ترس از دست دادن چیست و راه‌ های مقابله با آن کدامند؟

ترس از دست دادن

آیا تا به حال حس کرده‌اید که از اتفاقات، رویدادها و اخبار دنیای پیرامون خود عقب مانده‌اید؟ آیا تاکنون در خودتان تمایلی به باخبر شدن از کارهای دوستان و اطرافیان‌تان حس کرده‌اید؟ آیا تمایل زیادی به چک کردن و دنبال کردن مداوم اخبار فضای مجازی دارید؟ اگر پاسختان به این دست سؤالات مثبت است، باید گفت که با چالشی تحت عنوان ترس از دست دادن مواجه هستید؛ Fear of Missing Out یا به اختصار FOMO.

در این مقاله با جزئیات بیشتری به تشریح این مفهوم می‌پردازیم. همچنین چند مثال از مصادیق اختلال ترس از دست دادن را بررسی کرده و در ادامه چند راه کاربردی برای مقابله با آن ارائه می‌کنیم.

 

ترس از دست دادن چیست؟

«ترس از دست دادن» به طور کلی به نوعی اضطراب عمومی اشاره دارد که به موجب آن افراد تمایل زیادی به پیگیری کارها، شرایط و تجربیات اطرافیان خود، آگاهی از جدیدترین اخبار منتشرشده در محیط پیرامون‌شان و … دارند.

به طور کلی، پدیده ترس از دست دادن یا به اصطلاح فومو موضوع جدیدی نبوده و از زمان گذشته نیز برخی از مردم به چنین اختلالی دچار بوده‌اند. با این حال با ظهور شبکه‌های اجتماعی رواج بیشتری پیدا کرده است. در واقع، افرادی که با چالش ترس از دست دادن روبه‌رو هستند، به طور معمول فعالیت مداومی در فضای مجازی داشته و همچنین فعالیت‌های دیگر کاربران را با دقت پیگیری می‌کنند!

نکته جالب توجه در رابطه با چالش فومو این است که بازاریابان با کمک این موضوع می‌توانند وفاداری کاربران را به کسب و کار مورد نظرشان جلب کنند! به عبارتی، کاربران به دلیل ترس از دست دادن چیزی به صورت مداوم به کسب و کار آنلاین محبوب خود سر می‌زنند، فعالیت‌های آن‌ها را رصد می‌کنند یا تمامی محصولات جدیدشان را خرید می‌کنند. به همین دلیل، کسب و کارهای امروز معمولاً برای جذب مشتریان بیشتر و نگهداری مشتریان پیشین خود، معمولاً روی تقویت احساس ترس از دست دادن آنان تمرکز می‌کنند! برای درک بهتر مفهوم اختلال ترس از دست دادن چند مثال از نمونه‌های مشهود بروز چالش فومو را در زندگی روزمره افراد ارائه می‌کنیم.

 

۷ مثال از علائم اختلال ترس از دست دادن

۱. چسبیدن به تلفن همراه

بسیاری از افراد نمی‌توانند تلفن همراه‌شان را حتی در هنگام رانندگی از خود دور کنند. در واقع، این افراد اعتقاد دارند که در این صورت ارتباط خود را با جامعه پیرامون از دست داده و نمی‌توانند از پست‌ها، کامنت‌ها یا به طور کلی از وضعیت اطرافیان خود باخبر شوند. البته این اختلال ممکن است در نهایت منجر به بروز مشکل نوموفوبیا (ترس دوری از موبایل) در آنان گردد.

بنابراین چنانچه به صورت مداوم به دنبال سرکشی در زندگی دیگران هستید، به طوری که وقتی برای سامان دادن به اوضاع زندگی خود ندارید، متأسفانه به اختلال فومو دچار شده‌اید. این در حالی است که چک کردن گوشی موبایل یا شبکه‌های اجتماعی در پایان روز یا در زمان‌های استراحت‌تان هیچ مانعی نداشته و نمی‌تواند دلیلی بر گرفتار شدن به ترس از دست دادن باشد.

ترس از دست دادن یک اختلال روانی

۲. ایجاد وقفه در کار برای جواب دادن به تماس یا ایمیل

چنانچه به دلیل ترس از عدم پاسخگویی به پیام‌ها یا تماس‌های خود، همواره در حین کار گوشی همراه‌تان را در کنارتان دارید، این یک مسئله جدی در رابطه با بروز فومو است! به عبارت دیگر، باید بتوانید در حین کار دسترسی خود را به تلفن همراه محدود کرده و با تمرکز لازم به انجام وظایف‌تان بپردازید.

در همین راستا، باید به خاطر آورید که در زمان‌های گذشته تلفن همراهی در کار نبوده، حتی تلفن‌های هوشمند امروزی هم اختراع نشده بودند و بدین ترتیب شبکه‌های اجتماعی نیز روی کار نیامده بودند؛ اما با وجود چنین شرایطی بسیاری از افراد توانسته‌اند که زنده بمانند، کار کنند و پیشرفت داشته باشند! در چنین شرایطی، می‌توان گفت که ایجاد وقفه در کار برای چک کردن هر نوتیفیکیشنی روی تلفن همراه علاوه بر جلوگیری از پیشرفت فردی می‌تواند از نشانه‌های بارز ابتلای افراد به اختلال ترس از دست دادن باشد.

ترس از دست دادن و چسبیدن به گوشی

۳. خرید بیش از حد از نشانه‌ های ترس از دست دادن

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، چالش فومو می‌تواند به عنوان ابزاری برای جذب کاربران بیشتر و همچنین جلب اعتماد و وفاداری آنان به کار گرفته شود. در عین حال ممکن است در بسیاری از موارد هم منجر به هدر رفتن پول کاربران گردد!

به عبارت دیگر، یکی دیگر از نشانه‌های بارز درگیر شدن به اختلال فومو این است که چنین افرادی به صورت مداوم علاقمند به خرید اجناس مختلف و حتی غیرضروری هستند. به بیان دیگر، این گروه از افراد همواره احساس ترس از دست دادن بهترین اجناس موجود در بازار داشته و به همین دلیل اقدام به تهیه آن‌ها می‌کنند. در واقع، این موضوع یکی دیگر از لذت‌های کوتاه‌مدتی است که افراد مبتلا به اختلال ترس از دست دادن با آن درگیر هستند که در بلندمدت می‌تواند آسیب‌های جدی برایشان به همراه داشته باشد.

خرید بیش از حد و اختلال ترس از دست دادن

۴. چک کردن مداوم شبکه‌ های اجتماعی

از جمله دیگر نشانه‌های ابتلا به ترس از دست دادن این است که به صورت مداوم شبکه‌های اجتماعی خود را حتی در قرارها، ملاقات‌ها یا جلسات کاری نیز چک کنید. در واقع، افراد مبتلا به اختلال فومو اولویت‌های کاری یا شخصی خود را کنار گذاشته و به دنبال پاسخ دادن به حس ترس از دست دادن خود هستند! به عبارت دیگر، چنین افرادی هیچ دیدی از آینده کاری، حرفه‌ای و روابط اجتماعی خود مد نظر نداشته و در زمان حال به دنبال یافتن راهی جهت ارضای احساس ترس از دست دادن خودشان هستند.

در همین راستا، بهتر است به یاد داشته باشید که هر یک از افراد پیرامون‌تان در تلاش برای انجام دادن کارهای شخصی خود بوده، به دنبال برنامه‌ها و اهداف‌شان هستند و نیازی نیست که شما از برنامه‌ها، کارها و فعالیت‌های آنان باخبر شوید. بنابراین تلاش کنید تا زمان خود را صرف زندگی، برنامه‌ها و اهداف خودتان کنید؛ نه چک کردن زندگی دیگران!

مداوم چک کردن گوشی

۵. نه نگفتن، از علائم بارز ترس از دست دادن

گرچه اهمیت دادن به روابط شخصی، اجتماعی و کاری به سهم خود بسیار مهم است، اما در عین حال برقراری روابطی ارزشمند، هدفمند و با کیفیت، از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار است. به بیان ساده‌تر، از دیگر نشانه‌های اختلال ترس از دست دادن این است که افراد معمولاً زمان زیادی را به برقراری روابط ناپایدار با اطرافیان خود اختصاص می‌دهند؛ چرا که به نوعی ترس از دست دادن فرصت‌های کاری، روابط اجتماعی و شخصی دچار هستند.

به همین دلیل، باید توجه داشته باشید که جهت حفظ موقعیت کاری، پیشرفت حرفه‌ای، حفظ روابط اجتماعی و حتی برقراری روابط شخصی پایدار، نیاز است تا برخی اوقات به افراد پیرامون خود نه بگویید. در همین راستا، شاید مطالعه مطلب چگونه نه بگوییم کمک‌کننده باشد.

قدرت نه گفتن

۶. تعهد نداشتن به روابط عاشقانه

برخی افراد مبتلا به اختلال ترس از دست دادن اعتقاد دارند که در زمان مجردی خود کارهای جالب زیادی را می‌توانستند انجام دهند. به عبارت دیگر، این افراد به دلیل ترس از دست دادن برخی موقعیت‌ها و شرایط زمان مجردی خود معمولاً نمی‌توانند به روابط عاشقانه‌شان متعهد بمانند!

با این حال باید به خاطر داشت که هر شرایطی نقاط ضعف، قوت، مزایا و معایب خود را داشته و نیازی نیست تا چنین شرایطی با هم مقایسه شوند. حال آن که افراد مبتلا به اختلال فومو معمولاً پس از پایان دادن به روابط شخصی خود خیلی زود احساس خستگی و ناامیدی کرده و خواهان بازگشت به یک رابطه پایدار می‌شوند.

ترس از دست دادن روابط احساسی

۷. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تلاش برای پیروی از رفتار و کارهای دیگران

افراد مبتلا به اختلال ترس از دست دادن برای عقب نماندن از قافله معمولاً رفتارها، کارها و حتی روابط شخصی دیگران را تقلید می‌کنند. به عبارت دیگر، این گروه از افراد ترس از عقب ماندن از دیگران داشته و سعی می‌کنند تا رفتار و گفتاری مشابه اطرافیان‌شان داشته باشند.

برای مثال، بسیاری از افراد بدون اطلاع از انگیزه‌های درست ازدواج و صرفاً بدین دلیل که دوستان‌شان روابط شادی دارند، اقدام به برقراری روابط شخصی با دیگران کرده و تن به ازدواج‌های نادرست می‌دهند! در همین راستا، باید توجه داشت که احساس شادی و خوشحالی ناشی از تقلید رفتار اطرافیان مقطعی بوده و خیلی زود از بین می‌رود. به همین منظور نیاز است تا به دنبال هدف زندگی خود بروید و در روابط شخصی هم فردی را انتخاب کنید که احساس خوشبختی واقعی را با او تجربه می‌کنید.

ترس از دست دادن

۷ روش مقابله با اختلال ترس از دست دادن (فومو)

۱. پذیرش ابتلا به اختلال ترس از دست دادن

پذیرش ابتلا به اضطراب فومو موجب می‌شود تا توانایی و همچنین آمادگی مواجهه با ترس‌های خود را داشته باشید. به طور کلی، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که احتمال قرار گرفتن در معرض اضطراب‌ها، استرس‌ها و آسیب‌های مختلفی را داریم. با این حال، اگر بتوانیم این آسیب‌ها را شناخته و تأثیر آن‌ها را بر خودمان بپذیریم، قادر خواهیم بود تا با آن‌ها مقابله کرده و از تأثیرات چنین آسیب‌هایی در زندگی خودمان بکاهیم.

راه درمان ترس از دست دادن

۲. فاصله گرفتن از شبکه‌های اجتماعی

گرچه در ابتدا فاصله گرفتن از شبکه‌های اجتماعی غیرممکن به نظر می‌رسد، اما اگر شروع کنید تا به تدریج زمان کمتری به گذراندن در فضای مجازی اختصاص دهید، تمرکز بیشتری روی اهداف و به طور کلی زندگی خود خواهید داشت. به عبارت دیگر، هر چقدر زمان کمتری در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید، به تدریج احساس نیازتان برای چک کردن فعالیت‌های دیگر افراد و گذران وقت در چنین پلتفرم‌هایی کاهش می‌یابد. بدین ترتیب زمان و تمرکز بیشتری جهت اختصاص دادن به برنامه‌ها، اهداف و زندگی خود خواهید داشت.

روش درمان ترس از دست دادن

۳. تغییر دادن FOMO به JOMO

JOMO مخفف عبارت Joy of Missing Out بوده و به معنای «لذت از دست دادن» است. مفهوم لذت از دست دادن به این موضوع اشاره دارد که برای مقابله با ترس از دست دادن باید سعی کنید تا به جای پرداختن به کارهایی جهت پاسخ دادن به حس ترس خود، کارهایی انجام دهید که از اختصاص زمان به آن‌ها لذت می‌برید. در چنین شرایطی، از پیگیری کارها و اهداف خود به جای پرداختن به خواسته‌های دیگران هم احساس بهتری خواهید داشت.

برای مثال، به منظور مقابله با حس ترس از دست دادن می‌توانید در تایم‌های کاری گوشی تلفن خود را خاموش کنید و به یاد داشته باشید که نباید از انجام چنین کاری احساس بدی داشته باشید! در واقع، اگر توانایی انجام این کار را داشته باشید، اطرافیان شما هم به تدریج به این موضوع عادت کرده، به تصمیم‌تان احترام گذاشته و اعتماد به نفس‌تان را تحسین می‌کنند.

به عنوان مثال دیگر، به جای تلاش برای خرید تمامی محصولات جرید برند مورد علاقه‌تان سعی کنید تا تنها در صورت لزوم اقلام مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کار با آن‌ها لذت ببرید. به علاوه، در چنین شرایطی می‌توانید قدرت تصمیم‌گیری خود را بهبود داده و به جای پیگیری احساس ترس خود زمان‌تان را به تلاش برای تحقق اهداف‌تان اختصاص دهید.

درمان ترس از دست دادن با jomo

۴. توجه کردن به خود و زندگی در زمان حال

توجه کردن به اهداف، برنامه‌ریزی‌ها و اولویت‌های کاری خودمان به ما کمک می‌کند تا به جای توجه به شرایط، موقعیت‌ها و اهداف دیگران از داشته‌های خود لذت برده و به اصطلاح زمان حال خود را دریابیم. به عبارتی، این موضوع به خوبی با مفهوم JOMO ارتباط برقرار کرده و به فرد کمک می‌کند تا جایگاه فعلی خود را پذیرفته و تصمیم بگیرد تا به جای ترس از دست دادن اتفاقات پیرامون و تلاش برای پیگیری مداوم‌شان از برقراری ارتباطی مؤثر با آن‌ها لذت ببرد.

به بیان دیگر، افراد مبتلا به فومو معمولاً به دلیل ترس از دست دادن اتفاقات و ارتباطات بی‌اساس خود با دیگران به صورت مداوم شرایط آنان را پیگیری می‌کنند یا همواره تمایل به چک کردن گوشی موبایل‌شان دارند. در چنین شرایطی، توانایی برقراری ارتباطی مؤثر و پایدار با محیط پیرامون و همچنین اطرافیان خود را از دست می‌دهند.

با این وجود اگر به عنوان فردی آگاه سعی کنید تا از زمان حال خود بهترین بهره را ببرید، چیزی برای ترس از دست دادن اتفاقات پیرامون‌تان نخواهید داشت. در همین راستا، برای تست میزان آگاهی خودتان می‌توانید به این سؤال پاسخ دهید که آیا تاکنون از چک کردن مداوم شبکه‌های اجتماعی یا اتلاف وقت در فضای مجازی جهت پیگیری خبرهای مختلف احساس رضایت داشته‌اید؟

درمان های اختلال ترس از دست دادن

۵. تقویت حس قدردانی برای مقابله با ترس از دست دادن

از جمله دیگر راه‌های مقابله با فومو این است که به جای حرص ورزیدن برای به دست آوردن چیزهای دلخواه خود، سعی کنیم تا قدردان داشته‌های کنونی‌مان باشیم. در واقع، زندگی کردن با برخورداری از حس قدردانی به ما کمک می‌کند تا فردی شاد بوده و در عین حال زندگی بهتری داشته باشیم. بنابراین اگر بتوانیم احساسات منفی، ناامیدی و ترس از دست دادن چیزهای دلخواه خود را کنار بگذاریم، دیگر نگرانی و ترسی در مورد از دست دادن اتفاقات احتمالی، اخبار پیرامون یا شرایط دیگران نخواهیم داشت؛ چرا که قدر لحظه‌ها، داشته‌ها و اطرافیان خود را می‌دانیم.

ترس از دست دادن

۶. مواجهه با ترس از دست دادن با شناسایی اولویت‌ها

به طور کلی، هر یک از افراد اولویت‌های متفاوتی در زندگی خود دارند. به علاوه، تعیین اولویت‌ها و هدف‌گذاری موجب می‌شود تا چیزهایی را شناسایی کنید که در زندگی برای‌تان ارزشمند هستند. بدین ترتیب نسبت به موقعیت‌ها، دستاوردها یا اهداف دیگران احساس حسادت نداشته باشید؛ چرا که اهداف و برنامه‌هایی برای خود داشته و جهت تحقق آن‌ها تلاش می‌کنید.

در برخی شرایط نیز ممکن است افراد به جای توجه به اولویت‌های از پیش تعیین شده خود نسبت به فرصت‌های جدید وسوسه شده و اهداف پیشین خود را کنار بگذارند. این در حالی است که برای موفقیت در زندگی و همچنین مقابله با ترس از دست دادن فرصت‌های جدید باید اهداف خود را آگاهانه مشخص کرده، اولویت‌های خود جهت تحقق آن‌ها را تعیین کنیم و به برنامه‌های تعیین‌شده در این مسیر پایبند بمانیم. به بیان دیگر، اگر اولویت‌های زندگی‌مان را آگاهانه انتخاب کنیم، در صورت بروز فرصت‌های جدید به راحتی می‌توانیم آن‌ها را تحلیل کرده و در صورت تناقض با اهداف‌مان از کنارشان عبور کنیم!

هدف گذاری برای درمان ترس از دست دادن

۷. لذت بردن از مسیر!

برای مقابله با حس ترس از دست دادن باید یاد بگیرید که به جای توجه بیش از حد به موفقیت‌ها و دستاوردها از تجربیات ارزشمندتان در زندگی لذت ببرید. همواره به خاطر داشته باشید که در پایان زندگی تجربیات ارزشمند، شیرین و خاطره‌انگیز خود را بیشتر از احساسات پشیمانی، از دست دادن، شکست‌ها، موفقیت‌ها، دستاوردها و … به خاطر می‌آورید.

همچنین برای لذت بردن از زندگی خودتان باید توجه داشته باشید که کارهای زیادی می‌توانید در طول عمر خود انجام دهید؛ اما به احتمال زیاد نمی‌توانید تمام آن‌ها را به سرانجام برسانید. بنابراین برای مقابله با احساس ترس از دست دادن بهتر است قدر لحظه‌ها را بدانید، اولویت‌های شخصی و کاری خودتان را در زندگی پیش ببرید و به دنبال پیگیری خواسته‌های دیگران نباشید.

ترس از دست دادن چگونه درمان می شود

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم ترس از دست دادن (فومو) پرداخته و چند مورد از مصادیق بارز این اختلال را در رفتارهای روزمره خود تشریح کردیم. همچنین راه‌کارهای مفید جهت مقابله با این چالش را ارائه دادیم. نظر شما در مورد اختلال فومو چیست؟ آیا تاکنون تجربه تلاش برای مقابله با این احساس‌تان را داشته‌اید؟ تجربیات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مفهوم دیگر ترس‌ها، علائم و راه‌های درمانی آن‌ها می‌توانید به مقالاتی مانند ترس از تنهایی، ترس از آسانسور، ترس از حیوانات و … مراجعه کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare