چگونه رفتار جنسی کودک را تشخیص داده و آن را کنترل کنیم؟

رفتار جنسی کودک

آیا به عنوان والدین فرزندان خود نگران رفتارهای جنسی نادرست آنان هستید؟ برای مدیریت چنین احساسات و رفتارهایی در کودکان بهتر است برنامه‌ای مناسب برای کنترل رفتارهای جنسی کودک خود و همچنین آموزش چگونگی مواجهه با رفتارهای جنسی دیگران به آنان تنظیم کنید. در همین راستا، در این مقاله راه‌کارهای کنترل رفتار جنسی کودکان را شرح داده، نشانه‌های رفتارهای جنسی نادرست در آنان را بیان می‌کنیم و در نهایت دلایل بروز رفتارهای جنسی در کودکان را بررسی خواهیم کرد.

راه‌های کنترل رفتار جنسی کودک

۱. افزایش دانش خود در زمینه رشد جنسی کودکان

اولین گام برای پرداختن به رفتارهای جنسی کودکان، دستیابی به درک درستی از رشد جنسی آنان است. برای مثال، یک کودک ۳ ساله ممکن است درک درستی از پوشاندن نواحی خصوصی بدن خود از دیگران نداشته باشد؛ در حالی بروز چنین رفتاری در یک کودک ۱۳ ساله عجیب به نظر می‌رسد. بنابراین برای کنترل بهتر رفتارهای جنسی فرزندتان بهتر است دانش خود را در زمینه رشد جنسی کودکان، رفتارهای عادی یا غیرعادی آنان در سنین مختلف و … افزایش دهید. به این ترتیب به روش بهتری می‌توانید رفتارهای جنسی کودک‌تان را در جهت درستی هدایت کنید.

رفتار جنسی کودک؛ افزایش دانش در زمینه رشد جنسی کودکان

۲. آموزش رفتارهای درست به کودک

همان‌طور که اشاره شد، کودکان خردسال درک درستی از شرم یا رعایت محدودیت‌های جنسی ندارند؛ مگر اینکه رفتارهای درست و مناسب در این زمینه به آنان آموزش داده شود. بنابراین برای هدایت رفتارهای جنسی کودکان باید بتوانید یکسری رفتارهای مناسب را به آنان آموزش دهید.

برای مثال، کودکان خردسال باید در مورد مسائل مرتبط با بدن خود و تماس‌های فیزیکی آزاردهنده از جانب دیگران اطلاعات کافی داشته باشند تا در مواقع لزوم بتوانند به روش درستی پاسخی مناسب به فرد مقابل بدهند. در حقیقت، آموزش رفتارهای درست به کودکان موجب می‌شود تا در صورت مواجهه با رفتارهای جنسی نادرست دیگران در امان بمانند.

همچنین توجه داشته باشید که اطلاعات آموزش داده‌شده به کودکان باید متناسب با سن آنان باشد. به عنوان مثال، هنگامی که یک کودک ۵ ساله در مورد چگونگی تولد بچه‌ها سؤال می‌کند، نمی‌توانید پاسخی با جزئیات کامل به او بدهید! به همین دلیل، نیاز است تا پاسخ‌تان به چنین مسائلی در قالب جوابی قانع‌کننده و متناسب با سن کودک باشد. با این حال، در مورد کودکانی که تا حدودی به بلوغ رسیده‌اند نیاز است تا توضیحاتی در رابطه با جنس مخالف، تغییرات بدن در هنگام بلوغ و … ارائه دهید.

در حقیقت، چنین روشی به شما کمک می‌کند تا تعامل بهتری با فرزند خود داشته باشید و به این ترتیب کودک‌تان در هنگام نیاز به راحتی بتواند با شما ارتباط برقرار کرده و در صورت لزوم درخواست کمک کند.

بنابراین با تعریف یکسری رفتارهای مناسب، تعیین محدودیت‌های جنسی برای کودک خود و قوانین تعامل با سایر افراد در خانه می‌توانید کنترل بهتری روی رفتارهای جنسی فرزندتان داشته باشید. برای مثال، به کودک‌تان آموزش دهید تا پیش از ورود به اتاقی با درهای بسته، در زده و منتظر اجازه ورود باشد یا می‌توانید به او بگویید که هرگز در هنگام حمام کردن اجازه ورود سایر افراد را به حمام ندهد.

کنترل رفتار جنسی کودک با آموزش رفتارهای درست

۳. پاسخ دادن به رفتارهای جنسی نامناسب

در صورت مواجهه با رفتارهای جنسی نامناسب فرزند خود باید به روشی صمیمانه به او پاسخ دهید؛ به گونه‌ای که فرزندتان برای پرسیدن سؤالات بعدی، کمک گرفتن از شما و بیان رفتارهای اطرافیانش دچار شرم یا سردرگمی نشود.

برای مثال، اگر کودک ۴ ساله شما در مکانی عمومی لباس‌های خود را از تن خارج کند، باید به او گوشزد کنید که این رفتار در مکانی عمومی کاملاً اشتباه است. به عبارت بهتر، کودک‌تان باید تفاوت رفتارهای مختص مکان‌های عمومی و مکان‌های خصوصی مانند خانه یا اتاق شخصی‌اش را درک کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که به سؤالات و رفتارهای کودک خود در نهایت آرامش پاسخ دهید و از بیان عباراتی مانند «زشته!» یا «دیگه از این شیطنت‌ها نکن!» بپرهیزید. در حقیقت، بیان چنین سخنانی به کودک‌تان موجب می‌شود تا او از پرسیدن سؤالات مرتبط با رفتارهای جنسی یا نحوه پاسخ دادن به رفتارهای نامناسب دیگران شرم داشته باشد و نخواهد تا با شما صحبت کند.

کنترل رفتار جنسی کودک با پاسخ به رفتارهای نامناسب

تشخیص رفتارهای جنسی نادرست کودک

برای کنترل رفتارهای جنسی کودک نیاز است تا به دنبال علائم مبنی بر وجود مشکلات جدی در رفتارهای فرزند خود باشید. در ادامه برخی از این علائم را تشریح می‌کنیم.

۱. رفتارهای جنسی نامتناسب با سن کودک

برای مثال، اگر فرزند ۱۲ ساله‌ای دارید که سعی می‌کند تا بدون لباس و به صورت برهنه در خانه قدم بزند، چنین رفتاری از نظر جنسی برای کودکی ۱۲ ساله نامناسب به نظر می‌‌رسد.

۲. رفتارهای جنسی اجباری

برخوردهای جنسی تهدیدآمیز هم می‌توانند نشان دهنده عادات جنسی نامناسب از جانب کودک باشند. برای مثال، می‌توان به کودکی اشاره کرد که سعی می‌کند تا با پرخاش یا تهدید کودک دیگری را به انجام فعالیت‌های جنسی وادار کند.

۳. رفتارهای جنسی مشتاقانه

از جمله دیگر نشانه‌های بروز رفتارهای جنسی نامناسب در کودکان می‌توان به تلاش مداوم کودک برای انجام یکسری فعالیت‌های جنسی آگاهانه اشاره کرد. برای مثال، اگر فرزندتان همواره سعی می‌کند تا خواهر یا برادر خود را در شرایط بدون لباس تماشا کند، می‌توان گفت که فرزندتان رفتار جنسی نامناسبی دارد که چنین رفتارهایی باید از سوی والدین کنترل شوند.

رفتار جنسی مشتاقانه کودک

۴. رفتارهای مختل‌کننده زندگی شخصی کودک

از جمله دیگر رفتارهایی که نیاز به کنترل و اصلاح دارند، می‌توان به برخی رفتارهای جنسی نادرست کودک با دوستان و اطرافیانش اشاره کرد. برای مثال، برخی مواقع به دلیل مشاهده برخی رفتارهای جنسی فرزندتان با دیگر دوستانش، اجازه نمی‌دهید تا کودک‌تان با آن‌ها تعامل داشته باشد. در شرایط دیگری ممکن است برای دور کردن فرزندتان از تکرار رفتارهای نامناسب، او را از رفتن به مدرسه منع کنید. چنین شرایطی نشان‌دهنده بروز عادت‌های جنسی نادرست هستند که نیاز به تصحیح و کنترل دارند.

۵. رفتارهای نشان‌دهنده آگاهی کامل کودک از مسائل جنسی

اگر رفتارهایی از کودک خود مشاهده کردید که نشان دهنده آگاهی کامل وی از مسائل جنسی بودند، نیاز است تا برای کنترل رفتار وی اقدام کنید. به عنوان مثال، یک کودک ۴ ساله نباید از فعالیت‌های جنسی بزرگ‌سالان آگاهی داشته باشد یا کودکی ۸ ساله نباید به دنبال دسترسی به تصاویر یا فیلم‌های جنسی باشد!

رفتار جنسی کودک مبنی بر آگاهی کامل از مسائل جنسی

دلایل بروز رفتارهای جنسی در کودکان

بروز رفتارهای جنسی نامناسب در کودکان دلایل بسیاری ممکن است داشته باشد. برای مثال، در برخی شرایط کودکان از نامناسب بودن چنین رفتارهایی بی‌اطلاع هستند. با وجود این، چنین رفتارهای نادرستی در صورت عدم اصلاح می‌توانند نتایج مخربی در پی داشته باشند.

همچنین قرار گرفتن در معرض رفتارهای جنسی نامناسب از جانب دیگران نیز می‌تواند منجر به نهادینه شدن چنین رفتارهای نامناسبی در کودکان شود. برای مثال، برخی از افراد دارای رفتارهای جنسی نامناسب ممکن است در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته باشند!

با این حال، منشأ همه رفتارهای جنسی مربوط به آزارها و سوء استفاده‌های جنسی نیست. کودکان ممکن است با تماشای فیلم‌ها و تصاویر نامناسب در تلویزیون نسبت به انجام چنین رفتارهایی ترغیب شوند. همچنین کودکان و نوجوانان در فضای اینترنت نیز ممکن است در معرض مواجهه با تصاویر، ویدیوها و گفتگوهای جنسی نامناسب باشند! از جمله دیگر دلایل بروز رفتارهای جنسی در کودکان گفتگو با هم‌سالان در مورد مسائل جنسی، شوخی‌های جنسی نامناسب یا تماشای تصاویر و فیلم‌های جنسی نامناسب با یکدیگر است.

رفتار جنسی کودک ناشی از صحبت‌های نامناسب با دوستان

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی نحوه کنترل رفتارهای جنسی کودکان پرداخته، نشانه‌های رفتارهای جنسی نادرست را در آنان تشریح کردیم. در نهایت نیز دلایل بروز رفتارهای جنسی نادرست در کودکان را تشریح کردیم. نظر شما در مورد نحوه کنترل چنین رفتارهایی در کودکان چیست؟ شما چه نکاتی برای تصحیح رفتارهای جنسی کودک خود به کار گرفته‌اید؟ نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کودک آزاری، روش‌های مقابله با آن‌ها و عواقب چنین مسائلی می‌توانید به مقاله «کودک آزاری چیست؟» مراجعه کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare