۲۰ روش موثر و کاربردی برای رسیدن به آرامش درونی

معرفی روش های رسیدن به آرامش درونی

اکثر ما در یک نقطه خاص از زندگی خود، با مشکلات و هرج و مرج‌های درونی و بیرونی دست و پنجه نرم کرده‌ایم. استرس، هیجان، احساسات منفی و فکر کردن بیش از اندازه، تنها برخی از مواردی هستند که ما را نا آرام می‌کنند. تقریبا همه ما می‌دانیم که این موارد تا چه حد می‌توانند بد و آزار دهنده باشند؛ حتی گاهی به نظر می‌رسد هیچ روشی برای رسیدن به آرامش درونی وجود ندارد. اما در این مطلب روش‌های زیادی برای رسیدن به آرامش درون به شما آموزش داده می‌شود.

 

آرامش درونی

پیش از آنکه به روش‌ها را بررسی کنیم، بیایید در این مورد بحث کنیم که آرامش درونی به چه معناست؟

آرامش درونی در این دنیای مدرن، چیزی بیشتر از یافتن یک فضای آرام است. برای توصیف آرامش درونی باید بگوییم، حالتی است که در آن به آرامش روحی و روانی دست یابید. از سوی دیگر، آرامش درون، دانش و درک کافی برای حفظ آرامش است. آرامش درونی واقعی، از شرایط خارجی مستقل بوده و به این معناست که شما دقیقا خود را شناخته و بدانید قادر به انجام چه کارهایی هستید. هنگامی که آرامش درونی دارید، خود را خواهید پذیرفت و زمان، انرژی و توجه خود را بر مسائل بی‌اهمیت و بی‌معنا تلف نخواهید کرد.

ساده گرفتن زندگی، یکی از مراحل رسیدن به آرامش درونی است. ساده گرفتن، باعث به وجود آمدن آرامش درونی و بیرونی در زندگی می‌شود.

زائر صلح

روش های رسیدن به آرامش درونی

آیا شما هم به دنیال روش های رسیدن به آرامش درونی هستید؟ در ادامه این مقاله با ۲۰ روش موثر آشنا خواهید شد که شما را در رسیدن به ابن هدف ارزشمند یاری خواهند کرد.

۱. مشخص کردن محدودیت‌‌ها

اغلب اوقات از آنجا که نمی‌دانیم چگونه زمان‌ خود را تنظیم کنیم، سرمان شلوغ می‌شود. دانستن اینکه چه زمانی باید کار را متوقف کنید، خصوصا وقتی آن کار اهمیت زیادی ندارد، باعث می‌شود تا کمتر احساس پریشانی داشته باشید. مثلا اگر از فضای مجازی فقط برای دیدن شایعات جدید استفاده می‌کنید، می‌توانید استفاده از آن را به حداقل برسانید.

۲. آرام بودن

برای آرامش درون شما احتیاج دارید که قدری آرام باشید؛ کشیدن نفس‌های عمیق، تنش‌ها را تا حد زیادی از بین می‌برد.

کشیدن نفس عمیق، باعث تبادل اکسیژن می‌شود؛ یعنی باعث می‌شود اکسیژن دریافت کرده و کربن دی اکسید خارج شود. جای تعجب نیست که این کار می‌تواند ضربان قلب را کاهش داده و فشار خون را تنظیم کند.

“وبلاگ سلامت دانشگاه هاروارد”

بهترین نکته در مورد نفس عمیق کشیدن این است که می‌توانید در هر زمان و هر مکان آن را انجام دهید. به عنوان تمرین، به آرامی از بینی نفس بکشید و ریه‌های خود را پر کنید. اجازه دهید شکم‌تان منبسط شود. حداقل ۴ ثانیه نفس خود را حبس کرده و سپس ۶ ثانیه به آرامی از دهان یا بینی خود هوا را خارج کنید.

شاید ورزش کردن، قدم زدن طولانی، یوگا، مدیتیشن، شنا کردن و گوش دادن به موسیقی نیز برای شما موثر باشد.

احساس شادی و آرامش

۳. بزرگنمایی ممنوع

بزرگ کردن موضوعات بی‌اهمیت می‌تواند استرس‌های الکی برای شما ایجاد کند. وقتی با موضوعی که فکر می‌کنید اهمیت زیادی دارد روبه‌رو می‌شوید، از خودتان بپرسید که آیا این موضوع ۵ سال دیگر هم اهمیت دارد؟ پاسخ دادن به این سوال به شما کمک می‌کند تا موضوع را بهتر درک کنید.

۴. عصبانیت ممنوع

عصبانی بودن مداوم در طول زمان تاثیرات منفی بر ذهن و بدن شما خواهد گذاشت. اما اگر کمی آرام باشید، کمتر احساس تنش و استرس خواهید داشت. اکثر اوقات برای رسیدن به آرامش درونی باید فکر کردن بیش از حد را کنار بگذاریم.

۵. نظم داشتن

برخی افراد هنگامی که میز یا محیط اطرافشان شلوغ باشد، نمی‌توانند کار کنند. تمیز و مرتب کردن محیط اطراف تنها چند دقیقه زمان می‌برد اما تاثیر بسیار زیادی بر تمرکز بهتر داشته و یکی از روش های رسیدن به آرامش درونی محسوب می‌شود.

بودن در یک فضای منظم، مرتب و ساده ذهن را برای فکر کردن باز می‌کند.

۶. سبک میمنیمالیستی

بسیاری از افراد نگاه مینیمالیستی را سرد و بی‌روح می‌دانند؛ در صورتی که برای طرفداران این سبک، مینیمالیست بودن به معنای از بین بردن موارد مزاحم غیرضروری در اطراف بوده که موجب بر هم خوردن آرامش ذهن شده و تمرکز را از بین می‌برد.

۷. وقت شناس بودن

وقت‌شناس بودن می‌تواند چیز کوچکی به نظر برسد اما تاثیر فراوانی روی برنامه‌های شما دارد. هنگامی که زودتر از موعد برسید، آرامش بیشتری دارید. وقت شناس بودن، زمان کافی برای تغییرات احتمالی را نیز به شما می‌دهد.

شاد بودن

۸. ماندن در گذشته ممنوع

آنچه در گذشته اتفاق افتاده، برای گذشته است. مهم نیست که اتفاقی که افتاده چقدر منفی یا ناراحت کننده است، درهر صورت باید از آن بگذرید. این واقعیت را بپذیرید که با فکر کردن، هیچ چیز تغییر نمی‌کند. بگذارید احساسات و افکارتان بگذرند. نمی‌گوییم که با این کار می‌توانید جزئیات مربوط به آنچه اتفاق افتاده را فراموش کنید؛ اما احساسات منفی‌ شما کمتر خواهند شد. به جای اتفاقات گذشته، تمرکز خود را روی حال و اتفاقات بهتر بگذارید.

۹. حدس نزدن

گاهی اوقات چیزی که باعث به وجود آمدن استرس ما می‌شود، فرضیات ماست. خواندن ذهن افراد تقریبا غیرممکن است؛ با این حال بعضی از افراد هنوز سعی می‌کنند این کار را انجام دهند. نتیجه این کار چیزی جز اضطراب، عدم اطمینان و نتیجه‌های اشتباه نخواهد بود. بنابراین تلاش کنید به جای فکر کردن، سوال کنید.

۱۰. شارژ کردن خود

خودتان، خودتان را شارژ کنید؛ راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد؛ مثلا می‌توانید سفر کنید، فیلم ببینید یا پیاده‌روی کنید.

۱۱. به تعویق انداختن ممنوع

ارزش واقعی زمان را بدانید؛ زمان را دریابید و از هر لحظه آن لذت ببرید. بطالت، تنبلی و به تعویق انداختن کارها را کنار بگذارید. هرگز کار امروز را به فردا نیندازید.

فیلین استن هوپ

مشکلات خود را سریع و بلافاصله حل کنید و از شر استرس آن رها شوید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر صبر کنید، تنش‌های ناشی از آن بیشتر خواهند شد. بنابراین هر کاری که باید انجام دهید را زودتر آغاز کنید.

۱۲. تعادل در کار

کار متعلق به خانه نیست؛ پس آن را در جایی که به آن تعلق دارد رها کنید. تعطیلات آخر هفته خود را به گرفتن انرژی اختصاص دهید و فعالیت‌های مربوط به اینترنت را محدود کنید. سعی کنید بیشتر آخر هفته‌ها را با خانواده و دوستان‌ خود سرگرم باشید. این یکی از بهترین روش های رسیدن به آرامش درونی است.

۱۳. انجام دادن به موقع کارها

داشتن چند وظیفه مختلف می‌تواند به شما فشار وارد کند. از این رو، انجام هر کار در زمان مشخص خود، شما را متمرکز خواهد کرد. این کار در تمام طول روز به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را بهتر و سریع‌تر انجام دهید.

۱۴. تمرکز کردن روی خاطرات خوب

گاهی اوقات، به جای تمرکز کردن روی خاطرات خوب، روی خاطرات بد تمرکز می‌کنیم. شاید در گذشته خاطرات تلخی داشته و شکست خورده باشید؛ اما به خود یادآوری کنید که قوی هستید. یکی از روش های رسیدن به آرامش درونی این است که روی خاطرات خوب تمرکز کنید.

۱۵. مدیتیشن

امروزه مدیتیشن یکی از رایج‌ترین روش های رسیدن به آرامش درونی است. برای این کار شما فقط روزانه به نیم ساعت زمان نیاز دارید. درست مثل هر تجربه جدید، ابتدا ممکن است کمی دشوار به نظر برسد؛ اما به زودی آن را یاد خواهید گرفت.

۱۶. اجتناب از حرف‌های بیهوده

پچ پچ‌های طی روز، ما را به ستوه آورده و یکی از بزرگترین دشمنان رسیدن به آرامش درونی به حساب می‌آید. ما اغلب به خودمان می‌آییم و متوجه می‌شویم که در حال گفتن چیزهایی هستیم که هیچ اهمیتی برایمان ندارند.

ما نمی‌خواهیم شما را از صحبت کردن درمورد مسائل مختلف منع کنیم، اما مهم است که به آنچه می‌گویید، توجه بیشتری داشته باشید. به یاد داشته باشید هرچه بیشتر صحبت کنید، انرژی بیشتری صرف خواهید کرد. در هنگام صحبت کردن با دیگران، باید توجه داشته باشید که حرف‌های شما واقعا اهمیت داشته باشند. اگر اهمیت ندارند، فقط وقت و انرژی و آرامش خود را از دست می‌دهید.

۱۷. غیبت ممنوع

شایعات و غیبت، راه حل ما برای وقت‌هایی است که خسته هستیم و حوصله‌مان سر رفته است! این کار نه تنها باعث می‌شود تا به کسانی که با آن‌ها غیبت می‌کنید نزدیک شوید، بلکه با صحبت کردن درمورد مسائل دیگران، احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد. اما حقیقت این است که واقعا احساس بهتری در مورد این موضوع نخواهید داشت!

با به اشتراک گذاشتن موضوعاتی که به ما گفته شده است، پشیمان شده و احساس عذاب وجدان خواهید کرد. این صحبت‌ها هیچ کمکی به تغذیه ذهن و روان ما نخواهد کرد. با بیشتر شدن این صحبت‌ها تنها انرژی منفی خود را گسترش داده و فضای ذهن خود را آلوده کرده و آرامش درونی خود را از دست خواهید داد. اگر دراطراف‌تان افرادی را دارید که غیبت می‌کنند، از آن‌ها دوری کنید.

۱۸. صحبت صریح

دروغ‌های کوچک، عذر و بهانه و توضیحات اضافه را کنار بگذارید. تصور کنید کسی که قلبا دوستش ندارید شما را به یک مهمانی دعوت کند؛ شما می‌دانید که از این مهمانی لذت نخواهید برد، اما نمی‌خواهید او را ناراحت کنید. بنابراین به دنبال بهانه‌ای برای نرفتن به مهمانی خواهید گشت. احتمالا یک داستان در مورد یک سفر ناخواسته یا مشغله کاری تعریف خواهید کرد و به مهمانی نخواهید رفت. اما با این کارها آیا از خودتان راضی هستید؟ پشت یک دروغ، دروغ‌های دیگری خواهید گفت و در نهایت متوجه می‌شوید که دروغ گفتن به بخش عادی زندگی‌ شما تبدیل شده است.

دیر یا زود، حرف‌های شما هیچ معنایی نداشته و هیچ کس به آنچه می‌گویید اعتماد نخواهد کرد. یکی از روش های رسیدن به آرامش درونی، صادق بودن است.

آرامش درون

۱۹. انتقاد از خود

هیچ کسی ما را ناعادلانه‌تر از خودمان قضاوت نمی‌کند. ما اولین کسی هستیم که خودمان را چاق، احمق، زشت، تنبل، ترسناک و غیره می‌نامیم و از درون با کلماتی که هرگز بیان نخواهیم کرد، خودخوری می‌کنیم. پس به صداهای منفی درون‌تان گوش ندهید!

هرگاه صدای درونی ناراحت کننده‌ای را شنیدید، از خودتان بپرسید: آیا واقعا خودتان را با این الفاظ صدا خواهید کرد؟ آیا افراد دیگر را با این صفات صداخواهید کرد؟ جواب: نه!؛ پس با صدای بیرونی خود پاسخ دهید: “این اهمیت ندارد!”

۲۰. کنترل افکار

به عنوان یک انسان نرمال، همه ما در طی روز افکار مختلفی در سر داریم. اما آیا این افکار واقعا اهمیت دارند؟ مطمئنا همه آن‌ها مهم نیستند. اما هنگامی که به افکار خود اعتماد پیدا می‌کنید، آن‌ها به مشکل تبدیل می‌شوند.

جستجو برای یافتن آرامش درونی، مهم‌تر از یافتن شادی یا موفقیت است.

کریس شی

سخن آخر

همه ما هر روز نیاز به آرامش درونی داریم؛ اما در مواجهه با مشکلات یا خطر، این نیاز بیشتر احساس می‌شود. هنگامی که آرامش درونی داشته باشید، می‌توانید ذهن و احساسات خود را کنترل کنید و بر مشکلات پیروز شوید. امیدواریم از ۲۰ روش ارائه شده در این مقاله استفاده کرده و با تمرین کردن آن‌ها به ایجاد آرامش در درون خود کمک کنید. همچنین اگر به دنبال شادی و آرامش هستید، مطلب ایجاد احساس شادی در زندگی نیز به شما کمک خواهد کرد.

لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare