کراش به چه معناست و کراش داشتن یعنی چه؟

کراش - کراش یعنی چه

کراش داشتن اصطلاحی است که این روزها زیاد استفاده می‌شود؛ وقتی روی یک نفر کراش داریم، یعنی علاقه زیادی از طرف ما وجود داره تا با اون فرد وقت بگذرونیم؛ به زبان آوردن این حس دشواره و گاهی اوقات، بقیه افراد از روی حرکات ما متوجه این علاقه پنهانی میشن!

کراش یعنی:  یک علاقه شدید به فردی که در چشمان شما بسیار جذاب و فوق العاده خاص به نظر می‌رسد.

کراش معمولا یک طرفه است!
کراش داشتن را می‌توان مقدمه ای بر شروع یک رابطه عاشقانه دانست،
اما مفهوم کراش با عشق یکسان نیست.

مثال: توی یک جمع دوستانه، دانشجویی یا خانوادگی، به احتمال زیاد یک نفر هست که به چشم شما جذاب تر میاد، حرکات اون فرد رو دنبال می‌کنید، و به دنبال راهی برای این هستید که بفهمید آیا اون فرد هم به شما کراش داره یا نه؟!

 

معنی کلمه کراش؛ crush با crash فرق دارد

به املای صحیح این کلمه در زبان انگلیسی دقت کنید. کلمه کراش در زبان انگلیسی معادل Crush است. “کراش داشتن” یکی از معانی غیر رسمی کلمه crush محسوب می‌شود. این معادل غیر رسمی در دیکشنری‌های مختلف زبان انگلیسی به صورت زیر تعبیر شده است:

A brief but intense infatuation for someone, especially someone unattainable

یک شیدایی موقت اما شدید به خاطر یک فرد خاص، به خصوص فردی دست نیافتنی!

معنی کراش داشتن

اگر بخواهیم در زبان انگلیسی کراش داشتن روی فردی را بیان کنیم از چنین عبارتی استفاده می‌کنیم:

I have a crush on him/her
من روی اون آقا/خانم کراش دارم

I have a crush on you
من روت کراش دارم

روت کراش دارم

گفتن کراش به زبان های رایج دنیا

 • روت کراش دارم به فرانسونی = J’ai un faible pour toi
 • روت کراش دارم به ایتالیایی = Ho una cotta per te
 • روت کراش دارم به آلمانی = ik ben verliefd op jou
 • روت کراش دارم به اسپانیایی = estoy chiflado por ti

سوالات متداول

۱. یک کراش چقدر طول می کشد؟

طبق تحقیقات روانشناسی، طول عمر کراش معمولا ۴ ماه است. اگر این احساسات بیشتر از این مدت طول بکشد، این به معنای “عاشق شدن” خواهد بود.

۲. اگر روی کسی کراش داشتم، بهش بگم؟

بله حتما باید احساسات خود را به نحوی مناسب به طرف مقابل انتقال دهید. تحقیقات نشان داده که بیان کردن احساس، چه از طرف دختر و چه از طرف پسر، معمولا با پاسخ مثبت طرف مقابل همراه بوده است.

۳. چگونه بفهمیم کسی بر روی ما کراش دارد؟

خجالت و حساسیت همراه با رفتارهای انفجاری غیر قابل انتظار از جمله واضحترین علائم فردی است که بر روی شما کراش دارد. مثلا کسی که در جمع دوستان خودش، پرحرف و وراج است اما در جلوی شما لکنت زبان می‌گیرد!

مهم! چگونه به کسی بگوییم که رویش کراش داریم؟

 • هرگز از دوستان یا فرد دیگری به عنوان واسطه استفاده نکنید – مثبت اندیش باشید و احساس خود را با اعتماد به نفس ابراز کنید.
 • همیشه به بدترین شرایطی که ممکن است رخ دهد فکر کنید – باید واقع بین باشید! بعد از گفتن احساس خود به طرف مقابل، دنیا تمام نشده است، چه جواب مثبت بشنوید چه جواب منفی، چیزی از زندگی شما کم نخواهد شد.
 • برای طرف مقابل پیامک بفرستید – پیام کوتاه یا پیام تلگرامی یا واتساپی می تواند ایده خوبی باشد، چراکه خود شما این پیام را به طرف مقابل منتقل می کنید نه یک فرد واسطه
 • واضح حرف بزنید – لازم نیست با کلمات بازی کنید، شما به یک نفر علاقمند شده‌اید نه عاشق! پس خیلی راحت از این جملات استفاده کنید: “می‌تونم با شما قرار بزارم؟”“می‌تونیم باهم یک صحبت کوتاهی داشته باشیم”
 • از او بخواهید فعلا چیزی در جواب به شما نگوید – اگر قرار گذاشته‌اید یا پست تلفن باهم صحبت می‌کنید، پس از ابراز احساسات، از طرف مقابل بخواهید فعلا جوابی به شما ندهد. “می‌خوام چیزی بهت بگم که ممکنه سورپرایزت کنه، اما تو مجبور نیستی فعلا چیزی بگی، من فقط می‌خواستم احساسمو باهات در میون بگذارم”
 • قبل از گفتن جمله “روت کراش دارم” از جملات مجذوب کننده استفاده کنید – بهتر است کمی از طرف مقابل تعریف کنید، مثال: “بنظرم تو جذاب ترین فردی هستی که تابحال دیدم”
 • یک تاریخ برای شنیدن جواب مشخص کنید – از او بخواهید یک روز یا ساعت را برای پاسخ دادن به شما مشخص کند، اگر او جوابی نداد، خودتان باید این تاریخ را تعیین کنید.
 • به نظرات همدیگر احترام بگذارید – در صورت شنیدن هر جوابی باید رفتار محترمانه و معقولی از خود نشان دهید.

 

انواع کراش؛ کراش فقط کراش رومانتیک نیست

در اصل ۴ نوع کاش داریم؛

۱. کراش رومانتیک:

کراش دختر به پسر یا پسر به دختر که معمولا با احساسات شدید عاطفی همراه است و تصورات فرد تلفیقی از روابط احساسی و روابط فیزیکی است.

مثال: اگر توی ذهنتون رابطه عاطفی با فردی رو تصور می‌کنید که دست در دست هم، در حال قدم زدن در زیر ریزش برگ‌های پاییزی هستید!

نکته: عشق اروتیک به کراش رومانتیک شبیه است:

شاید علت اصلی کراش رومانتیک زیبایی فرد مقابل باشد. در اینجا ما با یک نوع عشق به نام عشق اروتیک نیز مواجه می‌شویم. عشق اروتیک تنها زمانی به وجود می‌آید که انسان در جایی از زندگی اش زیبایی ببیند. توجه کنید که در عشق اروتیک، زیبایی دیداری برای فرد مهم است، پس اگر زیبایی وجود نداشت، این عشق را نباید اروتیک نامید. از آنجایی که در کراش رومانیک فرد حالات و اتفاقاتی را در ذهن خود تصویر می‌کند و می‌بیند، این نوع کراش را می‌توان مقدمه‌ای بر عشق اروتیک دانست. البته فراموش نکنیم که کراش داشتن یک علاقه تقریبا پنهان یک طرفه است. اما عشق نیاز به ابراز دارد!

در عشق اروتیک نوعی میل در انسان به وجود می‌آید که دلیل اصلی آن زیبایی اندام‌های یک فرد است. این یعنی فرد زیبایی جسمی را مقدم بر هر نوع زیبایی دیگر می‌داند.

۲. کراش دوستانه

نوع دوستانه ممکن است از طرف پسر به پسر، دختر به دختر یا پسر به دختر و عکس این رابطه باشد. اما در اینجا رابطه رومانتیک وجود ندارد، عشق اروتیک جایی در این نوع کراش ندارد. بعضی اوقات در میان جمع دوستان، فرد جذابی را می‌بینید که چه زیبا باشد و چه نباشد، شما نوعی گرایش پنهانی به سمت او دارید. به دنبال راهی برای خوشحال کردن او هستید. این نوع کراش مقدمه‌ای بر دوستی های دخترانه و رفاقت‌های پسرانه است.

عشق فیلیایی به کراش دوستانه شباهت دارد

بر عکس عشق اروتیک، نوع دیگری از عشق وجود دارد که اصلا به زیبایی ظاهری یا زیبایی اندام‌های یک فرد اهمیت نمی‌دهد. عشق فیلیایی یعنی خواستن چیزهای خوب برای یک فرد دیگر و فقط برای آن فرد! عشق میان دوستان و رفقای صمیمی فیلیایی است، چراکه جدا از بحث زیبایی و جذابیت، شما فقط خوب رفیق خود را می‌خواهید. در کراش دوستاته نیز شما اگر راهی برای خوشحال کردن آن فرد خاص پیدا کنید، حتما آن را امتحان خواهید کرد.

۳. کراش گذرا

کراش دختر به پسر یا پسر به دختر این نوع کراش، گرایش به فردی است که به تازگی به جریان زندگی شما وارد شده است‌. فردی جدید و جذاب! این نوع کراش بیشتر در محیط های دانشجویی پیش می‌آید. شاید افرادی را دیده باشید که خودشان در رابطه عاطفی واقعی هستند اما وقتی با شما صحبت می‌کنند، بیشتر درباره فرد دیگری صحبت می‌کنند که به تازگی به نظرشان جذاب آمده است. باید بگوییم که این نوع کراش گذراست.

۴. کراش تحسین کننده

وقتی شما فردی را به عنوان الگوی خود تصور می‌کنید و نا خودآگاه به سمت علایق آن فرد نیز گرایش پیدا می‌کنید، دچار کراش تحسین کننده شده‌اید‌. شاید فقط به خاطر اینکه آت فرد در جلوی جمع یا در میان مردم کار بسیار جذابی انجام داده است یا به طرز خاصی رفتار می‌کند.

مثال: علاقه بیشتر دختر و پسرهای جوان به سلبریتی های ایرانی و خارجی از این نوع کراش است. در دانشگاه ها نیز همیشه یک استاد وجود دارد که یا در میان دخترها و یا میان پسرها محبوبیت دارد. بیشتر افراد روی این فرد جذاب و خاصی که نسبت به دیگران متمایز رفتار می‌کند، کراش دارند.

 

۴ تفاوت اصلی کراش با عشق و عاشقی

عشق کراش
معمولا دوام و عمر بیشتری دارد معمولا دوام و عمر کمتری دارد
دیدن فرد مقابل برای شما خوشحال کننده است دیدن فرد مقابل در شما استرس و هیجان ایجاد می‌کند
طرفین معمولا از ذهنیت یکدیگر نسبت به هم آگاهی دارند طرفین معمولا آگاهی لازم را از یکدیگر به دست نیاورده‌اند
عشق یعنی قبول کردن همه زیبایی ها در کنار نقص‌ها کراش یعنی توجه کردن به ایده آل‌ها

سخن آخر

به قولی، کراش را باید نوعی like دانست که هنوز به love تبدیل نشده است. پس نباید این دو مفهوم را یکسان بدانیم. در عاشقی معمولا شناخت خوبی میان طرفین وجود دارد، اما کراش نوعی ابراز علاقه، آن هم یک طرفه است. برای اینکه بفهمید کسی روی شما کراش دارد یا عاشق شماست، ابتدا باید به زبان بدن مردان و زبان بدن زنان را کاملا درک کنید. البته در این میان درک زبان بدن زنان عاشق کار دشوارتری خواهد بود.

نظر شما درباره این احساس چیست؟ آیا تابه حال کراش داشته‌اید؟ از چه روش‌هایی برای گفتن احساس خود استفاده کرده‌اید؟ شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در انتهای این صفحه با ما و سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare