزیره غیر مسکونی و دور افتاده، تنهای تنها زندگی کنند.
اگر با این گونه افراد از در دوستی درآیید و با آنها شوخی‌های کوچک و سالمی نیز انجام دهید، حتی اگر آنها را تحسین و تمجید کنید، آنها این رفتار شما را به نشانه یک تهدید می‌بینند و سریع نسبت به شما مشکوک می‌شوند فکر می کنند، قصد آسیب رساندن به آنها را دارید. از همین رو، اطرافیان آنها را افرادی خشک، رسمی، گوشه گیر، بی احساس و فاقد هرگونه حس شوخ طبعی می دانند.

هرگونه انتقاد غیر مغرضانه، خشم آنها را برمی‌انگیزاند، حتی اگر انتقاد شما خیرخواهانه باشد. این گونه افراد انتقادها را نوعی تحقیر می‌بیند، حتی اگر این انتقاد از زبان همسرشان جاری شده باشد. از نظر آنها، همسرشان نیز به اندازه کافی قابل اعتماد نیست.

اینگونه افراد بسیار کینه ای هستند و گناه هیچ کس را نمی بخشند. جالب اینکه با گذشتن زمان، بر خشم خود می افزایند. ممکن است مدت‌ها بعد خشم خود را بروز دهند و شما متوجه منطقی نبودن آن بشوید. به طور کلی فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید خود را کاملا غیرقابل انتقاد و سرزنش می داند. در عوض، رفتارهای دیگران را سرشار از نکاتی برای سرزنش کردن می‌داند.

 

علت بروز اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

 

اختلال شخصیت پارانوئید

 

حال که با ویژگی های رفتاری افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید آشنا شدید، جا دارد طریقه شکل‌گیری این بیماری روانی را برای شما شرح دهیم.
فرد پارانوئید در کودکی، فردی تنها، حساس و دارای رفتارهای عجیب و غریب بوده است. او در کودکی روابط کمرنگی با دیگران داشته و مورد تمسخر دیگران نیز قرار می‌گرفته است. معمولاً یکی از والدین او، فردی بی‌اساس بوده که او را در کودکی بسیار تحقیر کرده است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که این بیماری از سن رشد با فرد همراه می‌شود.

 

توصیه های جدی برای کسانی که با افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید زندگی می کنند

نکته‌ی قابل توجه برای افرادی که با مبتلایان به بیماری اختلال شخصیت پارانوئید زندگی می کنند، این است که این گونه افراد بسیار پرخاشگر هستند و ممکن است مرتکب اعمال مخاطره آمیزی شوند. دقت کنید که هر چه افکار پارانوئیدی بیشتر و جدی‌تر باشند، خشونت این افراد نیز بیشتر می‌شود. برای مثال: اگر فرد پارانوئیدی بر این باور باشد که معشوقش قصد ترک کردن او را دارد، با خود فکر می‌کند که چرا من اول به او آسیب نرسانم؟ به همین دلیل ممکن است عمل مخاطره آمیزی از خود نشان دهد.

 

درمان اختلال شخصیت پارانوئید

این اختلال قابل درمان است، اما درمان آن بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود. در طول درمان، روان پزشک با دو چالش مهم روبرو است، اول اینکه بتواند اعتماد بیمار را نسبت به خود جلب کند، دوم اینکه روان پزشک بتواند، فرد را متقاعد کند که رفتارش غیرعادی است و در واقع به او بفهماند که او یک بیمار است و باید هر چه زودتر درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا