حسادت عاشقانه در مردان که باید از آن ترسید!

حسادت عاشقانه در مردان

در حالیکه احساس دوست و گرامی داشته‌شدن بسیار عالی است، لازم است مرز میان اهمیت دادن و کنترل کردن را به خوبی بشناسیم. بسیاری از ما تصور می‌کنیم که مردان کنترل‌گر آشکارا دیگران را سرزنش می‌کنند، از نظر فیزیکی پرخاشگر هستند یا دائما تهدید می‌کنند و اولتیماتوم می‌دهند. ما آن‌ها را مردان قلدری تصور می‌کنیم که حتی درباره‌ی طرز لباس پوشیدن همسرشان هم نگران هستند. اگرچه این نشانه‌ها واقعا نگران‌کننده هستند، اما گاهی میل به کنترل‌گری در یک مرد با چنین علائم آشکاری نمایان نمی‌شود. در ادامه‌ی این مطلب برخی نشانه‌های رفتاری مردان سلطه‌جو را خواهید خواند که عموما ممکن است به عنوان «حسادت عاشقانه در مردان» تعبیر شود.

اگر بیش از چند مورد از نشانه‌های زیر را در همسرتان یا مردی که قرار است به زودی همسر شما باشد، مشاهده می‌کنید، لازم است آن‌ها را جدی بگیرید.

 

 نشانه‌های حسادت عاشقانه در مردان

اگرچه مردان کنترل‌گر معمولا نشانه‌های واضح و آشکاری از خود نشان می‌دهند، اما همیشه در ابتدای آشنایی تشخیص این نشانه‌ها به این سادگی‌ها نیست. حساسیت‌های مردان عموما از احساس شکنندگی عاطفی و آسیب‌پذیری بالا نشات می‌گیرد. مردان حساس برای تسلط بر شریک زندگی خود از یک زرادخانه کامل استفاده می‌کنند و گاهی خودشان یا همسرشان خبر ندارند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

گاهی اوقات، بازی‌های عاطفی به قدری پیچیده هستند که فرد تحت کنترل واقعا باور می‌کند که آن‌ها هستند که اشتباه رفتار می‌کنند یا اینکه چقدر خوش‌شانس هستند که مرد حساس زندگیشان، با آن‌ها کنار می‌آید. تفاوتی ندارد که رفتارهای کنترل‌گرانه منجر به سوء استفاده‌های احساسی یا جسمی می‌شوند یا خیر، در هر صورت ناسالم هستند و باید جدی گرفته شوند.

برخی از نشانه‌های پنهان حسادت عاشقانه در مردان را در ادامه می‌بینید.

۱. شما را از دوستان و خانواده جدا می‌کنند

این اتفاق ممکن است بسیار نامحسوس و به آرامی شروع شود، اما معمولا اولین قدم برای فرد کنترل‌گر است. ماجرا ممکن است با گله و شکایت از صحبت‌های مکرر شما با تلفن، با برادرتان آغاز شود یا اینکه به شما بگوید از دوست صمیمی شما خوشش نمی‌آید و بهتر است دیگر با او در ارتباط نباشید. همسر شما ممکن است سعی کند شما را علیه کسی که به او اعتماد دارید و به او تکیه دارید برانگیزاند. هدف مرد حساس این است که شما را از شبکه دوستی و خانوادگی که پشتیبان شما هستند و به شما قدرت می‌دهند جدا کند، چرا که در این صورت توان مقابله کمتری خواهید داشت.

۲. انتقادگری شدید، حتی برای مسائل جزئی

انتقادگری هم، مانند انزواطلبی ممکن است به آرامی و از چیزهای کوچک شروع شود. به طوریکه ممکن است این تصور در ذهن شما ایجاد شود که انتقاد‌های همسرتان ضروری هستد یا اینکه شریک زندگیتان در تلاش است به شما کمک کنند تا فرد بهتری باشید. مرد زندگی شما سعی خواهد کرد انتقادهای خود را منطقی جلوه دهد؛ او ممکن است بگوید که اگر طرز لباس پوشیدن، صحبت کردن یا رفتار کردن شما را نمی‌پسندد اشکالی ندارد و شما نباید آن را به خودتان بگیرید.

حساسیت زیاد مردان

اما در نهایت، مهم نیست که این انتقادها چقدر کوچک یا حتی برای شما بی‌اهمیت باشند، اگر به بخش ثابتی از رابطه شما تبدیل گردند، برایتان بسیار دشوار خواهد بود که احساس کنید توسط او پذیرفته ‌شده‌اید، یا دوست داشته می‌شوید یا برای او ارزش دارید. اگر هر کار کوچکی که شما می‌کنید برای همسرتان انتقاد برانگیز باشد، چطور ممکن است شما را دوست بدارد؟

۳. تهدیدات آشکار و پنهان علیه شما یا دیگران

برخی از افراد تهدید را تنها فیزیکی قلمداد می‌کنند، اما تهدید به ترک کردن شما، قطع امتیازات یا حتی تهدید به اینکه فرد به خودش آسیب خواهد رساند، می‌تواند به اندازه‌ی خشونت فیزیکی خطرناک باشد و احساسات شما را به بازی بگیرد. بنابراین عجیب نیست که فرد تحت کنترل، احساس کند که در رابطه‌ای گرفتار شده که نه از ترس آسیب به خود، بلکه از هراس آسیب دیدن طرف مقابلش نمی‌تواند از آن خارج شود؛ چون در صورت پایان دادن به چنین رابطه‌ای مرد تهدید می‌کند که به خودش آسیب خواهد رساند. در موارد دیگر ممکن است آن «حسادت عاشقانه‌ مردان»، ممکن است آن‌ها را وادار کند که به شما بگویند اگر آن‌ها را ترک کنید خانه‌تان، حمایت مالی‌ یا فرزندانتان را از دست خواهید داد. در این جا هم فرقی نمی‌کند که این تهدید‌ها چقدر توخالی باشند، همین که مرد موفق شود ذهن شما را به بازی بگیرد و شما را کنترل کند، برای او و نابودی زندگی شما کافی خواهد بود.

۴. شرطی کردن پذیرش و دوست داشتن

«وقتی در محل کارت فلان کار را می‌کنی خیلی بیشتر تو را دوست دارم». «من نمی‌خواهم به تو فشار وارد کنم، اما اگر بیشتر تلاش کنی و لاغرتر شوید، برای من بسیار جذاب‌تر خواهی بود». «اگر آنقدری به من اهمیت نمی‌دهی که برای آماده کردن غذا به خودت زحمت دهی، آن‌ وقت من نمی‌دانم در این رابطه چه می‌کنم». «اگر وقت بیشتری روی موهایت بگذاری بسیار جذاب‌تر خواهی بود». از از نوع حسادت‌گونه،‌ «اگر لباس پوشیده‌تری به تن کنی بسیار زیباتر خواهی بود». اگرچه برخی از این مثال‌ها کنترل‌گری و حسادت را بیش از سایرین نشان می‌دهند، اما پیام همه یکی است: «شما، در حال حاضر، به اندازه کافی خوبی نیستید» و این ویژگی مشترک میان تمام روابط این چنینی است.

۵. محاسبه‌گری و کینه ‌توزی

روابط سالم و پایدار، دارای حس تعامل متقابل هستند به طوریکه هر دوی شما، از یکیدیگر مراقبت می کنید و هر بار که کسی برای دیگری کاری انجام می‌دهد، آن را جایی یادداشت نمی‌کند. اگر شریک زندگی‌تان همیشه تمام کارهایی که در قبال شما انجام داده‌است را، چه برای تلاقی کردن چه برای مدیون کردن شما، محاسبه می‌کند، او احتمالا به دنبال آن است که همواره یک اهرم فشار روی شما داشته باشد و این کمی نگران‌کننده است.

مشاجره بین زن و مرد

۶. استفاده از احساس گناه

حسادت‌ عاشقانه در مردان تنها یکی از راه‌های کنترل‌گری در برخی مردان حساس است. بسیاری از مردان کنترل‌گر در بازی دادن احساست شریک زندگی خود، برای استفاده از آن‌ها در جهت خواسته‌های خود استاد هستند. اگر آن‌ها بتوانند یک احساس گناه مداوم درون شما ایجاد کنند، تا حد زیادی به هدف خود دست یافته‌اند؛ چون شما پس از مدتی هر کاری خواهید کرد تا از این احساس گناه رها شوید. این غالبا به معنای تسلیم شدن در برابر خواسته‌های همسر کنترل گر، حتی آن‌ها که خلاف عقاید خودمان هستند است!

۷. همواره مدیون کردن شما

حسادت عاشقانه در مردان، آن‌ها را هموراه به دنبال راه‌هایی سوق می‌دهد که بتوانند از آن طریق شما را کنترل کنند. آن‌ها ممکن است در ابتدا بسیار عاشق و رمانتیک به نظر برسند. اما هرچه بیشتر به این رفتارها، هدایای عجیب‌ و غریب و محبت‌های ابتدایی دقت کنید، خواهید دید که این‌‌ها تنها ابزارهایی هستند که در آینده برای مدیون کردن و در نهایت کنترل کردن شما به کار می‌ایند. ممکن است مرد در آینده ازشما انتظاراتی داشته باشد که در عوض آن کارها از شما طلب کند. شرایطی که بیرون آمدن از آن، هم از نظر عاطفی و هم عقلی دشوار خواهد بود.

۸. جاسوسی کردن و مدام به دنبال اطلاعات گشتن

یک مرد کنترل‌گر معمولا احساس می‌کند که حق دارد درباره‌ی هر چیزی سوال کند و اطلاعات داشته باشد. آشکارا یا نهان، او همواره خواهان این است که شما همه چیز را با او در میان بگذارید و هیچ حریمی برای شما قائل نیستند. حسادت عاشقانه در همسر شما ممکن است موجب شود او تلفن همراه شما را، پیام‌هایتان و تاریخچه‌ی گشت و گذارتان در اینترنت را بررسی کند و اینگونه ان را توجیه کند که: «اگر کار اشتباهی نمی‌کنی پس نباید از اینکه من به سراغ گوشی تو می‌روم، ناراحت شوی». این قطعا نقض حریم خصوصی شماست و حاکی از مشکلات درونی همسرتان در اعتماد کردن.

حریم شخصی در زندگی زناشویی

۹. حسادت بیش از حد، اتهام زنی یا پارانویا

حسادت عاشقانه در مردان، ممکن است در ابتدا لذت‌بخش باشد و احتمالا به عنوان نشانه‌ای از علاقه‌ی آن‌ها و اهمیت شما برایشان تلقی می‌شود. اما زمانی که شدیدتر می‌شود، می‌تواند ترسناک باشد. همسری که هر تعامل شما با بیرون را خطرناک، مشکوک یا تهدید‌امیز می‌بیند و مدام شما را متهم می‌کند که به دیگران «نخ» می‌دهید. این تصورات باعث ایجاد احساس ناامنی، اضطراب، رقابت‌‌طلبی و حتی پارانوئید در چنین مردانی می‌گردد و آن‌ها تلاش خواهند کرد شما را از هر نوع ارتباطی با بیرون منع کنند.

۱۰. شما همواره گناه‌کارید تا زمانیکه خلاف آن ثابت شود

در نگاه مردان حساس، شما همواره یک کار اشتباه انجام داده‌اید، حتی اگر خودتان از آن باخبر نباشید. ممکن است از در وارد شوید و ناگهان متوجه شوید آن‌ها در رابطه با چیزی عصبانی هستند که در غیاب شما پیدا کرده‌اند، به آن فکر کرده و درباره‌ی آن تصمیم‌گیری کرده‌اند. آن‌ها ممکن است همواره مدارکی در تائید اشتباهات شما نزد خود داشته باشند و گویی که واقعا در حال پرونده‌سازی علیه شما هستند. از محل قرارگیری لیوان قهوه‌تان گرفته، تا ناهار خوردن شما با همکارتان بدون اطلاع همسرتان، همه موضوعاتی شک برانگیز برای او هستند. اما چرا او این کار را می‌کند؟ چون به دنبال توجیهی برای مجازات شما یا پیشگیری از یک خطای احتمالی از سوی شماست؛ چون شما باید آنگونه که او می‌خواهد عمل کنید.

متهم کردن

سخن پایانی

آنچه به عنوان حسادت عاشقانه در مردان، جا افتاده‌است، چیزی جز علائمی از احساس ناامنی و بی‌اعتمادی در مرد روبروی شما نیست. حساسیت‌ زیاد مردان، به همان اندازه‌ای که در این مطلب دیدید، می‌تواند ترسناک باشد؛‌ اگرچه در ابتدا اینطور به نظر نرسد و تحت عنوان عشق و ارزش بیان گردند! در نتیجه، همواره مراقب نشانه‌های این چنینی باشید و آگاه باشید که شما، حتی در یک رابطه‌ی زناشویی نیز به حریم خصوصی خودتان احتیاج دارید.

حال که نشانه‌های حسادت عاشقانه در مردان را می‌شناسید، خوب است با «۱۴ روش موثر برای برخورد با افراد حسود» را نیز بخوانید. نظر شما در رابطه با حسادت عاشقانه در مردان چیست؟ آیا شما آن‌ها را نشانه‌ای از عشق می‌بینید یا نسبت به اشتباه بودن آن‌ها آگاهید؟

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare