علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟

علائم کمبود اعتماد به نفس

افرادی که اعتماد به نفس دارند، روابط شادتر و درآمد بیشتری در کسب و کار داشته و معمولا موفق‌تر از کسانی هستند که فاقد اعتماد به نفس هستند. کمبود اعتماد به نفس می‌تواند مانع از پیشرفت و دستیابی به اهداف در زندگی شود. کمبود اعتماد به نفس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله بروز شوک و ضربه در دوران کودکی، ابراز نارضایتی و عدم تایید از سوی دیگران، عدم رضایت از ظاهر خود، سوء استفاده جنسی یا احساسی و مشکلات مرتبط با محیط کار. در این مقاله با علائم کمبود اعتماد به نفس بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

علائم کمبود اعتماد به نفس

از علائم کمبود اعتماد به نفس می‌توان به ۲۹ مورد زیر اشاره کرد.

۱.  از لحاظ اجتماعی گوشه‌گیر هستید

اگر شما همیشه به دنبال بهانه برای شرکت نکردن در رویدادهای اجتماعی هستید یا از قرار گذاشتن با دیگران اجتناب می‌کنید، احتمالا کمبود اعتماد به نفس دارید.

در این شرایط احتمالا ترجیح می‌دهید به جای تعامل با دیگران، در خانه بمانید. شما به مهارت های اجتماعی خود ایمان نداشته و نمی‌خواهید خود را خجالت زده کنید.

۲. اضطراب و آشفتگی عاطفی دارید

زمانی که درباره چیزی احساس اضطراب می‌کنید، معمولا به این دلیل است که از نتیجه و عاقبت آن مطمئن نیستید. با این حال زمانی که به خود و توانایی‌هایتان باور داشته باشید، دلیلی برای تجربه اضطراب یا پریشانی نخواهید داشت.

۳. تعریف و تمجید را نمی پذیرید

زمانی که کسی از شما تعریف می‌کند، آیا با افتخار می‌گویید «ممنون» چون به آنچه گفته اند باور دارید؟ یا تعریف آنها را انکار می‌کنید و چیزی برای بی ارزش نشان دادن آن می‌گویید؟

اگر اعتماد به نفس داشته باشید، شما تعریف و تمجید از خود را می‌پذیرید، چون معتقد هستید که حقیقت دارد.

۴. اغلب درباره آنچه دیگران فکر می‌کنند، نگران هستید

زمانی که اعتماد به نفس دارید، واقعا به آنچه که دیگران درباره شما فکر می‌کنند اهمیت چندانی نمی‌دهید، چون خود را دوست داشته و می‌دانید این تنها چیزی است که اهمیت دارد.

شما می‌دانید که زندگی نمی‌کنید تا دیگران را خوشحال کنید، بلکه قرار است خودتان خوشحال باشید. شما مطمئنید که موفق خواهید شد.

۵. به خودتان توجه نمی‌کنید

هنگامی که فرد کمبود اعتماد به نفس داشته باشد، زمانی برای مراقبت از خود صرف نمی‌کند. او با خود می‌گوید: «برای چه؟»

۶. تمایلی به رقابت و چالش ندارید

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود که باور کنید در کارهای خود شکست خواهید خورد، بنابراین هیچ تلاش و کوششی نمی‌کنید. به نظر می‌رسد هر کار جدیدی ارزش وقت گذاشتن ندارد زیرا از پیش خود را متقاعد کرده اید که شکست خواهید خورد.

۷. به قضاوت خود اعتماد ندارید

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود که پس از تصمیم گرفتن درباره چیزی، خود را بیش از حد انتقاد کنید زیرا به توانایی خود برای گرفتن تصمیمات درست شک دارید.

در این شرایط مدام از دیگران درباره موضوع مورد نظر خود، نظرخواهی می‌کنید تا اینکه از قضاوت خود مطمئن شوید. شما احساس می‌کنید دیگران بهتر از شما می‌دانند.

علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس

۸. شما توقع کمی از زندگی دارید

شما فکر نمی‌کنید که بتوانید در زندگی موفق شوید یا به خواسته های خود برسید! از این رو حد معمول و متوسط زندگی را می‌پذیرید. شما به خودتان قبولانده اید که نمی‌توانید موفق شوید.

۹. در موقعیت های اجتماعی به تلفن همراه خود متکی هستید

اغلب در موقعیت‌های اجتماعی که در آنها هیچ دوستی ندارید، سر خود را با گوشی همراه تان گرم می‌کنید. گوشی نقش یک سپر را برای شما دارد که مانع از ارتباط واقعی شما با دیگران شده و در عین حال شما را از بروز هر گونه شرمندگی محافظت می‌کند.

۱۰. در صورت بروز مخالفت و اختلاف، همیشه کوتاه می‌آیید

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود در مکالماتی که احتمال کشمکش در آنها وجود دارد خود را عقب بکشید. شما ترجیح می‌دهید از اختلاف و درگیری پرهیز کرده و احساسات واقعی خود را بیان نکنید.

۱۱. انتقاد سازنده را به خود می‌گیرید

اگر مدیرتان انتقادی سازنده درباره عملکرد شما در محل کار کند، احتمالا ناراحت می‌شوید. به جای آنکه این انتقاد را بی طرفانه بپذیرید، ممکن است احساسی واکنش نشان داده یا حالت دفاعی به خود بگیرید. شما متوجه نیستید که انتقاد سازنده می‌تواند به رشد و پیشرفت شما کمک کند.

۱۲. در گفتگوهای گروهی شرکت نمی‌کنید

شما نمی‌دانید حرفی که می‌خواهید بزنید درست است یا خیر، و بیش از حد درباره آن فکر می‌کنید. فکر می‌کنید دیگران بهتر از شما صحبت می‌کنند.

۱۳. احساس می‌کنید باید رفتار خود را توضیح دهید

شما احساس می کنید که باید علت کارهای خود را به طور مرتب توضیح دهید. هر فردی اشتباه می‌کند، اما افرادی که با کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند، اغلب احساس می‌کنند که باید دلیلی برای تصمیمات خود ارائه دهند.

۱۴. دیگران را سرزنش می‌کنید

اگر شما بیش از حد ناله و شکایت می‌کنید و مدام دیگران را مورد سرزنش قرار می‌دهید، احتمالا کمبود اعتماد به نفس دارید. با شکایت و سرزنش دیگران، شما بار مسئولیت را بر عهده کس دیگری می‌گذارید. این استراتژی، شما را در وضعیت قربانی قرار می‌دهد که در آن به نظر می‌رسد شما هیچ کنترلی بر شرایط زندگی خود ندارید.

۱۵. بهانه می‌آورید

فردی که دچار کمبود اعتماد به نفس است، زمانی که مورد انتقاد قرار می‌گیرد، برای کارها و تصمیمات خود عذر و بهانه می‌آورد. قبول مسئولیت فردی نشانه ضعف نیست، بلکه نشانه ای از قدرت درونی و خودآگاهی است.

افراد با اعتماد به نفس، با ذهنی باز به انتقادها گوش فرا می‌دهند و در صورت مفید بودن، سعی می‌کنند از آنها بهره ببرند.

۱۶. استفاده از زبان بدن به صورت تدافعی

زمانی که شما از زبان بدن تدافعی مانند دست به سینه ایستادن یا چهره ای عبوس استفاده کنید، این حالت‌ها ممکن است نشان دهنده کمبود اعتماد به نفس در شما باشد.

۱۷. نیاز به تایید دیگران دارید

افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند، نیاز دارند که از سوی دیگران تایید و تصدیق شوند. عدم تأیید از سوی دیگران برای این افراد آزاردهنده است و حتی می‌تواند سطح اعتماد به نفس آنها را بیشتر پایین بیاورد.

۱۸. بدبین هستید

کمبود عزت نفس باعث می‌شود که افراد نسبت به هر چیزی بدبین و منتقد باشند. آنها این افکار و احساسات منفی را به افراد دور و بر خود منتقل می‌کنند و به سختی درباره چیزی، مثبت فکر می‌کنند. این بدبینی ناشی از احساس عدم کنترل بر آینده و موفقیت در زندگی است.

علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس

۱۹.  از آینده هراس دارید

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود که فرد درباره آینده و احتمالات آن نگران باشد. آنها نمی‌توانند از زمان حال لذت ببرند زیرا درباره اتفاقات بدی که ممکن است روی دهد نگران هستند.

۲۰. شرمنده هستید

افرادی که اعتماد به نفس ندارند، زمانی که کاری را بدون نقص انجام نمی‌دهند، احساس شرمندگی می‌کنند. آنها می‌خواهند با عالی بودن، دیگران را خشنود کنند. این ویژگی باعث می‌شود که آنها دچار استرس و اضطراب شدید باشند.

۲۱. مدام عذر خواهی می‌کنید

افرادی که اعتماد به نفس ندارند، ارزش خود را نادیده گرفته و احساس می‌کنند هر چیز اشتباهی، تقصیر آنهاست. از این رو بابت هر چیزی، حتی اگر اشتباه آنها نباشد، عذرخواهی می‌کنند.

۲۲. چیزهایی را می‌خرید که دوست ندارید

افراد با اعتماد به نفس کم، در زمان خرید مثلا خرید لباس، نظرات دیگران را مد نظر قرار می دهند. این به این دلیل است که آنها تمایل به تایید دیگران دارند تا اینکه بخواهند خودشان را خوشحال کنند.

۲۳. آرامش محیط و شرایط را حفظ می‌کنید

فردی که اعتماد به نفس ندارد، حتی اگر از کسی هم خوشش نیاید، هرگز با وی مقابله نکرده یا برای رفع مشکل اقدامی نمی‌کند. این فرد به علت ترس از طرد شدن ترجیح می‌دهد آرامش شرایط را حفظ کند.

۲۴. دروغ‌های بیهوده و احمقانه می‌گویید

ممکن است حقیقت به اندازه کافی جالب نباشد، بنابراین فردی که اعتماد به نفس ندارد سعی می‌کند دروغ های مصلحت آمیز بگوید. شما نمی‌خواهید با گفتن حقیقت در چشم دیگران ضعیف به نظر بیایید.

۲۵. عدم برقراری تماس چشمی

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود که برقراری تماس چشمی با دیگران برای چنین فردی ناراحت کننده باشد. نگاه کردن به اطراف یا زمین به این معنی است که شما احساس راحتی نمی‌کنید.

۲۶. خود را تقبیح و ملامت می‌کنید

اگر شما درباره ظاهر و توانایی‌های خود اعتماد به نفس نداشته باشید، ممکن است خود را به خاطر نقص ها و اشتباهات به طور مداوم ملامت کنید.

۲۷. حد و مرز ندارید

فردی که اعتماد به نفس ندارد، به سختی می‌تواند به دیگران «نه» بگوید. او اجازه می‌دهد دیگران از او استفاده کنند.

۲۸. تغییرات را دوست ندارید

کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود فرد ترجیح دهد در شرایط ناخوشایند اما آشنای خود باقی بماند. ترس از تغییر باعث می‌شود که فرد در یک رابطه یا شغل بد باقی بماند.

۲۹. نمی‌توانید از موفقیت خود لذت ببرید

فردی که اعتماد به نفس ندارد، تمام تلاش خود را می‌کند تا به موفقیت برسد، سپس از اقرار به سختکوشی خود برای رسیدن به موفقیت امتناع می‌کند! آنها به جای باهوش، خود را خوش شانس می‌دانند. و از آنجایی که به قضاوت خود اعتماد ندارند، احساس نارضایتی می‌کنند.

علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس

چطور بر کمبود اعتماد به نفس خود غلبه کنیم؟

برای غلبه بر علائم کمبود اعتماد به نفس می توانید کارهای زیر را امتحان کنید:

  • هر روز خود را آراسته کنید
  • الگوهای فکری خود را تغییر دهید و دید مثبت داشته باشید
  • افکار خود را تجزیه و تحلیل کنید
  • همیشه خود را از قبل برای کار یا موضوع مورد نظر خود آماده کنید
  • لبخند بزنید
  • تظاهر کنید که اعتماد به نفس دارید
  • به شکست به چشم دوست نگاه کنید نه دشمن

 

کلام آخر

اگر علائم کمبود اعتماد به نفس را در خود تشخیص می‌دهید، وقت آن است که فکری برای وضعیت خود کنید. آشنایی با علائم کمبود اعتماد به نفس می‌تواند به شما در تقویت و بهبود شرایط‌تان کمک کند. برای رسیدن به موفقیت صبر داشته و با خودتان مهربان باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مجموعه‌ای زیبا و کاربردی از جملات اعتماد به نفس را نیز در انگیزه مطالعه کنید و از آن‌ها در مکالمات روزانه خود بهره بگیرید. همچنین نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر مخاطبان انگیزه در میان بگذارید.

 

برگرفته از: liveboldandbloom.com

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare