افسردگی قبل از قاعدگی و روش‌های درمان آن

افسردگی قبل از قاعدگی

افسردگی یک بیماری روانی است که معمولاً با عدم تعادل شیمیایی در مغز مرتبط است. PMS یا سندرم پیش از قاعدگی، می‌تواند احساسات ناخوشایند را تشدید کند اما به‌ندرت منجر به افسردگی بالینی می‌شود. در این مقاله بررسی می‌کنیم چه تکنیک‌هایی می‌توانند به کم کردن احساس افسردگی قبل از قاعدگی کمک کنند.

 

مقدمه‌ای بر افسردگی قبل از قاعدگی

عبارت “من افسرده هستم” اغلب زمانی استفاده می‌شود که مردم احساس فرسودگی می‌کنند یا زمانی که با دوره استرس‌زایی در زندگی خود مواجه می‌شوند.

بنابراین مهم است که ما بین این تغییرات خلقی که بخشی از “تجارب عادی” هستند و گاه‌به‌گاه با آن‌ها مواجه می‌شویم و همچنین افسردگی واقعی (اختلالی روانی که با عدم تعادل شیمیایی مشخص در مغز مرتبط است) که می‌تواند به‌شدت بر رفاه احساسی یک فرد تأثیر بگذارد تمایز قائل شویم.

سندرم پیش از قاعدگی به‌ندرت به‌عنوان علت مستقیم افسردگی شناخته می‌شود؛ اما می‌تواند فردی را که احساس فرسودگی می‌کند به‌راحتی درگیر کند. علائم افسردگی قبل از قاعدگی، اغلب یک هفته قبل از شروع دوره قاعدگی به وجود می‌آیند و مدت کوتاهی پس از شروع خونریزی قاعدگی، این علائم بهبود می‌یابند. با این‌حال، فرد هیچ‌وقت به حالت نرمال و طبیعی برنمی‌گردد.

 

چرا PMS خلق‌وخوی شما را بدتر می‌کند؟

اساساً به این دلیل است که هورمون‌های زن تأثیر زیادی بر روی سطح مواد شیمیایی (به‌عنوان انتقال‌دهنده عصبی) در مغز دارند. این امر بخصوص در مورد سرتونین (نوعی هورمون ضدافسردگی) که هورمون شادی نیز نامیده می‌شود صدق می‌کند.

تغییر در سطح پروژسترون و استروژن در این دوره، سطح سرتونین را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که خانم‌ها در این ماه بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی قبل از قاعدگی هستند. در برخی افراد، این احساسات جزئی بوده و بخشی از طیف طبیعی احساسات محسوب می‌شود.

بااین‌حال برای افرادی که در معرض افسردگی قبل از قاعدگی قرار دارند، تغییرات هورمونی قبل از شروع دوره قاعدگی، باعث می‌شود خلق‌وخوی آن‌ها بدتر شود. علاوه بر این، تغییرات در مواد شیمیایی دیگر مانند اندورفین‌ها و پروستاگلاندین ها موجب بدتر شدن علائم افسردگی می‌شوند.


خواندن این مقاله نیز توصیه می‌شود: اختلال شخصیت پارانوئید چیست و چه علائمی دارد؟ 


چه درمان‌هایی برای مقابله با افسردگی قبل از قاعدگی وجود دارد؟

اگر از افسردگی واقعی رنج می‌برید، چه مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی باشد چه نباشد، باید به دکتر بروید. این وضعیت باید توسط یک پزشک تشخیص داده شود.

دکتر در مورد علائم شما سؤالاتی خواهد پرسید، اینکه چه موقع این علائم رخ‌داده و به چه صورت آشکار می‌شود، آیا سابقه خانوادگی افسردگی را دارید و آیا به خودکشی فکر می‌کنید؟

اگر دکتر به این نتیجه برسد که شما از افسردگی رنج می‌برید، طیف وسیعی از درمان‌های ممکن را شروع خواهد کرد. درمان‌های افسردگی قبل از قاعدگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. درمان رفتاری شناختی

درمانی مکالمه‌ای که بر تغییر رویکرد، چشم‌انداز، پاسخ‌ها و واکنش‌ها به شرایط خاص تمرکز دارد. در موارد خفیف تا متوسط افسردگی قبل از قاعدگی، ممکن است این درمان کفایت کند. برای سایر موارد، ممکن است این درمان با مصرف داروهای ضدافسردگی همراه شود.

۲. درمان نوردرمانی

این روش باعث می‌شود که فرد به فرکانس مشخصی از نور وارد شود تا تولید سروتونین را افزایش داده و تولید ملاتونین را به‌منظور افزایش خلق‌وخوی شما کاهش دهد.

۳. داروهای ضدافسردگی

این دسته از داروها می‌توانند برای تغییر مشخصات شیمیایی یا فعالیت مغز مورد استفاده قرار گیرند. برای برخی افراد، این داروها می‌توانند مؤثرترین روش درمان باشند. برای دیگران، عوارض جانبی ممکن است از مزایا بیشتر باشد. ممکن است قبل از پیدا شدن روش درمانی مناسب برای شما، مجبور باشید چند نوع دارو را امتحان کنید.

۴. درمان هورمونی

اگر نشانه‌های افسردگی با چرخه قاعدگی شما همخوانی داشته باشد، پزشک ممکن است برای افسردگی قبل از قاعدگی از درمان‌های هورمونی مانند قرص‌های ضدبارداری خوراکی استفاده کند.

افسردگی قبل از قاعدگی

 

اگر پزشک به این نتیجه برسد که شما افسرده نیستید اما از نوسانات خلقی، اضطراب یا استرس رنج می‌برید، ممکن است توصیه‌های درمانی دیگری را پیشنهاد دهد.

 

آیا داروهای گیاهی به درمان کمک می‌کند؟

داروهای گیاهی نباید به‌عنوان داروی اصلی در افسردگی استفاده شوند. بااین‌حال، ممکن است در صورت توصیه پزشک یا متخصص گیاهان دارویی مورداستفاده قرار گیرند.

اگر از افسردگی قبل از قاعدگی رنج می‌برید، چندین گیاه وجود دارد که برای شما مفید است.

بهارنارنج: اضطراب، عصبی بودن و افسردگی، برخی مشکلات ناشی از سندرم پیش از قاعدگی محسوب می‌شود که برای رفع این مشکلات می‌توان از گیاه و عرق بهارنارنج بهره گرفت. بهارنارنج می‌تواند به تقویت اعصاب کمک کند، درواقع این گیاه یک ضد تشنج عصبی محسوب می‌شود. یکی دیگر از مشکلاتی که خانم‌های مبتلابه افسردگی قبل از قاعدگی به آن مبتلا هستند، اختلال خواب (معمولاً بی‌خوابی) است، مصرف این گیاه می‌تواند به رفع این مشکل نیز کمک کند. ترکیب دو گرم (معادل یک قاشق چای‌خوری) از گیاه بهارنارنج در یک استکان آب جوش و دم کردن آن می‌تواند یک دم‌نوش مفید را به شما بدهد و در صورت افزودن عسل و آویشن به این دم‌نوش می‌توانید تأثیر آن را بهبود دهید.

افسردگی قبل از قاعدگی


اسیدهای چرب امگا ۳اسیدهای چرب امگا ۳ شکل سالم چربی هستند که در ماهی‌هایی همچون ماهی سالمون و ساردین یافت می‌شود. این نوع اسیدها به شکل مکمل وجود دارد که به کپسول‌های روغن ماهی مشهور است. بر اساس مطالعات انجام‌شده، افرادی که از اسید‌های چرب امگا ۳ کمتر استفاده می‌کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی خواهند داشت.

در صورت مواجهه با افسردگی قبل از قاعدگی، علاوه بر مصرف مکمل‌های روغن ماهی، شما می‌توانید مقدار ماهی مصرفی خود را نیز افزایش دهید.

مصرف هفتگی ماهی می‌تواند اسید چرب امگا ۳ را افزایش دهد و نیازی به مصرف مکمل نیز نباشد. به یاد داشته باشید که برخی از ماهی‌ها می‌تواند سطح بالایی از جیوه داشته باشد. این ماهی‌ها شامل اره‌ماهی، کاشی ماهی و کوسه‌ماهی است.

 

افسردگی قبل از قاعدگی


زعفرانزعفران ادویه‌ای است که از بخش خشک گل زعفران به دست می‌آید. بر اساس مطالعات انجام‌شده، مصرف زعفران می‌تواند اثرات مثبتی در درمان افسردگی قبل از قاعدگی داشته باشد.

 

افسردگی قبل از قاعدگی


برگرفته از:
 avogel

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare