روش‌های کاربردی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی

روش‌های کاربردی برای کنترل خشم زناشویی

زندگی زناشویی پر از فراز و نشیب‌هایی است که گاهی آن را تلخ و گاهی شیرین می‌کند؛ اما ما می‌توانیم با افزایش آگاهی خودمان بسیاری از مسائل را قبل از اینکه منجر به تلخی شوند حل کنیم. یکی از احساساتی که به دفعات در بین زوج‌ها پیش می‌آید خشمگین شدن از طرف مقابل است که اهمیت یادگرفتن راهکارهای مناسب کنترل خشم در زندگی زناشویی را می‌رساند.

در این مطلب می‌خواهیم راهکارهای کاربردی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

تعریف خشم در زندگی زناشویی

زمانی که دو نفر با شخصیت‌های مختلف، با عقاید و نظرات متفاوت در کنار همدیگر زندگی می‌کنند گاهی با رفتارهای خود باعث عصبانیت طرف مقابل می‌شوند. بااین‌حال خشم و عصبانیت می‌تواند با توجه به نحوه بیان موضوعات، مدیریت آن و نحوه برخورد طرفین با یکدیگر متفاوت باشد. افراد با یادگیری مهارت‌های رفتاری می‌فهمند که چگونه باید خشم و عصبانیت خود را کنترل یا پنهان کرده و با رفتاری درست آن را به بهترین نحو ممکن کنترل کنند.

 

عوامل اصلی ایجاد خشم بین زوج‌ها

۱. دلخوری‌های روزمره

بعضی موارد که باعث خشم می‌شوند همان امور ساده روزمره است. معمولاً در این حالت افرادی که صبر کمتری دارند بیشتر خشمگین می‌شوند. به‌عنوان مثل یک زن و شوهر همدیگر را دوست دارند و ازدواج بسیار خوبی هم داشته‌اند، اما در بعضی لحظات که یکی از آن‌ها با کارهایش دیگری را آزار می‌دهد باعث خشم او می‌شود حتی اگر ناخواسته باشد.

مثلاً آقای خانه قبول کرده است آشغال‌ها را دم در بگذارد اما یادش رفته است یا خانم قول داده است پیراهن آقا را اتو کند اما فراموش کرده است آن را در برنامه‌اش بگنجاند. بااینکه این خشم‌ها کوتاه است و می‌توان آن را به‌خوبی کنترل کرد اما باز هم می‌توانیم آن را به حداقل ممکن برسانیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. مثلاً می‌توانیم با نوشتن کارهایی که باید انجام دهیم از فراموشی آن‌ها و عصبانی کردن همسرمان جلوگیری کنیم.

فراموشی‌های ساده عامل بسیاری از خشم‌های زناشویی

۲. افزایش درگیری

گاهی بحث و درگیری بین زوج‌ها بالا گرفته و از حالت طبیعی و قابل‌کنترل خارج می‌شود. در این حالت ممکن است درگیری‌های لفظی و در موارد نادر حتی درگیری‌های فیزیکی ایجاد شود.

در این مواقع بخصوص اگر زن و شوهر صاحب فرزند باشند باید برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از این دعواها در کانون خانواده در اسرع وقت به یک مشاور مجرب مراجعه کنند تا با یک راهکار اساسی و سریع با توجه به نوع دعوا و مسئله‌ای که باعث این خشم و دعوا شده است آن را حل نمایند.

گاهی نیز عصبانیت به خاطر خود بچه‌ها ایجاد می‌شود که در این صورت والدین باید راه‌های کنترل خشم در برابر کودکان را یاد بگیرند.

۳. تلخی ساخته‌شده بین زوج‌ها

بعضی وقت‌ها زن و شوهر هیچ مشکلی با هم ندارند و هر دو کاملاً کارهایی که باید انجام دهند را به‌موقع و درست انجام می‌دهند و سالیان سال هست که به‌خوبی باهم زندگی می‌کنند اما ناگهان به دلیل خلاءای که به وجود آمده است هرکدام به دنبال بهانه‌ای کوچک برای خشمگین و عصبانی شدن هستند.

معمولاً این حالت بین زوج‌هایی است که بیش‌ازحد مشغول و درگیر کار و رفع‌ورجوع امور فرزندان هستند و ازنظر عاطفی توجه کمتری به یکدیگر دارند. در این حالت زن و شوهر از دست همدیگر ناراحت و خشمگین می‌شوند و با کوچک‌ترین دلیلی که شاید تا دیروز اصلاً اهمیت نداشته است باهم دعوا می‌کنند.

 

روش‌های کنترل خشم در زندگی زناشویی

۱. شناخت اهمیت موضوع

قبل از اینکه بیش‌ازحد از همسرتان خشمگین شوید و با او شروع به بحث‌وجدل کنید بهتر است اول با حفظ آرامش به موضوعی که شما را عصبانی کرده است فکر کنید و ببینید که چقدر آن موضوع اهمیت دارد؟ شاید بتوانید از این اشتباه بگذرید و به‌راحتی خشم خود را کنترل کرده و طور دیگری رفتار کنید. با این کار بعداً از رفتار خود پشیمان نمی‌شوید.

شناخت اهمیت موضوع راهی کمک کننده برای کنترل خشم دعواهای زناشویی

۲. دقت به نشانه‌های بروز خشم

یادتان باشد خشم یک احساس ثانویه است و همین‌طوری ایجاد نمی‌شود. معمولاً قبل از احساس خشم احساس ترس و ناامیدی وجود دارد و اگر از طرف مقابل این موضوع درک نشده و کنترل نشود منجر به ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود. پس با دانستن این موضوع در بسیاری موارد شما می‌توانید از خشم همسرتان جلوگیری کرده و اوضاع را بهبود دهید.

همچنین برخی تغییرات فیزیکی مثل برافروخته شدن، اخم کردن، مشت کردن دست‌ها، تند شدن ضربان قلب و … نشان‌دهنده شروع خشم همسرتان است که اگر با مدیریت آن را کنترل نکنید هر لحظه ممکن است فوران کند.

۳. بیان کردن احساس منفی

گاهی زوج‌ها به خاطر غرور یا ترس، از بیان کردن احساسات منفی خود به‌طور صحیح خودداری می‌کنند. مثلاً وقتی نسبت به همسرشان ناراحت می‌شوند به‌جای اینکه با آرامش و مسلط بودن بر اعصاب خود آن را بیان کنند با صدای بلند و توهین‌آمیز آن را بیان می‌کنند که اصلاً طرف مقابل آن را نمی‌پذیرد و واکنش بددتری نشان می‌دهد و گاهی نیز سکوت می‌کنند و با قهر یا اخم کردن و بداخلاقی کردن می‌خواهند طرف مقابل علت ناراحتی‌شان را متوجه شود.

باید این موضوع را بپذیرید که طرف مقابل پیشگو نیست و گاهی ناخواسته شما را ناراحت کرده است. پس اگر به او نگویید علت ناراحتی شما چیست او هم نمی‌تواند حدس بزند و این طولانی شدن ناراحتی منجر به خشم طرفین می‌شود.

بیان کردن احساسات منفی روشی مناسب برای کاهش خشم‌های زناشویی

۴. احترام گذاشتن در هنگام عصبانیت

حتی اگر به شدت از همسرتان عصبانی و خشمگین هستید یادتان باشد این اوضاع زودگذر است و بالاخره مسئله حل می‌شود و طرف مقابل شریک زندگی شماست که دوستش دارید پس حتی در عصبانیت نیز حق توهین و حرف‌های زشت و نامربوط به او را ندارید.

بنابراین لطفا کاری نکنید که بعد از پایان یافتن دعوا و برگشتن اوضاع به حالت طبیعی شرمنده و خجالت‌زده شوید. از طرفی با این کار احترام و حریم بین زن و شوهر شکسته می‌شود و ممکن است دفعات بعد واکنش‌های بدتری ایجاد شوند که دیگر قابل کنترل نباشند.

۵. ترک موقعیت

اگر در بین بحث‌وجدل متوجه شدید که آن‌قدر عصبانی هستید که ممکن است کار به جاهای باریک بکشد بهترین کار این است که مکان را ترک کنید تا آرامش شما برگردد و از عصبانیتتان کم شود. در این حالت با احترام به همسرتان بگویید بهتر است الآن بحث رو قبل از اینکه کاری کنیم که هر دو پشیمان شویم قطع کنیم و بعداً ادامه دهیم. با این کار نتیجه دعواها در اکثر مواقع شیرین می‌شود.

۶. نوشیدن آب خنک

عصبانیت و خشمگین شدن باعث افزایش فشار خون می‌شود و گاهی خون‌رسانی به مغر کاهش پیدا می‌کند و همین امر موجب واکنش‌های نادرست از طرف زوج‌ها خواهد شد. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا خشم شما فروکش کند و کار اشتباهی از شما سر نزند نوشیدن یک لیوان آب خنک در هنگام عصبانیت است.

۷. گذشت داشتن

دو نفر که با یکدیگر زندگی می‌کنند و همدیگر را دوست دارند باید نسبت به هم گذشت داشته باشند. اگر شما نتوانید برای هر اشتباه کوچکی از طرف همسرتان تا مدت‌ها او را ببخشید و گذشت نداشته باشید، رابطه شما کاملاً خراب شده و لحظات شاد شما در کنار یکدیگر به حداقل خود می‌رسد. حتی ممکن است باعث جدایی شما شود. پس اگر همدیگر را دوست دارید هر دو باید نسبت به هم گذشت داشته باشید.

کنترل خشم زناشویی با گذشت کردن

۸. عذرخواهی کردن درست و به‌جا

عذرخواهی کردن از طرف کسی که اشتباه کرده است در بیشتر وقت‌ها مانند آبی روی آتش است. از این نترسید که با عذرخواهی کوچک می‌شوید یا غرورتان خدشه‌دار می‌شود. این طرز فکر اشتباه است. وقتی همسرتان ببیند شما اشتباهی که کرده‌اید را قبول دارید و عذرخواهی می‌کنید عشق بین شما عمیق‌تر می‌شود و طرف مقابل هم در مواقعی که اشتباه می‌کند این کار را انجام خواهد داد.

سخن آخر

داشتن روابط و رفتار صحیح زناشویی کار آسانی نیست اما غیرممکن هم نیست. شما می‌توانید با انتخاب الگوهای صحیح و مطالعه بیشتر درباره این موضوع و حتی شرکت در کلاس‌های آموزشی موجود درباره رفتار صحیح زوجین نسبت به یکدیگر به‌راحتی کنترل خشم در زندگی زناشویی را یاد بگیرید تا زندگی زیباتری را بسازید. اگر شما نیز درباره این موضوع تجربه‌ای دارید لطفاً برای ما در پایین همین صفحه بنویسید. منتظر نظرات و پیشنهاد‌های عالی شما عزیزان هستیم.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب « ساده‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌های کنترل خشم» را نیز در انگیزه بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare