افسردگی خفیف چیست و روش‌ های درمان آن کدامند؟

افسردگی خفیف

انگیزه – روانشناسی – تشخیص افسردگی خفیف اغلب دشوار است. بسیاری از علائم آن می‌توانند با پاسخ‌های عاطفی‌ اشتباه گرفته شوند. درحالی‌که نام آن ممکن است نشان‌ دهنده مشکلی جدی نباشد، اما تغییرات خلقی می‌توانند شدیدتر شده و اغلب موجب شیوع افسردگی شوند. در این مقاله به نحوه تشخیص افسردگی خفیف و روش‌های درمان آن می‌پردازیم.

 

نشانه‌ها و علائم افسردگی خفیف چیست؟

 تغییرات قابل‌توجه در حالت و رفتار، می‌تواند باعث افسردگی خفیف شوند، زیرا منجر به تحریک احساسات فیزیکی می‌شوند. علائم معمول افسردگی خفیف عبارت‌اند از:

 • کج‌خلقی
 • افکار منفی
 • احساس خستگی غیرطبیعی
 • احساس نا امیدی
 • احساس ناراحتی شدید
 • خودخواه شدن
 • تمرکز سخت
 • احساس بی‌انگیزگی
 • تمایل به تنهایی

تغییر در رفتار نیز می‌تواند نشانی از افسردگی باشد. الگوهای خواب تغییر می‌کند و اشتها ممکن است افزایش یا کاهش یابد. افراد مبتلا به افسردگی خفیف، ممکن است به سیگار، دارو و الکل روی بیاورند.

افسردگی خفیف

انواع افسردگی

۶ نوع رایج افسردگی که توسط دانشکده پزشکی هاروارد گزارش‌شده عبارت‌اند از:

۱. افسردگی خفیف

افسردگی خفیف، افسردگی خویی یا دیستیمیا نیز نامیده می‌شود. فرد مبتلابه این بیماری حدود ۲ سال در معرض علائم ذکر شده بالا قرار دارد. افراد مبتلابه این نوع افسردگی، معمولاً می‌توانند زندگی روزمره خود را مدیریت کنند.

۲. افسردگی ماژور

در افسردگی ماژور، فرد دچار حالت‌های بسیار وحشتناکی می‌شود و گاهی اوقات ممکن است منجر به خودکشی شود.

۳. اختلال عاطفی فصلی

اختلال عاطفی فصلی اغلب در روزهای کوتاه پاییز و زمستان رخ می‌دهد. فقدان نور خورشید و تغییر در الگوهای خواب ممکن است باعث بدتر شدن این نوع افسردگی شود.

۴. افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان یا افسردگی پریناتال می‌تواند هنگام بارداری یا پس‌ازآن افراد را درگیر کند. این نوع افسردگی می‌تواند خفیف یا ماژور باشد.

۵. اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی

اختلال ناخوشی یا افسردگی پیش از قاعدگی، نوع شدیدی از سندروم پیش از قاعدگی است که معمولاً با عنوان PMS شناخته می‌شود.

۶. اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی یا اختلال شیدایی ممکن است علائم افسردگی خفیف یا ماژور را داشته باشد. بااین‌حال، این علائم قبل یا بعد از دوره‌ای که فعالیت و انرژی زیاد است دیده می‌شود که به‌عنوان مانیا یا هیپومانیا طبقه‌بندی می‌گردد.

 

انتقال از افسردگی خفیف به افسردگی متوسط

تجربه افسردگی می‌تواند در طول زمان تغییر کند و فرد ممکن است علائم جدیدی مانند دوره‌های غم و اندوه یا بی‌خوابی را در خود مشاهده کند. از طرفی دیگر، علائم موجود نیز ممکن است بدتر شود. نگرانی‌های گاه‌به‌گاه ممکن است باعث به وجود آمدن افکار منفی شود. این نوع تغییرات ممکن است نشان‌دهنده انتقال از دوره افسردگی خفیف به دوره افسردگی متوسط باشد. اگر فردی هرکدام از این علائم را مشاهده کرد، باید با پزشک مشورت کند.

 

تجربه‌ی افسردگی شدید

در نهایت ممکن است فرد، علائم مربوط به افسردگی شدید یا افسردگی ماژور را به‌راحتی از خود بروز دهد. افسردگی شدید وضعیت بسیار ناکارآمدی است و باعث می‌شود انجام فعالیت‌های روزانه برای فرد بسیار سخت شود. افسردگی شدید معمولاً علائمی را مشابه انواع خفیف‌تر افسردگی نشان می‌دهد. بااین‌حال، فرد مبتلابه افسردگی شدید ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کند:

 • توهم
 • افکار منفی
 • خودکشی

فرد مبتلابه این بیماری احتمالاً به دارو نیاز دارد؛ با این‌حال، پزشک ممکن است درمان کلامی را توصیه کند. بازدارنده‌های باز جذب سروتونین (SSRIs) داروهایی هستند که اغلب برای افسردگی شدید تجویز می‌شوند. برخی از این داروها عبارت‌اند از:

 • سیتالوپرام
 • فلوکستین
 • سرترالین
 • پاروکستین
 • اس سیتالوپرام

بنزودیازپین‌ها نیز در دسترس هستند، اما استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها اعتیادآور است. هنگامی‌که گزینه‌های درمانی دیگر جوابگو نباشد، پزشکان بنزودیازپین ها را تجویز می‌کنند. اگر دارو درمانی مؤثر نبود، پزشک ممکن است الکترو شوک یا شوک‌درمانی برقی را تجویز کند. در این روش درحالی‌که فرد بی‌هوش است، جریان الکتریکی را به مغزش وارد می‌کنند. این روش دو تا سه بار در هفته انجام می‌شود و نتیجه بین ششمین تا دوازدهمین جلسه مشاهده می‌شود.

 

راه های مقابله با افسردگی خفیف

مراجعه به دکتر اغلب راه‌حل خوبی برای شروع درمان افسردگی است. دکتر می‌تواند بررسی کند که آیا افسردگی باعث ایجاد علائم و تشخیص درجه بیماری شده است یا خیر.

بسیاری از تست‌های آنلاین ادعا می‌کنند که قادر به تشخیص افسردگی هستند. در سال ۱۹۹۹ تست PHQ-9 بر اساس معیارهای تشخیصی حرفه‌ای توسعه یافت. این تست تنها ۹ سؤال دارد که توسط پزشکان کشورهای مختلف برای تشخیص افسردگی و شناسایی نوع آن طراحی‌شده است. افرادی که به صحبت با دکتر اعتماد ندارند، ممکن است این تست آنلاین برای آن‌ها مفید باشد.

افسردگی خفیف اغلب با تغییرات ساده سبک زندگی درمان می‌شود. این درمان ممکن است شامل تغییر رژیم غذایی و تغییر الگوهای خواب یا بهبود تعادل بین کار و زندگی باشد.

افسردگی خفیف

گزینه‌ها و راه های درمان افسردگی خفیف

برخی از گزینه‌های درمان افسردگی خفیف عبارت‌اند از:

۱. مشاوره

جلسه با مشاورین متخصص می‌تواند به شناسایی علل افسردگی کمک کند. مشاوره به مردم آموزش نمی‌دهد، بلکه به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد برخی از جنبه‌های زندگی خود را تغییر دهند.

۲. روان‌درمانی بین فردی (IPT)

برخی از افراد با این مشکل مواجه‌اند و این امر می‌تواند موجب انزوا و افسردگی شود. IPT برای کمک به ایجاد روابط ساده‌تر طراحی‌شده است.

۳. درمان روان‌شناختی

در این روش، درمان‌شناس از بیمار می‌خواهد آنچه در ذهنش است را بازگو کند، درحالی‌که درمان‌شناس به دنبال شناسایی الگوهای مشترک رفتاری است.

۴. درمان رفتاری شناختی (CBT)

به‌جای تمرکز بر علل افسردگی، CBT می‌تواند روش‌هایی عملی برای مقابله با نتایج ارائه دهد. این روش‌ها ممکن است شامل دور کردن ذهن از افکار منفی یا شناسایی علائم هشدار دهنده تغییر خلق‌وخوی باشد. CBT بین مردم بسیار محبوب است زیرا روند بهبودی پس از یک هفته آشکار می‌شود.

 

چه کسانی در معرض ابتلا به افسردگی خفیف قرار دارند؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۷، افسردگی علت اصلی بیماری و ناتوانی در جهان است. از آنجاکه افسردگی هیچ علتی ندارد، ممکن است بسیار گسترده شود.

زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. دلایل این موضوع متفاوت است. آمار ابتلا به این بیماری در کشورهای مختلف متفاوت است، اما افسردگی در گروه‌های زیر شایع‌تر است:

 • افراد دارای مشکلات اقتصادی
 • افراد مبتلابه بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان
 • افرادی که والدینشان به افسردگی مبتلا هستند.
 • افراد مبتلابه بیماری‌های روحی روانی مانند اضطراب.

همچنین بسیاری از داروها نیز ممکن است موجب افسردگی شوند. اگر فردی مطمئن نیست که تغییرات عاطفی‌اش مربوط به دارو است یا خیر، باید با پزشک مشورت کند.

افسردگی خفیف

نتیجه‌گیری

تشخیص افسردگی در مراحل اولیه بسیار کمک‌کننده خواهد بود. اگر فردی شک داشته باشد افسرده است یا خیر، بهترین روش این است که با دکتر مشورت کند. هنگامی‌که افسردگی خفیف است، تغییر سبک زندگی ممکن است مزایای قابل‌توجهی در پی داشته باشد. این مزایا ممکن است در برخی از افراد بیشتر خودش را نشان دهد. فرد مبتلابه افسردگی متوسط یا شدید، باید با پزشک در ارتباط باشد و افکار منفی، خودکشی و آسیب به دیگران را گزارش دهد.

برگرفته از: medicalnewstoday

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare