۱۵ نکته کاربردی برای ایجاد دید مثبت به زندگی

دید مثبت به زندگی

دید مثبت به زندگی شور و شوق و قدرتی قابل توجه در انسان ایجاد می‌کند. ثابت شده است که تفکر مثبت، بر سلامت روحی، احساسی و جسمی تأثیر بسیاری دارد. همچنین شیوه زندگی را تغییر می‌دهد و مانع از افسردگی  می‌شود. مثبت‌اندیشی با بهبود قدرت ذهنی، باعث توانایی مدیریت بهتر شرایط دشوار زندگی می‌شود. اگر شما هم تمایل دارید که دید مثبتی به زندگی داشته باشید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

 

مزایا دید مثبت به زندگی چیست؟

مزایای مثبت بودن به همینجا ختم نمی‌شود. مثبت‌اندیشی و مثبت بودن یک ویژگی مسری است. در واقع انرژی مثبت شما می‌تواند در دیگران نیز تأثیر بگذارد و حال و هوای آن‌ها را به سمت مثبت اندیشیدن ببرد.

دید مثبت در محیط کار نیز موجب ارتباطی بهتر با مدیر، دوستان، همکاران و مشتریان می‌شود. همچنین رویارویی با شرایط سخت کاری را ساده‌تر جلوه می‌دهد. در نتیجه باعث پیشرفت کاری خواهد شد. در محیط خانواده نیز، مثبت بودن موجب بهبود روابط خانوادگی می‌شود و روابط را با اعضای خانواده تقویت کند. بنابراین نگاه مثبت به زندگی و مثبت‌اندیشی، موجب تحکیم بنیان خانواده می‌شود و زندگی را شادتر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

دید مثبت به زندگی

تاثیر نگاه مثبت در مثبت اندیشی

چگونه دید مثبت به زندگی داشته باشیم؟

حال که می‌دانیم دید مثبت چه نتایجی در زندگی دارد، راهکارهایی برای ایجاد این حس زیبا را معرفی می‌کنیم.

۱. پذیرش احساسات منفی

مثبت بودن به معنای نادیده گرفتن احساسات منفی نیست. احساسات منفی مانند خشم و غم را بپذیرید و به آن‌ها توجه داشته باشید. این به معنای پذیرش و نزدیک شدن به مشکلات به قصد حل آن‌هاست. در واقع با نگاهی مثبت می‌توانید راه‌حلی برای مشکلات خود بیابید و به این ترتیب به جای اتلاف انرژی برای غصه خوردن، در جهت رفع آن‌ها انرژی صرف کنید.

۲. رها کردن مشکلات

گاهی اوقات برخی مشکلات هیچ راه‌حلی ندارند و فقط موجب آزار هستند. این همان زمانی است که باید قدرت رها کردن آن‌ها را داشته باشید و بپذیرید که برخی از مشکلات عملاً قابل حل نیستند. با رها کردن این مشکلات و پرداختن به جنبه‌های مثبت زندگی، احساس شادی را به خود بازمی‌گردانید. یاد بگیرید که برای مشکلات غیرقابل حل، انرژی خود را تلف نکنید.

۳. انجام کارهای کوچک مثبت

دید مثبت به زندگی چیزی نیست که یک شبه حاصل شود. باید یاد بگیرید دائما کارهای کوچک مثبت را در زندگی خود تبدیل به یک عادت همیشگی کنید. در این صورت می‌توانید مثبت اندیشی خود را تقویت کنید و همیشه نگاهی مثبت به زندگی، مشکلات و البته اتفاقات خوب داشته باشید.

خودتان و عملکردتان را تایید کنید، حتی می‌توانید از خودتان قدردانی کنید. به علاوه قدردانی کردن از اطرافیان نیز انرژی مثبت بسیاری را به زندگی شما و اطرافیان وارد می‎کند.

۴. توجه به هنر

هنر در خالص‌ترین حالت، بیان احساسات است. هنر حس بسیار مثبتی را به وجود می‌آورد، بنابراین یک فعالیت هنری را انتخاب کنید و روزانه انجام دهید. به یاد داشته باشید که این هنر به هیچ‌وجه نباید در مقایسه با دیگران یا برای دیگران انجام شود. این هنر مال شما و برای ابراز و خلق احساسات شما است.

۵. ورزش منظم

تحقیقان نشان داده‌اند افرادی که ۴۵ دقیقه در روز ورزش می‌کنند، معمولا زندگی شادتری دارند. زیرا ورزش اثر قابل توجهی در تعادل فعالیت‌های شیمیایی مغز انسان دارد. همچنین ورزش منظم سطح انرژی بدن را برای مبارزه با خستگی ناشی از احساسات منفی، بهبود می‌بخشد.

دید مثبت به زندگی

تاثیر ورزش در مثبت اندیشی

۶. زمانی برای «من»

تفاوت بسیاری میان اجتماعی بودن و مثبت بودن وجود دارد. در واقع مثبت بودن به این معنی نیست که تمام زمان خود را صرف اجتماعی بودن کنیم. بلکه باید زمانی مختص خود نیز داشته باشیم تا لذت می‌برید را انجام دهید. تنها زمانی که می‌توانید عمیقاً خودتان باشید و رها شوید، همین زمان است.

۷. یادگیری چیزهای جدید

روانشناسان بر این باورند که یادگیری مطلبی جدید، سازوکار شیمیایی مغز را تغییر و بهبود می‌بخشد. مثبت‌اندیش بودن نیازمند ذهنی سالم است و یادگیری چیزهای جدید، ذهن را قوی، سالم و سرزنده می‌کند. در واقع به چالش کشیدن مغز برای انجام کارهایی که خارج از منطقه آسودگی ماست،‌ موجب تقویت قدرت مغز و ایجاد احساس شادی و سرزندگی در ما می‌شود.

۸. تلاش کردن و تسلیم نشدن

یکی از اصلی‌ترین ارکان مثبت بودن و مثبت‌اندیشی، بهره‌وری است. بنابراین قبل از اینکه در مقابل مشکلات تسلیم شوید و پا پس بکشید، تمام تلاش خود را بکنید. ظاهر سخت کار نباید شما را بترساند و باعث فرارتان شود. به یاد داشته باشید که تلاش کافی برای رفع چالش‌های زندگی، اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند. اعتماد به نفس بالا انرژی مثبت را در زندگی جاری خواهد کرد.

۹. یادگیری از گذشته و سپس رها کردن آن

بیشتر افکار منفی از تجارب گذشته به دست می‌آیند. اغلب ما به اشتباهات گذشته خود وفاداریم و آن‌ها فراموش نمی کنیم. همین اشتباهات، ما را از کسب تجارب جدید بازمی‌دارند. ترس از اشتباهی دوباره، فرصت انجام کارهای جدید و کسب احساسات و انرژی مثبت جدید را می‌گیرد. تنها کاری که باید در ارتباط با شکست‌های گذشته‌ انجام دهیم، درس گرفتن از آن‌هاست. برای این کار با دید مثبت به زندگی نگاه کنید، رویکرد و نوع نگاه خود را تغییر دهید، تجربیات خوب و بد خود را بنویسید، راه‌حل‌هایی برای شکست‌ها پیدا کنید و غیرقابل‌حل‌ها را رها کنید.

۱۰. درک اطرافیان و قدردانی از آن‌ها

از اطرافیان‌تان برای بودن و عشقی که به شما دارند، قدردانی کنید. اگر مشکلی در زندگی دارند، در رفع آن کمک‌شان کنید. این کارها باعث می‌شوند او توجه شما را درک کند و احساس کند که دیده می‌شود.  قدردانی خود را به زبان بیاورید. اجازه دهید قدردانی شما را بشنوند. نگه داشتن این حرف‌ها نزد خود، به هیچ دردی نمی‌خورد. حتی می‌توانید هرازگاهی یادداشتی که بیانگر علاقه و قدردانی باشد برای عزیزان خود بنویسید. این کار به آن‌ها می‌فهماند که شما به چنین چیزهای کوچک اما باارزشی هم اهمیت می‌دهید. کارهای کوچک این چنینی، موجب ایجاد احساسی مثبت در زندگی می‌شود.

۱۱. زندگی جنسی سالم

تحقیقات ثابت کرده است که رابطه جنسی منظم و مبنی بر رضایت طرفین، باعث شادتر شدن زندگی خواهد شد. رابطه جنسی موجب آزاد شدن دوپامین در بدن انسان می‌شود. همان ماده شیمیایی که مستقیماً با شادی در ارتباط است. رابطه با معشوق، استرس‌های جسمی و ذهنی را کاهش می‌دهد. این استرس‌ها که دلیل اصلی احساسات منفی هستند، با داشتن یک زندگی زناشویی آرام، تسکین می‌یابند.

۱۲. به اشتراک‌گذاری

مهم‌ترین جنبه مثبت بودن، مسری بودن آن است. به عبارت دیگر داشتن دید مثبت به زندگی به هیچ وجه انحصاری نیست. این هم‌افزایی را می‌توان در محل کار، جامعه، خانواده و… مشاهده کرد. زمانی که شما انرژی مثبت خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید، در واقع آن‌ها این انرژی مثبت را در رفتار و گفتار شما می‌بینند. ناخودآگاه نوع نگاه‌شان به زندگی تغییر می‌کند و سرشار از احساس خوب می‌شوند. پس سعی کنید وقت، دارایی و انرژی خود را با خانواده‌ و عزیزان به اشتراک بگذارید. با اطرافیان ارتباطی مثبت برقرار کنید تا دید مثبت به زندگی آنها نیز راه پیدا کند.

دید مثبت به زندگی

مثبت اندیشی با به اشتراک گذاشتن احساسات مثبت

۱۳. پیش‌قدم شوید

هیچ چیز مفید و مثبتی در منفعل بودن وجود ندارد. برای دنبال کردن آرزوها و منافع خود پیش‌قدم شوید و تلاش کنید. برای انجام کارهایی که می‌دانید یا احتمال می‌دهید از عهده آنها برمی‌آیید، اقدام کنید و کنترل اعمال خود را به دست بگیرید. اگر در محیط کار پروژه‌ای وجود دارد که شما می‌توانید از پس آن برآیید، آن را به عهده بگیرید. اگر می‌خواهید مهارتی جدید یاد بگیرید، برای آموختن آن پیش‌قدم شوید و راهی برای آن پیدا کنید. پیش‌قدم شدن برای انجام کارها اعتماد به نفس را بهبود می‌بخشد و نگرش مثبت به وجود می‌آورد.

۱۴. انجام کارهای ساده و سالم

عادت‌های زندگی شما نقش مهمی در نوع نگاه‌تان دارد. ترکیب عادات خوب و سالم، باعث می‌شود نگرشی مثبت‌تری داشته باشید. عاداتی مانند مدیتیشن، یوگا، تای‌چای، کتاب خواندن، خواب کافی و به موقع، رژیم غذایی سالم و به موقع و… همان عادات کوچک اما روتین زندگی هستند که در صورت رعایت کردن آنها، نگرش شما را به سمت نگرشی مثبت سوق خواهند داد.

۱۵. زمانی برای تفریح

دید مثبت به زندگی فقط با ثروت ایجاد نمی‌شود. کار مداوم و ثروت اندوزی حتی می‌تواند احساسات منفی بسیاری در شما به وجود آورد. به همین دلیل بهتر است زمانی را برای استراحت و تفریح اختصاص دهید. تنها در این حالت است که مغز می‌تواند خستگی ناشی از کار را رفع کند. کارهایی مانند گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم، بازدید از یک گالری هنری، ورزش، مسافرت و… می‌توانند تفریحات خوبی به شمار آیند. بسیاری از تفریحات نیز هستند که نیازی به پول ندارند. تفریحاتی مانند ورزش، پیاده‌روی، رفتن به پیک‌نیک و… . در هر صورت بهتر است هر روز برای تفریحات خود وقت بگذارید.

 

موانع ایجاد نگرش مثبت

هنگام ایجاد نگرش مثبت در زندگی، باید مواظب عوامل مخرب باشید. بنابراین توصیه می‌کنیم از انجام کارهای زیر خودداری کنید:

  • صرف زمان بیش از حد برای تماشای برنامه‌های تلویزیون
  • صرف زمان بیش از مقدار لزوم برای تفریحات
  • غرق شدن در افکار و احساسات منفی به جای تلاش برای حل آن‌ها
  • انداختن ناکامی‌های خود به عهده دیگران و دائما به دنبال مقصر گشتن

 

سخن پایانی

ایجاد دید مثبت به زندگی فرآیندی طولانی و نسبتا دشوار است. بنابراین اگر به نتیجه‌ای نرسیدید یا اشتباهی مرتکب شدید، دلسرد نشوید و به تلاش خود ادامه دهید. ادامه دادن، صبر و شکیبایی در این مسیر بسیار مهم است. یک روش بسیار عالی برای تست اینکه آیا شما اصلا قادر به مثبت‌نگری هستید یا خیر، تمرین آن به مدت ۳۰ دقیقه است. اگر شما بتوانید نیم ساعت این کار را انجام دهید، پس حتما می‌توانید در طولانی‌مدت هم تکرار کنید.

البته ممکن است نگرش منفی یا عدم توانایی در ایجاد نگرش مثبت، نشانه‌ای از وجود برخی مشکلات روانی باشد. شرایطی مانند اضطراب و افسردگی که اجازه شکل‌گیری نگاه مثبت را نخواهند داد. پس در ابتدا باید این مشکلات درمان شوند. اگر احساس می‌کنید که چنین مشکلاتی شما را از نگاه مثبت به زندگی بازمی‌دارند، به روانشناس مراجعه کنید. همچنین می‌توانید تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه در میان بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare