مدیریت هزینه در خانواده به کمک ۱۲ روش کاربردی

مدیریت هزینه در خانواده

مدیریت هزینه در خانواده امروزه به مشکلی بزرگ برای اغلب خانواده‌ها تبدیل شده است و تقریبا همه به دنبال روش‌هایی برای کنترل هزینه‌های زندگی هستند. اگر شما هم به چنین نکاتی نیاز دارید، با ما همراه باشید. در این مطلب ۱۲ روش برای کنترل هزینه‌ها و پس انداز کردن معرفی می‌کنیم.

 

مدیریت هزینه در خانواده

نکاتی که در زیر معرفی می‌کنیم، بسیار کلی هستند و شاید همه آن‌ها به کار شما نیاید. اما قطعا می‌توانید از بسیاری از آن‌ها ایده بگیرید و هزینه‌های خانواده خود را مدیریت کنید.

۱. کنترل کردن خورد و خوراک

برای کنترل هزینه‌های خوراک، می‌توانید از سازماندهی خریدها شروع کنید. برای این کار به صورت هفتگی لیستی از خوراکی‌های مورد نیاز خانواده تهیه کنید و حداکثر پولی را که برای خرید آن‌ها نیاز است، حساب کنید. در آخر می‌توانید خریدهای اضافی را شناسایی و در صورت امکان از لیست حذف کنید.

بهتر است برای خرید به فروشگاه‌های آرامتر بروید تا شلوغی زیاد موجب استرستان نشود. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از استرس این است که بچه‌های کوچک را با خود به فروشگاه نبرید. به خصوص اگر بچه‌های شما عادت دارند در فروشگاه‌ها با دیدن اسباب بازی مورد علاقه‌شان گریه کنند و سر و صدا راه بیاندازند!

بررسی اشتراک ها برای مدیریت هزینه در خانواده

۲. بررسی سالیانه سرویس های اشتراکی

برخی از سرویس‌ها هستند که شاید به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید. شاید فکر کنید هزینه زیادی ندارند، اما اگر به صورت سالیانه در نظر بگیرید، هر سال هزینه هنگفتی صرف سرویس‌هایی می‌شود که هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنید. بنابراین این سرویس‌ها را شناسایی کرده و حذف کنید. برای مثال ممکن است در باشگاه ثبت نام کرده باشید، اما عملا استفاده‌ای از آن نکنید. یا خدمات تلفن ثابت، که این روزها کمتر کسی از آن استفاده می‌کند و..

۳. تحقیق کردن برای خریدهای مهم

اگر قصد خرید چیز مهمی را دارید (به خصوص اگر خیلی پرهزینه باشد)، همیشه در مورد آن تحقیق کنید. می‌توانید در وب سایت‌ها بگردید و قیمت‌ها را مقایسه کنید، یا از دوست و آشنا در مورد قیمت استانداردش سوال کنید و… حتی می‌توانید در مورد خرید دست دوم همان کالا هم تحقیق کنید. بدین صورت با تحقیق در مورد کالاهای مهم و پرهزینه می‌توانید سالیانه به مقدار زیادی صرفه‌جویی کنید.

برای مثال اگر قصد خرید آپارتمان یا خودرو دارید، می‌توانید با تحقیقات کافی در مورد محل مناسب آپارتمان، متراژ مناسب آپارتمان برای تعداد اعضای خانواده، قیمت مناسب برای آپارتمان مورد نظر و … بهترین و مناسب‌ترین خرید را داشته باشید. یا برای خرید ماشین می‌توانید با خرید دست دوم همان ماشین از مناسب‌ترین و مطمئن‌ترین جا، مقدار زیادی در هزینه آن صرفه‌جویی کنید.

۴. پرهیز از سفرهای هوایی غیرضروری

امروزه استفاده از هواپیما برای مسافرت بسیار رایج شده است. اگر تعداد افراد خانواده زیاد باشد، هزینه خرید بلیط هواپیما بسیار گران تمام می‌شود. شما برای مدیریت هزینه در خانواده می‌توانید به جای سفر هوایی، از وسیله‌های نقلیه زمینی استفاده کنید. به خصوص اگر مسافت کوتاهی پیش رو دارید.

برای مثال می‌توانید برای رفتن به منزل خانواده خود یا همسر که در شهری دیگر ساکن هستند، به جای هواپیما از ماشین شخصی یا قطار و اتوبوس استفاده کنید. در این صورت به جای صرف هزینه برای خرید بلیط کل خانواده، هزینه‌های بسیار کمتری متحمل خواهید شد و همچنین از مسافرت خانوادگی و وقت‌گذارانی در کنار هم نیز لذت خواهید برد.

مدیریت هزینه در خانواده با استفاده از سفرهای زمینی به جای هوایی

۵. فروختن لوازم غیر قابل استفاده

احتمالا شما هم در منزل یا محل کار چیزهایی دارید که دیگر هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنید. بنابراین بهتر است به جای هزینه غیرضروری برای نگهداری یا حتی دور انداختن‌شان، آن‌ها را بفروشید. برای مثال می‌توانید لوازمی مانند چراغ مطالعه، میز اضافی قدیمی و… را به جای دور انداختن، در سایت‌های آنلاین بفروشید.

۶. خریدن لوازم تخفیف دار

اگر قصد خرید چیزی را دارید، می‌توانید از فروشگاه‌هایی تخفیف‌دار خرید کنید یا از سایت‌هایی که وسیله مورد نظر شما را با کمترین قیمت می‌فروشند. به علاوه، می‌توانید خریدهایتان را کمی دیرتر از موعد و زمانی که تخفیف خورده باشند، انجام دهید. برای مثال برای خرید لباس‌های زمستانی خود یا فرزندانتان می‌توانید چند هفته بعد از شروع فروش لباس‌های جدید اقدام کنید و لباس مورد نظرتان را با قیمت مناسب‌تر خریداری کنید.

۷. خریدن لوازم باکیفیت

صرفه جویی و مدیریت هزینه به معنای خریدن لوازم بی‌کفیت نیست. سعی کنید لوازمی باکیفیت بخرید تا علاوه بر این که به بهترین حالت نیازهای خود و خانواده را رفع می‌کنید، بتوانید برای چندین بار و طولانی‌ مدت از آن استفاده کنید. اگر صرفا به دلیل ارزان‌تر خریدن، تن به خرید وسایل بی‌کیفیت بدهید، قطعا به صورت غیرمستقیم هزینه‌های بیشتری را به خود تحمیل کرده‌اید.

برای مثال به جای خرید یک تلویزیون ارزان و بی‌کیفیت، که احتمالا به زودی خراب می‌شود و مجبورید تلویزیونی دیگر بخرید، بهتر است تلویزیونی باکیفیت اما کمی گران‌تر بخرید تا چندین سال عمر کند و در طول این چندین سال شما را از هزینه خرید تلویزیون جدید معاف کند!

خرید کردن با پول نقد مدیریت هزینه

۸. خرید کردن با پول نقد

یکی دیگر از روش‌های مدیریت هزینه در خانواده به خصوص برای خریدهای کوچک، خرید کردن با پول نقد است. سعی کنید هنگام خرید، مقداری پول نقد به همراه داشته باشید و با پول نقد خرید کنید، نه کارت‌های اعتباری. استفاده از پول نقد باعث می‌شود حساب خریدها و پولی را هزینه شده است، داشته باشید و در این صورت به راحتی می‌توانید جلوی هزینه‌های اضافی را بگیرید. اما در زمان استفاده از کارت‌های اعتباری ممکن است حتی گاهی اوقات فراموش کنید چقدر پول خرج کرده‌اید و هزینه‌های اضافی به خود تحمیل کنید.

برای مثال وقتی برای خرید خوراک هفتگی خانواده اقدام می‌کنید، می‌توانید قبل از خرید لیست وسایل مورد نیاز را بنویسید و هزینه‌های حداکثری آن‌ها را حساب کنید. سپس این مقدار پول را به صورت نقدی همراه خود بردارید و بعد برای خرید اقدام کنید.

۹. مراقبت کردن از سلامتی

همه ما اهمیت سلامتی را به خوبی می‌دانیم. با مراقبت کردن از سلامتی نه تنها زندگی سالم‌تری خواهیم داشت، بلکه از هزینه‌های اضافی درمان بیماری‌ها هم خودداری خواهیم کرد. برای مثال بیماری‌های شایعی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و… به راحتی قابل پیشگیری هستند. بنابراین با مراقبت کردن از سلامتی خود، می‌توانید از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کنید.

با اجتناب از عدم تحرک، چاقی، سیگار کشیدن و سایر رفتارهای خطرناک، می‌توانید بیشتر هم صرفه‌جویی کنید. رژیم‌های غذایی مناسب را در پیش بگیرید و علاوه بر تجربه نشاط و سلامتی در زندگی، از هزینه‌های غیرضروری برای درمان بیماری‌ها هم جلوگیری کنید.

۱۰. پس انداز کردن

با استفاده از هر کدام از روش‌هایی که معرفی کردیم می‌توانید علاوه بر صرفه‌جویی، به راحتی پس انداز هم بکنید. اما اگر به پس انداز بیشتر علاقه دارید، توصیه می‌کنیم روش دیگری را هم در کنار روش‌های بالا امتحان کنید. می‌توانید حداقل ۱۰ درصد از درآمد خالص خود را به صورت ماهانه در حساب دیگری ریخته و پس انداز کنید. این کار باعث می‌شود در طولانی مدت پول خوبی پس انداز کنید و در مواقع ضروری و روز مبادای خانواده، به اندازه کافی پول داشته باشید.

پس انداز کردن برای مدیریت هزینه

اگر همسرتان هم شاغل باشد، می‌توانید به همراه هم مدیریت هزینه در خانواده را به عهده بگیرید. برای مثال می‌توانید یک حساب مشترک باز کنید و هر ماه ۱۰ درصد (اگر توانایی بیشتری دارید می‌توانید بیشتر از ۱۰ درصد از درآمدتان را به این امر اختصاص دهید) از درآمدتان را به آن حساب انتقال دهید. به شرطی که تصمیم بگیرید به غیر از مواقع ضروری، از این پس انداز استفاده نکنید.

۱۱. بودجه بندی کردن

بودجه بندی یکی دیگر را روش‌های مفید مدیریت هزینه در خانوده است. باید بدانید پول شما از کجا می‌آید و در کجا خرج می‌شود. در این صورت می‌توانید مناسب‌ترین هزینه مورد نیاز برای هر بخش از زندگی و خانواده را شناسایی کنید و هزینه‌های اضافی و غیرضروری را حذف کنید.

برای مثال اگر بدانید چقدر از درآمد خانواده صرف اجاره منزل، چقدر صرف خوراک خانواده، چقدر صرف پوشاک، سرگرمی‌ها و … می‌شود، مدیریت آن‌ها بسیار ساده‌تر خواهد بود. با این کار استفاده از روش‌هایی که در بندهای قبل معرفی کردیم نیز بسیار ساده‌تر خواهند شد.

۱۲. اولویت بندی کردن مخارج

در آخر توصیه می‌کنیم تمام هزینه‌های خود را اولویت بندی کنید. می‌توانید در کنار هر کدام از روش‌های بالا را که برای مدیریت هزینه‌های خانواده خود انتخاب کردید، هزینه‌هایتان را هم اولویت بندی کنید. اولویت بندی به این معناست که پس از مشخص کردن هزینه‌ها، آن‌هایی را اولویت بیشتری دارند شناسایی کنید و در ابتدا هزینه‌ آن‌ها را کنار بگذارید.

برای مثال اگر برای خرید هفتگی لیستی تهیه می‌کنید، می‌توانید خریدهای با اولویت بیشتر را در ابتدای لیست قرار داده و اول آن‌ها را بخرید. یا برای هر کدام از فرزندانتان که احتیاج بیشتری به وسیله‌ای خاص دارند، ابتدا برای او خرید کنید و…

 

حرف آخر

در این مطلب روش‌هایی مفید برای مدیریت هزینه در خانواده معرفی کردیم. امیدواریم با استفاده از آن‌ها بتوانید به بهترین شکل ممکن هزینه‌های خانواده خود را مدیریت کنید. می‌توانید از مطلب «روش های مدیریت هزینه در زندگی + اپلیکیشن‌های کاربردی» هم برای اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

نظر شما چیست؟ به نظر شما کدام یک از روش‌های بالا کارآمدتر خواهد بود؟ آیا پیشنهاد دیگری برای کنترل هزینه‌های خانواده دارید؟ لطفا پیشنهادات و نظرات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare