تقویت و افزایش هوش با ۱۰ روش کاربردی و موثر

تقویت و افزایش هوش

باهوش‌تر شدن و بالا بردن ضریب هوشی، چیزی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند. بالا رفتن سطح تمرکز و خلاقیت، می‌تواند به کمک برنامه‌های آموزشی و تقویتی مغز صورت بگیرد که البته هزینه‌بر هم هستند. اما بهرحال همه دوست دارند برای تقویت و افزایش هوش تلاش کنند.

اما شما می‌توانید به کمک تکنیک‌هایی که در این مطلب به شما می‌آموزیم، مغز خود را تمرین داده و برای تقویت و افزایش هوش خود قدمی مثبت بردارید.

 

اهمیت آموزش مغز

سلول‌های بنیادی اساسی مغز در واقع همان نورون‌ها هستند که همگی کم و بیش چیزهایی درباره‌ آن‌ها شنیده‌ایم. با یادگیری روش‌های تقویت ساختمان مغز، مرزهای جدیدی را روی مغز خود باز کرده و این ورزش‌های ذهنی، قدرت مغز را افزایش می‌دهند. شاید از خود می‌پرسید که در زندگی شلوغ روزمره، چطور می‌توانیم چنین تمرینات به ظاهر عجیبی را دنبال کنیم؟ اما پاسخ ساده است؛ این روش‌ها به راحتی در متن زندگی هر یک از ما قابل پیاده‌سازی هستند. با بهبود قدرت مغز، متوجه خواهید شد که ضریب هوشی، تمرکز، قدرت ذهن و مهارت‌ خلاقیت شما نیز افزایش پیدا می‌کنند.

تقویت و افزایش هوش

روش‌ های تقویت و افزایش هوش

بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های تقویت و افزایش هوش که عموما رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه‌های سنگین ندارد را در زیر فهرست کرده‌ایم.

۱. یاد گرفتن به کمک آموزش دادن به دیگران

پیش از آن که بتوانید یک ایده را آموزش دهید، باید آن را درک کنید. بنابراین موقعیت‌های تدریس و آموزش به شما کمک می‌کنند که سطح یادگیری بالاتری داشته باشید.

نحوه اجرایی کردن

 • یک موضوع یا مفهوم را برای آموزش دادن، به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و با قرار دادن مجدد این مفاهیم تجزیه شده در ساختار اصلی، درک بهتری از آن را خواهید داشت.
 • راهی برای آموزش مطالب پیدا کنید. شما می‌توانید از دوره‌های آنلاین یا حتی آموزش‌های حضوری، استفاده کنید. از ابزارهای نوین تفکر سیستمی برای انجام تجزیه و تحلیل و سنتز در آموزش‌های دوره‌ای خود بهره‌مند شوید. مقالات دیگران را بخوانید تا دریابید که چگونه می‌توان به روشی بهتر مفاهیم را توضیح داده و برای سایرین درک ایجاد کرد.

۲. تقویت و افزایش هوش به کمک نوشتن

یکی از روش‌های تقویت و افزایش هوش، یادگیری به همراه نوشتن است. با نوشتن از طرق مختلف، حتی با وبلاگ‌نویسی در مورد موضوعات جدید، خود را مجبور می‌سازید که مفاهیم جدید را شناخته و نسبت به آن‌ها تبحر پیدا کنید.

نحوه اجرایی کردن

 • با وبلاگ نویسی شروع کنید. وبلاگ‌ها، فضایی عالی برای نوشتن به شمار می‌آیند.
 • موضوع مورد نظر خود را تجزیه و تحلیل کرده و سپس ابعاد مختلف آن را مجدد ترکیب کنید.
 • به بازخوردهای مطالب منتشر شده خود، توجه کنید.

تقویت و افزایش هوش به کمک نوشتن

۳. داشتن تمرینات فیزیکی

ورزش بدنی نه تنها بدن شما را در شرایط بهتری قرار می‌دهد، بلکه باعث بهبود قدرت مغز شما نیز خواهد شد. ورزش و تمرینات بدنی، سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده در مغز (BDNF) را پشتیبانی کرده و این از نوروژنزها پشتیبانی می‌کند.

نحوه اجرایی کردن

 • یک تمرین روتین و روزمره را آغاز کنید. این تمرین می‌تواند در ابتدا بسیار ساده بوده و رفته رفته ابعاد حرفه‌ای‌تری به خود بگیرد. حتی یک نرمش صبحگاهی در محیط منزل نیز موثر خواهد بود.
 • رژیم غذایی خود را تغییر داده و قندهای تصفیه شده را کنار بگذارید. همین طور ویتامین‌های بیشتری برای بهبود عملکرد مغز خود، دریافت کنید.

۴. گوش دادن به کتاب‌ های صوتی

در کنار ورزش‌های بدنی، کتاب‌های صوتی نیز فوق‌العاده موثر هستند. در حین ورزش کردن، زمان رانندگی، هنگام انجام دادن کارهای خانه، پیاده‌روی و غیره، می‌توانید به کتاب‌های صوتی گوش دهید.

نحوه اجرایی کردن

 • یک هدفون بی‌سیم یا حتی با سیم تهیه کنید. (اگر صدای کتاب صوتی شما برای کسی مزاحمت ایجاد نمی‌کند، از تهیه هدفون نیز فارغ خواهید بود.)
 • به سراغ وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ارائه دهنده کتاب‌های صوتی بروید و در هر فرصتی به گوش دادن کتاب‌های آموزنده صوتی، مشغول شوید.

گوش دادن به کتاب های صوتی

۵. مطالعه هوشمند داشتن

مطالعات خود را سریع‌تر و هوشمندانه‌تر سازید. بعضی از کتاب‌ها را باید به شکلی سریع‌تر خوانده و در مطالعه آن‌ها، مدیریت به خرج دهید.

نحوه اجرایی کردن

 • کتاب مورد نظر خود را به چندین بخش قسمت کنید؛ فهرست مطالب، بخش‌های مختلف داخلی، پایان کتاب و پشت جلد.
 • موضوع اصلی نویسنده و نکات اصلی موجود در کتاب را دنبال کنید. از خود بپرسید که چرا نویسنده به این موضوع بیشتر پرداخته و یا چه چیزی در آن به عنوان نکته دارد؟
 • در طول مطالعه کتاب و در پایان آن، سه سوال از خود بپرسید:
 • چه اتفاقی افتاد؟
 • نکته و معنای اصلی چه بود؟
 • اکنون؟ با این اطلاعات به دست آمده، چه می‌توان کرد؟

۶. حل کردن مسئله با داده های قبلی

به کاری که شرلوک هولمز، بزرگترین کارآگاه خصوصی جهان انجام می‌داد، دقت داشته باشید. او به دنبال دلایل در گذشته، سرنخ‌ها و ریزترین جزئیات بود و به کمک بی‌اهمیت‌ترین موضوعاتی که در گذشته وجود داشته‌ و استدلال بر مبنای آن‌ها، عجیب‌ترین معماها را حل می‌کرد. قدرت استدلال بر پایه یافته‌ها و تجزیه و تحلیل، معجزه می‌کند. پس به عقب نگاه کرده و داده‌های قبلی را مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم. این کار قدرت استدلال و استنتاج ذهن را افزایش داده و به تقویت هوش و مغز می‌انجامد.

نحوه اجرایی کردن

 • از یک الگو شروع کرده و با جستجوی دلایل و علت‌ها، به حل مسائل بپردازید.
 • سپس نتایج به دست آمده را با واقعیت مقایسه کنید.

شرلوک هولمز

۷. استفاده کردن از ترفندهای ریاضی سریع و آسان

بیایید برخی از ترفندهای سریع و آسان ریاضی که در مدرسه آموزش داده شده‌اند را بررسی کنیم.

به راحتی هر عدد دو رقمی را در ۱۱ ضرب می‌کنیم.

به طور مثال ۳۲*۱۱
به سادگی دو رقم ۳ و ۲ را جمع می زنیم: ۵ = ۳ + ۲
حالا ۵ را بین ۳ و ۲ قرار داده و جواب مساوی است با: ۳۵۲
این ترفندهای ریاضی بسیار فراوان بوده و به راحتی پاسخگوی نیازهای محاسباتی ما خواهند بود.

نحوه اجرایی کردن

 • به سراغ حل مسائل ریاضی بروید و از تکنیک‌های ساده و پیچیده در حل آن ها کمک بگیرید. هیچ چیزی مانند مسائل ریاضی، برای ورزیده کردن ذهن، کارایی ندارد.
 • پاسخ‌های به دست آمده خود را تطابق داده و خطاهایتان را برطرف سازید.

۸. فکر کردن، سعی کردن و یاد گرفتن

یک تاکتیک قدرمند، “فکر، تلاش و یادگیری”وجود دارد.

فکر کردن: نظریه‌پردازی، پیش بینی، برنامه‌ریزی
تلاش کردن: تست، مشاهده، ضبط، اجرا
یاد گرفتن: تجزیه و تحلیل، تعریف معنا، تغییر، رشد

نحوه اجرایی کردن

 • این سه مرحله را در وضعیت‌های مختلف ساده یا پیچیده، پیاده‌سازی کنید.
 • با سنجش میزان موفقیت خود، به مرحله فکر کردن یا تلاش کردن، قدرت و شدت بیشتری ببخشید.

تقویت و افزایش هوش

۹. استفاده کردن از برنامه‌ های آموزش و تقویت مغز

برنامه‌های زیادی برای آموزش و تقویت مغز وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای بهبود وضعیت تمرکز، فن بیان، سرعت پردازش ذهنی، حافظه، مهارت‌های ریاضی و غیره استفاده کرد.

برنامه Lumosity

یکی از بهترین و قوی‌ترین برنامه‌های تقویت هوش، برنامه Lumosity است. این برنامه به صورت رایگان ارائه شده و به کمک آن می‌توانید قوای ذهنی و قدرت مغز خود را به مراتب افزایش دهید. در محیط این برنامه، روش‌های تقویت ذهن به کمک بازی سازی عرضه شده‌اند و ضمن آن که از انجام بازی‌ها لذت می‌برید، در حال تمرین دادن ذهن خود نیز هستید.

برنامه NeuroNation

این برنامه نیز برای تقویت حافظه و تمرکز، عملکردی عالی دارد. کافی است که به طور مرتب در محیط این برنامه فعالیت داشته و الگوهای آن را دنبال کنید. برنامه NeuroNation به شما کمک می‌کند تا در تصمیم گیری‌های خود، هوشمندانه‌تر و سریع‌تر ظاهر شده و سطح هوش بالاتری داشته و آن را به کار بگیرید.

نحوه اجرایی کردن

 • این برنامه‌ها را روی گوشی موبایل خود دانلود و نصب کنید.
 • در هر فرصتی از شبانه روز در محیط اپلیکیشن‌های معرفی شده یا سایر اپلیکیشن‌های تقویت هوش، به انجام بازی‌ها بپردازید.

۱۰. آموختن زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید، یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای بهبود هوش و ظرفیت شناختی شماست. با یادگیری یک زبان جدید، علاوه بر این که زبانی دیگر آموخته‌اید، به قدرت ذهن خود نیز کمک کرده و ظرفیت مغزی‌تان را افزایش می‌دهید.

نحوه اجرایی کردن

 • برای این منظور ابتدا یک زبان خارجی که مورد علاقه‌تان باشد را انتخاب کرده و از پایه وارد آن شوید.
 • به کمک کتاب، سی دی‌های آموزشی و غیره،  این زبان خارجی را آموخته و در آن پیشرفت کنید.
 • هر روز لغات تازه‌ای به دایره واژگان خود بیافزایید.
 • از آموخته‌های خود، استفاده کرده و سعی در آموزش زبان خارجی که یاد گرفته‌اید، به دیگران کنید.

یادگیری زبان جدید

جمع‌بندی

روش‌های تقویت و افزایش هوش متعددی وجود دارند که در بالا تنها به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. شما چه روش‌هایی جهت افزایش سطح عملکرد مغزی، بهبود حافظه و قدرت تجزیه و تحلیل می‌شناسید؟ ایده‌ها و تجربیات و دانسته‌های خود را با ما و دیگر دنبال‌کننده‌های انگیزه در میان بگذارید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم با روش‌های تقویت حافظه نیز در انگیزه آشنا شوید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare