بسته

غم غربت و راهکارهایی برای مقابله با آن

راه های غلبه بر غم دوری و دلتنگی

مهاجرت به یک شهر دیگر برای تحصیل یا کار برای همه باعث احساس دلتنگی و غم غربت می‌شود. بنابراین اندوه دوری از خانواده و دوستان احساسی عجیب و غریب و دور از ذهنی نیست، اما سوال این است که برای مقابله با این احساس چه باید کرد؟ در اولین گام باید آن را بپذیریم و باور کنیم که این احساس نباید باعث خجالت و شرم ما باشد. در ادامه راهکارهایی برای رهایی از احساس دلتنگی و اندوه غربت وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند. در این مطلب ۹ راهکار برای غلبه براین احساس را معرفی خواهیم کرد.

 

غم غربت و دوری از خانه

غم غربت احساس استرس و نگرانی عمیقی است که فرد به دلیل جدایی از افراد و مکان‌‌های آشنا به آن دچار می‌شود. غم غربت و دوری از خانه اغلب در ابتدای سال تحصیلی و یا هفته بعد از تعطیلات سال نو اتفاق ‌می‌افتد. خوشبختانه این یک عارضه کوتاه مدت است. طبق نظر اتحادیه ملی دانش آموزان (NUS) بیشتر علائمی که دانش‌آموزان نشان داده‌اند پس از گذشت سه هفته از بین رفته‌اند.

علائم دلتنگی برای خانه و خانواده عبارتند از:

 • به هم ریختگی الگوی خواب
 • احساس عصبانیت، تهوع، نگران یا ناراحتی
 • احساس تنهایی یا جدا افتادگی
 • کمبود عزت نفس یا احساس بی ارزشی
 • سردرد
 • کمبود اشتها یا کاهش تمرکز

 

غلبه بر احساس دلتنگی

دلتنگی برای خانه به آسانی می‌تواند به عارضه‌های روانی جدی‌تری مانند افسردگی منجر شود. بنابراین مقابله با آن بسیار مهم است. همیشه در نظر داشته باشید که دلتنگی برای محیط آشنا و تقلا برای انطباق با محیط جدید کاملا طبیعی است. احساس غربت ضعف نیست که بخاطر داشتن آن خجالت بکشید.

قابل اطمینان‌ترین راه برای شکست دادن احساس دلتنگی این است که خود را کاملا در درس، کار و زندگی غرق کنید. حتی اگر در ابتدا دلهره‌آور باشد. پیوستن به اجتماعات و باشگاه‌ها راهی بسیار مفید برای یافتن افراد همفکر است. بازدید از اماکن مورد پسند در شهر جدید ایده‌ فوق العاده‌ای است و همچنین کمک می‌کند تا در رویدادهای محلی شرکت کنید.

حتی در زمانی‌که نیاز دارید کار شخصی انجام دهید برای مثال کار کلاسی خود را تکمیل کنید باز هم سعی کنید تا از اتاق خود خارج شوید. به عنوان مثال در کتابخانه مطالعه کنید یا لپ‌تاپ خود را به کافی شاپ ببرید. بودن با مردم کمک خواهد کرد تا کمتر احساس دور افتادگی کنید. ورزش، تغذیه مناسب، تنظیم الگوی خواب و درمان بی خوابی نیز ضروری هستند.

علاوه بر این‌ها، مدیریت کردن ارتباط با خانه نیز بسیار مهم است. ارتباط منظم با خانواده و دوستان اهمیت دارد، اما همزمان باید به خودتان فضا بدهید تا بر زندگی جدید خود تمرکز کنید. تماس‌های تلفنی مداوم یا پیام‌های شبکه‌های اجتماعی احساسات منفی شما را تشدید می‌کند.

اگر دانشجو هستید و در ابتدای ترم تحصیلی خود احساس دلتنگی کردید، ممکن است بخواهید در تعطیلات آخر هفته مستقیم به خانه برگردید. با این حال باید از این زمان برای شناخت محیط و ملاقات با افراد جدید استفاده کنید و دیدار با خانواده را برای چند هفته بعد برنامه ریزی نمایید. اگر بلافاصله بعد از دانشجو شدن، احساسی که انتظار داشتید را تجربه نکردید، دلسرد نشوید بعد از اینکه در محیط جدید جا افتادید، احساسی که منتظرش بودید را تجربه خواهید کرد.

برای غلبه برا احساس غربت و دلتنگی باید از موارد زیر دوری کنید:

 • بلوکه کردن احساسات
 • زندانی کردن خود در اتاق
 • رد کرد موقعیت دیدار با افراد جدید
 • عدم حضور در سخنرانی و سمینارها
 • روی آوردن به مواد مخدر یا الکل
غلبه بر احساس دلتنگی
غلبه بر احساس دلتنگی

توصیه متخصصان برای دانشجویان

ممکن است در ابتدا این احساس را داشته باشید که رفتن به دانشگاه انتخاب بدی بوده است و حتی به انصراف از دانشگاه فکر کنید. با این حال انصراف از تحصیل آخرین راه چاره است. چندین پشتیبان در دانشگاه وجود دارد، برای شروع می‌توانید از متخصص عمومی (GP) یا مشاور دانشگاه کمک بگیرید.

بعضی از دانشگاه‌های خارجی در این زمینه خدمات حرفه‌ای ارائه می‌دهند. آن‌ها تجربه بسیاری در مورد کمک به دانشجویانی که از دلتنگی رنج می‌برند و در حال تطبیق با زندگی جدید دانشجویی هستند، دارند.

 

۹ راهکار  برای کنار آمدن با غم غربت و دلتنگی

مهم نیست که چقدر برای شروع تحصیل در دانشگاه یا کار در شهر یا کشور جدید هیجان زده باشید، کمی احسای دلتنگی و غم غربت کاملا طبیعی است. بنابراین اگر شما از دلتنگی و غربت رنج می‌برید بخاطر داشته باشید که تنها نیستید. احساس دلتنگی احساسی است که افراد به راحتی در مورد آن صحبت نمی‌کنند. خوشبختانه راهکارهایی برای رهایی از غم غربت و احساس دلتنگی برای خانه و خانواده وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند.

۱. به خودتان سخت نگیرید

این شاید مهم‌ترین توصیه برای شماست برای همین آن را در بالای این فهرست قرار داده‌ایم. احساس دلتنگی بخاطر ضعف شما نیست و نباید خود را بخاطر آن سرزنش کنید و به خودتان سخت بگیرید. اکثر افرادی که برای تحصیل و کار از خانه و خانواده دور شده‌اند، دلتنگی برای خانه را تجربه می‌کنند.

غلبه بر غم غربت - در اتاق‌تان تنها نمانید
غلبه بر غم غربت – در اتاق‌تان تنها نمانید

۲. زمان زیادی را در اتاق نگذرانید

ممکن است وسوسه شوید که اتاق خود را به عنوان مکانی امن در نظر بگیرید، اما ماندن در این وضعیت تنها به بدتر شدن حس شما کمک خواهد کرد. جدا کردن خود از محیط، احساس دلتنگی و غم غربت را قوی‌تر می‌کند، همچنین زمان بیشتری دارید تا در مورد دلتنگی فکر کنید.

سعی کنید خودتان را مشغول نگه دارید برای سفرهای یک روزه برنامه ریزی کنید، بجای اتاق در کتابخانه مطالعه کنید، اگر دانشجو هستید کاری نیمه وقت پیدا  کنید و سعی نمایید در فعالیت‌های فوق برنامه شرکت داشته باشید.

۳. انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشید

یکی از بزرگترین افسانه‌ها در مورد دانشگاه این است که می‌گویند هر روز دانشگاه یک مهمانی دیوانه‌وار است. در دانشگاه کمترین مسئولیت را خواهید داشت و می‌توان هر شب هفته را به خوشگذرانی بپردازید.

با تماشای شبکه اجتماعی دیگران شاید به این فکر کنید که به انداره‌ آن‌ها خوش نیستید یا اینکه شما کار اشتباهی می‌کنید، اما فراموش نکنید که شبکه‌های مجازی تنها تصویری ظاهری از زندگی واقعی مردم را به شما نشان می‌دهند. تجربه دانشگاهی خود را با دیگران مقایسه نکنید و انتظار نداشته باشید که هر روز شما بهترین روز زندگی‌تان باشد.

۴. آرامش خانه را با خود بیاورید

همه ما اشیائی داریم که وقتی حالمان خوب نیست ما را خوشحال می‌کنند. این وسیله می‌توان خرس عروسکی مورد علاقه‌تان یا پتوی پارچه‌ای که مادربزرگ‌تان وقتی هفت سالی بودید به شما داده است، باشدو

وسیله‌ای که باعث ایجاد ایجاد آرامش‌ شما می‌شود را همراه خود بیاورید. اگر دانشجو هستید، نگران مسخره شدن بخاطر اسباب بازی بغلی خود نباشید. این احتمال هست که هم اتاقی شما نیز مثل شما عروسک خود را جایی پنهان کرده باشد!

غلبه بر اندوه غربت - مثبت اندیشی
غلبه بر اندوه غربت – مثبت اندیشی

۵. مثبت باشید

البته که گفتن مثبت باشید، نسبت به مثبت بودن خیلی راحت‌تر است، اما داشتن تمرکز کافی روی نگرش مثبت کمک بسزایی به مبارزه با احساس دلتنگی خواهد کرد. فعالیت‌هایی که از آن‌ها لذت می‌برید و برای انجام‌شان لحظه شماری می‌کنید مانند ارتباط با دوستانتان یا یک حمام گرم و عالی یا حتی دیدن یک قسمت از سریال مورد علاقه‌تان را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

همچنین دید مثبت به زندگی شما را به فردی دوست داشتنی تبدیل می‌کند پس در نتیجه احتمالا آسان‌تر دوستان جدید پیدا خواهید کرد. دوستان جدید می‌توانند به دور نگه داشتن حس دلتنگی کمک کند.

۶. درخواست کمک کنید

اگر به تازگی وارد دانشگاه شده‌اید، بدانید که جهش یکباره از مدرسه به دانشگاه می‌تواند سخت باشد پس نباید از درخواست کمک کردن خجالت بکشید. اگر هر مشکلی در مورد واحدهای درسی و… دارید در سکوت زجر نکشید. اگر احساس غربت می‌کنید نگرانی در مورد دروس و یا مسائل مالی شرایط را بدتر می‌کند. پس همه مشکلات را دسته‌بندی کرده و به محض اینکه اتفاق افتادند کمک بگیرید. همانطور که در دانشگاه مستقیما به دروس دسترسی دارید، خواهید فهمید که هر دانشگاهی مرکز خدمات مشاوره نیز دارد. از آن‌ها استفاده کنید. آن‌ها برای همین راه اندازی شده‌اند!

غلبه بر احساس دلتنگی - کاوش محل زندگی جدید
غلبه بر احساس دلتنگی – کاوش محل زندگی جدید

۷. محیط اطراف خود را کاوش کنید

یکی از مهم‌ترین دلایلی که احسای دلتنگی می‌کنیم، بودن در جای نا آشناست. بنابراین گشتن در شهر جدید و آشنا شدن با محیط به شما این احساس را خواهد داد که در خانه هستید. در حقیقت آشنا نشدن با شهر جدید محل زندگی‌تان یکی از بزرگترین پشیمانی‌هایی است که دانشجویان فارغ التحصیل دارند. در محله جدید پیاده‌روی کنید به گشت و گذار بروید در جامعه محلی کارهای داوطلبانه انجام دهید.

۸. با خانواده در تماس باشید، اما نه خیلی زیاد!

چه تماس تلفنی باشد یا یک چت گروهی در واتس‌اپ یا حتی یک نامه، در تماس بودن با دوستان و خانواده کمک می‌کند تا فاصله را کمتر حس کنید و بیشتر در جریان مسائل خانه خود باشید. با این حال برقرار کردن تماس بیش از حد، احساس تنهایی و دور بودن از خانه را در شما تقویت می‌کند. در نتیجه باید به نحوی با خانواده در تماس باشید که ارتباط شما با آنها و دوستان‌تان بیشتر از ارتباط شما با افراد حاضر در محیط جدید نباشد.

۹. به حفظ سلامت خود اهمیت دهید

وقتی که احساس آشفتگی می‌کنید ممکن است وسوسه شوید که روی مبل دراز بکشید و درحالی‌که چیپس یا یک بستنی بزرگ می‌خورید گریه کنید، اما این می‌تواند تناسب اندام و سالامتی شما را به مخاطره بیندازد. در نتیجه حال شما بدتر خواهد شد. سالم بودن احساس شما را نسبت به زندگی مثبت‌تر می‌کند. به دنبال برنامه‌های کم هزینه‌ تناسب اندام باشید تا با صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه سلامتی خود را حفظ کنید.

 

جمع بندی

اگرچه دور شدن از خانواده و دوستان سخت است، اما گاهی برای رشد و پیشرفت چاره دیگری نیست. بنابراین سعی کنید راهکارهای درج شده در مقاله را به کار ببرید تا به غم غربت و احساس دلتنگی غلبه کنید. در پایان فراموش نکنید اگر روش و راهکار دیگری را برای مقابله با اندوه غربت و دلتنگی می‌شناسید، آن را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا