افسردگی ناشی از مواد و دارو؛ علت، علائم و راه های درمان

افسردگی، سوء مصرف مواد را تحت الشعاع قرار می‌دهد، بسیاری از مردم به علت احساس افسردگی، شروع به مصرف مواد مخدر یا الکل می‌کنند، بنابراین از مواد مخدر برای مقابله با افسردگی، سوء استفاده می‌کنند. این کار نه تنها به درمان افسردگی کمک نمی‌کند بلکه نشانه‌های افسردگی را بدتر می‌کند.

افسردگی ناشی از مواد و دارو

انگیزه – روانشناسی – ارتباطی قوی میان سوء مصرف مواد و افسردگی وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق افرادی که از مواد مخدر و الکل استفاده می‌کنند، از ناراحتی‌های ذهنی و رفتاری و مشکلات دیگر رنج می‌برند. شایع‌ترین مشکل روانی که بیشترین درصد از آمریکایی‌ها از آن شکایت دارند، افسردگی است. تظاهرات افسردگی اغلب در افرادی یافت می‌شود که مواد مخدر و الکل مصرف می‌کنند. استفاده از مواد مخدر و الکل باعث افزایش احساس افسردگی و حتی در بعضی مواقع منجر به افزایش میزان افکار خودکشی در فرد می‌شود. از این رو در این مطلب به موضوع افسردگی ناشی از مواد و دارو خواهیم پرداخت.

براساس تحقیقات علمی، حدود یک سوم بزرگسالانی که بحران سوء مصرف مواد دارند، با افسردگی روبرو هستند. سوء مصرف مواد با افسردگی همراه است، مخصوصاً مصرف الکل که در حال حاضر یک ماده موثر در ایجاد افسردگی است. هر نوع دارویی، حتی داروهای ضد افسردگی نیز می‌توانند موجب افسردگی در فرد شوند. بطور مثال، داروهای ضد افسردگی مثل هروئین و داروهای تجویزی پزشک، که برای درمان افسردگی به کار می‌روند، به کاهش لذت از زندگی و افزایش احساس افسردگی، خونسردی، بی تفاوتی، کاهش فعالیت و ناراحتی در فرد منجر می‌شوند.

افسردگی ناشی از مواد و دارو: افسردگی، سوء مصرف مواد را تحت الشعاع قرار می دهد

افسردگی، سوء مصرف مواد را تحت الشعاع قرار می دهد؛ بطوری که بسیاری از مردم به علت احساس افسردگی، شروع به مصرف مواد مخدر یا الکل می‌کنند، بنابراین از مواد مخدر برای مقابله با افسردگی، سو استفاده می‌شود. این کار نه تنها به درمان افسردگی کمک نمی‌کند، بلکه نشانه‌های افسردگی را بدتر می‌کند. حتی این مسئله موجب بروز بسیاری از مشکلات دیگر می‌شود که کار را برای غلبه بر آن دشوارتر می‌سازد، مگر آنکه درمان افسردگی با روش‌های جامع تر، روش های جایگزین و طبیعی صورت پذیرفته باشد.

بعضی از مردم احساس افسردگی نمی‌کنند اما به دلایل دیگری به مواد مخدر و الکل روی می‌آورند. در نتیجه سوء مصرف مواد، قرار گرفتن چنین افرادی در معرض افسردگی، جدی است و همین طور هنگام مصرف مواد، شرایط برای فرد بسیار بدتر خواهد شد. سوء مصرف مواد بیشتر به افسردگی منجر شده و حتی افسردگی موجود را تشدید می‌کند.

افسردگی ناشی از مواد و دارو

رفع افسردگی و سوء مصرف مواد

در اکثر موارد، افسردگی را می‌توان با بعضی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، مکمل‌ها، رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و همینطور زندگی با افراد خانواده و زندگی در محیط شاد، درمان کرد. مصرف دارو، حتی داروهای روانگردان که برای کاهش افسردگی (داروهای ضد افسردگی) طراحی شده‌اند، بهترین گزینه برای درمان افسردگی نیستند.

در حقیقت، عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی بطور واضح بیشتر است. مردم باید بدانند که افسردگی، حتی برای مدت طولانی، احساسی طبیعی است و بخشی از زندگی در شلوغی و شلوغی زندگی مدرن است. تکنیک‌های فوق، روش‌هایی کلی و طبیعی برای کمک به اکثر افراد دارای افسردگی، است. هنگامی که در نتیجه مصرف مواد مخدر و الکل، افراد به افسردگی مبتلا می‌شوند، بهترین راه حل مشکلات افسردگی این است که از مصرف مواد مخدر و الکل در سریع‌ترین زمان ممکن فاصله بگیرند. مراکز توانبخشی معتادین به مواد مخدر و الکل نیز می‌توانند به افراد کمک کنند.

افسردگی ناشی از مواد و دارو

ارتباط بین افسردگی و اعتیاد به مواد

بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر سفری دشوار است، و همین طور معتادانی که با افسردگی مبارزه می‌کنند، با مشکلات بیشتری در درمان مواجه هستند. افسردگی ناشی از مواد و دارو، بیماری شایعی در بین معتادان است؛ بطوری که طبق آمار، ۳۰ تا ۴۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی، از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات افسردگی منجر به اعتیاد به مواد مخدر می‌شود و گاهی اعتیاد به مواد مخدر به افسردگی منجر می‌شود. صرف‌نظر از این که چه چیزی پیش می‌آید، هر دو اختلال باید به طور همزمان، برای بهبودی کامل، درمان شوند. اگر افسردگی به درستی درمان نشود و علائم افسردگی تا زمان مصرف مواد مخدر، وجود داشته باشد، فرد سلامتی خود را از دست خواهد داد.

 

نشانه‌های اعتیاد به مواد مخدر

علائم اعتیاد به مواد مخدر و افسردگی به قدری شبیه به هم هستند که نمی‌توان آنها را متمایز کرده وتشخیص داد. این نشانه‌ها عبارتند از:

 • عدم علاقه به فعالیت‌هایی که زمانی از آنها لذت می‌بردند
 • عصبانیت، خشم و دشمنی
 • احساس پوچی، درماندگی و ناامیدی
 • تغییرات در عادات غذایی و خواب
 • ظاهر غلط انداز
 • بی‌قراری و هیجان
 • عدم اشتیاق و انگیزه
 • تنهایی در مدت زمان طولانی
 • کاهش یا افزایش وزن
 • به سختی فکر کردن، تمرکز کردن و به یاد آوردن
 • دردهای مزمن
 • افکار خودکشی یا مرگ

افسردگی ناشی از مواد و دارو

چگونه افسردگی به اعتیاد به مواد مخدر منجر می‌شود؟

افسردگی یک بیماری ذهنی وحشتناک است که می‌تواند فرد را تنها و از دیگران دور کند، برای مقابله با آن، برخی افراد به داروهای غیر قانونی و داروهای تجویزی روی می آورند تا احساسات دردناک خود مانند اندوه، احساس گناه یا بی‌ارزشی خود را درمان کنند.

مواد مخدر می‌تواند راه فرار موقت را فراهم کند، اما زمانی که اثرات اعتیاد به مواد مخدر از بین می‌رود، احساسات بد دوباره باز می‌گردند. این کار می‌تواند منجر به استفاده بیشتر افراد از مواد مخدر شود، تا احساس بهتری داشته باشند. در نتیجه افسردگی می‌تواند به اعتیاد به مواد مخدر تبدیل شود.

 

چگونه اعتیاد به مواد مخدر منجر به افسردگی می‌شود؟

اعتیاد به مواد مخدر باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در مغز و بدن فرد می‌شود که علایم افسردگی را تقلید و تشدید می‌کند. برخی از افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، ممکن است حتی درک نکنند که افسرده هستند؛ چون علائم اعتیاد و افسردگی بسیار شبیه هم هستند. تنها زمانی که برای مدتی دارو مصرف نشود، علائم اصلی افسردگی را می‌توان تشخیص داد. به همین دلیل برای افرادی که به دنبال درمان اعتیاد به مواد مخدر هستند، انتخاب یک مرکز توان‌بخشی معتادان، که تشخیص دوگانه اعتیاد به مواد و افسردگی را ارائه می‌دهد، امری بسیار مهم است.

افسردگی ناشی از مواد و دارو

درمان دوگانه اعتیاد به مواد و افسردگی

استفاده از دارو و افسردگی یک چرخه معیوب است که به ندرت، بدون درمان مناسب هر دو اختلال، به پایان می‌رسند. درمان تشخیص دوگانه، هم اعتیاد و هم اختلالات روانی مخصوصاً اختلالات روانی اساسی را مورد بررسی قرار داده و به طور همزمان همه اختلالات را از طریق درمان یکپارچه، درمان می‌کند.

روش‌های مختلفی برای درمان بیماری‌های افسردگی و اختلالات همزمان وجود دارد. موثرترین درمان‌ها شامل ترکیبی از داروها، روان‌درمانی، درمان شناختی – رفتاری، گروهی و خانوادگی، سم زدایی و ۱۲ مرحله‌ای هستند. بیماران برای درمان افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر از حضور گروه های حمایتی همتا بهره‌مند شده و در آنجا می‌توانند با دیگر افراد درمان شده، ارتباط برقرار کنند.

همزمانی افسردگی و اعتیاد با یکدیگر می‌تواند به ایجاد احساس تنهایی و درماندگی در فرد منجر  ‌شود. اگر کسی را می‌شناسید که در حال مبارزه با اختلالات دوگانه است، همین امروز با اورژانس تماس بگیرید و به آن‌ها کمک کنید تا درمان مناسبی داشته باشند. اعتیاد به مواد مخدر اغلب نشانه‌ای از موضوعات زیربنایی است. این مسائل می‌توانند ناشی از مشکلات دوران کودکی یا بزرگسالی، خاطرات سرکوب‌شده، الگوهای خانوادگی یا ترکیبی از چیزهای بسیاری باشند. درمان بالینی همراه با مشاوره و تجویز داروهای مناسب می‌تواند این مشکلات اساسی را کشف و به بیمار کمک کند تا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل را درمان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا