انگیزه های جذاب زندگی

۱۰ راه ساده و موثر برای کنترل خشم کودکان

آیا کودک شما در هنگام خشم توانایی کنترل رفتار خود را ندارد؟ کنترل رفتار خشونت‌آمیز و حفظ آرامش در هنگام عصبانیت از جمله مهارت‌هایی است که باید آن را فرا گرفته و به کودکان خود نیز آموزش دهیم. در این مقاله، چند راه‌کار ساده و کاربردی به منظور کنترل خشم کودکان و آرام کردن آن‌ها در هنگام عصبانیت را بررسی می‌کنیم.

 

روش‌های کنترل خشم کودکان

همان‌طور که می‌دانید اکثر مردم از جمله کودکان، زمانی که تحت فشار هستند احساس خشم می‌کنند. در چنین شرایطی، بزرگسالان تمایل بیشتری به کنترل رفتار خود دارند اما در مقابل کودکان ممکن است انرژی خود را در هنگام خشم با رفتارهای خشونت‌آمیزی مانند لگد زدن، گاز گرفتن یا ضربه زدن مهار کنند.

چنانچه کودک شما نیز در هنگام عصبانیت رفتارهای خشونت‌آمیزی همچون رفتارهای فوق‌الذکر دارد، باید به او کمک کنید تا توانایی کنترل خشم، آرامش و تسلط بر خود را داشته و بتواند احساس خود را به روشی مناسب توصیف کند. در ادامه، برخی روش‌هایی را تشریح می‌کنیم که در کنترل خشم کودکان مؤثر هستند.

۱. محدودیت‌هایی را برای رفتار کودک خود معین کنید

در واقع، کودک باید بداند که چه رفتاری نادرست بوده و مجاز به داشتن چه رفتارهایی است. در همین راستا، برخی محدودیت‌های را برای رفتار او تعیین کنید و این موضوع را به تمام کسانی که به نوعی با کودک شما در ارتباط هستند و از وی مراقبت می‌کنند، در میان بگذارید. به آنها بگویید که در صورت مشاهده رفتاری نادرست از جانب کودک شما چه پاسخی بدهند. به عبارتی، کودکی که رفتار نادرستی دارد، لگد میزند، گاز می‌گیرد و … باید بلافاصله تنبیه شود تا بدین ترتیب بفهمد که رفتاری اشتباه داشته است.

کنترل خشم کودکان

۲. به کودک خود کمک کنید تا راه‌های جدیدی برای مقابله با خشم پیدا کند

از جمله دیگر راه‌های کنترل خشم این است که کودک خود را تشویق کنید تا در هنگام خشم از کلمات استفاده کرده و احساسات خود را بیان کند. در واقع، به جای تخلیه خشم با حرکات فیزیکی، بحث و دعوا می‌تواند با به‌کارگیری کلمات خشم خود را مهار کند.

در همین راستا، هنگام عصبانیت فرزندتان می‌توانید آرامش خود را حفظ کرده و از او بپرسید که چه چیزی باعث عصبانیتش شده است. در واقع، صحبت کردن در چنین شرایطی می‌تواند مهارت‌های بیان احساسات را به کودک آموزش داده و بدین طریق خشم او را مهار کند. با این حال، چنانچه فرزندتان تمایلی به صحبت با شما در مورد موضوع مربوطه نداشت، می‌توانید او را تشویق کنید تا با سگ، عروسک یا دوست خیالی‌اش صحبت کند.

۳. کنترل رفتار را به فرزند خود القا کنید

همان‌طور که می‌دانید، کودکان توانایی ذاتی برای کنترل رفتار خود  ندارند. بنابراین آن‌ها باید آموزش داده شود تا در هنگام خشم رفتارهای خشونت‌آمیزی مانند ضربه زدن یا گاز گرفتن نداشته باشند. به بیان دیگر، کودکان نیاز به راهنمایی والدین دارند تا بتوانند در هنگام خشم احساسات خود را کنترل کرده و پیش از هر نوع تصمیمی به خوبی فکر کنند.

۴. از تشویق کودکان به خشونت خودداری کنید

در برخی از خانواده‌ها کودکان به ویژه پسران به داشتن رفتاری سخت و خشونت‌آمیز تشویق می‌شوند. به عبارتی، خشن بودن را به نوعی ویژگی مثبت برای فرزند خود تلقی می‌کنند. بنابراین تشویق کودکان به داشتن رفتار خشونت‌آمیز موجب می‌شود تا فرزندان به منظور تأیید والدین رفتاری خشن داشته و به تدریج به چنین رفتارهایی عادت کنند.

یکی دیگر از مواردی که کودکان به داشتن رفتاری خشونت‌آمیز تشویق می‌شوند، تسلیم شدن والدین در برابر خشم کودک است. برای مثال، هنگامی که در مقابل خشم و اعتراض کودک برای خرید وسیله‌ای کوتاه می‌آیید، او را به داشتن رفتارهای خشونت‌آمیز تشویق می‌کنید. در واقع، در چنین شرایطی کودکان وسیله مورد نظر را به عنوان پاداشی برای رفتار نادرست خود می‌پندارند.

۵. از تنبیه فیزیکی استفاده نکنید

برخی از والدین از کتک زدن برای تنبیه فرزندان خود استفاده می‌کنند. در واقع، کودکی که تنبیه فیزیکی را تجربه می‌کند، به نوعی نسبت به کتک زدن، ضربه زدن و سایر  رفتارهای خشونت‌آمیز اعتقاد پیدا کرده و آن را تنبیهی مناسب در مقابل افرادی می‌پندارد که رفتار نادرستی داشته‌اند. در یک کلام می‌توان گفت که تنبیه فیزیکی کودکان منجر به تشدید رفتارهای خشونت‌آمیز آن‌ها در مقابل سایرین می‌شود.

۶. رفتار خود را کنترل کنید

چنانچه فرزندتان شاهد بحث‌ها و اختلاف‌نظرهای شما با سایر اعضای خانواده باشد و ببیند که اختلافات را به شیوه‌ای صلح‌آمیز حل می‌کنید، از شما الگو گرفته و در هنگام عصبانیت رفتاری مشابه را نشان می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید، الگوپذیری کودکان از رفتار والدین موجب می‌شود تا از آنها تقلید کنند. در نتیجه نحوه کنترل خشم و مهار آن توسط والدین به عنوان رفتاری الگو برای کودک بوده و آن را یاد می‌گیرد. بنابراین رفتارهای مثبت به منظور کنترل خشم، حفظ آرامش و رفع مشکلات را تمرین کنید تا فرزندانتان نیز از شما یاد گرفته و رفتاری مشابه در هنگام مواجهه با مشکلات داشته و بتوانند خشم خود را کنترل کنند.

۷. تفریحات خلاقانه برای کودک خود پیدا کنید

انجام بازی‌های کودکانه مانند آب‌بازی، بالش بازی، بازی با خاک یا سایر کارهایی که فرزندتان از انجام آن‌ها لذت می‌برند در دور کردن افکار او از خشم و رفتارهای خشونت‌آمیز کمک‌کننده هستند.

۸. با کودک خود مهربان باشید

یکی دیگر از راه‌های کنترل خشم کودکان این است که به او و احساساتش اهمیت دهید. به عبارت دیگر، فرزند شما باید بداند که برای والدینش مهم بوده و آنها در شرایط ناامیدکننده از او حمایت می‌کنند. همچنین می‌توانید کودک خود را در آغوش گرفته و به او بگویید که دوستش دارید که بدین طریق فرزندتان می‌داند او را با تمام اشتباهاتش پذیرفته و به او عشق می‌ورزید.

کنترل خشم کودکان

۹. الگوهای رفتاری فرزند خود را بررسی کرده و دلایل عصبانیتش را شناسایی کنید

آیا فرزند شما هر روز صبح و پیش از رفتن به مدرسه رفتار نادرستی داشته و عصبانی می‌شود؟ برای رفع این مشکل و کنترل خشم کودک اتفاقات روتین روزانه و رفتار خود با او را بررسی کنید. کارهایی که پیش از رفتن به مدرسه انجام می‌دهد را تقسیم کرده و در زمان مناسب هشدارهای لازم را به او بدهید. برای مثال، زمان حرکت سرویس مدرسه را به او یادآور شده و بگویید که «تا ۱۰ دقیقه دیگر باید از خانه خارج شوی». به علاوه، جهت کنترل رفتار خشونت‌آمیز او می‌توانید اهدافی را برایش در نظر بگیرید. برای مثال، یکی از اهداف روزانه کودک را به موقع رسیدن به مدرسه تعیین کنید. سپس می‌توانید فرزندتان را به خاطر رسیدن به اهدافش تشویق کنید.

۱۰. روش‌های مناسبی برای جایزه دادن به کودک انتخاب کنید

هنگام خرید هدیه برای فرزند خود جنبه مادی یا فیزیکی را مد نظر قرار ندهید. برای مثال، به جای اینکه زمانی اختصاص دهید تا کودکتان با پدر یا مادر خود به بیرون برود، می‌توانید به همراه همسر و فرزند خود در رستورانی شام بخورید یا به همراه او پس از شام به تماشای فیلم بنشینید.

کنترل خشم کودکان

جمع‌بندی

در این مقاله، برخی روش‌های ساده را به منظور کنترل خشم کودکان معرفی کردیم و آموختیم که چگونه می‌توان به او کمک کرد تا در هنگام عصبانیت کنترل بیشتری روی رفتارشان داشته و آرامش خود را حفظ کنند. همچنین از جمله نکات قابل‌توجه در این مقاله الگو گرفتن کودکان از والدین بود و همان‌طور که اشاره کردیم فرزندان آیینه رفتار والدین هستند. در همین راستا، نیاز است تا نسبت به واکنش‌های خود در مقابل عصبانیت و تصمیم‌گیری در شرایط خشم کنترل بیشتری داشته باشیم تا فرزندانمان از این رفتارها به درستی الگوبرداری کنند. آیا کودک شما نیز در هنگام خشم کنترلی روی رفتار خود ندارد؟ آیا رفتارهایی جهت کنترل خشم او به کار گرفته‌اید؟ کارشناسان بخش روانشناسی انگیزه منتظر دریافت دیدگاه‌ها و تجربیات شما در این خصوص هستند.

منبع parents health
مطالب زیر را هم ببینید