تنبیه کودکان؛ آشنایی با روش‌های درست و نادرست برخورد با کودک

تنبیه کودکان

دغدغه بسیاری از والدین آگاهی از بهترین روش‌های آموزش رفتارهای درست و نادرست به فرزندان خودشان است. اگر چه تنبیه کودکان روش جالبی به نظر نمی‌رسد اما برای تصحیح رفتارشان ضروری است. با وجود این،‌ تنبیه کودک و در ادامه دستیابی به نتیجه مثبت از آن نیازمند آگاهی والدین از روش‌های درست و مثبت تنبیه کودکان است. در این مقاله، مفهوم تنبیه مثبت را بررسی کرده، تفاوت آن را با تنبیه به روش‌هایی منفی بیان می‌کنیم. همچنین ۹ تکنیک تنبیه کودک با استفاده از روش‌های مثبت را بیان می‌کنیم.

 

تنبیه مثبت چیست؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تنبیه مثبت همیشه به معنی رفتار خوب با کودک یا حتی تشویق او است؛ در حالی که این گونه نیست. در حقیقت، تنبیه مثبت در یک کلام مواجه کردن کودک با عواقب منفی رفتارهای منفی خودش است. به عبارتی، دو حالت منفی در کنار یکدیگر منجر به شکل‌گیری حالتی مثبت تحت عنوان تنبیه مثبت می‌شوند! همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که تنبیه مثبت در بسیاری از موارد، نتایج مثبت به مراتب بیشتری نسبت به تنبیه با روش‌هایی منفی داشته است.

تنبیه کودکان به روش مثبت

تنبیه منفی و مثبت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت‌های بسیار اندک و در عین حال تأثیرگذاری بین تنبیه منفی و مثبت وجود دارد. همانطور که اشاره شد، تنبیه به روشی مثبت،‌ روبه‌رو کردن کودک با عواقب منفی رفتار منفی وی است. در مقابل، تنبیه کودکان با استفاده از روش‌های نادرست به معنای منع کودک از چیزی مطلوب و مثبت در واکنش به رفتارهای اشتباه او است.

به عنوان مثال، ملزوم کردن کودک به ماندن در خانه در نتیجه‌ی یک رفتار نادرست، تنبیه مثبت است؛ زیرا شما به عنوان والدین فرزندتان او را با عواقب منفی رفتارش روبه‌رو می‌کنید. در حالی که اجازه ندادن به او برای شرکت کردن در یک مهمانی خاص و در واکنش به رفتاری اشتباه می‌تواند تنبیه به روشی منفی به شمار آید. همانطور که ملاحظه می‌کنید، اختلافات بین دو روش تنبیه بسیار ظریف هستند!

تفاوت تنبیه مثبت و منفی کودک

۹ تکنیک تنبیه کودکان به روشی مثبت

۱. ثبت رفتار کودک

این روش راهی مناسب برای استفاده از تنبیه مثبت به منظور تقویت رفتارهای مثبت کودک به شمار می‌آید. در واقع، این متد مشابه راه‌کارهای استفاده‌شده در مدارس است. به این صورت که نام کودک روی کاغذی نوشته می‌شود و با هر بار انجام رفتارهای بد، علامتی در کنار نامش ثبت می‌گردد. در ادامه با مشاهده رفتارهای مثبت از فرد، یکی از نشان‌های منفی پاک می‌شوند. همچنین اگر علامتی منفی در طول روز و در کنار نام او ثبت نشود، در پایان روز جایزه‌ای به کودک تعلق می‌گیرد.

۲. سرزنش کردن کودک

این روش به عنوان یک تنبیه مثبت، به صورت مداوم و بدون فکر از سوی والدین مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرزنش کردن به دو روش عمومی و خصوصی انجام می‌شود که هر کدام روش‌های مختص به خود را دارند. در برخی موارد والدین در میان دوستان یا سایر افراد، فرزندان خود را مورد سرزنش قرار می‌دهند. با این حال، مطالعات نشان داده‌اند که سرزنش کردن در ملأ عام می‌تواند تاثیرات مخربی برای کودکان به همراه داشته باشد.

تنبیه کودکان با سرزنش آنان

۳. زمان دادن به کودکان

بسیاری از روان‌شناسان از این روش به عنوان راه‌کاری مثبت برای تنبیه کودک یاد می‌کنند. به طور کلی، زمان مناسب برای کودکان به منظور تصحیح رفتارشان متناسب با سن آنان بوده و برای هر سال معادل یک دقیقه می‌باشد. به عبارت دیگر، به ازای هر سال از سن کودک خود می‌توانید یک دقیقه به زمان مورد نیاز برای تجدید نظر کودک در رفتارش اضافه کنید. البته توجه داشته باشید که این زمان بسته به میزان سرسختی کودک‌تان در لجبازی و صرف‌نظر از رفتارهای نادرستش می‌تواند متفاوت باشد!

۴. نوشتن جملاتی در رابطه با رفتارهای مثبت

مدارس در طول چندین دهه گذشته، از این روش برای منع کودکان از رفتارهای نادرست استفاده می‌کنند. شما نیز به عنوان والدین فرزند خود می‌توانید از این روش برای رعایت رفتارهای درست و برقراری انضباط شخصی کودک‌تان در خانه استفاده کنید.

۵. اضافه کردن کارهایی به برنامه روزانه کودک

افزودن کارهایی به لیست کارهای روزانه کودک می‌تواند به عنوان تنبیهی مثبت تلقی شود. همچنین این روش ضمن تشویق کودک برای شرکت در کارهای مشترک خانوادگی او را ملزم به پذیرش مسئولیت رفتارهای اشتباهش می‌کند.

تنبیه کودکان با مسئولیت دادن به آنان

۶. منع کودک از شرکت در فعالیت‌های بیرون از خانه

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، ممنوع کردن خروج از خانه برای کودکان می‌تواند تنبیه مثبت در مقابل برخی رفتارهای نادرست او به شمار آید. اما باید دقت داشته باشید که این روش تفاوت بسیار کوچکی با تنبیه به روش منفی دارد. به عبارتی، اگر بدون دلیل خاصی و صرفا به عنوان واکنشی در مقابل رفتارهای نادرست فرزندتان او را از رفتن به مهمانی منع کنید، از روش تنبیه منفی استفاده کرده‌اید!

۷. خواب زودهنگام

خواب زود هنگام یا خواب بیش از زمان معمول نیز می‌تواند به عنوان تنبیهی مثبت برای تصحیح رفتارهای کودک به شمار آید. در واقع، کودکان معمولا علاقه‌ای به خواب نداشته و دوست دارند تا به صورت مداوم فعالیت داشته باشند. با وجود این، مجبور کردن فرد به خواب بیشتر به نوعی تنبیه کردن او محسوب می‌شود. به علاوه، ریشه بسیاری از رفتارهای نادرست یا بیش‌فعالی کودکان در خستگی و کم‌خوابی آنان است. در چنین شرایطی مجبور کردن کودک به بیشتر خوابیدن، می‌تواند منجر به رفع مشکلات و تصحیح رفتار آنان گردد.

خواب زودهنگام؛ تنبیه مثبت کودکان

۸. زمان مطالعه بیشتر

به عنوان یکی دیگر از روش‌های تنبیه مثبت می‌توانید کودک‌تان را ملزم به گذراندن زمان بیشتر از حد معمول برای مطالعه کنید. این روش به طور ویژه در واکنش به انجام ندادن تکالیف از جانب کودک یا مطالعه نکردن درس‌هایش، به عنوان تنبیهی مناسب محسوب می‌شود. برای مثال، می‌توانید کودک‌تان را ملزم کنید تا به جای بازی کردن با دوستانش، زمان بیشتری را برای خواندن دروسش اختصاص دهد.

مظالعه بیشتر؛ تنبیه مثبت کودکان

۹. اجازه دادن به بروز عواقب طبیعی رفتارهای کودک

اجازه دادن به بروز پیامدهای طبیعی برخی رفتارهای کودک یکی از روش‌های رایج در میان والدین برای تنبیه کودکان است. در این روش کودکان با تجربه کردن عواقب رفتارهای خودشان یاد می‌گیرند تا نسبت به تصحیح اشتباهات خود اقدام کنند. برای مثال، اگر کودک‌تان علاقه‌ای به جمع کردن لباس‌های کثیف خود ندارد، می‌توانید لباس‌های او را به حال خودشان رها کنید. در چنین شرایطی، کودک‌تان در مواقع نیاز به لباس‌های جدید و تمیز مجبور خواهد بود تا همان لباس‌های کثیف را مجددا بپوشد! در نتیجه‌ی این تنبیه، فرزندتان یاد می‌گیرد تا لباس‌های کثیف خود را جمع کرده و آن‌ها را در جایی مناسب برای شستشو قرار دهد.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم تنبیه مثبت پرداخته و تفاوت آن را با روش‌های منفی تنبیه کودکان بیان کردیم. در ادامه ۹ تکنیک کاربردی برای تبیه کودک با استفاده از روش‌های مثبت تشریح کردیم. نظر شما در مورد تنبیه کودکان و عواقب آن چیست؟ از چه روشی برای برخورد با رفتارهای اشتباه کودک‌تان استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، برای آگاهی از میزان تاثیر روش‌های منفی تنبیه کودکان و عواقب آن می‌توانید به مطلب «کودک آزاری چیست» مراجعه کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare