خوشبختی در زندگی زناشویی چگونه به دست می‌ آید؟

خوشبختی در زندگی زناشویی

زندگی زناشویی تنها با عاشق بودن و دوست داشتن یکدیگر دوام نمی‌آورد. برای داشتن یک زندگی مشترک طولانی و شاد، هر دو طرف باید مهارت‌هایی داشته باشند و تمام تلاش‌ خود را به کار گیرند تا ارتباطی خوب با همسرشان داشته باشند. به این ترتیب خوشبختی و شادی نیز در زندگی‌شان جاری می‌شود و ازدواجی موفق و پایدار خواهند داشت.

در این مطلب قصد داریم چند مورد از مهم‌ترین رازهای خوشبختی در زندگی زناشویی را معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

رازهای خوشبختی در زندگی زناشویی

۱. کمک زوجین به یکدیگر

اول از همه، همواره به یاد داشته باشید بحث و گفتگو در همه زندگی‌ها وجود دارد و لازم نیست به خاطر بحثی کوچک یا حتی بزرگ از زندگی خود ناامید شوید. همه رابطه‌ها و زندگی‌های مشترک فراز و نشیب‌های خاص خود را دارند. روانشاسان می‌گویند معمولا شادترین زوج‌ها، آن‌هایی هستند که در کنار هم و به کمک یکدیگر رویدادی ناخوشایند را پشت سر گذاشته‌اند. بنابراین اگر شما هم مشکلی در زندگی خود دارید، اجازه ندهید بحث‌ها و نامیدی شما از مسیر زندگی مشترکتان دور کند و سعی کنید به یکدیگر در گذر از این سختی‌ها کمک کنید.

۲. تمرکز کردن روی نقاط قوت

ممکن است گاهی اوقات احساس کنید شریک زندگی خود را دوست ندارید یا حتی از او متفرید! اما باید بدانید داشتن چنین احساسی طبیعی است به خصوص اگر شرایطی سخت قرار داشته باشید و زندگی باب میلتان نباشد. اگر می‌خواهید چنین سختی‌ها و احساساتی زندگی مشترکتان را از پای درنیاورد، باید سعی کنید روی نقاط قوت یکدیگر تمرکز کنید. باید همواره به یاد داشته باشید هیچ انسانی کامل نیست و رفتارهای اشتباه و یا خلاف میل شما، نباید باعث ایجاد احساس تنفر در قلبتان شوند. در عوض سعی کنید انتظارات واقع‌بینانه از یکدگیر داشته باشید و نقاط قوت شریک زندگیتان را برای خود پررنگ کنید و زندگیتان را با شادی و رضایت بگذارنید.

خوشبختی در زندگی زناشویی چگونه به دست می آید

۳. بیش از حد وابسته نبودن

اگر با این دیدگاه ازدواج می‌کنید که همسرتان شما را کامل کند، کاملا در اشتباه هستید و به زودی ناامید خواهید شد. دنیای واقعی با خیالات عاشقانه زودگذر متفاوت است. در یک رابطه سالم، همسر باید مکمل شما باشد نه کامل‌کننده. بنابراین سعی کنید استقلال خود را حفظ کنید و بیش از اندازه به همسر خود وابسته نباشید. هر کدام از طرفین باید بالغ و کاملا خودشان باشند. پس مطمئن شوید با ازدواج کردن، رشد و برنامه‌های خود را ترک نمی‌کنید. برای مثال برنامه‌های تفریح با دوستان، کلاس‌های آموزشی، شغل و … خود دنبال کنید و هرگز برای شاد کردن خودتان بیش از اندازه وابسته به همسر نباشید.

۴. وقت گذاشتن برای یکدیگر

حفظ استقلال و وابسته نبودن بیش از اندازه به همسر، به معنای اهمیت ندادن به او نیست. خوشبختی در زندگی زناشویی زمانی حاصل می‌شود که تعادل را در همه چیز رعایت کنید. وابسته بودن بیش از حد ممکن است همسرتان را خسته کند و اهمیت ندادن و عدم وقت‌گذرانی با او نیز زندگیتان سرد و بی‌روح می‌کند. پس تفریح و خاطره‌سازی با همسر را از یا نبرید و خوشحالی‌هایتان را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. انجام کارها و تفریحات مشترک، پیوند بین انسان‌ها را عمیق‌تر می‌کند.

۵. احترام گذاشتن

احساس با ارزش و مورد احترام بودن یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند زندگی را شاد و رابطه بین دو نفر را عمیق‌تر کند. بنابراین سعی کنید تحت هر شرایطی احترام بین خود را حفظ کنید. یکدیگر را درک کنید و از قضاوت و انتقادهای نابه‌جا بپرهیزید. سعی کنید با یکدیگر مهربان باشید و عواملی را که باعث ایجاد تنش می‌شوند، از بین ببرید. برای مثال استفاده از عبارات «تو هرگز…» یا «تو همیشه…» را حذف کنید. می‌توانید به جای «تو هرگز در کارها به من کمک نمی‌کنی.»، بگویید «از آنجایی که من شام درست کرده‌ام، واقعا ممنون می‌شوم اگر بتوانی ظرف‌های کثیف را تو بشویی.» زیباتر نیست؟!

توجه به شادی های هم برای خوشبختی در زندگی زناشویی

۶. توجه به شادی های کوچک

همه ما می‌دانیم بودن در کنار همسر در لحظات سخت زندگی، بسیار مهم است. اما حضور در کنار او، در لحظات شاد هم اهمیت زیادی دارد. معمولا اتفاقات خوب بیشتر از اتفاقات بد هستند، اما اغلب ما این فرصت را از دست می‌دهیم. پس دفعه بعد که همسرتان شادی کوچکی را با شما به اشتراک گذاشت، فورا دست از کار بکشید و تمام توجه خود را به او بدهید. با پرسیدن سوالاتی و نشان دادن توجه کامل خود، کمک کنید کاملا آن لحظه و شادی را مزه کند. در این صورت است که همسرتان احساس می‌کند شادی‌های کوچک و خوشبختی‌اش در کنار شما، عمیق‌تر هستند.

۷. قدردانی کردن

شاید چندین سال زندگی در کنار کسی، باعث شود فکر کنید دیگر نیازی به ابراز احساسات و قدردانی از او نیست. اما اینطور نیست و هر انسانی نیاز دارد احساس عشق و قدردانی طرف مقابلش را شفاها بشنود. بنابراین سعی کنید به کارهای مثبتی که همسرتان انجام می‌دهد توجه نشان دهید و موفقیت‌های ریز و درشتش را ببینید و تصدیق کنید. به او بگویید که می‌دانید برای این موفقیت زحمت کشیده است و به او افتخار می‌کنید. حتی برای کارهای کوچک هم احساس خود را به زبان بیاورید و از او قدردانی کنید. برای مثال اگر همسرتان برای شما قهوه درست کرده است، بگویید «این قهوه باعث شد روزم را با لبخند شروع کنم.»

۸.  پذیرش و تغییر

برای تجربه شادی واقعی در زندگی مشترک، زوجین باید تغییر را بپذیرند و بتوانند خود را با آن سازگار کنند. نیازهای انسان همواره در حال تغییر است. همه ما دائما رشد می‌کنیم و راوابطمان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در واقع آنچه امروز نیاز داریم، شاید چیزی نباشد که سال‌ها پیش نیاز داشتیم. بنابراین با پیشرفت زندگی خود و گذشت سال‌ها، سعی کنید نسبت به تغییرات همسرتان انعطاف‌پذیر باشید. در ازدواج‌های بادوام و موفق، هر فرد از دیگری حمایت می‌کند تا بتواند رشد کند و بهتر شود؛ این یعنی رشد و بالغ شدن در کنار یکدیگر، به عنوان یک تیم.

پذیرش و تغییر برای خوشبختی در زندگی مشترک

۹. حرف زدن زوجین با همدیگر

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند خوشبختی در زندگی زناشویی را تضمین کند، حرف زدن است. حرف زدن راه ارتباطی انسان‌هاست و هیچ کس نمی‌تواند بدون حرف زدن احساس و افکار طرف مقابل را بخواند یا پیشبینی کند. بنابراین احساسات و نیازهای خود را با همسرتان در میان بگذارید و اجازه ندهید مشکلات روی هم انباشه شده و تبدیل به کینه‌ای عمیق در قلبتان شوند. سعی کنید گفتگوی محترمانه داشته باشید و از حرف‌های زننده و بحث و مشاجره بپرهیرید. گارد گرفتن و به قصد دعوا، حرف زدن فقط باعث ناامیدی و عصبانیت بیشتر می‌شوند و به جای حل مشکلات، مشکلی دیگر به زندگی مشترکتان اضافه می‌کنند.

۱۰. گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل

گوش دادن نیز به اندازه حرف زدن مهم است. گوش دادن مهارتی است که هر کسی می‌تواند در خود تقویت کند. برای تقویت این مهارت، سعی کنید به قصد درک طرف مقابل، به حرف‌هایش گوش کنید. هرگز از قبل قضاوت نکنید و گارد نگیرید. وقتی همسرتان با شما حرف می‌زند، تمام توجه خود را به او بدهید و نشان دهید و به گوش دادن به حرف‌هایش علاقه‌مند هستید. اگر احساس کردید او کمی عصبی است، سعی نکنید در مقابلش بایستید. در عوض می‌توانید آرامش خود را حفظ کنید و مکالمه را به سمت درک او و نیازهایش پیش ببرید. اگر باز هم آرامتر نشد، می‌توانید از حرف زدن را زمانی دیگر موکول کنید تا از ایجاد بحث و مشاجره جلوگیری شده و همسرتان هم کمی آرامتر شود.

۱۱. صداقت داشتن

برای دوام ازدواج و زندگی مشترک، زوجین باید در هر شرایطی صداقت خود را حفظ کنند، حتی اگر گفتن حقیقت باعث شرمنده شدنشان شود. دروغ‌های کوچک هم می‌تواند به زندگی مشترکتان آسیب بزند. هر چه به گفتن دروغ‌های کوچک عدم صداقت خود پافشاری کنید، با گذشت زمان این کار تبدیل به عادت شده و این دروغ‌های کوچک می‌توانند کنار هم جمع شده و زخمی چرکین در زندگی‌تان ایجاد کنند. سعی کنید با حفظ صداقت خود در هر شرایطی، اعتماد همسرتان را جلب کنید. اعتماد داشتن به شریک زندگی، شادی عمیقی را در قلب او ایجاد می‌کند.

صداقت داشتن برای شادی در زندگی زناشویی

۱۲. توجه به نیازهای جنسی

«برای همسرتان جذاب باشید.» این جمله به این معنی است که جذابیت جنسی، برای هر کسی خاص خودش است. بنابراین سعی کنید عقاید یکدیگر را در مورد جذابیت‌ها و علایق هم، بپرسید و در مورد نیازهای یکدیگر حرف بزنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است نیازها و علایق همسرتان را در نظر بگیرید. اگر نیازهای جنسی خودتان هم در رابطه با همسرتان تامین نمی‌شود، حتما با او صحبت کنید و مشکلاتتان حل کنید. برای مثال اگر انتظارات جنسی‌تان آنطور که می‌خواهید تامین نمی‌شود، می‌توانید آن‌ها را کاملا شفاف با همسرتان در میان بگذارید و برای درک و رفع نیازهای هم تلاش کنید.

 

حرف آخر

خوشبختی در زندگی زناشویی با صبوری و مسئولیت‌پذیر بودن به دست می‌آید. اجازه ندهید مشکلات و فشارهای زندگی کنترل صبر و حوصله شما را به دست بگیرند. در برابر غم‌ها و شادی‌های زندگی‌تان مسئولیت‌پذیر باشید و به یکدیگر در گذر از لحظات شادی و غم کمک کنید. باعث رشد و پیشرفت هم باشید و در مسیر این  رشد و عبور از موانع انعطاف‌پذیری خود را حفظ کنید. مطالعه مطلب «مهارت‌های ازدواج» نیز می‌تواند در این راستا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

نظر شما چیست؟ روش‌هایی را معرفی کردیم موثر می‌دانید؟ به نظر شما کدام روش کارآمدتر است و می‌تواند شادی بیشتری را در زندگی مشترک ایجاد کند؟‌ آیا روش دیگری هم پیشنهاد می‌دهید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare