تاثیر موسیقی بر مغز؛ از کاهش درد مفاصل تا درمان صرع

تاثیر موسیقی بر ذهن

دیوید مک‌کی (David O. Mckay)، مبلغ مذهبی آمریکایی، در ارتباط با موسیقی می‌گوید: “موسیقی حقیقتا زبانی جهانی است، و وقتی که به خوبی بیان می‌شود، تاثیر عمیقی بر روح خواهد داشت” تاثیر موسیقی بر ذهن از نظر علمی به اثبات رسیده است. تحقیقات نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند در جنبه‌های گوناگونی از جمله کاهش درد، رهایی از استرس، کمک به حافظه و بهبود آسیب‌های مغزی به انسان کمک کند. النا مانس (Elena Mannes) در کتاب قدرت موسیقی می‌گوید: “دانشمندان دریافته‌اند که موسیقی بیش از هر اقدام دیگری، باعث تحریک بخش‌هایی از مغز او می‌شود.” اگر شما هم کنجکاو شده‌اید که موسیقی چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد، با ما همراه باشید.

 

تاثیر موسیقی بر مغز

۱. موسیقی و کاهش درد

بیلی جول (Billy Joel)، خواننده، ترانه سرا و نوازنده پیانو آمریکایی می‌گوید: من فکر می‌کنم موسیقی ماهیتی شفابخش دارد. یک تجلی پرهیاهو از بشریت است که همه ما تحت تاثیر آن قرار گرفته‌ایم. مهم نیست از چه فرهنگی باشیم، همگی عاشق موسیقی هستیم.

در سال ۲۰۱۴ میلادی تحقیقی در ارتباز با تاثیر موسیقی بر بیماران مبتلا به درد بافت عضلانی انجام شد. این تحقیق نشان داد که گوش دادن به موسیقی آرامش بخشی که خود بیمار آن را انتخاب کرده بود، باعث کاهش درد و افزایش تحرک بیمار به میزان چشمگیری شده بود.

محققان بر این باورند که موسیقی تحمل درد را آسان‌تر می‌کند، چرا که باعث رها شدن اپیوئیدها (مسکن‌های طبیعی بدن) می‌شود. در تحقیقی در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شد، به افرادی داروی Naltrexone داده شد که باعث توقف عملکرد اپیوئید در بدن می‌شود. این افراد در زمان گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان لذت کمتری را تجربه کردند و این امر نشان داد که موسیقی می‌تواند باعث فعال شدن اپیوئیدها در بدن و کاهش درد شود.

تاثیر موسیقی بر ذهن - کاهش استرس

تاثیر موسیقی بر ذهن – کاهش استرس

۲. رهایی از استرس با موسیقی

موسیقی که برای شما آرامش بخش است می‌تواند با کاهش سطح هورمون کورتیزول، که در واکنش به استرس در بدن آزاد می‌شود، میزان استرس شما را نیز کاهش دهد. تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شد، نشان داد که موسیقی باعث کاهش استرس بیماران بخش اورژانس اطفال می‌شود.

علاوه بر این محققان دانشگاه آلبرتا در تحقیقی که روی ۴۲ کودک بین سنین ۳ تا ۱۱ سال انجام شد، دریافتند که آن دسته از کودکانی که در حین انجام تزریق دارو به موسیقی آرامش بخش گوش می‌دادند، در مقایسه با بقیه به طور قابل ملاحظه‌ای درد و استرس کمتری را تجربه کردند.

۳. کمک به حافظه با موسیقی

موسیقی می‌تواند در یک لحظه ذهن را به سال‌ها قبل برگرداند. از اوایل قرن ۲۰ تحقیقاتی در زمینه ارتباط موسیقی با حافظه تحقیقات متعددی انجام شده است. بعضی از این تحقیقات ثابت کرده اند که موسیقی باعث بهبود عملکرد مغز در بیماران مبتلا به آلزایمر می‌شود و همچنین می‌تواند به افرادی که دچار فراموشی شده‌اند و حافظه خود را از دست داده‌اند نیز کمک کند.

الیور ساکس (Oliver Sacks)، متخصص عصب شناسی در بریتانیا، در مورد ارتباط موسیقی و حافظه می‌گوید: موسیقی احساسات را بیدار می‌کند و احساسات می‌تواند خاطرات را با خود به همراه بیاورد. موسیقی احساس زندگی را زمانی که هیچ چیز دیگری قادر به آن نیست زنده می‌کند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ میلادی روی ۸۹ بیمار با زوال عقل انجام شد که در آن بیماران و مراقبان همگی به مدت ۱۰ هفته در یکی از سه گروه برنامه‌ریزی شده قرار گرفتند. گروه اول به موسیقی گوش می‌دادند، گروه دوم خوانندگی را تجربه می‌کردند و گروه سوم تحت مراقبت‌های معمول قرار داشتند. نتایج نشان داد که در مقایسه با گروه دارای مراقبت‌های معمول، دو گروه دیگر از نظر وضع روحی، شرایط حافظه و عملکردهای اجرایی و درک کلی پیشرفت‌هایی داشتند. همچنین خوانندگی باعث افزایش حافظه کوتاه مدت و رفاه مراقبین گروه دوم شد، در حالی که گوش دادن به موسیقی تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی مراقبین گروه اول دیگر داشت.

تاثیر موسیقی بر ذهن - درمان پیامدهای سکته مغزی

تاثیر موسیقی بر ذهن – درمان پیامدهای سکته مغزی

۴. نقش موسیقی در درمان صرع، سکته یا آسیب مغزی

تحقیقات نشان داده‌اند که واکنش مغز افراد مبتلا به صرع، به موسیقی به گونه‌ای متفاوت است. در این تحقیقات گوش دادن به موسیقی از حملات صرع پیشگیری کرده است. از آنجایی که استرس باعث وقوع تشنج در این افراد می‌شود، بسیاری از بیماران با گوش دادن به موسیقی احساس آرامش داشتند و این دلیلی برای جلوگیری از وقوع حملات صرع بوده است.

بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ میلادی، بیمارانی که در مراحل اولیه بعد از سکته مغزی به موسیقی گوش دادند، روند بهبودی پیامدهای سکته در آنها رضایت بخش‌تر بوده است. از آنجایی که اکثر تغییرات در طی هفته‌ها و ماه‌های اول رخ می‌دهند، پیشنهاد می‌شود که بیماران هرچه سریع‌تر پس از سکته شروع به گوش دادن به موسیقی کنند. بر اساس این تحقیق حافظه کلامی افرادی که مدت کوتاهی پس از سکته مغزی شروع به گوش دادن موسیقی کردند، پس از سه ماه ۶۰ درصد بهبود پیدا کرده است.

در سال ۱۹۷۳ میلادی یک درمان مبتنی بر موسیقی به نام صدای موزون به وجود آمد. هدف از این درمان کمک به دو دسته از بیماران بود، افرادی که سکته کرده‌اند و پس از سکته دچار مشکلات کلامی شده‌اند و افرادی که مشکلات تکلم دارند. در این درمان از شعر برای بازیابی قدرت تکلم استفاده می‌شود. به گفته کارشناسان اگرچه این بیماران قادر به صحبت کردن نیستند، اما معمولا می‌توانند آواز بخوانند.

 

سخن آخر…

اغلب ما از موسیقی تنها برای آرام شدن و گذراندن وقت استفاده می‌کنیم، اما همانطور که مطالعه کردید موسیقی تاثیر شگفت انگیزی بر مغز دارد. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید موسیقی چه تاثیر دیگری بر ذهن دارد؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare