چگونه از ضمیر ناخودآگاه برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم؟

ضمیر ناخودآگاه

آیا تاکنون به توانایی‌های ذهن و ضمیر ناخودآگاه خود فکر کرده‌اید؟ به طور کلی، ذهن به ‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین پدیده‌ها در کل عالم هستی شناخته می‌شود؛ بنابراین توضیح مغز، ذهن و ضمیر ناخودآگاه با علم محدود انسان کار ساده‌ای نیست. با این حال، در سال‌های اخیر دروازه‌های جدیدی بر روی این موضوع باز شده است که اسرار زیادی را در مورد شگفتی‌های ضمیر ناخودآگاه و ذهن آشکار می‌کند.

در این مقاله قصد داریم تا در ابتدا تعریفی از ضمیر ناخودآگاه ارائه داده، در ادامه تأثیر آن بر موفقیت افراد را تشریح کنیم. در نهایت، راه‌های مؤثر و کاربردی به منظور بهره‌گیری از قدرت ضمیر ناخودآگاه برای رسیدن به اهداف خود معرفی خواهیم کرد.

 

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه فضای مرتبط با عملکرد و ذخیره تمامی چیزهایی است که در حال حاضر خارج از آگاهی هر یک از افراد می‌باشند. برای مثال، تنفس در هر لحظه به عنوان یک کار ناخودآگاه است. در حقیقت، ضمیر ناخودآگاه، تمامی تجارب زندگی فرد، خاطرات، باورها، مهارت‌ها و مواردی را شامل می‌شود که وی تاکنون دیده است. همچنین کنترل بسیاری از عملکردهای ناخودآگاه بدن انسان مانند تنفس، ضربان قلب، هضم، کنترل دما و غیره که از محدوده آگاهی او خارج هستند، به ضمیر ناخودآگاه وی باز می‌گردد.

 

ضمیر ناخودآگاه از دیدگاه روانشناسی

زیگموند فروید، عصب‌شناس مشهور اتریشی و پدر علم روانکاوی معتقد است که ذهن انسان به دو بخش تقسیم می‌شود که عبارت است از:

 • ذهن هوشیار (ضمیر خودآگاه)
 • ذهن ناهشیار (ضمیر ناخودآگاه)

فروید ذهن انسان را به یک کوه یخ تشبیه می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، ویژگی خاص کوه یخ این است که تنها حدود دَه درصد آن بیرون از آب بوده و مابقی زیر آب قرار دارد. در حقیقت، ده درصد از این کوه یخ به ضمیر خودآگاه و نود درصد آن نیز به ضمیر ناخودآگاه انسان تشبیه شده است.

بر اساس نظریه روانکاوی فروید در مورد شخصیت، ضمیر ناخودآگاه به عنوان مخزن احساسات، افکار، تمایلات و خاطراتی توصیف شده است که خارج از آگاهی انسان هستند؛ به طور کلی، می‌توان گفت که بر طبق نظریه فروید، ناخودآگاه انسان بر رفتار و تجربه او تأثیر می‌گذارد، حتی اگر از این تأثیرات اساسی آگاه نباشد؛ به عبارت دیگر، ضمیر ناخودآگاه فرآیندهای فکری است که برای بخش خودآگاه انسان قابل‌دسترسی نیست؛ اما افکار، احساسات و رفتار فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حال آن که ضمیر خودآگاه یا ذهن هوشیار، بخشی از ذهن انسان است که در آن از تمامی وقایع، افکار، فعالیت‌ها و احساسات خود با خبر است. به علاوه، فرد در ضمیر خودآگاه به کمک حواس پنج‌گانه با دنیای اطراف ارتباط برقرار می‌کند. در نتیجه،‌ در لحظه می‌تواند نسبت به اتفاقاتی که داخل و خارج بدنش می‌افتند، آگاهی و بینش داشته باشد.

ضمیر ناخودآگاه

تاثیر ضمیر ناخودآگاه بر رفتار انسان

به طور کلی، همه ما تاکنون رفتارهایی ناخودآگاه داشته‌ایم که از دلیل اصلی آن‌ها ناآگاه هستیم؛ برای مثال، مجموعه‌ای از رفتارهای ناخودآگاه را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

 • ترس از تاریکی، علی‌رغم آگاهی از امن بودن محیط اطراف
 • اعتماد به برخی از افراد خاص، با وجود عدم آگاهی نسبت به دلایل اعتماد به فرد مورد نظر
 • برخوردهای تدافعی در مورد برخی سخنان، حالت‌ها و رفتارها، علی‌رغم اطلاع از نیت و قصد خوب طرف مقابل

در حقیقت، دلیل چنین اتفاقی این است که هر یک از افراد به صورت مداوم پیام‌هایی در مورد این موضوع که از چه چیزی باید بترسند، به چه کسی اعتماد کنند و نسبت به چه چیزی واکنش تند نشان دهند، در ضمیر ناخودآگاه خود ذخیره کرده و آن‌ها را تقویت می‌کنند. به این روش، تمامی این باورها، احساسات و ایده‌ها را صرف‌نظر از درست یا نادرست بودن آن‌ها به ناخودآگاه خود منتقل می‌کنند. در حقیقت، انسان در تعیین دسته‌بندی و انتخاب نوع خاصی از احساسات، باورها و عقاید به منظور انتقال به ضمیر ناخودآگاه ناتوان است. با این حال، می‌توان با ارسال آگاهانه‌ مجموعه پیام‌های درست، ضمیر ناخودآگاه خود را در جهت مناسبی هدایت کرد.

در همین راستا، با تکرار برخی رفتارهای درست به صورت مداوم، می‌توان رفتارهای ناخودآگاه خود را در جهت اتخاذ تصمیم‌های صحیح در موقعیت‌های مختلف تغییر داد. با این حال، متأسفانه به روش گفتگو نمی‌توان روی ذهن تأثیرگذار بود! در حقیقت، ذهن فرد از تصاویر، عواطف، احساسات و الگوهای ذهنی او تأثیر می‌پذیرد. به همین منظور نیز بسیاری از ورزشکاران و سایر افراد بخشی از زمان خود را به تجسم موفقیتشان اختصاص می‌دهند. در حقیقت، این روش به منظور ایجاد اعتمادبه‌نفس، تأثیرگذاری مثبت بر ضمیر ناخودآگاه و فراهم کردن امکان اتخاذ تصمیم‌های مناسب در مواقع حساس آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه راهکارهایی را به منظور کنترل کامل ضمیر ناخودآگاه، برای اعمال تغییرات مثبت روی آن، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

۶ راهکار مؤثر برای تأثیرگذاری روی ضمیر ناخودآگاه

۱. شناسایی افکاری پریشان کننده

به طور معمول، انسان تحت کنترل تمایلات، ترس، اضطراب و سایر احساسات درونی خود نیست، بلکه ضمیر ناخودآگاه او کنترل کامل تصمیم‌گیری‌ها، رفتارها و سخنان را بر عهده دارد! در واقع، از نظر روانکاو بزرگ، زیگموند فروید، انسان توانایی مهار خواسته‌های طبیعی خود را در جامعه دارد و می‌تواند موجب بروز تمایلاتی گردد که به طور غالب از ذهن ناخودآگاه پدید می‌آیند.

برای مثال، تصور کنید که تبلیغ محصولی، شما را به وجد آورده و از این طریق اقدام به جذب مخاطب  کند؛ به طوری که هر یک از افراد با دیدن تبلیغ مورد نظر نسبت به تهیه آن اشتیاق بسیار دارند. در این صورت، می‌توان گفت که ضمیر ناخودآگاه مخاطبین، بدون اطلاع آنان تحت کنترل قرار می‌گیرد.

در حقیقت، می‌توان گفت که کلید اصلی موفقیت استفاده درست و مناسب از توانایی‌های ذهن بوده و هیچ راه مستقیمی برای رسیدن به آن وجود ندارد! بنابراین برای دستیابی به موفقیت‌های گسترده، باید ترس از شکست را از ذهن خود دور کنید. در حقیقت، گرچه احتمال شکست یا ترس از آن نمی‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد فعلی فرد داشته باشد، اما تأثیرات مخربی بر ضمیر ناخودآگاه وی خواهد داشت. در چنین شرایطی، فرد مورد نظر در صورت شکست، توانایی بهبود اوضاع را نخواهد داشت.

بنابراین به خاطر داشته باشید که کنار گذاشتن عواطف و احساسات در انجام وظایف و کارهای محول‌شده یکی از راه‌های عالی برای دست‌یبی به موفقیت‌های گسترده در هر کاری است. برای این منظور، باید تمامی موقعیت‌هایی را شناسایی کنید که موجب ناراحتی، ناامیدی و ایجاد اختلال در عملکردتان می‌شوند. در این صورت، اولین قدم برای آموزش ذهن و کنترل ضمیر ناخودآگاه این است که کنترل احساسات خودتان را به دست بگیرید. چرا که این احساسات می‌توانند مانعی جدی برای رسیدن به اهدافتان در زندگی باشند!

ضمیر ناخودآگاه

۲. تجسم کردن اهداف

آیا تاکنون مشتاقانه منتظر فرا رسیدن زمان چیزی یا دستیابی به نتیجه‌ای خاص بوده‌اید؟ در این مواقع چه کارهایی انجام داده‌اید؟ در واقع، در چنین لحظاتی تجسم موفقیت و تمامی کارهایی که برای رسیدن به آن انجام می‌شوند، ناشی از ضمیر ناخودآگاه فرد هستند. برای مثال، برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که تصور کنیم که در صورت عدم مطالعه دروس کلاسی خود، نتایجی وحشتناک در امتحان کسب خواهیم کرد!

به علاوه، نکته بسیار مهم در این مورد، تأثیر نحوه تجسم آینده بر نتایج به دست آمده است. در حقیقت، روشی که برای تجسم دستاوردهای خود در پیش می‌گیرید، تأثیر به سزایی بر ضمیر ناخودآگاه شما خواهد داشت. با این حال، بدین معنی نیست که متکبر بودن نسبت به همه چیز شما را موفق می‌کند. در حقیقت، تفاوت ظریفی مابین اعتمادبه‌نفس، مثبت اندیشی و اعتمادبه‌نفس کاذب وجود دارد؛ بنابراین برای دستیابی به موفقیت نیاز است تا ضمیر ناخودآگاه خود را آموزش دهید تا دستاوردهای آینده را با جزئیات کامل به تصویر بکشد.

در واقع، تصور موفقیت با تمامی جزئیات آن به افراد کمک می‌کند تا همه کارهای لازم برای رسیدن به هدف و برنامه‌ریزی به منظور قدم برداشتن در مسیر مورد نظر را مشخص کند. در این صورت توانایی اتخاذ تصمیم‌های درست در موقعیت‌های مختلف را خواهد داشت.

بنابراین به خاطر داشته باشید که دستاوردهای مورد نظر خود را به صورت منحصربه‌فرد و با تمام جزئیات آن تصور کنید. چرا که در نظر گرفتن یکسری اهداف کلی مانند پولدار شدن، دستیابی به زندگی مرفه‌تر و غیره، کمک زیادی در تأثیرگذاری روی ذهن ناخودآگاه ندارند. در نتیجه، برای رسیدن به هدف باید سعی کنید تا موفقیت را به طور خاص برای خود معنی کرده و بدانید که از زندگی چه می‌خواهید.

به طور مثال، اهدافی مانند «انتشار مقاله‌ای در نشریه مورد نظر» یا مواردی از این دست برای خود در نظر بگیرید. در این مرحله می‌توانید اهدافتان را یادداشت کرده و آن‌ها را بر اساس اولویتشان مرتب کنید. سپس ۵ تا ۱۰ هدف مهم خود را انتخاب کرده و دستاوردهای حاصل از آن‌ها را با جزئیات کاملشان متصور شوید.

شاید این مورد شباهت زیادی با همان قدرت تلقین داشته باشد.

ضمیر ناخودآگاه

۳. پایبند بودن به اهداف و افکار

پس از پشت سر گذاشتن هر یک از گام‌های فوق، اکنون ۵ تا ۱۰ هدف مهم خود را شناسایی کرده‌اید. با این حال ذهن ناخودآگاه شما همواره دلایل و بهانه‌هایی برای اجتناب از دنبال کردن آن‌ها خواهد داشت؛ بنابراین در این مرحله نیاز است تا ذهن خود را برای چسبیدن به اهداف و تصمیمات خودتان آموزش دهید!

در همین راستا، بهترین راه برای دنبال کردن اهداف و پایبندی به تصمیمات این است که اهداف کوتاه‌مدت و قطعی برای خود تعیین کنید. برای مثال، به خودتان بگویید «من امروز کار مورد نظرم را به مدت ۸۰ دقیقه انجام خواهم داد.» سپس برای آموزش ضمیر ناخودآگاه خود سعی کنید تا جملات تأکیدی مشابه مثال قبل و اهداف کوتاه‌مدتی از این دست را به صورت مداوم و تا زمانی تکرار کنید که به نوعی ملکه ذهنتان شده و به صورت ناخودآگاه آن‌ها را تا پایان روز به اتمام برسانید.

به طور کلی، افکار و کارهایی که روزانه در برنامه‌ریزی خود قرار می‌دهید، همان چیزی است که ذهن ناخودآگاه شما را آموزش می‌دهند؛ بنابراین برای آموزش ادراکات جدید و تأثیرگذاری مثبت بر ذهن ناخودآگاه خود، می‌توانید از این جملات تأکیدی مثبت و همچنین اهداف کوتاه‌مدت استفاده کنید. چراکه این روش تأثیری عالی بر ضمیر ناخودآگاه داشته و برای دستیابی به موفقیت در تمام فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، آموزش می‌بیند.

ضمیر ناخودآگاه

۴. خلاقیت داشتن برای حل مشکلات

تفکر انتقادی و برخورداری از مهارت‌های تحلیلی، دو مهارت مورد نیاز برای موفقیت در هر نوع محیطی است. همچنین این موضوع در کسب‌ و کارهای مختلف، خوداشتغالی یا کارهای شخصی نیز صادق است؛ به عبارت دیگر، استفاده از خلاقیت، تفکر انتقادی و تلاش برای حل مشکلات به شیوه‌ای مناسب در نهایت چیزی است که افراد موفق را از سایرین متمایز می‌کند.

با توجه به این که در مراحل پیشین هر یک از افراد قادر خواهند بود تا مشکلات خودشان را تشخیص داده و آن‌ها را شناسایی کنند، مهم‌ترین گام در مرحله بعدی نحوه رویارویی با این مشکلات بر اساس مهارت‌های خودشان است. در حقیقت، در این مرحله فرد توانایی لازم برای حل مسائل احتمالی و رهایی از بسیاری ناراحتی‌ها و اضطراب‌های زندگی را یافته و با مطرح کردن سؤالی با مضمون «این موضوع چه دستاوردها یا عواقبی برای من دارد؟» به تمامی آن‌ها پایان خواهد داد!

به بیان دیگر، مواجهه با مشکلات، تلاش برای حل آن‌ها از دیدگاه‌های متفاوت و آموزش ذهن خود برای برخورد با مشکلات مشابه احتمالی آینده، بهترین راه برای آموزش ضمیر ناخودآگاه به منظور دستیابی به موفقیت‌های بزرگ است؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که همه کارآفرینان موفق، بهترین کارمندان و همه افرادی که در زندگی خود موفق بوده‌اند، همواره با مشکلاتشان مواجه شده، راهی متفاوت برای رفع آن‌ها به کار گرفته‌اند و این کار را تبدیل به یکی از عادات پایدار خود کرده‌اند. در واقع، القای این نوع رویکرد در مواجهه با مشکلات، راهی عالی برای آموزش ذهن ناخودآگاه در جهت دستیابی به اهداف بزرگ‌تر است.

به همین منظور، سعی کنید تا در پایان روز، هر هفته در حدود ۵ تا ۱۰ موردی را بنویسید که در مواجهه با مشکلات خود به ذهنتان می‌آیند. سپس به مشکلاتتان فکر کنید و راه‌حل‌های احتمالی مورد نظر را یادداشت کنید. در چنین شرایطی، با مفهومی تحت عنوان موفقیت ناشی از مشکلات و شکست‌ها روبه‌رو خواهید شد. در حقیقت، این مفهوم به موضوعی اشاره دارد که در آن تمامی پیشرفت‌ها، نوآوری‌ها و موفقیت‌ها در نتیجه مشکلات و تجربیات به دست آمده از رفع آن‌ها به دست می‌آیند که فرد مورد نظر پیش از این با هر یک از آن‌ها مواجه بوده است.

بنابراین با آگاهی از این موضوع باید تلاش کنید تا ذهن ناخودآگاه خود را آموزش دهید تا به طور فعال در جستجوی مشکلات پیش رو و ارائه راه‌حل‌های مناسب برای آن‌ها باشد. همچنین تلاش برای فکر کردن به مشکلات از زوایای مختلف و ارائه راه‌حل‌های احتمالی برای آن‌ها را به یکی از عادات ثابت خود مبدل سازید.

ضمیر ناخودآگاه

۵. آموزش دادن ذهن با انجام تمرینات متعدد

به طور کلی، در طی تحقیقاتی ثابت شده است که چند تمرین مغزی وجود دارند که بر ضریب هوشی و عملکرد کلی مغز فرد تأثیر مثبتی دارند. در واقع، این تمرین‌های مغزی یک روش عالی برای آموزش ذهن ناخودآگاه فرد به منظور شناسایی الگوهای ذهنی، ایجاد ارتباطات مناسب با ناخودآگاه انسان و به طور کلی تأثیرگذاری مثبت در زندگی شخصی و کاری وی هستند.

به عبارت دیگر، انجام فعالیت‌های بدنی، ورزش و مدیتیشن، روند پیری مغز انسان را کاهش می‌دهد؛ بنابراین انجام فعالیت‌های مشابه به منظور فعال کردن ذهن ناخودآگاه، ایجاد حس کنجکاوی و تفکر در مسائل محیط پیرامون، از جمله تمرین‌هایی هستند که در روند آموزش ذهن در جهت رسیدن به موفقیت در زندگی کمک‌کننده می‌باشند.

بنابراین می‌توان گفت که تمرینات ذهنی و مطالعه روزانه چند روش عالی برای فعال نگاه داشتن ذهن، فراهم کردن اشتیاق و تمرکز لازم بر روی اهداف مورد نظرتان هستند. همچنین این تمرینات به پایداری در تمامی مراحل فوق برای رشد بهتر ذهن ناخودآگاه کمک می‌کنند.

ضمیر ناخودآگاه

۶. مدیتیشن و انجام فعالیت‌ های بدنی

مدیتیشن یا مراقبه تأثیرهای مثبت بسیاری بر زندگی انسان دارد. البته نمی‌توان گفت که این موضوع قابلیت رفع تمامی مشکلات و مسائل به وجود آمده در زندگی بشر را داراست! با این حال، مدیتیشن به انسان کمک می‌کند تا با خود درونی‌اش ارتباطی مناسب داشته و چیزهای زیادی در مورد خود و جهان بیاموزد.

همچنین ذهن ناخودآگاه فرد برای آموزش بهتر نیاز دارد تا جوان بوده و انرژی کافی برای بدن فراهم کند. برای این منظور، می‌توانید فعالیت‌هایی مانند ورزش، پیاده‌روی، مدیتیشن و غیره را انجام دهید؛ این‌ها برخی از بهترین راه‌هایی هستند که به فرد کمک می‌کنند تا ذهنی آرام و متمرکز داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که مدیتیشن و تمرینات بدنی تأثیر مثبتی روی مغز انسان دارند؛ به طوری که امکان برقراری ارتباطاتی جدید را با ضمیر ناخودآگاه وی فراهم می‌کنند.

ضمیر ناخودآگاه

به طور کلی، مراقبه و تمرینات بدنی امکانی را برای فرد فراهم می‌آورند تا بدین طریق ذهن ناخودآگاه خود را آموزش دهد تا بتواند به روش مناسب‌تری روی تمامی مسائل مورد نظر خود تمرکز کند. از همین روی، برای اینکه بتوانید نسبت به افکار، جملات تأکیدی و اهداف کوتاه‌مدت انگیزشی که در مراحل پیشین بیان شدند، پایدار و ثابت‌قدم باشید، ضروری است تا به ذهن خود اجازه دهید که این کار را با تجدید قوا به طور مؤثرتری انجام دهد. به علاوه، تحقیقات حاکی از آن هستند که پیاده‌روی، مراقبه و تمرینات بدنی تأثیر مثبتی در خلاقیت، حل مسئله و فراهم کردن امکان زندگی بهتر برای فرد دارند.

برای اثربخشی هر چه بهتر روش‌های مدیتیشن و ریلکسیشن، نیاز است تا نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • به مکانی ساکت برای اجتناب از حواس‌پرتی خود بروید.
 • در این مورد کمر را به حالت صاف نگاه داشته، بازوها را از بدن جدا کنید و کف دست را به سمت پایین بکشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ صدایی از جمله تلفن، تلویزیون و … موجب پرت شدن حواستان نمی‌گردند.
 • چشمان خود را بسته و سه نفس عمیق بکشید.
 • به صورت عمیق و آرام دم و بازدم خود را انجام دهید و در این حالت تصور کنید که از تمام تنش‌های و اضطراب‌های وجودتان رهایی می‌یابید.
 • نفس عمیق کشیده و عضلات خود را شل کنید.
 • در این مرحله سعی کنید تا در حدود ۷ مرتبه برای رسیدن به آرامش بدن خود نفس عمیق بکشید. در هر بار بازدم تصور کنید که در حالت آرامش کامل قرار دارید. در حقیقت، ضمیر ناخودآگاه با رسیدن به حالت آرامش از انجام فعالیت‌های لازم مانند حرکت دادن عضلات، بررسی عملکردهای حرکتی، تنظیم دمای بدن و سایر موارد رها شده و تمام تمرکز ذهن در اختیار شما خواهد بود. به علاوه، از نظر علمی، مغز در حالت آرامش از تولید امواج بتا (امواجی که در حالت کاملاً آگاهانه تولید می‌شوند) به سمت تولید امواج تتا می‌رود که این امواج می‌توانند منجر به تسکین اضطراب شده و اجازه تأثیرگذاری بر ضمیر ناخودآگاه را به فرد می‌دهند.
 • پس از رسیدن به آرامش کامل، روز ایده‌آل خود را تجسم کنید.

همان‌طور که اشاره شد، تصویرسازی از موفقیت تأثیر به سزایی بر ذهن ناخودآگاه فرد دارد؛ بنابراین برای شروع یک روز خوب و رسیدن به نسخه‌ای ایده‌آل از خودتان فکر کنید که با انرژی زیادی از خواب بیدار شده، در بهترین حالت خود هستید و با تمرکز کافی به کارهای شخصی و انجام وظایف خود می‌پردازید.

بنابراین تمام کارهای روزانه، تصمیمات و اهداف خود را مشخص کنید. خود را به عنوان ورزشکاری تصور کنید که با تمام قوا برای رسیدن به هدفش تلاش و تمرین می‌کند. همچنین می‌توانید خود را فردی با انرژی تصور کنید که صبح زود به محل کار رفته و برای پیشرفت و انجام وظایف خود تلاش می‌کنید. این تصویری ایده‌آل از یک روز پربازده شما خواهد بود. در چنین شرایطی، به بهترین نسخه از خودتان دست یافته و با تمرکز کافی در جهت اتخاذ تصمیماتی مناسب در زندگی خود گام برمی‌دارید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله، به تشریح مفهوم ضمیر ناخودآگاه پرداخته، راهکارهای کنترل و تأثیرگذاری روی آن به منظور دستیابی به موفقیت را مورد بررسی قرار دادیم؛ بنابراین با انجام هر یک از روش‌های مطرح‌شده در این مقاله، می‌توانید با ناخودآگاه خود ارتباط داشته، با آموزش آن نسبت به اتخاذ تصمیمات مناسب و رسیدن به اهداف خود اقدام کنید. شما چه جنبه‌های مهمی برای بهبود ضمیر ناخودآگاه خود مد نظر دارید؟ افکار و نظرات خود را با ما و کاربران انگیزه در میان بگذارید.

را بشناسید و از آن‌ها اجتناب کنید. در پایان پیشنهاد میکنیم باورهای محدود کننده‌ای که شما را از موفقیت دور نگه می‌دارد همچنین توصیه می‌کنیم با تمرین تنفس برای کاهش اضطراب نیز در انگیزه آشنا شوید و برای مراقبه آن را به کار گیرید.

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare