انگیزه های جذاب زندگی

۳ علت ترس از حیوانات و روش‌ های درمان این فوبیا

فوبیا یک اختلال اضطرابی در رابطه با ترس است. انسان به این معروف است که از هر چیز و همه چیز برای خودش ترس ایجاد کند؛ ترس‌هایی مانند ترس از آب، ترس از آسانسور، ترس از مرگ و … . در این میان ترس از حیوانات یکی از شایع‌ترین آن‌‌هاست؛ تحقیقاتی که در این باره انجام شده، نشان می‌دهد که در رابطه با هراس داشتن از برخی حیوانات، افراد زمینه‌ ژنتیکی دارند. تا حدی این گونه ترس‌ها برای بقای بشر لازم است، اما اگر این ترس افراطی باشد، باید به علت‌های ترس از حیوانات و درمان این فوبیا را توجه کرد.

در این مقاله علل ترس از حیوانات و راه‌های درمان آن را بررسی خواهیم کرد.

 

علت ترس انسان از حیوانات چیست؟

۱. مشاهده ترس اطرافیان از حیوانات و درونی شدن فوبیا در کودکان

اگر کودک ترس اعضای خانواده را از حیوانی ببیند، احتمال این‌که دچار همان فوبیا شود، بیشتر است. احتمال دارد فرد فقط شاهد آن حادثه بوده باشد، همچنین ممکن است بزرگ‌ترها در این باره حرفی زده باشند که در ذهن کودک باقی مانده باشد و تا سنین بزرگسالی هم از آن حیوان بترسد!

خاطرات دروان کودکی علت ایجاد ترس از حیوانات

۲. خاطرات دوران کودکی؛ ایجاد نگرش منفی نسبت به حیوانات

یکی از دلایل اصلی این فوبیا، تجربیات تلخ کودکی است. فرد در سنین کودکی چنین چیزی را تجربه کرده است، مثلاً پیش آمده که گربه‌ای کودک را چنگ زده باشد و یا مرغی او را نوک زده باشد، این‌ها سبب درونی شدن ترس می‌شوند. در واقع اگر این واهمه تا سال‌های بیشتری همراه شخص باقی بماند، در زندگی اجتماعی و زمینه‌های دیگر مشکل‌ساز می‌شود.

۳. ژنتیک و عوامل ارثی، ناقل اختلال وحشت از حیوانات

یکی دیگر از فاکتورهایی که در ترس از حیوانات نقش دارد، ژنتیک و وراثت است. در تحقیقات انجام شده، معلوم شده است که در افرادی که بستگان درجه یک آن‌ها دچار اختلال اضطرابی هستند، احتمال اینکه ابتلا به هراس از حیوانات، بیشتر است.

 

درمان ترس از حیوانات چگونه ممکن است؟

۱. دوستی کودکان با حیوانات؛ از طریق نمایش کارتون و فیلم حیوانات

به فرزندانتان آموزش دهید که با حیوانات دوست باشند؛ شما می‌توانید با هدیه دادن اسباب‌بازی یا ماکت‌های حیوانات به او، کمکش کنید تا از آن‌ها نترسد. همچنین، فواید حیوانات را نیز به کودک توضیح دهید. فیلم‌ها و کارتون‌هایی بسیاری درباره دوستی حیوانات با انسان‌ها وجود دارد، از کارتون‌هایی استفاده کنید که پیام مثبتی داشته باشند. در آخر، باید کودک را با آن حیوان آشنا کنید تا از نزدیک آن را ببیند. باید به کودک فرصت دهید تا خودش برای نوازش و نزدیک شدن به حیوان اقدام کند. بنابراین، نقش والدین بسیار مهم است، چون الگوی فرزندان خود هستند.

آشنا کردن کودکان با حیوانات با نمایش کارتون حیوانات

۲. آشنایی کودکان با حیوانات؛ بازدید از باغ وحش و غذا دادن به حیوانات

آشنایی کودکان با حیوانات و دوست شدن با آن‌ها از راه کارهای درمان ترس از حیوانات است. خوب است که کودک را به باغ وحش ببرید تا آن‌ها را از نزدیک ببیند و بیشتر بشناسد. توجه داشته باشید که نباید کودک را تحت فشار بگذارید تا نزدیک قفس برود. برای مثال، این‌که کودکان به حیوانات غذا دهند یکی از راه‌های مناسب برای از بین بردن ترس از حیوانات است؛ این امر باعث می‌شود تا کودک کنجکاو شود و از خود علاقه نشان دهد تا به حیوان نزدیک شود. درمورد حیوانات حرف‌های مثبت به کودک بزنید، مثلا این سگ چقدر بامزه است.

درمان ترس از حیوانات در کودکان با رفتن به باغ وحش

۳. حساسیت زدایی منظم با اولویت‌ بندی عوامل استرس‌ زا

ابتدا، درمانگر با کمک فرد یک لیست از شرایطی که آن شخص دچار استرس می‌شود تهیه می‌کند. سپس، درمانگر باید این لیست را بر اساس عواملی که کمتر یا بیشتر در فرد تنش ایجاد می‌کند، مرتب کند. در ادامه، روش‌هایی متناسب با آن وضعیت‌ها برای ریلکس کردن و ایجاد آرامش در فرد ارائه می‌شود. با انجام مداوم تمرین‌ها فرد می‌تواند به مرور زمان ترس خود را کمتر کند و در نهایت موفق شود این وحشت بیش از حد از حیوانات را در خود از بین ببرد.

داشتن اعتماد به خود راهی برای غلبه بر ترس از حیوانات

۴. اعتماد کردن به خود و تلاش برای متکی به خود بودن

اگر در مواج با این نوع ترس به خودتان اعتماد داشته باشید، قدرت ذهنی شما بیشتر می‌شود. در واقع، وقتی این احساس را دارید که حتماً باید در این شرایط کسی کنار شما باشد و کمکتان کند، اضطراب در شما تشدید می‌شود و در برابر این ترس بیشتر احساس ضعف می‌کنید.
برای مثال، خود شما از گربه می‌ترسید. هنگام مواجه با این حیوان اگر به خود تلقین کنید که باید نشان دهید این حیوان آزاری نمی‌رساند و به آن نزدیک شوید، می‌توانید  الگوی کودکانتان باشید و آن‌ها نیز از این حیوان واهمه نداشته باشند. نکته این جاست که در رابطه با ترس کودکان نسبت به حیوانات، والدین نقش مهمی ایفا می‌کنند، پس باید سعی کنند اول از همه خودشان بر ترسشان غلبه کنند.

مواجه با ترس‌ ها راهی برای درمان

۵. مواجه با ترس‌ ها راهی برای درمان!

گاهی لازم است تا خود را در معرض ترس خود از حیوانات قرار دهید تا بتوانید با آن کنار بیایید. باقی ماندن این نوع فوبیا در وجود فرد در طولانی مدت باعث می‌شود تا انرژی او تحلیل رود و توان تصمیم‌گیری را از او سلب کند. یکی از راه‌های درمانی این است که در مواقعی که آمادگی بیشتری احساس می‌کنیم، با ترسمان روبه‌رو شویم. در نتیجه، کمک گرفتن از درمانگر یا مشاوره در مواجه با ترس از حیوانات بسیار موثر است. درمانگر کمک می‌کند تا ریشه ترس معلوم شود و راه‌حل های عملی برای آن پیشنهاد دهد.

 

سخن آخر

اگر این فوبیاها ادامه پیدا کنند موجب می‌شوند شخص آرامش لازم را در زندگی نداشته باشد؛ حتی در خواب! در برخی موارد، نیاز به استفاده از دارو زیر نظر روانپزشک صورت می‌گیرد. در نهایت، این وحشت از حیوانات می‌تواند در فرد افسردگی ایجاد کند، چراکه در خود کمبود اعتماد به‌ نفس حس کرده و به خاطر این شرایط خود را سرزنش می‌کند. با اینکه این ترس غیرواقعی و اغراق‌آمیز است، اما فرد نمی‌تواند خود را کنترل کند.

در این راستا پیشنهاد می‌کنیم با راهکارهای غلبه بر ترس نیز در انگیزه آشنا شوید. آیا شما نیز فوبیای چیزی را دارید؟ آیا تلاش کرده‌اید که بر این ترس غلبه کنید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

مطالب زیر را هم ببینید