عقده ادیپ چیست و چه علائمی دارد؟

علت و علائم عقده ادیپ

انگیزه – روانشناسی – آیا می‌دانستید گرایش جنسی فرزندانتان به شما نوعی رفتار طبیعی است که با برخورد صحیح با آن، این موضوع حل می‌شود؟ این گرایش در پسرها عقده ادیپ و در دخترها عقده الکترا نامیده می‌شود. در صورتی که این موضوع به شکل صحیح حل نشود، می‌تواند در گرایش و تمایلات جنسی فرزند شما اختلال ایجاد کند.

 

به چه نوع از رفتار عقده گفته می‌شود؟

پیش از هر چیز به تعریف عقده از نظر روانشناسی می‌پردازیم. عقده به معنی گروهی از تصورات و تخیلات باطنی است که دارای ساختمانی منسجم‌ و به هم پیوسته است و دسته‌ای از فکرها و علاقه‌های نفسانی را شامل می‌شوند که از نظر احوالات قلبی واجد قدرت و نیرویی درخور شده‌اند.

علائم عقده ادیپ

عقده ادیپ چیست؟

برای تعریف این نوع از عقده باید بگوییم که به تمایل کودکانِ پسر در سن و سال پایین بین چهار تا شش، برای برقراری ارتباط جنسی با مادر خود، عقده ادیپ گفته می‌شود که این عقده، حسی از رقابت با پدر را در کودک به وجود می‌آورد. به عقده ادیپ در زبان علمی (Oedipus complex) گفته می‌شود. در این سن، کودک پسر در بعضی از اوقات به طلاق یا مرگ پدر خیلی اهمیت نخواهد داد و دلیل آن نیز این است که پسر بچه می‌خواهد به مادر خود چسبیده باشد و مادرش فقط برای او باشد. از طرفی دیگر می‌توان چنین بیان کرد که پسر در این سن و سالی که دارد گرایش جنسی و جسمی به مادر خود دارد و به همین دلیل است که می‌تواند زمینه‌ای با قهر و خشم نسبت به پدرش داشته باشد.

 

تاریخچه عقده ادیپ

این مفهوم برای اولین مرتبه توسط زیگموند فروید از نظریه پردازان غرب، در کتاب تفسیر خواب‌ها (سال ۱۸۹۹ میلادی) بیان شده است. انتخاب این اصطلاح بر اساس سرگذشت شخصیت اسطوره‌ای ادیپ بود که بر طبق آن چیزی که در تقدیر او و پدرش پیش‌بینی شده بود، پدرش را به قتل رساند و با مادر خود ازدواج کرد.

 

عقده ادیپ و تأثیر آن در مسیر رشد کودک و طریقه زندگی او

فروید بر این باور بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال موضوعی طبیعی محسوب می‌شود و زمان پایانی آن هنگامی است که کودک هویت خود را با والد از جنس خودش شناسایی کند و امیال جنسی‌ خود را سرکوب می‌کند و آن را نادیده می‌گیرد. از این رو در صورتی که پدر و مادر به درستی با این موضوع کودک خود برخورد کنند، فرزندان عقده ادیپ را پشت سر می‌گذارند و پسر با پدر و دختر با مادر، خودش را همانند و هم شکل می‌کند. کودکان بین سنین شش تا دوازده سال تمایلات جنسی نخواهند داشت و گرایش‌های دیگری نظیر تمایل به ارتباط دوستی با سایرین، فعالیت‌های علمی و هنری و ورزش در آنان به وجود خواهد آمد.

بر اساس نظریه فروید این عقده در دختران نیز مصداق دارد. این عقده در کودکان با جنسیت دختر عقده الکترا نامیده می‌شود. در صورتی که کودک عقده ادیپ و الکترا خود را در سنین پاییین به درستی پشت سر نگذارد، از لحاظ تمایلات جنسی به مشکلاتی دچار خواهد شد. این مشکل به گونه‌ای که یا درباره برقراری رابطه جنسی زیاده خواه شده و تمایل دارد با هر فردی هم خواب شود یا این که به هیچ عنوان این تمایلات را دوست نخواهد داشت و رابطه جنسی را به عنوان موضوعی بد، کثیف، شیطانی و چنین و چنان تصور می‌کند و غالبا به طرف بزرگسالان یا بسیار بزرگسال‌تر از خودش گرایش پیدا خواهد کرد.

بروز اختلالات شخصیتی نیز در این اشخاص به صورت تقبریبی قطعی است. در دخترها حالت‌های هیستیریونیک histrionic و گونه شدید هیجانی و ناپایدار border line و در پسرها نیز حالت‌های خود شیفتگی خودش را به شدت به معرض نمایش خواهد گذاشت.

۱ Comment
  1. اخیر ویدیوئی دیدم که نوزاد چینی مادرش را دریک تصادف از دست می دهد،قلب مادر را به یک مرد پیوند می دهد،هرکدام از پرستاران کودک را بغل می کند کودک بی تابی می کند اما همین که مردی که اغلب مادر را به او پیوند زده اند کودک آرام می شود و لبخند می زند ،لذا زیر کلیپ نوشتم:اگر فروید زنده بود در عقده اید؟ اولترا،یش تجدید نظر می کرد .البته ادوار هم نظریه عقده بودی؟ فروید را رد مرده و گفته عقده بودی؟ فروید خاص اوست ورابطه با مادرش است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare