با انگیزه ماندن در روزهای سخت با ۱۵ راهکار کلیدی و کاربردی

چطور با انگیزه بمانیم

همه ما در زندگی اشتباهات، شکست‌ها و ناکامی‌هایی داشته‌ایم. همچنین برخی مواقع در مواجهه با مشکلات و موانع مختلف تسلیم شده و از ادامه راه خسته شده‌ایم. با این حال برای موفقیت در زندگی و دستیابی به اهداف مورد نظر نیاز است تا همواره در این مسیر ثابت‌قدم بوده و انگیزه خود را از دست ندهیم. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم در روزهای سخت با انگیزه بمانیم و تمرکز خود را بر هدف اصلی مد نظرمان حفظ کنیم. برای این منظور در این مطلب ۱۵ راه کلیدی جهت حفظ انگیزه شخصی ارائه خواهیم داد.

 

با انگیزه ماندن در روزهای سخت

در ادامه نکاتی را در رابطه با حفظ انگیزه در روزهای سخت برای شما تشریح خواهیم کرد که بسیار کاربردی و موثر خواهند بود.

۱. هدف گذاری به روش S.M.A.R.T

هدف‌گذاری به روش S.M.A.R.T، به تعیین اهدافی اشاره دارد که به اصطلاح Specific (مشخص)، Measurable (قابل‌اندازه‌گیری)، Attainable (قابل دستیابی)، Relevant (مرتبط) و Time-bound (دارای زمان‌بندی) باشند. در حقیقت، اگر هدفی بزرگ، پر چالش یا دست‌نیافتنی برای خود در نظر بگیرید، علی‌رغم اراده و انگیزه قوی برای رسیدن به هدف مورد نظر، به احتمال زیاد نمی‌توانید آن را محقق کنید. به عبارت دیگر، با تعیین اهداف بزرگ احتمال تسلیم شدن خودتان را افزایش می‌دهید.

بنابراین اهداف بزرگ خود را با بکارگیری روش S.M.A.R.T به اهداف کوچک‌تر تقسیم کرده، به خودتان زمان دهید و معیارهای منحصربه‌فرد خود را برای سنجش میزان موفقیت جهت دستیابی به آن‌ها تنظیم کنید. به عنوان مثال، به جای جملاتی مانند «من بیشتر تمرین خواهم کرد» می‌توانید اهدافی همچون «من تا ۲ ماه آینده حداقل ۳ بار در هفته تمرین خواهم کرد» را برای خود تعیین کنید.

۲. یادداشت کردن اهداف

برای افزایش انگیزه در روزهای سخت، تا حد امکان، اهداف خود را به صورت کاملاً واضح یادداشت کنید و بنویسید که چرا می‌خواهید به هدف مورد نظر برسید. البته لازم نیست یادداشت‌های خود را با کسی به اشتراک بگذارید؛ بلکه این روش، به نوعی تنظیم قراردادی با خودتان به شمار می‌آید.

به عبارت بهتر، با استفاده از این روش تعهد خود را برای پایبندی به هدف مورد نظر نشان داده و شانس موفقیتتان را افزایش می‌دهید. بنابراین یادداشت خود را در جایی مقابل دیدتان بچسبانید تا هر روز آن را دیده و بتوانید انگیزه لازم برای ادامه مسیر را حفظ کنید. به علاوه، در این صورت می‌توانید به نوعی از انضباط شخصی برخوردار بوده و زمان خود را برای انجام کارهایی در راستای اهداف مورد نظر تنظیم کنید.

چطور با انگیزه بمانیم

۳. مثبت فکر کردن

برای با انگیزه ماندن در روزهای سخت نیاز است تا به جای فکر کردن به تمام حالت‌های احتمالی شکست یا یافتن بهانه‌ای برای عدم توانایی جهت پایبندی به اهدافتان، مثبت اندیشی را تمرین کنید. بنابراین سعی کنید تا روی هدفتان متمرکز شده، به تمام راه‌هایی فکر کنید که می‌توانند شما را به موفقیت برسانند و هر روز این راه‌ها را برای خود تکرار کنید.

چطور با انگیزه بمانیم

۴. وادار کردن خود در رسیدن به اهداف

هیچ‌کس به اندازه خودتان نمی‌تواند مانعی برای دست‌یابی به اهداف مورد نظرتان باشد. بنابراین تلاش کنید تا راهی برای مسئولیت‌پذیری، برخورداری از اعتماد به نفس و وادار کردن خودتان به هدف مورد نظر بیابید. برای مثال، می‌توانید با دوست یا همسر خود شرط ببندید که در صورت موفقیت، هدیه‌ای برایتان تهیه کرده و در صورت عدم موفقیت شروط تعیین‌شده توسط آنان را به جای آورید!

چطور با انگیزه بمانیم

۵. تنظیم کردن یک برنامه‌ انعطاف‌ پذیر

همان‌طور که می‌دانید، یک هدف بدون برنامه‌ریزی، برای دست‌یابی به آن صرفاً یک آرزو است. بنابراین سعی کنید تا برای دستیابی به اهدافتان، برنامه‌ای انعطاف‌پذیر تنظیم کنید تا در صورت مواجهه با شرایط پیش‌بینی‌نشده، آمادگی لازم را داشته باشید.

چطور با انگیزه بمانیم

۶. اجتناب از کمال‌ گرایی

برای اینکه در روزهای سخت با انگیزه بمانید، نیاز است تا به خاطر داشته باشید که ثبات و پایداری در مسیر دستیابی به اهداف، بهتر از کمال‌گرایی و توجه بیش از حد به جزئیات موضوع است. در این صورت، هنگام مواجهه با مشکلات و اشتباهاتتان انگیزه خود را از دست نداده و مجدداً تلاش می‌کنید تا به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید.

چطور با انگیزه بمانیم

۷. درس گرفتن از اشتباهات

همه افراد خود را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسند. بنابراین برای با انگیزه ماندن در روزهای سخت، سعی کنید تا از اشتباهاتتان درس بگیرید. برای این منظور می‌توانید سؤالاتی همچون موارد زیر از خود بپرسید:

  • آیا پیش از این، برای دستیابی به هدف مورد نظر تلاش کرده‌اید؟
  • چه چیزی باعث شد تا در این راه شکست بخورید؟

در حقیقت، پاسخ به هر یک از سؤالات فوق، موجب می‌شود تا از تجربیات و اشتباهات گذشته درس گرفته و آن‌ها را برای افزایش احتمال موفقیتتان به کار بگیرید.

۸. عجله نکردن

همواره توجه داشته باشید که با قدم‌های کوچک، صبر و پشتکار می‌توانید به هدف‌های مورد نظرتان به خصوص اهداف بزرگ‌تر برسید. بنابراین برای حفظ انگیزه، عدم خستگی و تسلیم نشدن در روزهای سخت، عجله نکنید؛ از انجام دادن تمام برنامه‌ها و کارها در ابتدای راه پرهیز کرده و با صبر و پشتکار پیش بروید.

۹. امتحان کردن چیزهای جدید

برای حفظ انگیزه و اجتناب از خستگی، می‌توانید روش‌های جدیدی برای انجام کارهای خودتان امتحان کنید. حتی در شرایطی که کارهای روتین هر روز را دوست داشته باشید، باز هم نیاز است تا برای ایجاد تنوع تغییری در روال کاری خودتان اعمال کنید؛ چراکه این موضوع موجب می‌شود تا ذهنتان در نتیجه‌ انجام یکسری کارهای روتین خسته نشده و بدین ترتیب انگیزه کافی برای محقق نمودن اهدافتان را داشته باشید.

چطور با انگیزه بمانیم

۱۰. توجه کردن به کلمات

یکی دیگر از نکات کاربردی برای حفظ انگیزه در روزهای سخت، این است که به سخنانتان توجه کرده و نحوه بیان یکسری جملات را در خودتان تغییر دهید. در چنین شرایطی، به صورت ناخودآگاه عملکردتان نیز تغییر می‌کند. برای مثال، می‌توانید به جای جملاتی مانند «من می‌خوام … را انجام دهم.»، از جملات دیگری نظیر «من … را انجام خواهم داد.» استفاده کنید. در این صورت شاهد تغییر نگرشتان برای دستیابی به هدف مورد نظر خواهید بود. بنابراین هرگز قدرت کلمات را نادیده نگرفته و از بار معنایی مثبت آن‌ها برای موفقیت و بالا نگاه داشتن انگیزه خود بهره بگیرید.

۱۱. منفعل نبودن

هیچ کاری انجام نمی‌شود، مگر اینکه خودتان قصد انجامش را داشته باشید. بنابراین حتی اگر در انجام کار مورد نظرتان پیشرفت چندانی نداشتید، باز هم تلاش کنید. در واقع، اگر برای دستیابی به هدفتان شوق داشته و برای انجام کارها علاقه نشان دهید، به نتیجه خواهید رسید!

با این حال اگر احساس می‌کنید که انگیزه کافی را برای ادامه مسیرتان ندارید، یک هدف موقت و کوچک تنظیم کنید. در این صورت هنگام دستیابی به هدفتان انگیزه پیدا می‌کنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که انگیزه کافی برای تلاش در جهت رسیدن به اهداف بزرگ‌تر را به دست آورید.

چطور با انگیزه بمانیم

۱۲. دوستی با افراد همفکر و همسو با خود

گاهی اوقات با انگیزه ماندن در روزهای سخت یا مثبت اندیشی، تا حدودی دشوار به نظر می‌رسد. به همین دلیل، سعی کنید تا فرد یا گروهی از افراد را با اهداف مشابه خودتان پیدا کنید و به این طریق انگیزه‌ تلاش و ادامه مسیر برای یکدیگر باشید. در حقیقت، کار تیمی می‌تواند باعث به حقیقت پیوستن رویاها شود.

۱۳. اجتناب از منفی نگری

برای دستیابی به موفقیت و با انگیزه ماندن در هنگام مواجهه با مشکلات، نیاز است تا حتماً از افراد منفی‌نگر، شرایط و افکار منفی دوری کنید؛ چراکه منفی‌نگری هیچ تناسبی با موفقیت ندارد.

۱۴. آماده بودن برای روزهای بد

آمادگی و برنامه‌ریزی احتمالی برای شرایط عدم موفقیت، بسیار متفاوت‌تر از برنامه‌ریزی برای شکست است! همان‌طور که می‌دانید، زندگی اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی بسیاری دارد. بنابراین به احتمال زیاد روزها یا هفته‌های بسیاری با شرایطی مواجه خواهید شد که خسته شده و نیاز به تقویت انگیزه خودتان دارید.

به همین منظور، برنامه‌ای تنظیم کنید تا در صورت مواجهه با چنین شرایطی بتوانید با انگیزه مانده و به راهتان ادامه دهید. برای مثال، می‌توانید در مورد فردی مطالعه کنید که از او الهام می‌گیرید، روش‌های جدید را امتحان کنید یا سایر راه‌هایی که می‌توانند خستگی را رفع کرده و منبعی برای انگیزه‌دهی مجدد باشند.

۱۵. کمک گرفتن

اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید به تنهایی کاری را انجام دهید یا گمان می‌کنید که برای دستیابی به هدف مورد نظرتان نیاز به کمک فردی دارید، می‌توانید از سایرین کمک بگیرید. برای مثال، می‌توانید خیلی ساده از همسر خود بخواهید تا در صورت تنبلی و بی‌انگیزه شدنتان، شما را وادار به انجام کار مورد نظر کند.

به عنوان مثالی دیگر، اگر انگیزه برای ورزش کردن ندارید، اما قصد دارید ورزش کنید، می‌توانید از همسر یا دوستتان بخواهید تا به شما بپیوندد. در این صورت می‌توانید از همراهان خود انگیزه بگیرید؛ حتی با این کار، آن‌ها نیز ممکن است برای کار روی هدف‌های خود انگیزه کافی پیدا کنند.

چطور با انگیزه بمانیم

سخن آخر

در این مقاله به تشریح چند راه کاربردی به منظور با انگیزه ماندن در روزهای سخت پرداختیم که با بکارگیری هر یک از آن‌ها می‌توانید نسبت به اهداف و کارهای برنامه‌ریزی شده خود تعهد و انگیزه بیشتری داشته باشید. نظر شما در مورد راهکارهای مذکور چیست؟ آیا راه‌های دیگری برای حفظ انگیزه و تلاش برای دستیابی اهداف مورد نظرتان به کار گرفته‌اید؟ نظرات و ایده‌های خود را در پایین همین صفحه، با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم با تفاوت انگیزه با هدف نیز در سایت انگیزه آشنا شوید و برای رسیدن به اهداف خود، از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare