کنترل خشم در نوجوانان با ۷ راهکار موثر

کنترل خشم در نوجوانان

خشم پدیده عجیب و غریبی نیست، بلکه یک حالت کاملا طبیعی بوده و تقریبا همه ما آن را در زندگی خود تجربه کرده‌ایم؛ آن چیزی که اهمیت دارد، این است که بتوانیم در مواقع عصبانیت، کنترل خشم داشته باشیم. اما در دوران نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی، افراد عزت نفس پایین‌تری داشته و سخت‌تر می‌توانند خشم خود را کنترل کنند. برخی از نوجوانان از سنین کودکی یاد می‌گیرند که چگونه خشم خود را کنترل کنند و بعضی دیگر ممکن است به دلیل مشکلات اساسی مانند اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات سلامت و روان، در کنترل خشم خود مشکل داشته باشند. در این مطلب ۷ روش مبارزه با خشم در نوجوانان آورده شده‌است.

 

روش‌ های کنترل خشم در نوجوانان

اگر از جمله افرادی هستید که کنترل خشم برای شما کار دشواری است، راهکارهای زیر برای مدیریت و کنترل خشم  و داشتن آرامش به شما کمک شایانی خواهند کرد. شما به سادگی می‌توانید یک روش موثر را انتخاب کنید و آن را برای کنترل عصبانیت خود به کار ببرید. توجه کنید که هیچ فرمول درست و غلطی برای کنترل خشم وجود ندارد، هر روشی که احساس می‌کنید برای کنترل خشم موثرتر است را انتخاب کنید.

۱. تجزیه و تحلیل احساس خشم

احساس عصبانیت شما ممکن است در رابطه با یک فرد خاص یا موقعیت خاص باشد. اضطراب، غم، اندوه، خستگی و ترس از جمله احساساتی هستند که از خشم ناشی می‌شوند. مثلا ممکن است در مورد آزمونی که قرار است در آینده برگزار شود، نگران باشید یا حتی روابط عاطفی دچار مشکل شده باشید. شناسایی آنچه شما احساس می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند که چه کاری باید انجام دهید تا به خودتان کمک کنید. بنابراین قبل از هر چیزی باید احساس خشم خود را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید به آرامش برسید.

۲. نوشتن احساسات

یکی از قوی‌ترین تکنیک‌های مدیریت خشم نوشتن است. یاد بگیرید برای کنترل خشم خود، به جای اینکه حرفهای خود را به طرف مقابل بزنید، روی کاغذ آن‌ها را بنویسید. مثلا ممکن است پدر مادر شما همیشه در حال اعتراض به شما برای دیر رسیدن به منزل باشند؛ می‌توانید یک کاغذ و قلم بردارید و این گونه بنویسید: “زمانی که دیر به منزل می‌رسم، احساس اضطراب می‌کنم، اگر سعی کنم به موقع به خانه بیایم، مشکلی نخواهم داشت.” این کار به شما کمک خواهد کرد که بتوانید مشکل خود را حل کنید.

ابراز احساسات کار آسانی نیست، خیلی از مواقع ممکن است نتوانید احساس خشم خود را روی کاغذ منتقل کنید، ولی در چنین مواقعی می‌توانید در ابتدا  افکار خود را اولویت‌بندی کنید و قبل از نوشتن روی کاغذ، با صدای بلند در یک مکان خصوصی با خود صحبت کنید.

خشم نوجوان

۳. انجام تمرینات آرامبخش

دندان قروچه کردن (فشار دادن و ساییدن دندان‌ها به هم) یکی از علائم‌های خشم در نوجوانان است. اگر از این دسته از افراد هستید، باید راهی برای آرامش جسمی پیدا کنید. هنگامی که بدن خود را آرام می‌کنید، بیشتر می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید. دو راه ساده برای این کار وجود دارد:

۱) مدیتیشن: تمرینی که می‌توانید آن را در هر زمان و هر مکان انجام دهید؛ به مدت یک دقیقه چشم خود را ببندید و شروع به مراقبه کردن کنید. با انجام این کار شما متوجه خواهید شد که می‌توانید به مدت یک دقیقه نفس عمیق بکشید و تمرکز خود را روی احساس خشم خود بگذارید تا به آرامش برسید.

۲) یوگا: برای این منظور لازم است حداقل سه روز در هفته و در هر جلسه یک تا یک ساعت و نیم یوگا انجام دهید.

۴. انجام تمرینات فیزیکی

ورزش کردن یکی از تکنیک‌های موثر برای کنترل خشم است. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که بعد از انجام دادن یک تمرین ورزشی چقدر  احساس آرامش دارید؟ با ورزش کردن، بدن شما اندورفین آزاد می‌کند و برای کنترل عصبانیت روش موثری است. وقتی هر روز ورزش می‌کنید، از لحاظ جسمی و ظاهری سالم‌تر خواهید بود. کاملا متوجه می‌شوید که روحیه شما بهتر شده، بهتر می‌خوابید و سطح اضطراب شما پایین می‌آید. همه این موارد می‌توانند خشم و تحریک‌پذیری را کاهش دهند.

۵. پیدا کردن راهکار

اگر صبح زود عصبانی شده‌اید، ممکن است که شب گذشته خواب کافی نداشته‌اید و بدن شما به خواب و استراحت بیشتری نیاز داشته باشد. اگر بعد از کلاس ریاضی دچار ترس شده‌اید، ممکن است این کلاس برای شما تنش داشته باشد؛ به دنبال راه‌هایی برای کاهش آن، مثلا تغییر معلم ریاضی، تبدیل به یک کلاس ریاضی متفاوت با استفاده از تکنیک های آرامش در کلاس یا بعد از کلاس، باشید.

۶. گوش دادن به موسیقی مورد علاقه

معمولا هر شخصی به یک سبک موسیقی خاص علاقه‌مند است که گوش دادن به آن کمک می‌کند، آرامش بگیرد. ممکن است  شما در حال حاضر انگیزه‌ای برای کار کردن یا قرار گرفتن در مکانی خاص را نداشته باشید؛ بنابراین بهتر است موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید تا به شما کمک کند احساس خوبی پیدا کرده و کارها را با آرامش پیش ببرید. این روش برای زمان‌هایی که دچار تنش و عصبانیت هستید، موثر است.

۷. کمک گرفتن

گاهی مواقع ممکن است خشم طبیعی نباشد و اثرات مخربی بر جای بگذارد. سعی کنید قبل از اینکه دیر شود با این مشکل مبارزه کنید. اینکه بتوانید تشخیص دهید دقیقا چه زمانی به کمک اطرافیان و یا حتی یک متخصص نیاز دارید، بسیار موثر و ضروری است. پدر و مادرها باید سعی کنند که روی تکنیک‌های مدیریت خشم برای نوجوانان کار کنند و قبل از اینکه به سن بلوغ برسند، تمام راهکارهایی موثر را به آنان بیاموزند.

کنترل خشم در نوجوانان

کلام آخر 

امیدوارم تمامی راهکارهای اشاره شده در این مقاله، به شما کمک کنند تا در زمان عصبانیت بتوانید خشم خود را کنترل کنید؛ اما اگر با وجود تمام راهکارهای بالا باز هم کنترل خشم برای شما سخت است، پیشنهاد می‌کنیم با والدین خود، مربی یا یک فرد مورد اعتماد صحبت کنید و در صورت نیاز به متخصص مراجعه کنید. مقاله «روش‌های کنترل عصبانیت با ورزش» نیز در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

شما از چه روش‌هایی برای کنترل خشم خود استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare